Forum OSKKO - wątek

TEMAT: klasa integracyjna
strony: [ 1 ]
mizerowa06-06-2005 19:11:30   [#01]

Czy po ukończeniu terapii pedagogicznej mogę pracować w klasie integracyjnej jako nauczyciel wspomagający?

Jeśli nie to czy po studiach podyplomowych - pedagogika integracyjna?

aaga06-06-2005 22:33:13   [#02]
W klasie integracyjnej można pracować jako wspierający po studiach podyplomowych - pedagogika wspierająca. Słyszałam również, że uprawnienia daje terapia ped. i logopedia.
Barla07-06-2005 12:26:46   [#03]

ad 1. nie

ad 2. Czy studia podyplomowe - pedagogika integracyjna, uznać za "specjalne przygotowanie" decyduje dyrektor.

ramowy statut szkoły podstawowej:

§ 13 ust 2 W szkołach integracyjnych i w szkołach ogólnodostępnych z oddziałami integracyjnymi zatrudnia się dodatkowo nauczycieli posiadających specjalne przygotowanie pedagogiczne oraz specjalistów prowadzących zajęcia rewalidacyjne. W uzasadnionych przypadkach w szkołach tych można zatrudnić pomoc nauczyciela.

agabu07-06-2005 13:32:37   [#04]

Barla, dlaczego?

Po terapii pedagogicznej nie może być ktoś pedagogiem wspomagającym?

§ 13. 1. W szkołach specjalnych i w szkołach ogólnodostępnych z oddziałami specjalnymi dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym, z niepełnosprawnością ruchową, z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi w klasach I-IV zatrudnia się pomoc nauczyciela. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się zatrudnienie pomocy nauczyciela w klasach V i VI.

2. W szkołach integracyjnych i w szkołach ogólnodostępnych z oddziałami integracyjnymi zatrudnia się dodatkowo nauczycieli posiadających specjalne przygotowanie pedagogiczne oraz specjalistów prowadzących zajęcia rewalidacyjne. W uzasadnionych przypadkach w szkołach tych można zatrudnić pomoc nauczyciela.

Są dzieci, które  potrzebują terapii pedagogicznej jako wsparcia na zajęciach rewalidacyjnych. Jeżeli ten sam specjalista jest na lekcji i wspomaga dziecko, a potem prowadzi z nim zajęcia rewalidacyjne, to chyba dobrze?

Co to wreszcie jest kształcenie specjalne?

Ustawa o systemie oświaty:

Art. 71b. 1. Kształceniem specjalnym obejmuje się dzieci i młodzież, o których mowa w art. 1 pkt 5 i 5a, wymagające stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy. Kształcenie to może być prowadzone w formie nauki w szkołach ogólnodostępnych, szkołach lub oddziałach integracyjnych, szkołach lub oddziałach specjalnych i ośrodkach, o których mowa w art. 2 pkt 5.

Kształcenie specjalne, to nie tylko nauczanie dzieci z upośledzeniem umysłowym. Uczniowi z np. zaburzeniami zachowania jak najbardziej przyda się ktoś po terapii pedagogicznej. A jakie przygotowanie, lepsze niż pedagogika integracyjna, można sobie wyobrazić do pracy w klasie integracyjnej ?

Barla07-06-2005 15:32:59   [#05]

dlatego, że pytanie dotyczyło nauczyciela wspomagającego

za specjalne przygotowanie pedagogiczne MENiS uznaje ukończenie studiów podyplomowych lub kursu kwalifikacyjnego w zakresie niepełnosprawnosci uczniów, z którymi, na lekcjach, pracuje nauczyciel wspomagający: oligo, surdo, tyflo, pedagogiga lecznicza.

Terapia pedagogiczna do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych - tak, jednak nie jest wystarczająca dla nauczyciela wspomagającego w klasie integracyjnej.

Pedagogika integracyjna - decyduje dyrektor, ważny jest przebieg studiów w powiązaniu ze specjalnymi potrzebami dziećmi jakie ma wspomagać nauczyciel na lekcjach.

bojola07-06-2005 21:43:13   [#06]

5 orzeczeń i 5 niepełnosprawnosci w klasie integracyjnej

I jakiej specjalności powinien być nauczyciel wspierający?
cynamonowa07-06-2005 22:48:44   [#07]

osobiście nie utworzyłabym klasy z 5 róznymi niepełnosprawnosciami. Obserwuje nasze dwie klasy integracyjne. W kl.V - 1 uposledzony w st. lekkim, 1-niedosłuszacy, 1-niedowidzący. Praca w tej klasie to czysta przyjemnośc. Nauczyciele wręcz zabiegają aby uczyć tę klasę.

Klasa IV - 1 uczeń z autyzmem i 3 uposledzonych w st. lekkim. Tu już nie jest tak rózowo.

nauczyciele wspierający w tych klasach kończyli ped. specjalną ( ologofreno)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]