Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Czy mogę powołać zespół socjalny?
strony: [ 1 ]
bojola31-05-2005 21:27:23   [#01]
Chciałabym od nowego roku powołac zespól socjalny doradczy w skład którego będa wchodzili przedstawiciele związków, nauczycieli i pracowników administracyjno-obsługowych, czy mam takie prawo?
AnJa31-05-2005 21:29:50   [#02]
Masz.

Zwłaszcza, że jak Ci sie jego praca nie spodoba to zawsze możesz go rozwiązać, albo w konkretnych przypadkch nie liczyć się z jego ustaleniami (właściwie: opiniami)
bojola31-05-2005 21:40:42   [#03]
Jestem po rozmowie ze związkami, które poinformowały mnie, że są po przeszkoleniu z PIP-u i dyrektor nie ma prawa powolywać takiej komisji.
AnJa31-05-2005 21:44:23   [#04]
Powoływać w sensie prawnym  nie.

Ale zaprosić do współpracy, czy poprosić o wybór przedstawicieli - czemu niby nie?
malmar1531-05-2005 22:10:43   [#05]

Bojola, ja osobiście rozmawiałam z Panią z PIP-u i w szkole ma prawo funkcjonować taki zespół lub komisja. Wnioski o przyznanie świadczenia socjalnego są rozpatrywane na posiedzeniach Zakładowej Komisji Świadczeń Socjalnych (u mnie tak to sie nazywa), jednak ostateczną decyzję o przyznaniu świadczenia podejmuje dyrektor szkoły. Pozdrawiam.

DYREK31-05-2005 22:11:19   [#06]

"zespól socjalny doradczy"

Czym on ma się zajmować ? Jeżeli ZFŚS to jego funkcjonawanie, powoływanie i zakres działania musi być określone w regulaminie ZFŚS uzgodnionym z ZZ (jeżeli takowe działają w szkole).

Marek Pleśniar31-05-2005 22:31:06   [#07]

dyrektor może powoływać takie zespoły jakich tylko potrzebuje

nie mają one jego kompetencji - musi ich ustalenia czy opinie zatwierdzić dyrektor jako swoje.

zgredek31-05-2005 23:05:22   [#08]

polecam:

#19 Jacka tu:

http://www.vulcan.pl/forum/zpo/thread.php?t=8426&st=18

zgredek31-05-2005 23:07:52   [#09]

to znaczy szczególnie chodziło mi o:

Uchwała

z dnia 16 lipca 1993 r.

(I PZP 28/1993)

1. Zawarte w art. 8, 23 ust. 1 i art. 26 pkt 3 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. Nr 55, poz. 234) uprawnienie do kontrolowania przez związki zawodowe przestrzegania prawa pracy oznacza także uprawnienie do kontrolowania wysokości wynagrodzeń pracowników; nie oznacza natomiast uprawnienia do żądania od pracodawcy udzielenia informacji o wysokości wynagrodzenia pracownika bez jego zgody.

2. Ujawnienie przez pracodawcę bez zgody pracownika wysokości jego wynagrodzenia za pracę może stanowić naruszenie dobra osobistego w rozumieniu art. 23 i 24 kodeksu cywilnego.

 

--------------------------

 

myślę, że warto o tym pamiętać powołując coś doradczego

Marek Pleśniar31-05-2005 23:52:28   [#10]
dobre:-)
OlkaRa01-06-2005 00:13:11   [#11]

Powołanie zespołu to sprawa dyrektora - może "zrzucić " z siebie codzienne obowiazki związane z funkcjonowaniem ZFŚS - jeżeli regulamin i plan finansowy na dany rok są przejrzyste i jasne (a takie być powinny), to taka komisja pracuje wg regulaminu. Co do tajemnicy dochodów, to członkowie takiego zespołu też mogą być zobowiązani do jej zachowania - u nas to dyr. niekoniecznie w dochodach (na członka rodziny) się orientuje - szczegółami zajmuje się komisja. Dyr. podpisuje, bo jego podpis jest niezbędny, sprawy wyjątkowe i np. szczegóły na bieżacy rok, są z nim konsultowane (po wprowadzeniu w sprawę). Ponieważ nikt się na tym nie znał, to przed powołaniem komisji 2 osoby zostały wysłane na odpowiednie przeszkolenie, i co roku 1 os. uczesniczy w seminarium dot. zasad i zmian bieżących.

Przecież zarobki nasze zna księgowa, kadrowa - też muszą dochować tajemnicy.

zgredek01-06-2005 00:17:44   [#12]

???????

Dyr. podpisuje, bo jego podpis jest niezbędny, sprawy wyjątkowe i np. szczegóły na bieżacy rok, są z nim konsultowane (po wprowadzeniu w sprawę).

Przecież zarobki nasze zna księgowa, kadrowa - też muszą dochować tajemnicy.

-------------------

czegoś nie rozumiem?

zgredek01-06-2005 00:27:16   [#13]

tu nie chodzi o tajemnicę dochodów

tu chodzi o ewentualne zaskarżenie mnie przez pracownika o naruszenie dobra osobistego,

a to naruszenie może polegać na ujawnieniu bez zgody pracownika jego wynagrodzenia,

------------------

mam taki cud-miód zespół, czy jak tam się nazywa

i pozbycie się go jest trudniejsze niż utworzenie

dlatego tak z dobroci serca przestrzegam

Gaba01-06-2005 04:30:38   [#14]

nie mam żadnego zespołu powołanego i jestem wrogiem zespołów - komentarzy, wynoszenia infomacji, "ofucenia", oburzania się publicznie...

- w zespole doraźnym jest - księgowa, ona sprawdza oświadczenia,  trzyma się tabelek, kadrowa (pisze protokoły i przelicza drugi raz), reprezentant związku (tylko podpisuje), bo musi być - i ja -

zgredek01-06-2005 08:20:44   [#15]

:-)))))))

reprezentant związku (tylko podpisuje)

gaba - uzgadnia - to się nazywa uzgadnia;-)

inka910-06-2005 18:10:19   [#16]

"a to naruszenie może polegać na ujawnieniu bez zgody pracownika jego wynagrodzenia"

Jeżeli w szkole powołana jest komisja socjalna czy jakaś tam i nauczyciel o tym wie, więc składając wniosek wraz z oświadczeniem o dochodach jakby automatycznie wyraża zgodę na ujawnienie (komisji) swego wynagrodzenia. Inna sprawa czy komisja zatrzyma te dane dla siebie, czy zrobi z tego użytek publiczny, ale wtedy pociągamy do odpowiedzialności komisję.

zgredek10-06-2005 18:17:43   [#17]

widzisz i tu się nie zgadzamy

nauczyciel ma prawo do świadczeń socjalnych

i w związku z tym ma obowiązek przedstawiania swojej sytuacji materialnej

i przedstawia - administrującemu zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

a administrator nie może bez zgody nauczyciela ujawniać tego typu dóbr osobistych osobom trzecim

i jeżeli będąc nauczycielem, będę się starała o świadczenie socjalne, przedstawię swoją sytuację materialną dyrektorowi, bo to on administruje funduszem, i taki dyrektor udostępni mój wniosek osobom trzecim

to do sądu skieruję sprawę przeciwko dyrektorowi

o naruszenie mojego dobra osobistego

inka910-06-2005 18:48:27   [#18]

Może masz rację, bo wg ustawy, zarządza socjalnym dyrektor. Jednak tam też jest coś o możliwości powołania komisji, więc co ona by miała niby robić?

Przedstwiciel związku wobec takiej interpretacji, też nie może być zapoznany z tymi informacjami. Na podstawie czego więc ma opiniować przyznane świadczenia.

Podobne sprzeczności były przy sprzedawaniu długów firmom windykacyjnym i sąd najwyższy uznał, że jest to sytuacja gdzie ochrona danych nie obowiązuje, gdyż firmy nie mogłyby bez tych danych wykonać swojej pracy.

zgredek10-06-2005 18:55:36   [#19]

wiesz jakoś tak mam w nosie na podstawie czego związkowiec będzie uzgadniał

ale do uzgodnienia to ja mu przedstawię sytuację, a nie konkrety

komisje to taki wytrych dyrektorów - tak sobie można powiedzieć, że komisja nie przyznała;-)

-------------------

wymądrzam się tu, bo wiem, że tak powinno być

popełniłam błąd, bo zgodziłam się na regulamin, w którym zespół związkowy jest

nie chcę go, bo więcej mi szkodzą niż pomagają - jak przychodzi co do czego to i tak ja wszystko liczę i tworzę

chcę zlikwidować - a to już nie jest takie proste

dlatego, jak już wcześniej napisałam, zanim się taki cud utworzy, to należy to dobrze przemyśleć

i pisząc tu próbuję przestrzec

zgredek10-06-2005 18:58:30   [#20]

rany - to przestrzec to jakiś twór wytworzyłam????????

słowniki to jeszcze w kartonach mam:-((((((

to może ja przestrzegam - lepiej chyba?

ewa bergtraum10-06-2005 19:18:30   [#21]

Skończ dyżur :-)

A na listy to Ty nie masz zwyczaju odpowiadać ?. Bo chyba tydzień już dawno minął, Zgredku.

A co Ci się nie spodobało w czasowniku przestrzec (forma dokonana); Przestrzegać (niedokonana) ?.

Marsz na pocztę i wysłać odpowiedź do Ewuni :-)

rzewa10-06-2005 19:21:06   [#22]

Może masz rację, bo wg ustawy, zarządza socjalnym dyrektor. Jednak tam też jest coś o możliwości powołania komisji, więc co ona by miała niby robić?

Możesz wskazać miejsce, gdzie "jest cos o mozliwości powołania komisji"? Ustawę masz tutaj. 

Jeśli jest o komisji, to powinno być też i o jej zadaniach... Nie?

inka910-06-2005 19:49:24   [#23]

Rzeczywiście w ustawie nie ma, ale gdzieś czytałam o takiej możliwości.

Jednak często komisja to po prostu przedstawiciele związków zawodowych z którymi należy uzgadniać przyznawane  świadczenia:

 2. (11) Przyznawanie pracownikom świadczeń z funduszu, o którym mowa w ust. 1, dokonywane jest w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową,

a jak to robić bez udostępnienia im oświadczeń o dochodach.

zgredek10-06-2005 19:53:55   [#24]

a w bardzo prosty sposób

uzgadniać bez udostępniania

a motywując sytuacją

------------------

ale czy mówimy o przyznaniu, czy o nie?

-----------------

a do tego dołożyć jeszcze ustawę o związkach zawodowych, która określa kiedy mogą sobie uzgadniać

----------------

a tu taki fajny wątek już był

powtórzę za Ewą - skorzystaj z szukaja;-)

rzewa10-06-2005 19:54:20   [#25]

przecież zgredek napisała

jak...
Zespół Szkół10-06-2005 19:58:40   [#26]
MAMY W ZESPOLE POWOŁANĄ KOMISJĘ SOCJALNĄ, KTÓRA ZAJMUJE SIĘ OPINIOWANIEM WNIOSKÓW O ZAPOMOGI,ITP. WIEDZĄ ILE MAMY DO PODZIAŁU PIENIĘDZY NA DANY ROK,ROZMAWIAMY NA CO JE WYDAĆ, USTALAMY KRYTERIA NA PODSTAWIE KTÓRYCH PRZYDZIELAMY POZYCZKI,ZAPOMOGI, WCZASY POD GRUSZĄ. NATOMIAST KOMISJA NIE JEST ZAPOZNAWANA ILE KTO MA DOCHODÓW.OŚWADCZENIA O DOCHODACH ZBIERAM JA(KADROWA I PŁACOWA) I PRZYDZIELAM  WG TABELKI (USTALONEJ PRZEZ KOMISJĘ I DYREKTORA) ŚWIADCZENIE.
Gaba10-06-2005 20:02:39   [#27]

ciszej Waści!

- działalnośc tej komisji jest prawem powielaczowym.

Jacek W10-06-2005 20:05:35   [#28]

Czemu ciszej i czemu powielaczowym?

Ja też mam komisję (jako zespół doradczy) powołaną przez siebie zarządzeniem, a co - nie wolno mi?
zgredek10-06-2005 20:07:17   [#29]

nie

a niby to na jakiej podstawie żeś sobie ją powołał zarządzeniem jeszcze w dodatku?

Gaba10-06-2005 20:09:34   [#30]

cieszej -n bo piosze durkowanymi i strasznie krzyczy, mnie głowa boli - sorry, ale  dziś nie jest mój debeściarski dzień. Powielaczowe... no tak, bo jest powiedziane, że dyr zarządza i - odpowiada za zachowanie tajemnicy. Ja bym się awanturowała, że ktoś mi ogląda moje zeznania...

;-)

 

Nie zyczę sobie, by jakas Maryśka z grona lukała w moje papiery. Nie mam do niej zaufania.

Jacek W10-06-2005 20:17:38   [#31]

Ktoś mi podpowiedział kiedyś tak:

Zarządzenia nie muszą wszystkie mieć "Na podstawie ...", mogą mieć "W celu ...". Podstawa jest taka, że ja kieruję szkołą i jak mi trzeba organ doradczy, to go powołuję i piszę w zarządzeniu tak:

W celu usprawnienia wykonywania dyspozycji art. 10 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych powołuję Komisję Socjalną w składzie: ...... ...... i ...... . Zadaniami Komisji Socjalnej są: 1. Opracowywanie propozycji tabel odpłatności za wczasy itp, 2. Opracowywanie propozycji dofinansowania wypoczynku organizowanego przez pracownika we własnym zakresie. 3. ...   7. Zgłaszanie wniosków dotyczących wykorzystania środków funduszu.

Jacek W10-06-2005 20:20:14   [#32]

gaba,

jeśli chodzi o lukanie w zeznania to pełna zgoda, ale niby czemu nie mieliby pracownicy uczestniczyć w tworzeniu ogólnych zasad?

zgredek10-06-2005 20:27:58   [#33]

Jacku kochany

Art. 10. Środkami

Funduszu administruje pracodawca.

ja Cię proszę o podstawę podpory

-----------------------

a w celu to też wypadaloby, żeby cel mieć

a te zadania, które podaleś, to chyba nie jakieś szczególne są?

-----------------------

nie czepiam się - wiem, że zawsze jakieś uzasadnienie będzie

napisałam przecież, że taka komisja, czy zespół to ochronka dla dyrektora jest

i nie widzę innego powodu, żeby to cudo istniało

pewnie, że może być

ale po co, jeśli nie musi być?

----------------------

nie chcę więcej mieszać - myślę, że napisałam wszystko co sądzę i uważam i myślę:-)

Gaba10-06-2005 20:33:34   [#34]
Widzisz.. do Ciebie musze mieć zaufanie... bo np. jesteś moim pracodawcą - nie wolno ci opowiadac o moich trudnościach życiowych, ale p. Marysia może wywijac jęzorem na lewo i na prawo.
Jacek W10-06-2005 20:40:38   [#35]

:)

ja Cię proszę o podstawę podpory - a jaka jest podpora delegowania uprawnień?

A poza tym:

UoSO art. 38 ust. 4. Dyrektor szkoły lub placówki w wykonywaniu swoich zadań współpracuje z radą szkoły lub placówki, radą pedagogiczną, rodzicami i samorządem uczniowskim.

art. 39 ust. 1. Dyrektor szkoły lub placówki w szczególności: 1)  kieruje działalnością szkoły itd.

Jeśli dyrektor uznaje, że trzeba mu do kierowania jakiś zespół powołać, to nie wolno mu?

Gaba10-06-2005 20:48:08   [#36]

wolno... ale p. Marysia może opowiadac o mojej sytuacji nzyciowej, nie zagawarantujesz za głupotę p. Marysi. a ja sobie nie zycze, by p. Marysia zaglądała w moje oświadczenie, bo np. plotkara i potem pod kościołem mnie obgada...

 

i co teraz?

 

;-)

Jacek W10-06-2005 20:52:38   [#37]

Kurde, gaba,

cytuję Jacka W. z #32: jeśli chodzi o lukanie w zeznania to pełna zgoda, ale niby czemu nie mieliby pracownicy uczestniczyć w tworzeniu ogólnych zasad?

zgredek10-06-2005 21:40:53   [#38]

Ewa - po pierwsze pytania nie zadałaś, tylko same stwierdzenia, więc cóż miałam odpisać?

ale mogę odpisać, że nie mogę odpisać, bo mi pocztę zepsuło i piszę i nie wiem, czy wysyłam, albo dwa razy wysyłam, i przed chwilą próbowałam i nic się nie wysłało, to znaczy nie powiedziało mi, że się wysłało, więc może się wysłało:-(

a wysłałam do Ciebie, do Jacka i do annah

otrzymał ktoś coś?

Jacek W10-06-2005 21:42:39   [#39]
Ja nie
Jacek W10-06-2005 21:44:33   [#40]
A propos annah: dzisiaj dzwonię do szkoły w Rzeszowie w sprawie egzaminów, sekretarka tamtejsza omyłkowo mnie łączy - z kim? Z annah właśnie :))
zgredek10-06-2005 21:45:24   [#41]

e, tam omyłkowo

przeznaczenie to się nazywa;-)

sarna10-06-2005 21:47:13   [#42]

tak , Gabo masz rację ,

to chodzi o gadulstwo pani Marysi

a ja mam pytanie : jak w szkołach dzielony jest fundusz zdrowotny?

Czy też jest regulamin i komisja przydzielająca zapomogi zdrowotne ?

Komisja mi się nie podoba , ale wszyscy u nas  ją zatwierdzili i już.

Tylko, że  ja nie mam ochoty opowiadać pani Marysi , gdy zwrócę się do dyrektora z podaniem, o swoich dolegliwościach. Ale to pewnie moje takie dziwaczenie.

Jacek W10-06-2005 21:50:13   [#43]
Zdrowotny: regulamin tak, komisja nie.
ewa bergtraum10-06-2005 22:00:45   [#44]

?!

Nie wiedziałam, że treść listu, aby otrzymać odpowiedź, należy złożyć tylko za pomocą zdań pytających. ;-) Dobra, poczta się zepsuła, trudno. Jutro tradycyjna jest otwarta, możesz nadać list. :-) Nie zapomnij o znaczku.
annah10-06-2005 22:02:21   [#45]

zgredku, dostałam :)

i napisałam Ci na jakie adresy mozesz pisac, ale to chyba u Ciebie jest cos nie tak...

zgredek10-06-2005 22:08:07   [#46]

Ewa - ja Ci napiszę, naprawdę już bez tych zdań pytających

ale na razie nic nie idzie, w ogóle się nie chce otworzyć ta poczta moja:-(((((((((

zwyczajnie - nie ma nic, ale ja się nie poddam, mam trochę czasu dzisiejszego wieczora, to zwyciężę ją!

zaqa10-06-2005 22:30:07   [#47]

2. Ujawnienie przez pracodawcę bez zgody pracownika wysokości jego wynagrodzenia za pracę może stanowić naruszenie dobra osobistego w rozumieniu art. 23 i 24 kodeksu cywilnego.

Nie jestem pewien, ale pomoc materialna przyznan z ZFŚS nie jest wynagrodzeniem za pracę, ani nawet dodatkiemiem do wynagrodzenia. Jeżeli ZUS uznał by że, pomoc ta przyznawana jest jak dodatek do wynagrodzenia (np wszystkim bez wniosku) trzeba by było od przyznanych kwot opłacić składkę.

Zastanawiam się w tej sytuacji, czy nie można ujawnić wysokości przyznanej pomocy (np wywiesić listę).

zgredek11-06-2005 00:40:07   [#48]

1. to nie o to chodzi

2. nie można

-----------------

ja się poddaję:-(((((((((

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]