Forum OSKKO - wątek

TEMAT: umowa o pracę
strony: [ 1 ]
słonko24-05-2005 11:08:06   [#01]

Proszę o pomoc. Rzewa sporo już mi rozjaśniła - serdeczne dzięki, rzewo! -ale mam jeszcze pytania...

Od 1 września 1999r n-el ( wych . p-lne ) został zatrudniony na wakacie w świetlicy szkolnej na czas określony, mimo iż wg ówczesnych przepisów mógł być zatrudniony jedynie na czas nieokreślony.W świetlicy pracował rok. Następnie otrzymał umowę na okres 2 lat  ( w zastępstwie, czyli na czas określony ) - praca zgodnie z kierunkiem. Ostatnia umowa na czas określony została rozwiązana na mocy porozumienia stron.

Na koniec otrzymał jedno świadectwo pracy, w którym umieszczono m.in.informacje:zatrudnienie w pełnym wymiarze, od 01.09.1999 do 28.02.2003, stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania na mocy porozumienia stron.

Proszę o odp. na moje wątpliwości...:

  • czy n-el w dalszym ciągu zatrudniony jest na czas nieokreślony w tej szkole ( czyli tak, jak powinna brzmieć pierwsza umowa ) ?
  • czy powinien otrzymać odprawę ?
  •  OP twierdzi, iż zapewni pracę wyłącznie n-lom zatrudnionym obecnie na stałe. Czy n-el ten może negocjować z OP ( lub/i dyrektor, który chce zatrudnić n-la, ale musiałby stworzyć nowy etat. OP raczej z tego powodu się nie ucieszy...) ?
ania0124-05-2005 11:26:18   [#02]
Nie bardzo rozumię.
Umowa została rozwiązana i ponownie z nim zawarta?

Jeżeli chodzi o odprawę to skoro za porozumieniem stron to nie należy się.

Negocjować z OP lub derektorem można zawsze ale czy to przyniesie jakikolwiek rezultat? To chyba pytanie retoryczne.
słonko24-05-2005 11:31:24   [#03]
umowy były 3. Każda na czas określony. Dwie pierwsze wygasały, trzecia (ostatnia) za porozumieniem stron. Ale świadectwo pracy za cały ten okres jedno.
ania0124-05-2005 11:53:46   [#04]
To nie przeszkadza żeby wystawić tylko jednoświadectwo pracy skoro w umowach była ciągłość a żadna wcześniejsza forma zatrudnienia nie wymagała odprawy.
Uważam że jest ro zgodne z prawem.
Dalej nie rozumię czy ten n-l jest obecnie zatrudnion? Jeżeli tak i spełnia ku temu wszystkie wymogi to powinien być zatrudniony na czas nieokreslony i OP nic nie ma do gadania. To kwestia prawa.
Jeżeli poprzednie umowy były źle sformułowane a ty niebrałaś w tym udziału to się nie przejmuj. Za błędy "zastane" nie odpowiadasz.  To jest święte zdanie, które powiedział mi pan po kontroli z pip.
słonko24-05-2005 12:19:17   [#05]

przepraszam, ze tak fragmentarycznie...Rzewa zna całość i to na pewno by rozjaśniło ( lub zaciemniło :) ) zrozumienie...Ten n-el obecnie nie jest zatrudniony w tej szkole ( OP obcięło tam jeden oddział...). Ale ma szansę w innej. I nie chciałby, aby przeszła mu koło nosa.

ania01 - dziękuję za zainteresowanie i próbę pomocy...

słonko24-05-2005 20:14:36   [#06]
wybaczcie, że tak nękam Was tym problemem ( znów wychodzę na czołówkę :) ), ale jest to dla mnie bardzo ważne, a nie mam już sumienia ciągle eksploatować rzewę...
słonko25-05-2005 08:53:53   [#07]

słuchajcie, może wiecie kto jednoznacznie mógłby odpowiedzieć bodaj na to główne pytanie:

czy w tym przypadku n-el jest ciągle zatrudniony, i to na czas nieokreślony, w danej szkole, czy też to jedno, końcowe świadectwo za porozumieniem stron to zatrudnienie na czas nieokreślony zanulowało?

słonko25-05-2005 11:39:40   [#08]

dzwoniłam do menisu. Pan rozmawiający ze mną jednoznacznie stwierdził, iż w 1999r obowiązywało zatrudnianie tylko n-la z kwalifikacjami, a osoba po SWP takowych do pracy w świetlicy nie posiada. Poczytałam wczesniej wątki w tym temacie na forum, więc wiedziałam jak zripostować. Więc pan stwierdził, że etat był w szkole i oprócz dzieci 6-letnich obejmował szkolne...pożegnałam się.

Mam dosyć. I darować sobie nie mogę mojej dociekliwej natury... :(

GGG14-06-2005 10:22:46   [#09]
Czy z nauczycielem mianowanym mozna zawrzec umowe na czas nieokreslony z KN w wymiarze np pol etatu( nie mniej)?
rzewa14-06-2005 12:03:21   [#10]

można

można nawet na 1 godzinę tygodniowo...
GGG14-06-2005 12:29:29   [#11]

Rzewa czy jestes tego pewna ?

Chodzi o umowe na czas nieokreslony na podstawie mianowania,jesli nowo zatrudniany nauczyciel wyrazi na to zgode.

Bardzo prosze jeszcze raz o odpowiedz.

rzewa14-06-2005 13:48:56   [#12]

można, ale

na umowę o pracę na czas nieokreślony -> wtedy wymiar dowolny.

Aby było to zatrudnienie na podstawie mianowania muszą byc jednocześnie spełnione 3 warunki:
1. nauczyciel ma stopień awansu mianowany lub dyplomowany
2. umowa o pracę jest na czas nieokreślony
3.
umowa o pracę jest w pełnym wymiarze czasu pracy.

GGG14-06-2005 15:27:43   [#13]

Acha to teraz rozumie.Dzieki Rzewa.

Moze jeszcze wiesz jaki jest tryb zwolnien z takiej umowy o prace na czas nieokreslony anie na podstawie mianowania, czy nastepuje zwonienie z KP czy z KN ?

Bardzo Cie prosze o odpowiedz, bo w KN jest takie zatrudnienie nie na podstawie mianowania.

rzewa14-06-2005 15:47:02   [#14]

to drugie też jest w KN

art. 27 KN
GGG14-06-2005 15:48:58   [#15]
Rzewa mozesz jasniej bardzo Cie prosze.
rzewa14-06-2005 15:58:10   [#16]

KN

Art. 27. ust. 1. Rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony następuje z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem.

ust. 2. Rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony może nastąpić w każdym czasie i bez wypowiedzenia w razie niezdolności nauczyciela do pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż jeden rok, chyba że w szczególnie uzasadnionych wypadkach lekarz leczący stwierdzi możliwość powrotu do pracy w zawodzie nauczyciela. W tym wypadku okres nieobecności w pracy spowodowanej chorobą może być przedłużony do dwóch lat, licząc łącznie okres niezdolności do pracy i urlopu dla poratowania zdrowia.

ust. 3. Do rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony stosuje się również przepisy art. 23 ust. 1 pkt 3-6, ust. 2 pkt 3-6 oraz ust. 3-5.

Art. 23. ust. 1. Stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu:

1) na wniosek nauczyciela;
2) w razie czasowej niezdolności nauczyciela do pracy spowodowanej chorobą, jeżeli okres tej niezdolności przekracza 182 dni, przy czym do okresu niezdolności do pracy wlicza się również przypadające w tym okresie przerwy obejmujące dni, w których w szkole, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie odbywają się zajęcia; w szczególnie uzasadnionych wypadkach okres nieobecności w pracy może być przedłużony o kolejne 12 miesięcy, o ile nauczyciel uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, o którym mowa w przepisach dotyczących świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, lub zostanie mu udzielony urlop dla poratowania zdrowia;
3) w razie orzeczenia przez lekarza przeprowadzającego badanie okresowe lub kontrolne o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy;
4) w razie ukończenia przez nauczyciela 65 lat życia; jeżeli z ukończeniem 65 lat życia nauczyciel nie nabył prawa do emerytury, dyrektor szkoły przedłuża okres zatrudnienia, nie dłużej jednak niż o 2 lata od ukończenia przez nauczyciela 65 lat życia;
5) w razie uzyskania negatywnej oceny pracy dokonanej w trybie i na zasadach określonych w art. 6a;
6) w razie cofnięcia skierowania do nauczania religii w szkole na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

ust. 2. Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania z przyczyn określonych w ust. 1 następuje odpowiednio:

1) z końcem roku szkolnego, po uprzednim złożeniu przez nauczyciela trzymiesięcznego wypowiedzenia;
2) z końcem tego miesiąca, w którym upływa okres czasowej niezdolności nauczyciela do pracy;
3) z końcem miesiąca, w którym dyrektor szkoły otrzymał ostateczne orzeczenie lekarskie o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy;
4) z końcem roku szkolnego, w którym nauczyciel ukończył 65 lat życia, po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu;
5) z końcem tego miesiąca, w którym upływa trzymiesięczne wypowiedzenie, licząc od otrzymania przez nauczyciela negatywnej oceny pracy;
6) z końcem tego miesiąca, w którym nastąpiło cofnięcie skierowania do nauczania religii.

ust. 3. Rozwiązanie stosunku pracy z końcem roku szkolnego w wypadkach określonych w ust. 2 pkt 1 i 4 nie dotyczy nauczyciela szkoły, w której w organizacji pracy nie przewidziano ferii szkolnych.

ust. 4. Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania może nastąpić również:

1) na mocy porozumienia stron;
2) w razie nieusprawiedliwionego niezgłoszenia się nauczyciela na badanie okresowe lub kontrolne, z końcem miesiąca, w którym dyrektor otrzyma o tym informację, z zastrzeżeniem ust. 5.

ust. 5. Dyrektor szkoły może skierować nauczyciela mianowanego na badanie okresowe lub kontrolne z własnej inicjatywy w każdym czasie. W przypadku dwukrotnego nieusprawiedliwionego niezgłoszenia się nauczyciela na badanie ust. 4 pkt 2 stosuje się odpowiednio.

To co wytłuszczone dotyczy nauczyciela zatrudnionego na podstawie umowy o prace na czas nieokreślony.

GGG14-06-2005 17:53:22   [#17]

Rzewa dziekuje Ci, a kiedy nastepuje rozwiazanie umowy z art 88 KN

Barzdo Cie prosze o odpowiedz , wtedy juz wszystko bedzie dla mnie jasne.

rzewa14-06-2005 19:46:36   [#18]

aby skorzystać z art 88

trzeba albo samemu rozwiązać umowę - pracownik rozwiązuje umowę z powodu przejścia na emeryturę, albo zostać zwolnionym z art 20.
GGG14-06-2005 21:08:58   [#19]

Rzewa juz chyba bedziesz na mnie zla ale caly czas mi chodzi o to

czy mozna rozwiazac umowe , ktora jest na czas nieokreslony ( ale nie na podstawie mianowani ani dyplomowanego) z at 88 KN, aby wlasnie przejsc na emeryture.

Bede wdzieczna za odpowiedz

rzewa14-06-2005 22:25:46   [#20]

to co napisałam

w poście #18 dotyczy każdej umowy o pracę na czas nieokreślony -> czyli niekoniecznie na podstawie mianowania.

Czyli odpowiedx na Twoje pytanie brzmi: oczywiście, że mozna - napisz odpowiednie pismo do dyra (tylko upewnij się, że ZUS na pewno przyzna ci emeryturę)

GGG15-06-2005 08:14:32   [#21]

Rozumie dzieki pytam tak na wszelki wypadek, bo jeszcze sie nie wybieram na emeryture.

Serdecznie pozdrawiam , jestem wdzieczna.

słonko15-06-2005 10:34:04   [#22]

a tak swoją drogą - Rzewa to taka porządna firma :)))

również pozdrawiam!

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]