Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Kwalifikacje pedagoga szkolnego
strony: [ 1 ]
Elisa20-05-2005 18:31:42   [#01]
Nauczycielka , która pełni funkcję pedagoga szkolnego jest magistrem pedagogiki o specjalności opiekuńczo-wychowawczej , w ubiegłym roku szkolnym została nauczycielem mianowanym ( rozumiem, że miała kwalifikacje do tego stanowiska). Teraz okazuje się, że tych kwlifikacji nie posiada. Przejrzałam rozporządzenie MENiS dotyczące kwalifikacji nauczycieli z 2002 roku i nie znalazlam w nim informacji na temat tego ,jakie kwalifikacje powinien posiadać pedagog szkolny. Kto z Was to wie? Proszę o podstawę prawną.
Elisa20-05-2005 18:54:39   [#02]
A pedagodzy zatrudnieni w Waszych szkołach jakie posiadają kwlifikacje?
bogda420-05-2005 19:03:06   [#03]

pedagogika opiekuńcza jest dla pedagoga ok!

 Nasza dyplomowana pani pedagog ma:

  • pedagogikę specjalną - resocjalizacyjną i oligo
  • profilaktyke uzależnień
  • ekologię.

 I całą masę kursów doskonalących. 

 1/ A tak na marginesie - co to znaczy miała kwalifikacje a teraz nie ma?

 2/ Nie licz dzisiaj na odpowiedź - nasi dzielni oświatowi "radcy prawni" szykuja sie do zlotu albo są na konferencji. Pozdrawiam.

rzewa20-05-2005 19:04:38   [#04]

jedyna podstawą prawną

dotyczacą kwalifikacji jest wspomniane przez Ciebie rozporządzenie.

Powinnaś to pytanie zadać tym, którzy stwierdzili, że teraz (sic!?) ona nie ma tych kwalifikacji - podstawę powinien podawac ten, któ cos kwestionuje.

Elisa20-05-2005 19:10:42   [#05]
Żeby zostać nauczycielem mianowanym należy mieć kwalifikacje - została nim,zatem kwalifikacje miała. Teraz wizytator ma wątpliwości ( po raz pierwszy od kilku lat- bo ciągle to ten sam wizytator, obecny zresztą w komisji egzaminacyjnej podczas awansu naszego pedagoga). Nasza pani pedagog jest naprawdę świetna w tym , co robi. Ma wspaniały kontakt z młodzieżą i rodzicami, wiedzę merytoryczną, bardzo angażuje się we wszystko, co dzieje się w szkole, współpracuje ( owocnie) z tymi, z którymi współpracować należy, nieustannie się doskonali, może też prowadzić zajęcia z wych. do życia w rodzinie itp. Ale jest, jak się okazuje -niestety- magistrem pedagogiki o specjalności opiek. -wych.
bogda420-05-2005 19:16:52   [#06]

 I to jest własciwe przygotowanie do pełnienia tej funkcji. Większość moich koleżanek pedagogów / pedagożek? / ma  takie wykształcenie.Nikt nigdy nie kwestionował.

 Ta sprawa - ma jakieś ukryte intencje pana wizytatora.

Dając mianowanie nie mrugnął okiem a teraz ma wąty? Pewnie ktoś z rodziny poszukuje pracy.Tak myślę.

beera20-05-2005 19:16:58   [#07]

świat się wali

Ale jest, jak się okazuje -niestety- magistrem pedagogiki o specjalności opiek. -wych.

To jakie ma mieć kwalifikacje zdaniem tych, ktorzy kwestionują???

......

Piszesz:"Teraz okazuje się, że tych kwlifikacji nie posiada"
Posiada je- bowiem ich posiadanie zalezy od przepisu, a nie od widziemiśkow.

Ciekawi mnie po pierwsze- to jasne- jaką pp podawała wizytatorka

a po drugie- jaki cel jej przyświecał- tzn: co szlo za tą informacją " pedagog nie ma kwalifikacji" Czyli- o co chodzi?

beera20-05-2005 19:17:51   [#08]

o:-)

tym samym tokiem bogda;-)
Jersz20-05-2005 19:35:23   [#09]

Sądzę , że należy wczytać się w zakres obowiązków pedagoga. Są one zawarte w rozporządzeniu w sprawie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej przez szkoły (poniżej). Część z tych zadań wymaga ukończenia kursów kwalifikacyjnych, doskonalących. Przede wszystkim niezbędne jest doświadczenie zawodowe i odpowiednie predyspozycje. Najwięcej problemu może sprawiać pkt 3) "organizowanie i prowadzenie różnych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów, rodziców i nauczycieli" Do prowadzenia niektórych należy ukończyć kursy kwalifikacyjne i studia podyplomowe (2) zajęć specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, socjoterapeutycznych oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym,). Może brak uprawnień do prowadzenia zajęć terapeutycznych i logopedycznych spowodował , że wizytator wskazał wątpliwości.

  1. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w szkole jest organizowana w szczególności w formie:

    1) zajęć dydaktyczno-wyrównawczych,

    2) zajęć specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, socjoterapeutycznych oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym,

    3) klas wyrównawczych, z zastrzeżeniem ust. 3,

    4) klas terapeutycznych, z zastrzeżeniem ust. 3,

    5) zajęć psychoedukacyjnych dla uczniów,

    6) zajęć psychoedukacyjnych dla rodziców,

    7) porad dla uczniów,

    8) porad, konsultacji i warsztatów dla rodziców i nauczycieli.

Do zadań pedagoga należy w szczególności:

1) rozpoznawanie indywidualnych potrzeb uczniów oraz analizowanie przyczyn niepowodzeń szkolnych,

2) określanie form i sposobów udzielania uczniom, w tym uczniom z wybitnymi uzdolnieniami, pomocy psychologiczno-pedagogicznej, odpowiednio do rozpoznanych potrzeb,

3) organizowanie i prowadzenie różnych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów, rodziców i nauczycieli,

4) podejmowanie działań profilaktyczno-wychowawczych wynikających z programu wychowawczego szkoły w stosunku do uczniów, z udziałem rodziców i nauczycieli,

5) wspieranie działań opiekuńczo-wychowawczych nauczycieli, wynikających z programu wychowawczego szkoły,

6) planowanie i koordynowanie zadań realizowanych przez szkołę na rzecz uczniów, rodziców i nauczycieli w zakresie wyboru przez uczniów kierunku kształcenia i zawodu,

7) działanie na rzecz zorganizowania opieki i pomocy materialnej uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.

beera20-05-2005 19:38:31   [#10]

jersz

to jakie kwalifikacje KIERUNKOWE wskazałbyś jako właściwe???

beera20-05-2005 19:40:38   [#11]

doprecyzuję

czym innym jest wykazanie braku kwalifikacji, a czym innym sugestia dotycząca doskonalenia się...

Pierwszego zrozumieć nie mogę, drugie bym zrozumiala...

Jersz20-05-2005 19:55:37   [#12]
Studia kierunkowe? Według mnie np. : pedagogika specjalne, pedagogika opiekuńczo-wychowawcza. Ale to tylko mój sąd. Nie wiem czy słuszny.
bogda420-05-2005 20:10:32   [#13]

 Słuszny.

 Czyli uznajemy wykształcenie pani pedagog.

Jersz20-05-2005 20:22:14   [#14]

No tak daleko bym poszedł. To był tylko moja propozycja.

Autorowi wątku proponuję poczekać na opinię w sprawie arkusza. Jeśli znajdzie tam wskazanie , że nauczyciel , któremu powiezył obowiązki pedagoga, nie posiada odpowiednich kwalifikacji, będzie mogła działać. Wtedy proponuje zwrócić się na piśmie do Kuratora Oświaty jakie kwalifikacje powinien posiadać pedagog.

Botka20-05-2005 21:54:32   [#15]
Gdzie mozna znaleźć procedurę przeprowadzania wizyt domowych przez pedagoga? Chodzi o prawo! - Jak często, z kim itd.
Benk20-05-2005 23:48:02   [#16]

pedagogika opiekuńczo-wychowawcza daje formalne kwalifikacje do pełnienia funkcji pedagoga w szkole.

Jest to pewna informacja bo znam osobiście przypadek osoby, która stoczyła z sukcesem wieloletnią walkę z KO i MENiS o uznanie tych kwalifikacji - przy okazji ubiegania się o stopień awansu zawodowego. Sprawa oparła się o NSA i w końcu MENiS na piśmie przyznał rację nauczycielce.

rzewa21-05-2005 06:27:37   [#17]

jeśli dyrek

zatrudniając uzna takie kwalifikacje, to nie ma żadnych podstaw by ktokolwiek (łącznie z MENiS) mógł stwierdzić co innego.

Ale jeśli dyrek nie uzna i nie zatrudni nauczyciela, nie ma żadnej możliwości zmusić go do tego.

cynamonowa21-05-2005 20:50:00   [#18]
 Moja pani pedagog jest mgr pedagogiki op.-wych. Gdy oddawała teczkę na dyplomowanego ( jako jedna z pierwszych - korzystała ze skróconego stażu) po wstepnej weryfikacji dostała pismo z KO o braku kwakifikacji. Wtedy szybko nasz "stary"  dyrektor napisał zbliżonośc , bo w tamtym okresie mógł  i komisja się odbyła.
cynamonowa21-05-2005 20:55:00   [#19]
 Dodam, że wg mojego kuratorium pedagog szkolny powinien mieć ukończoną pedagogikę ogólną lub szkolną. Jeśli chodzi o komisje w OP na mianowanych sama jako ekspert widziałam przeróżne interpretacje niektórych kierunków. Moja bliska koleżanka - mgr -ped. wczesnoszkolnej  w uzasadnieniu aktu mianowania z 2000r. ma zapis : i może być pani zatrudniona w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]