Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Co z uprawnieniami do nauczania w "Technik Informatyk"
strony: [ 1 ]
mitikas19-05-2005 22:43:17   [#01]
Czy  ktoś spotkał gdzieś informację na temat wymaganych kwalifikacji do nauczania  przedmiotów w  Technikum czteroletnim o kierunku Technik informatyk lub teleinformatyk? Chodzi o ukończone studia podyplomowe z Informatyki. Spotkałem się z opinią, że w takich kierunkach mogą nauczać tylko osoby z wyższym wykształceniem informatycznym (ew. licencjatem, inżynierem- wyższym zawodowym );jak również o standardy proponowane przez PanaSysło. I czy to prawda, że 2006 wprowdza jakieś nowe przepisy?
rzewa19-05-2005 23:04:28   [#02]

jak na razie

jest tylko jedno rozporządzenie o kwalifikacjach wymaganych od nauczycieli - Rozporządzenie MENiS z dnia 10 września 2002 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. Nr 155, poz. 1288 z późn. zm.) - i tam nic nie ma na temat takich ograniczeń, ani żadnego upoważnienia dla p. Sysło...

Ale oczywiście do sierpnia 2006 roku może nam się to prawo (i nie tylko to) zmienić parę razy. Nie wiem czy się zmieni więc tym bardziej nie moge powiedziec jak...

zgredek19-05-2005 23:20:05   [#03]

jeśli chodzi o kwalifikacje do nauczania przedmiotów zawodowych to stwierdza je dyrektor zatrudniając nauczyciela

na podstawie programu nauczania dla zawodu

mitikas20-05-2005 09:20:55   [#04]

A u moich przyjaciół jest tak....

Dyrektor zatrudnia inżyniera elektryka i daje mu technologię informacyjną (mimo ze ma 4 nauczycieli po skończonych studiach z Informatyki i Technologii informacyjnej) a tamci zostają bez godzin. Doszukuję się logiki w takim działaniu. Ale skoro może uznać mu kwalifikacje i nadać uprawnienia. Tak się zastanawiam, czy ten temat " kwalifikacje do nauczania przedmiotów w myśl polskiego ustawodawstwa " nie jest dobry do napisania doktoratu itd. Ja zdaję sobie sprawę, że Dyrektor może, ale czy w takim przypadku są jeszcze jakieś normy moralne. Dobrze, że mnie takie dylematy na razie nie dotyczą.
zgredek20-05-2005 10:15:19   [#05]

inżyniera elektryka do technologii?

dziwne się mi wydaje to

mitikas20-05-2005 10:54:17   [#06]

Niezbadane są .......

Niezbadane są przemyślenia różnych dyrektorów. Bo tak można powiedzieć, że skoro w toku studiów miałeś przedmiot technologie informacyjne to, co szkodzi by tego przedmiotu nauczać, wymiar godzin w semestrze 30( jeden semestr). A oprócz tego jakieś metody numeryczne czy podstawy programowania. Z zawodowcami to wieczny problem tym bardziej, ze większość absolwentów gimnazjów idzie do LO, choć technika wracają do łask, a licea profilowane tracą znacząco kandydatów. Problemy szkolnictwa zawodowego są w innym wątku, więc tutaj tego nie dodaję.
zgredek20-05-2005 12:30:56   [#07]

to nie tak powinno być

inżynierowi elektrykowi zaglądam w indeks tylko po to aby określić, których przedmiotów zawodowych może uczyć

zawodowych - czyli takich, o których mowa w programie nauczania dla zawodu

natomiast przedmiotów z ramowego planu nauczania dla technikum uczą nauczyciele posiadający kwalifikacje do ich uczenia (takim przedmiotem jest technologia informacyjna/informatyka)

mitikas20-05-2005 17:48:44   [#08]

Tak powinno być !!!

Tak powinno być, ale życie sobie. Moi znajomi z zaprzyjaźnionej szkoły w mieście XXXXXXXX opowiadają takie historie i co ja mam im powiedzieć, gdzie ich skierować. W przypadku zwolnień to sąd pracy. A tak, co występować do OP KO. A oni na to dyrektor wszędzie ma znajomych i to dobrze, że ma, bo broni szkoły, ale czy na pewno. Jestem za zdrową konkurencją w szkolnictwie jesteś dobry ( w nauczaniu) twoja szkoła ma dobre miejsce, bo twoi nauczyciele są dobrzy. Szkoła pęka w szwach ( z nadmiaru kandydatów). A tak przychodzą uczniowie i mówią u tego pana jest, tak, bo jemu nie zależy on nie uczy. Jak jest to pierwsze ostrzeżenie to jeszcze się zastanawiasz, że może wymagający a młodzież leniwa przydługim zapala się żółte światło a przy trzecim idziesz na hospitację zapowiedzianą i co cacy, przy czwartym  przechodzę koło drzwi słyszę hałas wchodzę a tu „dziecioki” grają na całego a nauczyciel mówi, że dzisiaj mają „dzień dziecka” a jest styczeń.
nalix21-05-2005 09:41:58   [#09]

więcej_kwalifikacji

Rok temu dzwonię do szkółki i mówię, że mam podyplomowe z informatyki i rok do skończenia inżynierskich, choć zaoczne, a Pan dyrektor odpowiada, że to za mało, żeby dostać pracę. Czyżby trzeba było do nauczania informatyki mieć mgr informatyki i to z pp.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]