Forum OSKKO - wątek

TEMAT: wypowiedzenie kontraktowemu
strony: [ 1 ]
Konto zapomniane18-05-2005 07:07:16   [#01]

W związku ze zmniejszeniem liczby oddziałów przy nowym naborze (Liceum), oraz koniecznością ewentualnego przygotowania etatu dla obecnego dyrektora (kończy kadencję), zaistniała potrzeba zwolnienia nauczyciela, który w zeszłym roku uzyskał kontraktowego.

1. Jaki powinien być okres wypowiedzenia ?

2. Czy powinien otrzymać jakąkolwiek odprawę ?

Jacek18-05-2005 08:04:34   [#02]

Jesli uzyskał kontraktowego w ub. roku i pracuje na stanowisku do którego ma kwalifikacje powinien byc zatrudniony na umowę na czas nieokreslony.

Z tego co piszesz zwolnienie podyktowane jest zmniejszajacą sie liczbą oddziałów a tym samym godzin tego przedmiotu co uniemozliwia zatrudnienie go w pełnym wymierza czasu pracy więc zastosowanie bedzie tu miał art. 20 ust 1 pkt 2 KN.

Podstawą wypowiedzenia to art. 20 ust. 3 KN ,okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące a odprawa zalezy od okresu zatrudnienia:

1 miesiąc jeśli pracuje do 2 lat

2 miesięczna jesli pracuje od 2 do 8 lat

3 miesięczna jesli pracuje powyżej 8 lat

Ale może równiez skorzystać ze stanu nieczynnego. Wklejam pismo o wypowiedzeniu

..........................................

 

......... 1022/        /05

 

Pan

mgr .........................

nauczyciel historii i wos

 

 

 

 

Na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Tekst jednolity: Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 z późn. zm.) z dniem 31 sierpnia 2005r. za 3-miesięcznym wypowiedzeniem, które rozpoczyna się dnia 01 czerwca 2005r., rozwiązuję z Panem stosunek pracy. Przyczyną rozwiązania stosunku pracy jest brak możliwości dalszego zatrudniania Pana w pełnym wymiarze zajęć w związku ze zmniejszającą się liczbą oddziałów.

 

 

Uzasadnienie:

 

Jest Pan nauczycielem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na stanowisku nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie. W planowanej organizacji roku szkolnego 2005/2006 przewidywana jest liczba 30 godzin historii i 15 godzin wiedzy o społeczeństwie, które wystarczą do zapewnienia pracy w pełnym wymiarze tylko dla dwóch nauczycieli spośród trzech zatrudnionych obecnie.

 

W związku z brakiem godzin dla zapewnienia Panu pracy w pełnym wymiarze decyzja niniejsza jest uzasadniona.

 

Jednocześnie informuję Pana, że zgodnie z art. 20 ust. 2 Karty Nauczyciela przysługuje Panu odprawa pieniężna w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.

 

 

Pouczenie:

1)      Przysługuje Panu prawo złożenia wniosku o przeniesienie w stan nieczynny na podstawie art. 20 ust. 1 pkt. 2 Karty Nauczyciela.

2)      W terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego pisma przysługuje Pani prawo wniesienia odwołania do Sądu Rejonowego – Sądu Pracy w ..........................

 

 

 

przyjmuję do wiadomości

 

 

 

............................................................

data i podpis nauczyciela

dyrlo18-05-2005 08:52:42   [#03]

Kontraktowy nie ma chyba prawa do stanu nieczynnego.

Jeśli jest to tylko wypowiedzenie warunków umowy o pracę i chcemy zmniejszyć nauczycielowi wymiar godzin to trzeba jeszcze pouczyć, że jeśli w przed upływem połowy okresu wypowiedzenia warunków pracy tj. do 15 lipca 2005 nie złozy oswiadczenia o odmowie przyjęcia nowych warunków będzie to równoznaczne z przyjęciem, jeśli odmówi to umowa rozwiąże się z upływem 31 sierpnia.

rzewa18-05-2005 08:54:30   [#04]

kontraktowy ma prawo do stanu nieczynnego

Do stanu nieczynnego ma prawo każdy nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony w pwłnym wymiarze godzin.

Patrz art 20 ust 1 KN

Jacek18-05-2005 09:24:02   [#05]

rzewa wie co pisze :-))

a z nauczycielem, który ma umowe na czas nieokreślony i brak godzin do pełnego wymiaru trzeba rozwiazać umowe o prace patrz art 20 ust 1 pkt 2 KN "w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny."

tylko nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazic zgodne na ograniczenie zatrudnienia "Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia w trybie określonym w art. 22 ust. 2"

Nic nie stoi na przeszkodzie by po rozwiązaniu stosunku pracy z kontraktowym i wypłaceniu odprawy zatrudnić go od 1 września na niepełnym wymiarze ale umowa wtedy na czas określony.

rzewa18-05-2005 09:32:36   [#06]

nie,

umowa wtedy na czas nieokreślony!

Na czas określony tylko w czasie stanu nieczynnego - do zakończenia stanu nieczynnego.

Poza tym  umowa na czas określony może być jedynie w przypadkach wymienionych w art. 10 ust. 7 KN

Jacek18-05-2005 09:39:15   [#07]

mówiłem że rzewa wie co pisze :-))

a ja przeoczyłem art. 10 ust 7 KN

yerry18-05-2005 21:06:06   [#08]
Jacek ma rację- ja właśnie w ten sposób dzisiaj wypowiedziałem kontraktowemu, tylko jeszcze wczesniej powiadomiłem o tym zwiazki i poczekałem 7 dni zgodnie z KN
Macia23-05-2005 11:27:15   [#09]

czy mogę zatrudnić

kontraktowego na czas okreslony (1 rok) bo nie wiem czy w przyszłym roku będzie dla niego praca (niepewna rekrutacja).czy mozna to uznać jako potrzeba wynikająca z organizacji i podciągnąć pod art 10 ust. 7?

 W tej chwili jest zatrudniony na zastepstwo za n-lkę przebywającą na zdrowotnym.

rzewa23-05-2005 11:49:49   [#10]

niestety, maciu

nie możesz - to nie sa potrzeby wynikające z organizacj, jeśli nie będzie tej pracy w przyszłym roku to go zwolnisz z 20-tki i tyle.
okeber23-05-2005 18:00:16   [#11]

jak myslicie

mam nauczyciela kontraktowego który jest językowcem zatrudnionym na czas nieokreślony , nie ma kwalifikacji do języka jest w trakcie collegu w tym roku kończy . Umowa została chyba źle zawarta, powinna być na czas określony. Nauczyciel ma kwlifikacje do fizyki. Czy coś z tym można zrobić?
rzewa23-05-2005 18:08:23   [#12]

Jak nie ma kwalifikacji, to powinien być zatrudniony "za zgodą KO", na podstawie art 10 ust 9 KN - płaca na poziomie stażysty i zatrudnienie na rok szkolny oraz brak możliwości realizacji stażu na kolejny stopień awansu.

Może też być zatrudniony na podstawie art. 7 ust 1a i 1b, również za zgodą KO, ale z KP (a nie z KN), tu może być na czas nieokreślony lub określony, a wynagrodzenie ustala się na poziomie n-la kontraktowego. Również nie może się awansować.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]