Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Ile godzin tygodniowo pracuje dyrektor
strony: [ 1 ]
miro6417-05-2005 21:12:52   [#01]

 

   Zachęcam Koleżanki i Kolegów dyrektorów do policzenia ile godzin dziennie pracuję dyrektor w czasie sesji maturalnej w szkołach ponadgimnazjalnych. Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami.

 Ja obliczyłem, że około 50 godzin. Co na to kodeks pracy.

rzewa17-05-2005 21:15:24   [#02]

nic

Nasz czas pracy określa KN nie KP - i jest to 40 godzin tygodniowo.

Dyrektor sobie sam ogranizuje pracę, jeśli pracuje więcej, to... nie bardzo mu to organizowanie wychodzi. ;-(

Wertykal17-05-2005 21:21:13   [#03]

Masz chlopie, czas pracy nienormowany.

Oznacza to rozne rzeczy:

Dla organu nie mniej niz 40 godzin ale tyle ile trzeba.

Dla KN, tyle ile wynosi Twoje pensum, ale - masz czas pracy nienormowany...

Dla Ciebie - za dlugo, jak by nie liczyc...

Marek

miro6417-05-2005 21:23:33   [#04]

 

 Jak nie KP to może Inspekcja Pracy

Ank17-05-2005 21:25:54   [#05]

ja mam takie pamiętne pismo od mojego dyrka z czasów gdy byłam jeszcze wice:

"Informuję, iż czas pracy wicedyrektorów jest nienormowany i wynosi od otwarcia do zamknięcia placówki." - w moim przypadku to 9,5 godziny dziennie:-)))

miro6417-05-2005 21:29:17   [#06]

 

 Organizacja mojej pracy nie zawsze zależy tylko ode mnie.

 Niestety nie mam wpływu na organizację pracy takich firm jak zaprzeproszeniem POCZTEX, który dostarcza przesyłki o 5 rano a odbiera przed 19.

Spayk17-05-2005 21:43:27   [#07]
Hihihihihi w tygodniu nie ma tyle godzin (na mój gust)
Marek Pleśniar17-05-2005 21:57:42   [#08]

nie liczyłbym godzin pracy dyrektora...

To praca innej natury - nie liczy się godzin szefa, menedżera bo to wręcz ubliża jego robocie - przeliczać ja na banalne wyrobnicze godziny,

Pół godziny udanych negocjacji to więcej niż 20 godzin kopania dołu.

Więc - nie liczmy:-)

To żadna duma - pracować 100 godzin a nie 80

Chlubę przynosi efekt - sprawna organizacja. Choćby i załatwiona w 15 godzin.

Zola17-05-2005 23:21:30   [#09]

Marku P.,  to prawda i jeśli sama sobie pracę organizuję to zgoda, dzięki temu że sobie organizuje sama czas pracy, mogę sobie pozwolic na wyjazd do Miętnego i parę dni urlopu w Warszawie, jadę na zlot i zostaję kilka dni u rodziców , po zlocie, jeżdżę w trakcie roku szkolnego z młodzieżą na spływy i jakoś wyrabiam, a jak nie wyrabiam to nadrabiam wieczorami, nocami i nie narzekam( no może trochę , dla zasady),  teraz jednak ktoś decyduje za mnie i mnie sie to nie podoba, i nie mów, że mogę kogoś upoważnić, bo już gdzieś o tym pisaliśmy

Marku W. , nienormowany czas pracy, co to znaczy i gdzie podstawa prawna takiego sformuowania

zgredek17-05-2005 23:25:37   [#10]

tak sobie myślę, a myślę, bo nic mnie nie boli

nie umiem narzekać na czas pracy mój

a Zola to tak ładnie napisała!

a ile pracuję?

nie wiem

naprawde nie wiem, bo teraz czytam forum i nawet stwierdziłam, że pracuję, bo jeden taki problemik rozwiązałam

dzięki forum oczywiście!

Martuś18-05-2005 00:30:04   [#11]
Ja jeszcze pracuję, choć godzina wiadomo która. To co robię na jutro zrobić muszę. Właściwie nie muszę, tylko chcę. Piszę projekt /Wakacje z jęz. ang./, jutro upływa termin składania. Sporo pracy włożyłam i nie umię się wycofać.  Nie narzekam, ale brak mi czasu na tzw. twórczą bezczynność.
Małgoś18-05-2005 05:25:43   [#12]

nienormowany nie oznacza wcale ...ponad normę

norma w Polsce to 8-godzinny dzien pracy (o to walczono  i nawet przelewano krew w dawnych czasach i m.in. stąd tez swięto I Maja)

nienormowanuy oznacza, że suma sumarum powinno byc 40 godz. tygodniowo - raz na 5.00 raz na 12.00 (nie ma sztywnych ram)

a jesli dyrektor pracuje po 14 godzin dziennie to oznacza, że:

a) albo dyrektor fatalnie zarządza czasem,

b) albo organizacja w której pracuje nie respektuje norm

...tak myslę i tak mnie uczono ;-)

rzewa18-05-2005 05:58:00   [#13]

oto co oznacza nienormowany:

Kodeks Pracy

Art. 128. § 2. Ilekroć w przepisach działu jest mowa o:
[...]
2) pracownikach zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy - należy przez to rozumieć pracowników kierujących jednoosobowo zakładem pracy i ich zastępców lub pracowników wchodzących w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy oraz głównych księgowych.

Art. 131. § 1. Tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.
§ 2. Ograniczenie przewidziane w § 1 nie dotyczy pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy

Art. 132. § 1. Pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku, z zastrzeżeniem § 3 oraz art. 136 § 2 i art. 137.
§ 2. Przepis § 1 nie dotyczy:
1) pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy,
2) przypadków konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii.
§ 3. W przypadkach określonych w § 2 pracownikowi przysługuje, w okresie rozliczeniowym, równoważny okres odpoczynku.

Art. 149. § 1. Pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy pracownika do celów prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Pracodawca udostępnia tę ewidencję pracownikowi, na jego żądanie.
§ 2. W stosunku do pracowników objętych systemem zadaniowego czasu pracy, pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz pracowników otrzymujących ryczałt za godziny nadliczbowe lub za pracę w porze nocnej nie ewidencjonuje się godzin pracy.

Art. 151(4). § 1. Pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych wykonują, w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, z zastrzeżeniem § 2.
§ 2. Kierownikom wyodrębnionych komórek organizacyjnych za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę i święto przysługuje prawo do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych w wysokości określonej w art. 151(1) § 1, jeżeli w zamian za pracę w takim dniu nie otrzymali innego dnia wolnego od pracy.

Art. 151(5). § 1. Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (dyżur).
§ 2. Czasu dyżuru nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli podczas dyżuru pracownik nie wykonywał pracy. Czas pełnienia dyżuru nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku, o którym mowa w art. 132 i 133.
§ 3. Za czas dyżuru, z wyjątkiem dyżuru pełnionego w domu, pracownikowi przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru, a w razie braku możliwości udzielenia czasu wolnego - wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia.
§ 4. Przepisu § 2 zdanie drugie oraz § 3 nie stosuje się do pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy.

Art. 151(7). § 1. Pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 21.00 a 7.00.
§ 2. Pracownik, którego rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej lub którego co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną, jest pracującym w nocy.
§ 3. Czas pracy pracującego w nocy nie może przekraczać 8 godzin na dobę, jeżeli wykonuje prace szczególnie niebezpieczne albo związane z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym.
§ 4. Wykaz prac, o których mowa w § 3, określa pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, a jeżeli u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa - z przedstawicielami pracowników wybranymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy, oraz po zasięgnięciu opinii lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, uwzględniając konieczność zapewnienia bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia pracowników.
§ 5. Przepis § 3 nie dotyczy:
1) pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy,
2) przypadków konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii.
§ 6. Na pisemny wniosek pracownika, o którym mowa w § 2, pracodawca informuje właściwego inspektora pracy o zatrudnianiu pracowników pracujących w nocy.

Małgoś18-05-2005 06:12:41   [#14]

:-((((

chyba nie podoba mi sie, to co wkleiłas tu, Rzewo

czytałam to po łebkach - bo zapomniałam okularów - ale to co do mnie dotarło, to mi się zdecydowanie nie podoba

;-)

rzewa18-05-2005 06:14:34   [#15]

Małgoś,

to nie ja, to Kodeks Pracy ;-(
AnJa18-05-2005 07:02:54   [#16]
Nieważne.

W starożytności też nie złe wieści  czy ich autorów zabijano, ale posłańców, którzy je przynosili.
Zola18-05-2005 08:09:03   [#17]
chciałam , to mam ( podstawę) :-((((
Marek Pleśniar18-05-2005 08:48:46   [#18]
a przed podstawą miałaś inaczej? ;-)
AnJa18-05-2005 08:55:03   [#19]
Złudzenia miała.

Że ona tak z serca, że się dla szkoły poświęca, że misja i te inne...

A tu łuuups - żadna misja, zwykły kodeksowy obowiązek.

A Kodeks elementem systemu.

Więc dyrektor szkoły jest ofiarż systemu.

Ciekawe, czy po jego zmianie na jakieś kombatanctwo się załapiemy?
Grażyna18-05-2005 10:06:19   [#20]
zrób sobie wolne, odpocznij, wtedy, kiedy nie jesteś niezbedna w szkole. Nienormowany czas pracy działa w obie strony. Mozna poinformować organ, że nie będzie Cię w tym dniu w pracy i nic wiecej. Było kiedyś na ten temat w Dyrektorze Szkoły. NSA, przywrócił do pracy dyrka, którego organ zwolnił za to, że nie było go w szkole 3 dni. W uzasadnieniu sądu była mowa o nienormowanym czasie pracy i o tym, że dyrektor nie musi o wszystkim mówić organowi. W tym czasie mógł pracować koncepcyjnie, mógł spotykać się ze sponsorami i załatwiać sprawy na rzecz szkoły.
Grażyna18-05-2005 10:17:06   [#21]

Nie jest aż tak źle:))

Art. 132. § 1. Pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku, z zastrzeżeniem § 3 oraz art. 136 § 2 i art. 137.
§ 2. Przepis § 1 nie dotyczy:(ale mimo to jest jeszcze § 3)
1) pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy,
2) przypadków konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii.
§ 3. W przypadkach określonych w § 2 pracownikowi przysługuje, w okresie rozliczeniowym, równoważny okres odpoczynku.

Może nie w każdej dobie, ale niewątpliwie należy się odpoczynek. Od niego zależy przecież efektywnośc naszej pracy. Zmęczony, niewyspany dyrektor może być zmorą dla pracowników, ale i dla wielu innych osób (rodziców, OKE, KO - bo popełnia błędy, których przecież lepiej unikać). Najlepszym rozwiązaniem jest dogadanie się z organem. Ja robię to tak, że po ciężkim tygodniu (nie wykorzystuję tego co tydzień, ani nawet co miesiąc, a raz w roku): wywiadówki do 21.00, konferencje, czasami wpadnie szkolenie, narada dyrektorów, albo rada sołecka - zgłaszam w organie, że jestem zmęczona, potrzebuję wypoczynku, że w danym dniu nie będzie mnie w szkole, ale będę w domu pod telefonem. Nie zdarzyło się, aby organ miał zastrzeżenia - chciażby ze względów czysto ludzkich.

AnJa18-05-2005 11:02:57   [#22]
Tego, no...

Nie zgłaszam

Jeszcze sie nie zdarzyło, aby organ miał zastrzeżenia...

Ze względów czysto ludzkich wie, ze jak mnie nie ma to:
1. nie mogę byc w szkole
lub
2. nie chce mi się być w szkole
lub
3. nie mogę  i mi się nie chce.

Jeśli  w wakcje lub o godz.22 jestem w szkole to organ nie ma zastrzeżeń, bo wie, że:
1. mogę (mam prawo)być w szkole
i:
1. muszę w niej być
albo:
2.chce mi się w niej być.

Wariant: muszę i mi się chce oczywiście w rachubę nie wchodzi.
Zola18-05-2005 14:11:44   [#23]
tyż tak robie i na razie mnie nie pytają co o 22 robię w szkole
janzg18-05-2005 15:51:57   [#24]

rzewa

mam wątpliwość, czy dyrektorzy szkół są:

........."pracownikami zarządzającymi w imieniu pracodawcy zakładem pracy"........

w rozumieniu KP ?

------------------------

kto dla dyrektora jest  pracodawcą?

janzg18-05-2005 15:54:21   [#25]

;-)

".........Więc dyrektor szkoły jest ofiar(ą)ż systemu...."
ewa18-05-2005 15:56:03   [#26]
szkoła ;-)
rzewa18-05-2005 16:17:59   [#27]

dla dyrektora szkoły

jak zresztą dla innych pracowników szkoły (w tym nauczycieli) pracodawcą jest szkoła. A dyrektor jest pracownikiem szkoły kierującym jednoosobowi zakładem pracy jakim jest szkoła, co wynika jednoznacznie z UoSO i KN.

KP:
Art. 3. Pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników.

Art. 128. § 2. Ilekroć w przepisach działu jest mowa o:
[...]
2) pracownikach zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy - należy przez to rozumieć pracowników kierujących jednoosobowo zakładem pracy i ich zastępców lub pracowników wchodzących w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy oraz głównych księgowych.

KN:
Art. 7. ust. 1. Szkołą kieruje dyrektor, który jest jej przedstawicielem na zewnątrz, przełożonym służbowym wszystkich pracowników szkoły, przewodniczącym rady pedagogicznej. Dyrektor sprawuje opiekę nad dziećmi i młodzieżą uczącą się w szkole.
UoSO:
Art. 39. ust. 1. Dyrektor szkoły lub placówki w szczególności:
1) kieruje działalnością szkoły lub placówki i reprezentuje ją na zewnątrz;
2) sprawuje nadzór pedagogiczny, z zastrzeżeniem
art. 36 ust. 2;
3) sprawuje opiekę nad uczniami oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne;
4) realizuje uchwały rady szkoły lub placówki oraz rady pedagogicznej, podjęte w ramach ich kompetencji stanowiących;
5) dysponuje środkami określonymi w planie finansowym szkoły lub placówki zaopiniowanym przez radę szkoły lub placówki i ponosi odpowiedzialność za ich prawidłowe wykorzystanie, a także może
organizować administracyjną, finansową i gospodarczą obsługę szkoły lub placówki;
6) wykonuje inne zadania wynikające z przepisów szczególnych;
7) współdziała ze szkołami wyższymi oraz zakładami kształcenia nauczycieli w organizacji praktyk pedagogicznych;
8) odpowiada za właściwą organizację i przebieg sprawdzianu i egzaminów, o których mowa w art. 9 ust. 1, przeprowadzanych w szkole lub placówce.
[...]
ust. 3. Dyrektor jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w szkole lub placówce nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami. Dyrektor w szczególności decyduje w sprawach:
1) zatrudniania i zwalniania nauczycieli oraz innych pracowników szkoły lub placówki;
2) przyznawania nagród oraz wymierzania kar porządkowych nauczycielom i innym pracownikom szkoły lub placówki;
3) występowania z wnioskami, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady szkoły lub placówki, w sprawach odznaczeń, nagród i innych wyróżnień dla nauczycieli oraz pozostałych pracowników szkoły lub placówki.

DYREK18-05-2005 19:16:50   [#28]

 

Konfucjusz  

"Znajdź sobie pracę, którą lubisz, a do końca życia nie będziesz pracował"

Zola18-05-2005 19:21:58   [#29]
często mi to towarzyszy
czasmi tez myslę, że moim największym marzeniem jest obudzić się leniem ;-))
JarTul18-05-2005 19:35:19   [#30]

A...

Ile pracuje wicedyrektor?
beera18-05-2005 19:36:01   [#31]

hm...

ja mam to marzenie spełnione

co dzień rano budzę się leniem

żeby tylko jeszcze za to płacili ;-))

DYREK18-05-2005 20:06:47   [#32]

Czas pracy wicedyrektora:

18 < czas pracy wicedyrektora < 40 (w zależności od potrzeb szkoły).

AnJa19-05-2005 00:19:38   [#33]
Budzę się leniem

Chodzę spać leniem

Przerwy miedzy budzeniem sie a chodzeniem spać zajmuje mi obijanie się.

Przerwy miedzy chodzeniem spać a budzeniem zagospodarowuje zgodnie z przeznaczeniem.
Maryśka219-05-2005 00:24:40   [#34]
Ot i cała prawda o pracy dyrektora... ;-)))
Przynajmniej zdaniem niektórych (jak to ładnie sie teraz nazywa) klientów szkoly. :-)
rzewa19-05-2005 08:16:26   [#35]

wicedyrektor

KP art. 128. § 2. Ilekroć w przepisach działu jest mowa o:
[...]
2) pracownikach zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy - należy przez to rozumieć pracowników kierujących jednoosobowo zakładem pracy i ich zastępców lub pracowników wchodzących w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy oraz głównych księgowych.

Czyli wszystko co wyżej napisano dotyczy także wicedyrektora

janzg19-05-2005 08:31:11   [#36]

rzewo

wyrazy uznania

--------------------------

czy i jak pracodawcy mają naliczać (towarzyszącym - wymogi OKE) nauczycielom (może i sobie)  dodatki trudnościowe za pracę w godzinach nocnych?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]