Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Ławnik
strony: [ 1 ]
elak17-05-2005 10:24:33   [#01]

Czy nauczycielowi, który jest ławnikiem wypłaca sie wynagrodzenie w szkole za dzień w którym był w sądzie jako ławnik. Czy zmieniła sie ustawa z dn.27.VII 2001 Prawo o ustroju sądów powszechnych.  Nauczyciel twierdzi, że mu sie należy pełne wynagrodzenie. Prosze o radę - jak to u was rozwiązujecie.

Art. 172. § 1. Pracodawca zatrudniający ławnika jest obowiązany zwolnić go od pracy na czas pełnienia czynności w sądzie.
§ 2. Za czas zwolnienia od pracy ławnik zachowuje prawo do świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.
§ 3. Ławnik, za czas zwolnienia od pracy, w związku z wykonywaniem czynności w sądzie otrzymuje równowartość utraconego wynagrodzenia za pracę w wysokości ustalanej jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy.
§ 4. Ławnik, który nie pozostaje w stosunku pracy, za czas wykonywania czynności w sądzie otrzymuje rekompensatę pieniężną.
§ 5. Koszty wypłaty ławnikom równowartości utraconego wynagrodzenia oraz rekompensaty, o których mowa w § 3 i 4, ponosi Skarb Państwa.
§ 6. Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia:
  1)  wysokość rekompensaty pieniężnej, o której mowa w § 4, uwzględniając poziom świadczeń przysługujących pracownikom delegowanym do pełnienia obowiązków poza stałym miejscem służbowym,
  2)  sposób dokumentowania wysokości utraconego przez ławnika wynagrodzenia, o którym mowa w § 5.
rzewa17-05-2005 10:50:40   [#02]

nie należy sie wynagrodzenie.

Obecne brzmienie art. 172 ustawy o sądach powszechnych (ustawa obowiązuje tylko miała kilka zmian, a ta zmiana jest z 2003 r.):

Art. 172. § 1. Pracodawca zatrudniający ławnika jest obowiązany zwolnić go od pracy na czas wykonywania czynności w sądzie.
§ 2. Za czas zwolnienia od pracy ławnik zachowuje prawo do świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.
§ 3. Ławnik, za czas wykonywania czynności w sądzie, otrzymuje rekompensatę pienięzną.
§ 4. Wysokość rekompensaty dla ławników bioracych udział w rozpoznawaniu spraw w sądach powszechnych, za jeden dzień pełnienia obowiązków ławnika, wynosi 3% kwoty bazowej, stanowiacej podstawę ustalania wynagrodzenia zasadniczego asesora sądowego, z zastrzeżeniem § 5.
§ 5. W przypadku, gdy ogloszenie ustawy budżetowej nastapi po dniu 1 stycznia roku, którego dotyczy ustawa budżetowa, podstawę obliczenia rekompensaty za okres od 1 stycznia do dnia ogloszenia ustawy budżetowej stanowi kwota bazowa w wysokości obowiązującej w grudniu roku poprzedniego.
§ 6. Koszty wypłaty rekompensaty, o której mowa w § 3, ponosi Skarb Państwa.

Czyli taki n-l otrzymuje rekompensatę w sądzie i jest ona niezależna od wysokości jego wynagrodzenia, a ty mu za ten dzień wynagrodzenie potrącasz.

Slawek mow17-05-2005 16:31:59   [#03]
mam pytanie o radnego nauczyciela, czy przysługuje mu wolny dzień na obrady, czy też urlop bezpłatny
rzewa17-05-2005 17:11:43   [#04]

przysługuje

wolne bez prawa do wynagrodzenia - radny otrzymuje dietę.
elak17-05-2005 17:19:01   [#05]
Dziękuję za szybką odpowiedź.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]