Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Decyzja o nauczaniu indywidualnym
strony: [ 1 ]
józefinaw01-05-2005 14:17:04   [#01]

Nie wiem jak mam napisa? decyzj? o nauczaniu indywidualnym. Inaczej : mam troje uczniów z orzeczeniami o kszt. specjalnym i nauczaniu indywidualnym. Jest to scheda po poprzedniczce. Nie by?o decyzji, a wydaje mi si? , ?e powinna by?.

Czy pisa? powinnam ka?dego roku szkolnego? Czy wystarczy na dany etap kszta?cenia?

DYREK01-05-2005 15:55:54   [#02]

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dyrektor organizuje nauczanie indywidualne na wniosek rodziców dziecka. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 29 stycznia 2003 r. w sprawie sposobu i trybu organizowania indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży (Dz. U. Nr 23, poz. 193) obowiązuje od dnia 12 lutego 2003 r.

Rodzic składa wniosek do dyrektora szkoły + orzeczenie o potrzebie nauczania indywidualnego. Odpowiedź dyrektora pisemna lub ustna. Przydzielenie nauczycieli, aneks do arkusza zatwierdzony przez OP i działamy. Papierów mamy dość.

Odpowiedź negatywna (w zasadzie niemożliwa do wydania przez dyrektora; ustawa oso nakazuje organizację nauczania indywidualnego w porozumieniu z OP) wymagałaby pisemnego uzasadnienia.

rzewa01-05-2005 15:57:19   [#03]

zależy od orzeczenia

piszesz decyzję na takich warunkach (okres, ilość godzin, miejsce, kwalifikacje n-li) jak stoi w orzeczeniu PPP.

józefinaw01-05-2005 19:07:36   [#04]

W orzeczeniu nie ma liczby godzin. Powinno się chyba kierować rozporządzeniem. Tzn od 8-10 godzin.

Czy może być odpowiedź ustna , niesformalizowana decyzją ?

beera01-05-2005 19:16:07   [#05]

poza decyzją, ustną, czy pisemną

musisz ustalić plan nauczania dla ucznia a także plan- a to także jest informacja dla rodzica.

ja piszę zazwyczaj wszystko w jednym piśmie.

Ile godzin- zalezy od tego, co ustalisz porozumiewając się z OP- u mnie jest to zazwyczaj najniższy pulap

....

i dyrku- odpowiedź rodzica raczej PO porozumieniu się z OP niż przed.

( chyba, ze gdzieś jest zapisane, ze OP oddaje wszystkie kompetencje w tej sprawie dyrektorowi)

józefinaw01-05-2005 19:26:10   [#06]

Asiu,

to są dzieci z umiarkowanym , a jeden na pograniczu z głębokim. Mają szkołę życia. czy dla nich mam pisać plan nauczania?
beera01-05-2005 19:37:04   [#07]

Jozefino, zważywszy, ze takie uposledzenie, sprawdź, czy to na pewno nauczanie indywidualne, czy nie czasem zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze( moim zdaniem jedno z dzieci się do nich kwalifikuje)

A plan nauczania- w sensie " ramowy plan nauczania" musisz. W nim ustalasz plan nauczania dla tego ucznia. Ile godzin jakiego przedmiotu dla etapu edukacyjnego- jesli masz tak dlugie orzeczenie lub na rok szkolny.
ten dzieciak, choć przypisany do jakiejś klasy w efekcie realizuje inny plan nauczania niż jego klasa.

No i plan zajęć

No i ja to wszystko w jednym piśmie.

józefinaw01-05-2005 19:52:12   [#08]

Rozumiem , że to jaki zakres nauczania powinien wynikać z orzeczenia poradni?

Mogę sprawdzić to dopiero w środę . Dzięki za rady-porady.

Pozdrawiam

rzewa01-05-2005 19:53:59   [#09]

przy upośledzeniu innym niż lekkie

zwykle w orzeczeniu jest napisane, że ma realizować program szkoły życia. Wtedy przydzielasz tyle godzin ile jest w rozporządzeniu i na ile zgadza sie op i wszystkie te godziny przydzielasz jednemu n-lowi (posiadającemu odp. kwalifikacje np. oligo).

A dopiero ten n-l pisze odpowiedni program dostosowany do możliwości dziecka w oparciu o treść orzeczenia.

No i przyznanie NI jest decyzją dyrka i to decyzją administracyjną.

gajga01-05-2005 22:01:51   [#10]

A co z uczniem, który się połamał? Wystarczy orzeczenie od chirurga? Zanim rodzic dotrze do PPP,  otrzyma orzeczenie, będzie konieec roku.

Czy rzeczywiście KO musi zatwierdzić aneks do arkusza? orzeczenie otrzymałam w piątek i już w piątek posłałam n-la. Zanim załatwiłabym w OP i KO minąłby spory kawał czasu, a koniec roku za pasem.

Sprawa uzgadniania z OP też nie jest łatwa. Organ chce wymusić 3h zamiast 7-8 wg rozporządzenia.

Wertykal01-05-2005 22:07:20   [#11]

Podejmuje decyzje, gdy mam wybor. Czarne - biale.

W przypadku NI wyboru nie mam. Po otrzymaniu orzeczenia (decyzja PPP -nie moja) mam zorganizowac NI, powiadomic organy w trybie aneksu (decyzja ale nie moja) i zaczynac.

Marek

beera01-05-2005 22:10:19   [#12]

musisz mieć orzeczenie

i tez nigdy nie czekam na zatwierdzenie. Moj aneks z lutego z indywidualnym nie dotarł do dziś do szkoły.

Natomiast zazwyczaj ustalam z OP- bo liczba godzin mnie tu trzyma

A OP nie może dać 3 h musi dać z rozporządzenia- najniższy choć pułap

( zawsze może się rodzic odwolać- co prawda od decyzji dyrektora, ale zawsze;-)

rzewa02-05-2005 07:42:53   [#13]

gaiga,

nie wiem jak twoja PPP, ale moja działa szybko - od złożenia wniosku do decyzji mija max. tydzień, a często bywa, że mniej.

Niestety (lub stety :-)) o NI orzeka jedynie odpowiednia komisja w PPP.

Basik02-05-2005 13:31:26   [#14]
zdaje mi się, że kiedyś taką decyzję wrza z planem nauczania indywidualnego zamieściłam w wymianie.
józefinaw03-05-2005 13:43:10   [#15]

basik,

a jak ją znaleźć?
józefinaw03-05-2005 14:31:18   [#16]

basik,

już znalazłam. Przyda się .

Mam jeszcze jedną wątpliwość. Otóż sama jestem matką uczennicy szkoły , której jestem dyrektorem. Mam orzeczenie poradni i przyznane nauczanie indywidualne, kształcenie specjalne. I co sama do siebie mam składać wniosek o organizację nauczania? Sama mam podpisać sobie decyzję o nauczaniu? (Jakoś dziwnie) Jak mam to załatwić? Czy prośbę o przyznanie 10 godzin też mam pisać do siebie?

Gaba03-05-2005 19:08:58   [#17]
w takich razach piszę na dyrekcję, a rozpatruje moja wice!
józefinaw03-05-2005 19:14:55   [#18]

Gabo,

ja nie mam vice!

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]