Forum OSKKO - wątek

TEMAT: świadectwo dle nieklasyfikowanego
strony: [ 1 ]
krystyna29-04-2005 00:26:43   [#01]

trochę już o tym było i stanęło na tym, że taki osobnik świadectwa dostać raczej nie powinien...

Moja p. prawnik zadzwoniła dzisiaj w tej sprawie do MENISA i po długich przepychankach usłyszała radosną nowinę, że "faktycznie, jest w tej sprawie jakaś luka prawna..."

Na pytanie kto ma tę lukę załatać usłyszała, że "odpowiednie rozstrzygnięcia powinny zapadać na poziomie kuratoriów".

Po raz kolejny w każdym. woj. inne prawo ???

Można zwątpić...

krystyna29-04-2005 10:57:18   [#02]

Asia, Marek...

a może by tak z ramienia OSKKO oficjalnie zapytać (zadzwonić do kogoś, kogo dobrze znacie) o to w Menisie ?

koniec roku się zbliża i ....

Jacek W29-04-2005 14:10:50   [#03]
Miałem dzisiaj RP w sprawie klasyfikacji końcowej pięcioletniego ponadpodstawowego liceum ekonomicznego. Uczeń, który miał pięć jedynek i nie ukończył szkoły też nie otrzymuje żadnego świadectwa, dobrze pamiętam?
Marek Pleśniar29-04-2005 14:15:16   [#04]
ewentualne pytania sugeruję byśmy zadali po długim weekendzie;-) Nie liczę na zapał MENiS wczesniej niż w środę;-)
krystyna29-04-2005 14:28:52   [#05]

OK

dziękuję,

pozdrawiam

i życzę udanego weekendu na dowolnie wybranym łonie....

krystyna

Marek Pleśniar29-04-2005 16:01:52   [#06]
bardzo udatne życzenia;-)
Marek Pleśniar29-04-2005 16:12:39   [#07]

Pytanie przekazałem właśnie Zenonowi Frączkowi z MENiS

może coś tam porządkującego ustalą?

Jacek W30-04-2005 00:08:21   [#08]
Które pytanie, Marek?
Marek Pleśniar30-04-2005 00:12:36   [#09]

co tu kryć, skierowałem p Frączka tu

najlepiej jak pozna praktyków oświatowych

to dobrze robi;-)

zgredek30-04-2005 01:56:50   [#10]

ale po co dawć świadectwa nieklasyfikowanym, niepromowanym

a w zasadzie - promocyjne po co?

BożenaB30-04-2005 10:23:57   [#11]

Dla tradycji ?

Albo żeby święto w rodzinie było ....?

Albo, że to jest ważny rytuał ?

Albo, żeby co roku można było zmieniać wzór świadectwa?

Albo, żeby zmienił szkołę i w nastepnej był przyjęty na podstawie świadectwa?

Albo, zeby schował i potem swoim dzieciom pokazywał i .. jak to się uczył/a i presję wywierał ..;-) albo schował głęboko, żeby dzieciaki nigdy nie wypatrzyły ;-)

Albo ...

grzezale30-04-2005 21:55:16   [#12]

Chyba dla porzadku

Ja daję świadectwa każdemu. Nawet temu, który powtarza. Nie zdarzyło się co prawda żeby ktoś z ostatnienj klasy miał powtarzać, ale wtedy należałoby chyba dać swiadectwo zwykłe, nie ukończenia bo to wiadomo dla tych co to kńczą edukację.
bogna30-04-2005 22:35:43   [#13]

chyba jednak nie - co wtedy wpisać?

nie otrzymał promocji do klasy: jakiej?

Maryna30-04-2005 22:55:42   [#14]

Świadectwa dla niepromowanych

Dz.U. 58 poz.504 (oczywiscie z 2005 r.) - najnowsze!

"Po ukończeniu nauki w danej klasie, z wyjątkiem klasy programowo najwyższej, uczeń szkoły dla młodzieży, z zastrzeżeniem ust. 2, zależnie od wyników klasyfikacji rocznej, otrzymuje świadectwo szkolne promocyjne potwierdzające uzyskanie albo nieuzyskanie promocji do klasy programowo wyższej." wykasowł mi sie paragraf, chyba 2.1

BożenaB30-04-2005 23:10:55   [#15]

A niepromowani - nieklasyfikowani?

Wiem, ze ustaliliscie, że nieklasyfikowany - niepromowany, nie otrzymuje świadectwa,

Ale:

      2. W przypadku zwolnienia ucznia z zajęć z wychowania fizycznego, informatyki lub technologii informacyjnej w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony”.

    3. W przypadku zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony”.

 - i na swiadectwie piszemy "zwolniony", choć nie jest to w skali ocen.

Ale jest też:
 16. W przypadku nieklasyfikowania ucznia z zajęć edukacyjnych, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „nieklasyfikowany”.

No i ja mam wątpliwość...., bo myślę, że nieklasyfikowany - niepromowany też dostaje świadectwo. A zamiast oceny pisze się "nieklasyfikowany".

zgredek01-05-2005 14:54:16   [#16]
http://www.vulcan.pl/forum/zpo/thread.php?t=9449&fs=0&st=0
BożenaB01-05-2005 19:29:00   [#17]

:-)))

Chyba byłam wtedy zapracowana po uszy ....
Marek Pleśniar04-05-2005 13:20:40   [#18]

pam Frączek zadzwonił godzinę temu i prosił by na forum przekazać iż:

jesli uczeń jest z czegoś nieklasyfikowany - w klasach niekończących (no 1,2,3,4,5 SP_)to mu się wpisuje "nieklasyfikowany" i daje świadectwo

jesli jest nieklasyfikowany w klasie ostatniej - to świadectwa się nie daje bo nie istnieje świadectwo nieukończenia szkoły. jest tylko świadectwo ukończenia.

ps poleca się p. Frączek na przyszłość:-)

bogna04-05-2005 13:34:31   [#19]

a pp wpisania "nieklasyfikowany" na świadectwie - zechciał może podać Pan Frączek?

w wątku podanym w [#16] doszlismy już do tego, że świadectwo nie stanowi dokumentacji przebiegu nauczania;

i jeszcze zacytuję siebie z tamtego wątku ;-)

mam wątpliwości co do wpisywania "nieklasyfikowany" na świadectwie;

rozp. w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw... nie przewiduje chyba takiego wpisu?

natomiast rozp. w sprawie warunków i sposobu oceniania... - tak

§ 15. 16. W przypadku nieklasyfikowania ucznia z zajęć edukacyjnych, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się "nieklasyfikowany".

Elusia04-05-2005 15:22:01   [#20]
a na dole świadectwa jest przecież skala ocen. O ile pamiętam "nieklasyfikowny (-a)" tam nie ma.
agabu04-05-2005 15:50:19   [#21]

Nieklasyfikowany - to nie jest ocena. Jest to informacja o tym, że uczeń nie został oceniony, bo nie było po temu możliwości. Uczeń nieklsyfikowany nie może uzyskać promocji. Jeżeli mozna wpisać informację "zwolniony" to można także - "nieklasyfikowany" = nieoceniony (fajne konotacje z tego mogą wynikać ;-)  ) Czyli może uzyskać w klasach niekończących szkoły świadectwo o niepromowaniu, bo przecież nie może nie mieć żadnego potwierdzenia braku promocji. W ostatniej klasie szkoły świadectwa nie otrzymuje nie z powodu nieklasyfikacji, ale nieukończenia szkoły, bo "nie istnieje świadectwo nieukończenia szkoły. jest tylko świadectwo ukończenia". Jeżeli takiego świadectwa nie posiada, znaczy, że szkoły nie ukończył. Żeby można było uznać go za absolwenta, musi uzyskać świadectwo ukończenia szkoły, czyli zaliczyć wszystkie przedmioty w ostatniej klasie i otrzymać oceny.

Krótko mówiąc, sądzę, że p. Frączek ma rację.

bogna04-05-2005 16:12:27   [#22]

agabu

rozp. z 14 marca 2005r. w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw....(Dz. U. Nr 58, poz. 504 i Nr 67, poz. 585) przewiduje wpisanie informacji "zwolniony", natomiast nie doczytałam, żeby dopuszczało wpisanie informacji "nieklasyfikowany"

§ 8. 3. W wierszach, które nie są wypełnione, wstawia się poziomą kreskę, a w przypadku zwolnienia ucznia z zajęć edukacyjnych w wierszu przeznaczonym na wpisanie oceny wpisuje się wyraz "zwolniony(a)". W przypadku niewypełnienia kilku kolejnych wierszy można je przekreślić ukośną kreską, z wyjątkiem pierwszego i ostatniego wolnego wiersza, w których wstawia się poziome kreski.

I dlatego interpretacja Pana Frączka nie przekonuje mnie.

zgredek04-05-2005 16:47:57   [#23]
mnie też nie
krystyna04-05-2005 17:25:34   [#24]

niby logiczne to jest, ale nigdzie wprost nie zapisane....

wytarczyło przecież podany przez bognę § 8. 3. rozszerzyć o pojęcie "nieklasyfikowany" i po sprawie ...

np. w przypadku nieklasyfikowania ucznia z zajęć edukacyjnych w wierszu przeznaczonym na wpisanie oceny wpisuje się wyraz "nieklasyfikowany(a)"

zresztą sami mówią o jakiejś luce...

Uśka13-06-2005 22:22:42   [#25]
szkoda, ze p.Frączek nie przedstawił takiej interpretacji na piśmie. A może to zrobi Marku?
JarTul13-06-2005 22:53:12   [#26]

1. Czy nie należy uściściślić zapisu rozporządzenia o fragment przeze mnie dopisany?

§18 ust. 2. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej (na semestr programowo wyższy), jeżeli ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, jest klasyfikowany i uzyskał roczne (semestralne) oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej, z zastrzeżeniem ust. 4, 5 i § 19 ust. 10.

W zasadzie nie bardzo wiadomo :-))) czy nieklasyfikowanie jest czy nie jest "oceną" wyższą od niedostatecznej. ;-)))

2. Interpretacja pana Frączka :-))) bazuje pewnie na zapisie:

§5 ust. 16. W przypadku nieklasyfikowania ucznia z zajęć edukacyjnych, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się "nieklasyfikowany".

Tylko, że roporządzenie z 19 lutego 2002 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji nie wskazuje się świadectwa jako dokumetacji przebiegu nauczania, a rozporządzenie z dnia 14 marca 2005 r. w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych czynności wskazuje co wolno wpisać na świadectwie w miejscu przeznaczonym na wpisanie ocen (oceny, kreski, zwolniona/zwolniony).

JarTul13-06-2005 23:02:49   [#27]

Jeszcze za Agabu: Nieklasyfikowany - to nie jest ocena. (...) Uczeń nieklasyfikowany nie może uzyskać promocji.

Czytając poniższy zapis dostrzegam "lukę" w przepisach. Uczeń ma ze wszystkich obowiązkowych zajęć otrzymać ocenę wyższą od niedostatecznej. A jeżeli nie ma oceny?
(W rozumowaniu kieruję się tylko tym co zapisano w przepisach stanowionych przez MENiS.)

§18 ust. 2. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej (na semestr programowo wyższy), jeżeli ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, uzyskał roczne (semestralne) oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej, z zastrzeżeniem ust. 4, 5 i § 19 ust. 10.

zgredek14-06-2005 01:02:47   [#28]
a po co mu świadectwo?
zgredek14-06-2005 01:04:06   [#29]

no i Bożena napisze zaraz:

dla tradycji;-))))))))))))))

BożenaB14-06-2005 04:05:11   [#30]

i jeszcze ;-)

A na jakiej podstawie tradycyjne lanie pasem od ojca dostanie ;-)

Uśka14-06-2005 07:05:56   [#31]

powiem za Bożenką#29

 po co mu świadectwo?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]