Forum OSKKO - wątek

TEMAT: wyrówanie wynagrodzenia
strony: [ 1 ]
kuba27-04-2005 06:23:51   [#01]
Dopiero teraz dostaliśmy nowy regulamin wynagradzania uchwalony przez OP. Obowiązuje on od 1 stycznia (uchwalony pod koniec marca). Zmienia on niektóre składniki wynagrodzenia na większe np dodatek za opiekuna stażu, a inne na mniejsze (wychowawstwo, dodatek mieszkaniowy). Co ze składnikami które zostały wypłacone po staremu czyli w wyższej wysokości? Zacząć płacić mniej od maja? Wręczyć 3-miesięczne wypowiedzenie? Czy może wyrównać (znaczy potrącić) bo i tak ogólnie licząc pracownik miesięcznie ma więcej niż miał poprzednio (takie stanowisko zajmuje OP).
Gaba27-04-2005 06:43:55   [#02]

co wypłacone to wypłacone, dziwię się OP, że Wam takie sugestie puszcza, a co jest w niedopłacie - ma być wyrównane.

Drogi OP, zawsze liczy się na korzyść pracownika...

- nadpłata nie jest winą pracownika, a...

- brak regulaminu nie jest winą pracownika...

OP musi sobie pilnować własnych interesów i - broń Boże, nie apelować potem do sumień nauczycieli, którzy to jako jedyni muszą oddawać pensje, bo... są nauczycielami i mają świecić przykładem. Dlaczego mniej moralne ma być powiedzenie - ja nie ukradłam, ja uczciwe dostałam... to oni się gramolili.

Ja odpowiadam w takich razach - sorry Winetu, biznes jest biznes lub widział gały... nigdy nie mam pretensji do nikogo za źle naliczone pensje, mogę je mieć do siebie, bo to moim zakichanym obowiązkiem jest tak robić, by chronić pieniądze mi powierzone (organ pilnuje i dyrektor)

kuba27-04-2005 10:21:05   [#03]

może jednak ktoś już to przechodził

jak jest u Was, wiem, że w niektórych gminach nawet nie podjęto uchwał w wymaganych terminach i jeszcze nie mają regulaminu.
Maryśka227-04-2005 10:31:41   [#04]

U nas tak jest tym razem. Zmniejszone zostało wychowawstwo i ja w angażu wyraźnie zaznaczyłam, że te zmniejszone składniki obowiązują od 1 maja, bo dopiero teraz będziemy mieć wypłacone. W razie wątopliwości OP powołam się na Kodeks Pracy:

Art. 87.

§ 1. Z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - podlegają potrąceniu tylko następujące należności:

1) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,

2) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,

3) zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,

4) kary pieniężne przewidziane w art. 108.

§ 2. Potrąceń dokonuje się w kolejności podanej w § 1.

§ 3. Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:

1) w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych - do wysokości trzech piątych wynagrodzenia,

2) w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych - do wysokości połowy wynagrodzenia.

§ 4. Potrącenia, o których mowa w § 1 pkt 2 i 3, nie mogą w sumie przekraczać połowy wynagrodzenia, a łącznie z potrąceniami, o których mowa w § 1 pkt 1 - trzech piątych wynagrodzenia. Niezależnie od tych potrąceń kary pieniężne potrąca się w granicach określonych w art. 108.

§ 5. Nagroda z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne oraz należności przysługujące pracownikom z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej podlegają egzekucji na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości.

Art. 91.

§ 1. Należności inne niż wymienione w art. 87 § 1 i 7 mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie.

§ 2. W przypadkach określonych w § 1 wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:

1) określonej w art. 871 § 1 pkt 1 - przy potrącaniu należności na rzecz pracodawcy,

2) 80 % kwoty określonej w art. 871 § 1 pkt 1 - przy potrącaniu innych należności niż określone w pkt 1.

general11127-04-2005 14:01:46   [#05]
U nas po zmianie regulaminu potracili wszystkim nauczycielom nadpłatę powstałą w wyniku zmiany tego regulaminu  od 1 stycznia.
Co wy na to?
urzędniczka27-04-2005 14:17:19   [#06]

Polecam lekturę Kodeksu Cywilnego

art. 409 Kodeksu Cywilnego: Obowiązek wydania korzyści (czytaj w tym przypadku wynagrodzenia) lub zwrotu jej wartości wygasa, jeżeli ten, kto korzyść uzyskał, zużył ją lub utracił  w taki sposób, że nie jest już wzbogacony, chyba, że wyzbywając się korzyści lub zużywając ją powinien był liczyć się z obowiązkiem zwrotu (co w tych okolicznościach nie miało miejsca).

Spayk27-04-2005 23:42:00   [#07]

"...kto korzyść uzyskał, zużył ją lub utracił  w taki sposób, że nie jest już wzbogacony,...."

To jest piękne, jestem pod wrażeniem. Zapiszę sobie i będę wpisywał do pamiętników, lub na kartkach świątecznych.

Chm.. jednak coś mi nie pasuje, zawsze jak poszaleję i w związku z tym "zużyję lub utracę" to jednak czuję się "wzbogacony" (nawet gdy żałuję).

Wynika z tego, że musiał bym oddawać.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]