Forum OSKKO - wątek

TEMAT: alimenty
strony: [ 1 ]
dyrektor z Potęgowa26-04-2005 19:24:39   [#01]
Mam kłopot prawny i bardzo proszę o pomoc. Czy przy potrącaniu kwoty alimentów z wynagrodzenia miesięcznego należy również ją potrącić przy "13". Wyrok brzmi x procent miesięcznych dochodów netto, ze wszystkimi składnikami.
Janusz z W27-04-2005 08:46:31   [#02]

Tyle samo i jeszcze więcej - Kodeks Pracy

Art. 87. § 5. Nagroda z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne oraz należności przysługujące pracownikom z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej podlegają egzekucji na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości.
 
Jednym słowem: jeśli z wynagrodzenia nie wystarczyło (lub są zaległości), to na alimenty należy przeznaczyć nawet całość dodatkowego wynagrodzenia rocznego.
dyrektor z Potęgowa27-04-2005 18:42:36   [#03]
Na zaspokojenie wysokości alimentów (nie mniej niż ...) wystarczyło z poborów miesięcznych pracownika. Mój dylemat dotyczy tego, czy przy potrącaniu alimentów należy do miesięcznych poborów zaliczyć "13" pensję.
Janusz z W28-04-2005 00:28:37   [#04]

Dalej mam wątpliwości...

...czy prawidłowo odczytuję problem. Jeśli wyrok alimentacyjny jednoznacznie wskazuje na to, jak wysokie są alimenty i comiesięcznego wynagrodzenia starcza na nie, to nie ma powodu, by potrącać trzynastą ratę miesięczną. Rok, póki co, ma 12 miesięcy.
dyrektor z Potęgowa28-04-2005 14:36:12   [#05]
Dzięki. Ja interpretuję identycznie. Ale mam zażalenia ze ztrony Wierzyciela i wolałam się upewnić.
cynamonowa28-04-2005 14:55:31   [#06]
 Jeśli "'alimenciarz" ma zaległości w płacenu to tnie się po trzynastce lub innych gażach. Jeśli płaci na bieżąco to z pensji.Przecież wyrok stanowi, że np 300zł do 10 każdego miesiąca.
Leszek28-04-2005 17:11:19   [#07]

patrząc czysto po ludzku (dla dziecka)

potrącać z wynagrodzenia (a takim jest też trzynastka)...

pozdrawiam

krystyna28-04-2005 18:04:55   [#08]

Zgodnie z KN:

"Art. 30. 1. Wynagrodzenie nauczycieli, z zastrzeżeniem art. 32, składa się z:

1) wynagrodzenia zasadniczego;

2) dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy;

3) wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw;

4) nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i dodatków socjalnych określonych w art. 54."

a sam piszesz, że wyrok brzmi "x procent miesięcznych dochodów netto, ze wszystkimi składnikami."

I gdybyś wydawał mu np. zaświadczenie o dochodach z ostatnich 3 miesięcy (do banku) - to ta 13 też by się tam znalazła.

Trochę inaczej wygląda sprawa alimentów określonych kwotowo, bo tam jest zapisane np. 500/m-c   tj. 6000 rocznie - i sprawa jest jasna.

Dlatego wg mnie - potrącić.

dyrektor z Potęgowa28-04-2005 18:27:03   [#09]
Należy potrącać. Żeby się upewnić zadzwoniłam do 2 komorników, zajmujących się przecież z urzędu takimi sprawami. I jeden i drugi stwierdził, że dodatkowe wynagrodzenie roczne jest też pensją. Pracownik w jednym miesiącu dostaje po prostu 2 razy pensję.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]