Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Dziennik lekcyjny
strony: [ 1 ]
Krzyko26-04-2005 10:00:39   [#01]

Dojrzewamy powoli do wyprodukowania własnego wzoru dziennika lekcyjnego. Te, które są dostępne na rynku nie spełniają naszych oczekiwań. Mają takie rubryki, które na zdrowy rozsądek niczemu nie służą, a z drugiej strony brakuje im elementów istotnych z punktu widzenia naszych potrzeb. O ich trwałości szkoda gadać - już w połowie roku szkolnego trzeba je reanimować.

Jak sprawa dzienników wg własnego wzoru ma się do prawa oświatowego? Czy są w tym względzie jakieś zapisy, a jak tak, to gdzie?

Fred26-04-2005 11:47:43   [#02]

Mam podobny zamiar. W szkołach belgijskich każdy nauczyciel ma "własny dziennik" z wykazami uczniów klas, w których prowadzi zajęcia edukacyjne. Tam wpisuje oceny, tematy lekcji oraz składa podpis.

Par. 8 cytowanego niżej rozporządzenia jedynie częsciowo dopuszcza taką możliwość. Oprócz "głównego dziennika" może funkcjonować "pomocniczy". W tym "pomocniczym" n-le mogą wpisywać, niestety, wyłącznie oceny bieżące.

Obecnie, w kontekście wywiadówki OnLine, przygotowałem projekt "dziennika lekcyjnego" dla każdego nauczyciela, w którym są wpisywane oceny bieżące oraz uwagi. "Dziennik" ten zawiera wykazy uczniów klas (oddziałów), w których dany n-le prowadzi zajęcia.

Od przyszłego roku szkolnego będzie funkcjonowała udoskonalona wersja "dziennika ocen", oczywiście po wprowadzeniu do statutu niezbędnych zapisów.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu

z dnia 19 lutego 2002 r.

§ 7.

1. Szkoła prowadzi dla każdego oddziału dziennik lekcyjny, w którym dokumentuje się przebieg nauczania w danym roku szkolnym, z zastrzeżeniem § 8.

2. Do dziennika lekcyjnego wpisuje się w porządku alfabetycznym lub innym ustalonym przez dyrektora szkoły nazwiska i imiona uczniów, daty i miejsca urodzenia oraz adresy ich zamieszkania, imiona i nazwiska rodziców (prawnych opiekunów) i  dresy ich zamieszkania, a także tygodniowy plan zajęć edukacyjnych, oznaczenie realizowanych programów nauczania zawartych w szkolnym zestawie programów nauczania dla danego oddziału oraz imiona i nazwiska nauczycieli prowadzących poszczególne zajęcia.

3. W dzienniku lekcyjnym odnotowuje się obecność uczniów na zajęciach edukacyjnych oraz wpisuje się tematy przeprowadzonych zajęć, oceny i zaliczenia uzyskane przez uczniów z poszczególnych zajęć edukacyjnych, oceny zachowania, a także przeprowadzone hospitacje zajęć edukacyjnych. Przeprowadzenie zajęć edukacyjnych nauczyciel potwierdza podpisem.

4. Przeprowadzenie hospitacji zajęć edukacyjnych potwierdza podpisem nauczyciel , upoważniony do sprawowania w szkole nadzoru pedagogicznego.

5. Do dziennika lekcyjnego prowadzonego przez szkołę dla dorosłych nie wpisuje się danych dotyczących rodziców (prawnych opiekunów) słuchaczy pełnoletnich.

§ 8.

Wewnątrzszkolne ocenianie uczniów może być także dokumentowane w innym niż dziennik lekcyjny dokumencie, określonym w statucie szkoły, z tym że ustalone dla ucznia oceny końcoworoczne (semestralne), zaliczenia i ocenę zachowania wpisuje się do dziennika lekcyjnego.

Elusia26-04-2005 13:02:40   [#03]

Skoro nie pisze, że jest ustalony wzór i że trzeba je kupić tam a tam, to co przeszkadz przygotować własne? Na pewno musi być w nich to, co pisze w ust.2 - 4. Ponadto to, co wam jest potrzebne.

Nigdy nie zastanawiałam się nad własnym wzorem. Może ktoś ma?

A może się mylę i nie można?

Joanna Berdzik26-04-2005 13:14:36   [#04]

można

i co roku się przymierzam do dziennika nauczania zintegrowanego

tu najbardziej odczuwam potrzebę, by mieć swój

Fred26-04-2005 14:48:10   [#05]

Dziennik lekcyjny, zgodnie z rozporządzeniem, winien na pewno zawierać:
- wykaz uczniów (nazwiska i imiona),
- daty i miejsca urodzenia oraz adresy ich zamieszkania,
- imiona i nazwiska rodziców (prawnych opiekunów) i  adresy ich
  zamieszkania,
- tygodniowy plan zajęć edukacyjnych,
- oznaczenie realizowanych programów nauczania zawartych w szkolnym
  zestawie programów nauczania dla danego oddziału
- imiona i nazwiska nauczycieli prowadzących poszczególne zajęcia,
- miejsce na odnotowywanie obecności uczniów,
- miejsce na tematy przeprowadzonych zajęć oraz podpis n-la,
- miejsce na odnotowanie hospitacji.
- oceny roczne (bieżące mogą być gdzie indziej)

Wszelkie inne informacje (tabele, zestawienia, notatki, itd.) nie wynikają z rozporządzenia, lecz z pomysłowości osób projektujących druk. Na pewno powinny być przydatne w pomiarze jakości pracy szkoły w ramach przyjętego w szkole (placówce) wewnątrzszkonego systemu zapewniania jakości. ;-)
Wystarczy opracowac wzór dziennika, dogadać się z drukarnią, zapłacić i wprowadzić dziennik do użytku szkolnego. ;-)) Dobrze mówię Joanna?:-)

beera26-04-2005 14:52:23   [#06]

;-)))

No:-)

ale ja nawrócilam się ;-)

Alfred26-04-2005 14:55:39   [#07]
i tak trzymaj.. ;-)))

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]