Forum OSKKO - wątek

TEMAT: UMOWA O DZIEŁO A WYNAGRODZENIE ZA PRACĘ...?
strony: [ 1 ]
Grzegorz G23-04-2005 18:40:16   [#01]

Witam serdecznie i zadaję ciekawe pytanie:

Czy z realizacji umowy o dzieło pobierane jest wynagrodzenie za pracę czy też świadczenie za wykonanie usługi? Podobnie - co z umową zleceniem?

Może ktoś ma rozeznanie w wyrokach NSA czy innego sądu, bo mam bardzo duży problem z odpowiedziami na te pytania. Zwłaszcza, że komornik "wchodzi" na pobory n-la a nie podaje podstawy prawnej czy nakazu sądowego. Stwierdza, że wynagrodzenie za świadczone usługi w ramach umowy zlecenia czy umowy o dzieło to też wynagrodzenie za pracę. W dodatku chodzi o umowy z lat 1999-2000, a jak pamiętam może sięgać wstecz maksymalnie do 3 lat (choć nie pamiętam PPP). Jeśli ktoś może mi pomóc to BARDZO BYM BYŁ WDZIĘCZNY.

Z góry dziękuję!!!

Leszek23-04-2005 19:11:21   [#02]

Znalazłem coś takiego, ale temat byłby do omówienia z kimś ze służb skarbowych...

pozdrawiam

Kodeks cywilny - Art. 627. Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.

Art. 628. § 1. Wysokość wynagrodzenia za wykonanie dzieła można określić przez wskazanie podstaw do jego ustalenia. Jeżeli strony nie określiły wysokości wynagrodzenia ani nie wskazały podstaw do jego ustalenia, poczytuje się w razie wątpliwości, że strony miały na myśli zwykłe wynagrodzenie za dzieło tego rodzaju. Jeżeli także w ten sposób nie da się ustalić wysokości wynagrodzenia, należy się wynagrodzenie odpowiadające uzasadnionemu nakładowi pracy oraz innym nakładom przyjmującego zamówienie.

Art. 734. § 1. Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.

Art. 735. § 1. Jeżeli ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że przyjmujący zlecenie zobowiązał się wykonać je bez wynagrodzenia, za wykonanie zlecenia należy się wynagrodzenie.

§ 2. Jeżeli nie ma obowiązującej taryfy, a nie umówiono się o wysokość wynagrodzenia, należy się wynagrodzenie odpowiadające wykonanej pracy.

Gaba23-04-2005 20:36:15   [#03]

nie znam przepisów szczegółowych, ale

umowa o dzieło i umowa zlecenie oraz umowa o pracę - są umowami o pracę, różnią się odpisami dla skarbówki oraz stopniami odpisów kwot wolnych od podatku. Widać to na druku PIT - gdzie pytają Cię o liczbę stosunków... pracy i o typy tych stosunków... pracy.

Są to dochody w świetle prawa i jako takie podlegają opodatkowaniu oraz tytułom wykonawczym. Jest natomiast kwaota poniżej której nie wolno zabrać komornikowi niczego, nie pamiętam jej - my mamy dwie panie, którym siedzi komornik na pensjach... a drugiej na umowach zleceniu.

Grzegorz G23-04-2005 22:13:44   [#04]

Czyli...

jeśli dobrze rozumiem, może komornik na takie zlecenie czy umowę odzieło 'wejść'. Ale jest ponoć jakiś wyrok SN który mówi że nie są to umowy o pracę w świetle przepisów KP i KC. Z tego co Leszek napisał nie wynika jasno i do końca jak to jest. Może ktoś pomoże?! :-) (nawet się zrymowało)

Dziękuję za podpowiedzi...:-)

Proszę o jeszcze

maeljas23-04-2005 22:24:48   [#05]

jestem

z tym na bieżąco - może wejść -

- u mnie wszedł człowiekowi wykonującemu umowę o dzieło - mogę w poniedziałek sprawdzić na jakie pragrafy powoływał się

Grzegorz G23-04-2005 22:41:05   [#06]

Bardzo dziękuję, czekam

na dalsze podpowiedzi, szczególnie istotne pytanie:

Czy przychód z umowy o dzieło jest wynagrodzeniem za pracę?

maeljas23-04-2005 22:51:30   [#07]
 Umowę o dzieło podpisuje się  na wykonanie pracy, która da konkretny rezultat, czyli dzieło. Czyli jest to wynagrodzenie za pracę
Janusz z W24-04-2005 01:15:30   [#08]

Kodeks Postępowania Cywilnego

Art. 831. § 1. Nie podlegają egzekucji:
  1)  sumy i świadczenia w naturze wyasygnowane na pokrycie wydatków lub wyjazdów w sprawach służbowych;
  2)  (606) sumy przyznane przez Skarb Państwa na specjalne cele (w szczególności stypendia, wsparcia), chyba że wierzytelność egzekwowana powstała w związku z urzeczywistnieniem tych celów albo z tytułu obowiązku alimentacyjnego;
  3)  prawa niezbywalne, chyba że możność ich zbycia wyłączono umową, a przedmiot świadczenia nadaje się do egzekucji albo wykonanie prawa może być powierzone komu innemu;
  4)  (607) wierzytelności przypadające dłużnikowi od państwowych jednostek organizacyjnych z tytułu dostaw, robót lub usług przed ukończeniem dostawy, roboty lub usługi w wysokości nie przekraczającej 75% każdorazowej wypłaty, chyba że chodzi o wierzytelność pracowników dłużnika z tytułu pracy wykonywanej przy tychże dostawach, robotach lub usługach;
  5)  (608) świadczenia z ubezpieczeń osobowych oraz odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych, w granicach określonych w drodze rozporządzenia przez Ministrów Finansów i Sprawiedliwości; nie dotyczy to egzekucji mającej na celu zaspokojenie roszczeń z tytułu alimentów.
§ 2. W wypadkach wymienionych w pkt 1 i 2 paragrafu poprzedzającego nie podlegają egzekucji również sumy i świadczenia w naturze już wypłacone lub wydane.
§ 3. W wypadku wymienionym w pkt 4 paragrafu pierwszego dopuszczalne jest jednak zajęcie kwoty, która dłużnikowi przypadnie po wykonaniu dostawy, roboty lub usługi.

Art. 832. Należności wypłacone w związku ze śmiercią tytułem zapomogi lub jednorazowego zaopatrzenia pod jakąkolwiek nazwą albo z tytułu ubezpieczenia na pokrycie kosztów pogrzebu podlegają egzekucji tylko na zaspokojenie tych kosztów.

Art. 833. (609) § 1. Wynagrodzenie ze stosunku pracy podlega egzekucji w zakresie określonym w przepisach Kodeksu pracy.
§ 2. (610) Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do uposażeń posłów i senatorów, należności członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i ich domowników z tytułu pracy w spółdzielni, wynagrodzeń członków spółdzielni pracy oraz wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania.
§ 3. Ograniczeń przewidzianych w § 2 nie stosuje się do wierzytelności członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych z tytułu udziału w dochodach spółdzielni przypadających im od wniesionych do spółdzielni wkładów.
§ 4. Świadczenia pieniężne przewidziane w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym podlegają egzekucji w zakresie określonym w tych przepisach.
§ 5. Do egzekucji z rent przysługujących z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej i z rent zasądzonych przez sąd lub ustalonych umową za utratę zdolności do pracy albo za śmierć żywiciela lub wypłacanych z dobrowolnego ubezpieczenia rentowego oraz do egzekucji ze świadczeń pieniężnych przysługujących z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa stosuje się przepisy o egzekucji ze świadczeń przewidzianych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin.
§ 6. (611) Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe i dla sierot zupełnych.

Art. 834. Dochody wymienione w artykule poprzedzającym oblicza się wraz ze wszystkimi dodatkami i wartością świadczeń w naturze, lecz po potrąceniu podatków i opłat należnych z mocy ustawy.

Art. 835. Jeżeli dłużnik otrzymuje dochody z kilku źródeł, podstawę obliczenia stanowi suma wszystkich dochodów.
 
Tyle KPC. Nie znam szczegółów Twojego problemu, ale sądzę, że komornik (lub inny organ) zarzuca "szkole", że nie egzekwowano zajęcia w latach przez Ciebie wymienienionych. Czy prawidłowo rozumuję? Jeśli chodzi o zasadność prowadzenia egzekucji z umowy o dzieło i zlecenia to należy rozstrzygnąć czy umowy te wypełniają przesłanki zawarte w art. 833 § 2. Inaczej - jeśli są to umowy powtarzające się, to należy je traktować tak jak umowy o pracę i egzekucję prowadzić zgodnie z Kodeksem Pracy. Jeśli nie - to art. 831. § 1. pkt 4. Wtedy egzekucji nie będzie podlegało 75% należności.
Proponuję nie powoływać się na wyroki sądowe twierdzące, że umowa o pracę nie jest tożsama z umową - zleceniem czy o dzieło. To jest oczywiście prawda. Umowa o praca "jest opisana" w Kodeksie Pracy. Umowa-zlecenie i o dzieło - w Kodeksie Cywilnym. Jednakże, jak wykazałem, niektóre akty prawne zrównują w pewnym wąskim zakresie te umowy.
Gaba24-04-2005 03:22:03   [#09]
to są umowy o pracę!
Grzegorz G24-04-2005 12:26:12   [#10]

Gaba, słyszałem że właśnie nie są...

ale dalej nie wiem. Zastanawiam się gdzie znaleźć wyroki SN wskazujące ich odrębność. Jeżeli chodzi o zajęcie komornicze - pozostaje tylko problem jak daleko wstecz sięgać może prawo komornika? Wydaje mi się że w sprawach alimentacyjnych wyłącznie 3 lata, lecz nie jestem pewien.

Natomiast jeżeli chodzi o kwestię umowy o dzieło czy umowy zlecenia to istotne jest "jeśli są to umowy powtarzające się, to należy je traktować tak jak umowy o pracę i egzekucję prowadzić zgodnie z Kodeksem Pracyśli są to umowy powtarzające się, to należy je traktować tak jak umowy o pracę i egzekucję prowadzić zgodnie z Kodeksem Pracy" - ile tych umów i jak rozłożonych wczasie spełnia ten warunek czy kryterium? Innymi słowy, jeśli umowa zlecenie jest czymś innym niż imowa o pracę i tym samym, nie ma z niej wynagrodzenia za pracę, to ile kolejno następujących umów zleceń i w jakim odstępie czasowym powoduje konieczność wypłaty świadczeń alimentacyjnych z wynagrodzenia za pracę?

Kurczę, nie lubię polskiego prawa. Jest życiowo i społecznie niedostosowane, nie zrozumiałe i trudne.

Ale bardzo dziękuję za Wasze podpowiedzi.

DYREK24-04-2005 12:33:06   [#11]

Umowa o pracę wynika z kodeksu pracy.

Umowa o dzieło i umowa zlecenia to umowy cywilne wynikające z kodeksu cywilnego i jako takie nie są umowami o pracę w rozumieniu kodeksu pracy.

Grzegorz G24-04-2005 12:38:56   [#12]

Cieszę się z podpowiedzi :-)))

mam nadzieję, że to znaczy (czyli jest gdzieś PP) iż przychód z tych umów (o dzieło czy zlecenie) nie jest wynagrodzeniem za pracę.

Ale mętlik, sorry.

DYREK24-04-2005 12:48:39   [#13]
Nie jest wynagrodzeniem za pracę tyko "wynagrodzeniem" za wykonanie dzieła lub zlecenia. Nie znaczy to wcale, że część tego "wynagrodzenia" nie może być pobrana przez państwo (podatek, ZUS, Fundusz Zdrowia itd.). Mogą być zapisy w innych ustawach zezwalające na takie pobranie. To już jednak inna bajka.
Gaba24-04-2005 13:13:25   [#14]

rozliczam się sama ze skarbówką i tam, jak byk w formularz stoi - stosunek pracy. I są wymienione różne...

DYREK24-04-2005 13:51:11   [#15]

Jak byk stoi DOCHODY I STRATY PODATNIKA

PIT część C.1 Dochody i Straty Podatnika

( źródła przychodów )

1. Wynagrodzenie ze stosunku pracy.....

2. Emerytury ....

3. Działalność wykonywana osobiście.... ( w tym umowy o dzieło i zlecenia)

4. Prawa majątkowe ....

5. Inne źródła ......

Gaba24-04-2005 14:16:21   [#16]

eee... to mamy inne BYKI...

dalej jest napisane jednak (to mój ulubiony fragment) o sumowaniu stosunków...

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]