Jak wynika z przepisów - musi spełniać łacznie dwa warunki - być zatrudnionym na terenie wiejskim i posiadać kwalifikacje. Dodatek przyznawany jest decyzją dyrektora na podstawie KN i regulaminu OP. Nie można dodatku "dziedziczyć" np. po byłym mężu.
Jeżeli jest to czynna nauczycielka (zatrudniona) i posiada kwalifikacje - powinna po śmierci męża zwrócić się do dyrektora o wydanie decyzji przyznającej jej ten dodatek.
Art. 54. KN - 1. Nauczyciel zatrudniony na terenie wiejskim oraz w mieście liczącym do 5.000 mieszkańców ma prawo do lokalu mieszkalnego na terenie gminy, w której położona jest szkoła.
3. Nauczycielowi, o którym mowa w ust. 1, posiadającemu kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, przysługuje nauczycielski dodatek mieszkaniowy, którego wysokość uzależniona jest od stanu rodzinnego nauczyciela. Wysokość dodatku może być także zróżnicowana w zależności od miejscowości, w której nauczyciel jest zatrudniony.
4. Nauczyciel po przejściu na emeryturę lub rentę zachowuje prawo do zajmowania mieszkania. Prawo to służy także małżonkowi nauczyciela emeryta (rencisty) oraz dzieciom pozostającym na jego utrzymaniu i prowadzącym z nim wspólne gospodarstwo domowe.
7. Organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego określa w trybie, o którym mowa w art. 30 ust. 6, wysokość nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego oraz szczegółowe zasady jego przyznawania i wypłacania, z uwzględnieniem zasad określonych w ust. 3. |