Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Decyzje o nadaniu stopnia awansu zawodowego
strony: [ 1 ]
Stanisław29-12-2003 12:18:54   [#01]

Czy jeżeli  trzy lata temu wydano błędną decyzję o nadaniu stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego  z mocy prawa - to ta decyzja wadliwa nabiera mocy prawnej, uprawomacnia się. Prawdopodobnie istnieje przepis KPA lub KC że niewłaściwie wydana decyzja po upływie trzech lat uprawomacnia się i nie trzeba jej uchylać. Znamy przepisy KN art. 9h. Proszę o pomoc.

Leszek29-12-2003 13:58:39   [#02]

Gdyby chodziło o Kodeks postępowania administracyjnego to możnaby zastosować tu zapis

art. 146 § 1. Uchylenie decyzji z przyczyn określonych w art. 145 § 1 pkt 1 i 2 nie może nastąpić, jeżeli od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji upłynęło dziesięć lat, zaś z przyczyn określonych w art. 145 § 1 pkt 3-8 oraz w art. 145a, jeżeli od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji upłynęło pięć lat.

§ 2. Nie uchyla się decyzji także w przypadku, jeżeli w wyniku wznowienia postępowania mogłaby zapaść wyłącznie decyzja odpowiadająca w swej istocie decyzji dotychczasowej.

teraz cytowane artykuły kpa:

===================

Art. 145. § 1. W sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli:

1) dowody, na których podstawie ustalono istotne dla sprawy okoliczności faktyczne, okazały się fałszywe,
2) decyzja wydana została w wyniku przestępstwa,
3) decyzja wydana została przez pracownika lub organ administracji publicznej, który podlega wyłączeniu, stosownie do art. 24, 25 i 27,
4) strona bez własnej winy nie brała udziału w postępowaniu,
5) wyjdą na jaw istotne dla sprawy nowe okoliczności faktyczne lub nowe dowody istniejące w dniu wydania decyzji, nie znane organowi, który wydał decyzję,
6) decyzja wydana została bez uzyskania wymaganego prawem stanowiska innego organu,
7) zagadnienie wstępne zostało rozstrzygnięte przez właściwy organ lub sąd odmiennie od oceny przyjętej przy wydaniu decyzji (art. 100 § 2),
8) decyzja została wydana w oparciu o inną decyzję lub orzeczenie sądu, które zostało następnie uchylone lub zmienione.

§ 2. Z przyczyn określonych w § 1 pkt 1 i 2 postępowanie może być wznowione również przed stwierdzeniem sfałszowania dowodu lub popełnienia przestępstwa orzeczeniem sądu lub innego organu, jeżeli sfałszowanie dowodu lub popełnienie przestępstwa jest oczywiste, a wznowienie postępowania jest niezbędne dla uniknięcia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia ludzkiego albo poważnej szkody dla interesu społecznego.

§ 3. Z przyczyn określonych w § 1 pkt 1 i 2 można wznowić postępowanie także w przypadku, gdy postępowanie przed sądem lub innym organem nie może być wszczęte na skutek upływu czasu lub z innych przyczyn określonych w przepisach prawa.

Art. 145a. § 1. Można żądać wznowienia postępowania również w przypadku, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją, umową międzynarodową lub z ustawą, na podstawie którego została wydana decyzja.

§ 2. W sytuacji określonej w § 1 skargę o wznowienie wnosi się w terminie jednego miesiąca od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

============

Oczywiście teraz już dalsza droga dotycząca wydania nowej decyzji, wznowienia postępowania w tym względzie...

a i dochodzenie kogo obciążyć zwrotem nienależnie wypłaconych środków finansowych...

 

pozdrawiam

Ewa z Rz30-12-2003 08:30:32   [#03]

coś mi się jarzy...

...że nadanie stopnia awansu nie jest decyzją administracyjną i można ją uchylać/unieważniać jedynie w sposob przewidziany w KN. Tam nie ma żadnych ram czasowych, zatem jeśli organ powołany do tego celu stwierdzi nieważność aktu nadania stopnia, to akt ten jest nieważny, bez względu na czas jaki upłynął pomiędzy tymi zdarzeniami.

Ale ponieważ KN nic nie mówi nt zwrotu "niesłusznie" pobranych pieniędzy, takiego zwrotu domagać się nie można - brak podstawy prawnej. N-l, któremu akt nadania "cofnięto" od tego momentu po prostu otrzymuje wynagrodzenie w nowej, odpowiedniej wysokości.

Marek Pleśniar30-12-2003 08:42:48   [#04]

ej? że nadanie stopnia awansu przez organ uprawniony jest decyzją administracyjną. Tylko do takich decyzji używamy pieczęci okragłej.

Źle wiem?

Konto zapomniane30-12-2003 09:20:46   [#05]

decyzja administracyjna

akt nadania stopnia awansu zawodowego jest decyzją administracyjną. Mówi o tym art. 9 b ust.4. i 5 KN 

Nauczycielowi spełniającemu warunki, o których mowa w ust. 1, oraz nauczycielowi zatrudnionemu w trybie art. 9a ust. 3, w drodze decyzji administracyjnej, stopień awansu zawodowego nadaje:

1) nauczycielowi stażyście stopień nauczyciela kontraktowego - dyrektor szkoły;
2) nauczycielowi kontraktowemu stopień nauczyciela mianowanego - organ prowadzący szkołę;
3) nauczycielowi mianowanemu stopień nauczyciela dyplomowanego - organ sprawujący nadzór pedagogiczny;
4) nauczycielom, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1 oraz art. 9e ust. 3, odpowiedni stopień - właściwy minister.

5. Akt nadania stopnia awansu zawodowego zawiera w szczególności: nazwę komisji kwalifikacyjnej lub egzaminacyjnej, numer i datę wydania zaświadczenia o uzyskaniu akceptacji lub zdaniu egzaminu, stopień awansu zawodowego, a także informację o poziomie wykształcenia nauczyciela. Akt nadania stopnia nauczyciela kontraktowego uzyskany w sposób określony w art. 9a ust. 3 oraz uzyskany z mocy prawa nie zawiera odpowiednio nazwy komisji kwalifikacyjnej lub egzaminacyjnej ani numeru i daty wydania zaświadczenia o akceptacji lub zdaniu egzaminu.

Pozostałe elementy decyzji administracyjnej - akt nadania stopnia awansu zawodowego określa USTAWA z dnia 14 czerwca 1960 r.-Kodeks postępowania administracyjnego)

Art. 107. § 1. Decyzja powinna zawierać: oznaczenie organu administracji publicznej, datę wydania, oznaczenie strony lub stron, powołanie podstawy prawnej, rozstrzygnięcie, uzasadnienie faktyczne i prawne, pouczenie, czy i w jakim trybie służy od niej odwołanie, podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego osoby upoważnionej do wydania decyzji. Decyzja, w stosunku do której może być wniesione powództwo do sądu powszechnego lub skarga do sądu administracyjnego, powinna zawierać ponadto pouczenie o dopuszczalności wniesienia powództwa lub skargi.

§ 2. Przepisy szczególne mogą określać także inne składniki, które powinna zawierać decyzja.

Marek Pleśniar30-12-2003 09:28:12   [#06]
ha! dobrze wiedziałem:-)
Ewa z Rz31-12-2003 03:04:44   [#07]

dobrze wiedziałeś!

A mnie się pomerdało (jeszcze chora jestem... :-(()

To akt nadania mianowania (kiedyś), a obecnie zatrudnienia na podstawie mianowania nie jest decyzja administracyjną - był taki wyrok NSA lub SN - i się pokiełbasiło...

Krystyna D31-12-2003 15:29:57   [#08]

no tak

MEN namieszał wprowadzając mianowanie i mianowanie

mamy stosunek pracy na podstawie mianowania i akt nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciel mianowany
Pedagoga, który ma stopień awansu nauczyciel mianowany można zatrudnić na podstawie umowy o pracę albo na podstawie mianowania

Rozdział 4 KN Nawiązanie, zmiana i rozwiązanie stosunku pracy

Art. 10.

1. Stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się na podstawie umowy o pracę lub mianowania

5. Stosunek pracy z nauczycielem mianowanym i z nauczycielem dyplomowanym nawiązuje się na podstawie mianowania

6. W przypadku braku warunków do zatrudnienia nauczyciela, o których mowa w ust. 5 pkt 6, stosunek pracy z nauczycielem mianowanym lub dyplomowanym nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas nie określony w niepełnym wymiarze

Marek Pleśniar31-12-2003 16:04:28   [#09]
nakiełbasił to mało powiedziane. Trzy rózne organy awansują (czy ktoś jeszcze pamięta co oznacza to słowo naprawdę?) ludzi którzy pracuję w zakładzie pracy i maj wszak szefa. Po co im dwaj inni szefowie co ich awansują?
Gaba31-12-2003 16:33:38   [#10]
a jeszcze obowiązek przekształcania stosunku pracy z mianowanego na mianowanego... - toż to dopiero!
AnDymna30-07-2012 15:26:52   [#11]

Zgłosiła się do mnie nauczycielka, z prośbą o poprawienie aktu nadania stopnia nauczyciela mianowanego. W naszej gminie funkconuje system numerowania aktów mianowania polegajacy na ciagłej numeracji z łamaniem na rok mianowania. Nauczycielka przystąpiła do egzaminu na nauczyciela mianowanego  2006 roku ma akcie blędnie wpisano rok 2007, tzn. zamiast 126/06, wpisano 126/07.

Nauczycielka właśnie złożyła dokumentacje na kolejny stopień awansu, to pracownik kuratorium zwrócił uwagę na daty.

 Jak moze wyględać naprawa błędu? Organ wydający akt nadania stopnia awansu zawodowego może z urzędu lub na żądanie nauczyciela prostować w drodze decyzji błędy pisarskie i rachunkowe oraz inne oczywiste pomyłki w wydanym przez ten organ akcie nadania stopnia awansu zawodowego (np. tzw. „literówki” w nazwisku nauczyciela, błąd w dacie urodzenia itp.). Myślę, że ten błąd mozna uzać za oczywistą omyłke i go poprawić.

 1. Wydać nowy akt mianowania z poprawnymi danymi i podmienić.

2. W obrocie jest już przecież poprzedni akt, czy w takiej sytuacji nalezy wydać decyzję administracyjną zmieniającą dane w poprzedniej? Jak powinna wyglądać treść takiego dokumentu?

A swoją drogą, akt wydany z takim błędem, chyba nadal pozostaje wazny? Poprawcie mnie jesli się mylę.

rzewa30-07-2012 19:51:58   [#12]

k.p.a.

Art. 113. § 1. Organ administracji publicznej może z urzędu lub na żądanie strony prostować w drodze postanowienia błędy pisarskie i rachunkowe oraz inne oczywiste omyłki w wydanych przez ten organ decyzjach.
§ 2. Organ, który wydał decyzję, wyjaśnia w drodze postanowienia na żądanie organu egzekucyjnego lub strony wątpliwości co do treści decyzji.
§ 3. Na postanowienie w sprawie sprostowania i wyjaśnienia służy zażalenie.

AnDymna01-08-2012 10:01:10   [#13]

Dziękuję

Mam jeszcze pytanie odności tresci pouczenia.Na postanowienie przysługuje zażalenie, do kogo kierowne?

Przy decyzji o nadaniu aktu sstopnia awansu nauczyciela mianowanego odwołanie składało sie do Kuratora za pośrednictwem Burmistrza, czy zażalenie ma ten sam tryb odwoławczy, czy ewnetualnie odwolanie do SKO?

rzewa01-08-2012 10:43:35   [#14]

k.p.a.:

Art. 124. § 1. Postanowienie powinno zawierać: oznaczenie organu administracji publicznej, datę jego wydania, oznaczenie strony lub stron albo innych osób biorących udział w postępowaniu, powołanie podstawy prawnej, rozstrzygnięcie, pouczenie, czy i w jakim trybie służy na nie zażalenie lub skarga do sądu administracyjnego, oraz podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego osoby upoważnionej do jego wydania lub, jeżeli postanowienie wydane zostało w formie dokumentu elektronicznego, powinno być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem osobistym.

§ 2. Postanowienie powinno zawierać uzasadnienie faktyczne i prawne, jeżeli służy na nie zażalenie lub skarga do sądu administracyjnego oraz gdy wydane zostało na skutek zażalenia na postanowienie.

Rozdział 11
Zażalenia

Art. 141. § 1. Na wydane w toku postępowania postanowienia służy stronie zażalenie, gdy kodeks tak stanowi.

§ 2. Zażalenia wnosi się w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia stronie, a gdy postanowienie zostało ogłoszone ustnie - od dnia jego ogłoszenia stronie.

Art. 143. Wniesienie zażalenia nie wstrzymuje wykonania postanowienia, jednakże organ administracji publicznej, który wydał postanowienie, może wstrzymać jego wykonanie, gdy uzna to za uzasadnione.

Art. 144. W sprawach nie uregulowanych w niniejszym rozdziale do zażaleń mają odpowiednie zastosowanie przepisy dotyczące odwołań.

Art. 127. § 1. Od decyzji wydanej w pierwszej instancji służy stronie odwołanie tylko do jednej instancji.

§ 2. Właściwy do rozpatrzenia odwołania jest organ administracji publicznej wyższego stopnia, chyba że ustawa przewiduje inny organ odwoławczy.

Zgodnie z KN takim organem jest w tym wypadku Kurator oświaty

§ 3. Od decyzji wydanej w pierwszej instancji przez ministra lub samorządowe kolegium odwoławcze nie służy odwołanie, jednakże strona niezadowolona z decyzji może zwrócić się do tego organu z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy; do wniosku tego stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące odwołań od decyzji.

Art. 128. Odwołanie nie wymaga szczegółowego uzasadnienia. Wystarczy, jeżeli z odwołania wynika, że strona nie jest zadowolona z wydanej decyzji. Przepisy szczególne mogą ustalać inne wymogi co do treści odwołania.

Art. 129. § 1. Odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]