Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Ocena z religii
strony: [ 1 ]
Amanda13-06-2008 12:13:20   [#01]
Proszę o pomoc w następującej sprawie. W dniu dzisiejszym otrzymałam o matki ucznia oświadczenie, że syn jest objęty programem nauczania religii w miejscowym zborze Świadków Jehowy z oceną celującą. Czy takie oświadczenie moze być podstawą do wystawienia tej oceny na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej? Proszę o podanie podstawy prawnej regulującej te sprawy.
dyrlo13-06-2008 12:26:17   [#02]
Nie,
dyrlo13-06-2008 12:27:39   [#03]
http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=30984&ux=4585&pst=6#pst6
sorek13-06-2008 13:48:57   [#04]

Rozporz. MEN z dn. 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. Nr 36, poz. 155 z 1993 r. Nr 83. poz. 390 oraz z 1999 r. Nr 67, poz. 753). Jest szereg warunków, których spełnienie uprawnia do wpisania oceny z religii na swiadectwo. Po pierwsze na poczatku roku rodzice powinni wyrazic życzenie nauki religii czyli tzw deklarację. Nauczyciel uczący religii musi być zatrudniony w szkole i prowadzic dziennik (także w wypadku nauki w punkcie katechetycznym). Nie sprawdzałam czy Świadkowie Jehowy przedstawili w MEN program nauczania religii. To są przykłady tych warunków, ale napisane bardziej potocznie i jeszcze nie wszystkie.

Wydaje mi sie, że nauczanie tej religii odbywa sie poza systemem oświaty.

zgredek13-06-2008 14:48:57   [#05]
Nie sprawdzałam czy Świadkowie Jehowy przedstawili w MEN program nauczania religii. To są przykłady tych warunków, ale napisane bardziej potocznie i jeszcze nie wszystkie.

Wydaje mi sie, że nauczanie tej religii odbywa sie poza systemem oświaty.

sorku - ponieważ po raz kolejny piszesz o swoich odczuciach to ja poproszę, żebyś przedstawiła fakty

to znaczy podaj pp, że nauka tej religii nie może być zorganizowana przez organ prowaadzący w punkcie katechetycznym

zbierz wszystkie wiadomości dotyczące wpisu na świadectwo i napisz nam tu

sorek13-06-2008 14:59:30   [#06]

Zgredku! A gdzie ja napisałam, że nie można w punkcie katechetycznym?

Napisałam "Nauczyciel uczący religii musi być zatrudniony w szkole i prowadzic dziennik (także w wypadku nauki w punkcie katechetycznym). "

Zaznaczyłam również, że nie podaję wiernych cytatów z rozporządzenia i nie podaję wszystkich.

"zbierz wszystkie wiadomości dotyczące wpisu na świadectwo i napisz nam tu"

Tak jest. Zrobię to
zgredek13-06-2008 15:04:35   [#07]

jak to gdzie napisałaś?

a gdzie napisałaś, że może?

zgredek13-06-2008 15:20:33   [#08]

wracając do pytania z #1

dopiszę do odpowiedzi dyrlo w #2:

§ 9. 1. Ocena z religii lub etyki umieszczana jest na świadectwie szkolnym bezpośrednio po ocenie ze sprawowania. W celu wyeliminowania ewentualnych przejawów nietolerancji nie należy zamieszczać danych, z których wynikałoby, na zajęcia z jakiej religii (bądź etyki) uczeń uczęszczał.

2. Ocena z religii (etyki) nie ma wpływu na promowanie ucznia do następnej klasy.

3. Ocena z religii (etyki) jest wystawiana według skali ocen przyjętej w danej klasie.

4. Uczniowie korzystający z nauki religii lub etyki organizowanej przez organy prowadzące szkoły według zasad określonych w § 2 ust. 2-4 otrzymują ocenę z religii/etyki na świadectwie wydawanym przez szkołę, do której uczęszczają, na podstawie zaświadczenia katechety lub nauczyciela etyki.

sorek13-06-2008 15:25:27   [#09]

Zgredku, litości. Piszę od początku, że nie piszę o wszystkim. A teraz jak obiecałam szybka obróbka rozporządzenia pod katem warunków jakie muszą byc spełnione aby jakakolwiek religia była w systemie oświaty. Pogrubiłam te najwazniejsze wg mnie warunki.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

z dnia 14 kwietnia 1992 r.

w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach

 

 

         § 1.  …W publicznych szkołach podstawowych, gimnazjach, ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych, zwanych dalej "szkołami", organizuje się w ramach planu zajęć szkolnych naukę religii i etyki:

         1)….

         2) w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych - na życzenie bądź rodziców (opiekunów prawnych) bądź samych uczniów; po osiągnięciu pełnoletności
o pobieraniu religii i etyki decydują sami uczniowie.

         2. Życzenie, o którym mowa w ust. 1, jest wyrażane w najprostszej formie oświadczenia, które nie musi być ponawiane w kolejnym roku szkolnym, może natomiast zostać zmienione.

         § 2. 1. Przedszkole i szkoła mają obowiązek zorganizowania lekcji religii dla grupy nie mniejszej niż siedmiu uczniów danej klasy lub oddziału (wychowanków grupy przedszkolnej). Dla mniejszej liczby uczniów w klasie lub oddziale (wychowanków w grupie) lekcje religii w przedszkolu lub szkole powinny być organizowane w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej.

         2. Jeżeli w przedszkolu lub szkole na naukę religii danego wyznania lub wyznań wspólnie nauczających zgłosi się mniej niż siedmiu uczniów (wychowanków), organ prowadzący przedszkole lub szkołę, w porozumieniu z właściwym kościołem lub związkiem wyznaniowym, organizuje naukę religii w grupie międzyszkolnej lub w pozaszkolnym (pozaprzedszkolnym) punkcie katechetycznym. Liczba uczniów (wychowanków) w grupie lub punkcie katechetycznym nie powinna być mniejsza niż trzy

         3. Jeżeli w grupie międzyszkolnej lub pozaszkolnym (pozaprzedszkolnym) punkcie katechetycznym uczestniczą uczniowie szkół (wychowankowie przedszkoli) prowadzonych przez różne organy, organy te ustalają, w drodze porozumienia, zasady prowadzenia grup lub punktów katechetycznych.

         4. W szczególnie uzasadnionych przypadkach organ prowadzący przedszkole lub szkołę, w ramach posiadanych środków, może - na wniosek kościoła lub związku wyznaniowego - zorganizować nauczanie religii danego wyznania
w sposób odmienny niż określony w ust. 1-3.

         5. Dopuszcza się nieodpłatne udostępnianie sal lekcyjnych na cele katechetyczne, w terminach wolnych od zajęć szkolnych, kościołom
i związkom wyznaniowym również nie organizującym nauczania religii
w ramach systemu oświatowego.

         § 4. Nauczanie religii odbywa się na podstawie programów opracowanych i zatwierdzonych przez właściwe władze kościołów i innych związków wyznaniowych i przedstawionych Ministrowi Edukacji Narodowej do wiadomości. Te same zasady stosuje się wobec podręczników do nauczania religii.

         § 5. 1. Przedszkole lub szkoła zatrudnia nauczyciela religii, katechetę przedszkolnego lub szkolnego, zwanego dalej "nauczycielem religii", wyłącznie na podstawie imiennego pisemnego skierowania do danego przedszkola lub szkoły, wydanego przez:

         1) w przypadku Kościoła Katolickiego - właściwego biskupa diecezjalnego,

         2) w przypadku pozostałych kościołów oraz innych związków wyznaniowych - właściwe władze zwierzchnie tych kościołów
i związków wyznaniowych.

         3. Nauczyciel religii prowadzący zajęcia w grupie międzyszkolnej lub pozaszkolnym (pozaprzedszkolnym) punkcie katechetycznym albo uczący na terenie kilku szkół lub przedszkoli jest zatrudniany przez dyrektora szkoły lub przedszkola wskazanego przez organ prowadzący, o którym mowa w § 2 ust. 2, lub przez organ wskazany
w porozumieniu, o którym mowa w § 2 ust. 3.

         4. Nauczycieli religii zatrudnia się zgodnie z Kartą Nauczyciela.

         § 7. 5. Nauczyciel religii uczący w grupie międzyklasowej (międzyoddziałowej), międzyszkolnej oraz w punkcie katechetycznym ma obowiązek prowadzić odrębny dziennik zajęć, zawierający te same zapisy, które zawiera dziennik szkolny.

         § 9. 1. Ocena z religii lub etyki umieszczana jest na świadectwie szkolnym bezpośrednio po ocenie ze sprawowania. W celu wyeliminowania ewentualnych przejawów nietolerancji nie należy zamieszczać danych, z których wynikałoby, na zajęcia z jakiej religii (bądź etyki) uczeń uczęszczał.

         ……

         4. Uczniowie korzystający z nauki religii lub etyki organizowanej przez organy prowadzące szkoły według zasad określonych w § 2 ust. 2-4 otrzymują ocenę z religii/etyki na świadectwie wydawanym przez szkołę, do której uczęszczają, na podstawie zaświadczenia katechety lub nauczyciela etyki.

         § 11. 2. Nadzór pedagogiczny nad nauczaniem religii i etyki, w zakresie metodyki nauczania i zgodności z programem, prowadzą dyrektor szkoły (przedszkola) oraz pracownicy nadzoru pedagogicznego, na zasadach określonych odrębnymi przepisami.

         § 10. 1. Uczniowie uczęszczający na naukę religii uzyskują trzy kolejne dni zwolnienia z zajęć szkolnych w celu odbycia rekolekcji wielkopostnych, jeżeli religia lub wyznanie, do którego należą, nakłada na swoich członków tego rodzaju obowiązek. Pieczę nad uczniami w tym czasie zapewniają katecheci. Szczegółowe zasady dotyczące organizacji są przedmiotem odrębnych ustaleń między organizującymi rekolekcje a szkołą.

         2. O terminie rekolekcji dyrektor szkoły powinien być powiadomiony co najmniej miesiąc wcześniej.

         3. Jeżeli na terenie szkoły prowadzona jest nauka religii więcej niż jednego wyznania, kościoły i związki wyznaniowe powinny dążyć do ustalenia wspólnego terminu rekolekcji wielkopostnych.

 

zgredek13-06-2008 15:40:06   [#10]

litości!

ja o czym innym, Ty o czym innym

czy zrozumiałaś moje pytanie?

to znaczy podaj pp, że nauka tej religii nie może być zorganizowana przez organ prowadzący w punkcie katechetycznym

zgredek13-06-2008 15:40:56   [#11]
nie cytuj całych rozporządzeń - wystarczą fragmenty

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]