Dodaję porządkująco głosy z innego wątku:
marmar49:
"Zmianie ulegnie sposób określania wysokości tzw. dodatku wiejskiego.
Zakłada się ustalenie czterech kwot dodatku wiejskiego, w zależności od posiadanego stopnia awansu zawodowego nauczycieli, na poziomie stawek obecnie obowiązujących dla nauczycieli z tytułem zawodowym magistra z przygotowaniem pedagogicznym. Wysokość dodatku będzie wynosić:
- dla nauczyciela stażysty – 227 zł
- dla nauczyciela kontraktowego – 233 zł
- dla nauczyciela mianowanego – 265 zł
- dla nauczyciela dyplomowanego – 311 zł
Dodatek ten będzie uwzględniany w rozliczaniu środków wydatkowanych przez JST na wynagrodzenia nauczycieli".
Z wieloma propozycjami zmian można dyskutować ale zacytowany powyżej zapis jest kompletnie niezrozumiały.
Czy MEN ma jakieś zdolności do wymyślania takich bzdur. Jak można różnicować dodatek wiejski w zależności od stopnia awansu
===
Slos:
Niestety brak odwagi politycznej powoduje powstawanie takich skomplikowanych i bardzo niedoskonałych aktów prawnych. Nie chodzi o zawartość merytoryczną (też dyskusyjną, łagodnie mówiąc), ale o szczegółowość większą niż w przeciętnym rozporządzeniu, stwarzanie możliwości (mimo tej "dokładności") kuriozalnych interpretacji, itp. Dalsze poprawianie zużytego aktu wprowadza jeszcze większy bur... t.j. nieporządek prawny niż jest. Bez kompletnie nowej Ustawy o zawodzie nauczyciela, zmiany na lepsze nie będą możliwe. Nie wiem, czy jest sens rozważać, czy lepsze jest 47 dni urlopu,czy 53, 5 i czy o urlopie dla poratowania zdrowia ma orzekać lekarz weterynarz, czy też krajowy konsultant ds. zdrowia psychicznego. Dziwaczny art. 30 pozostaje. Związki teraz się zbiesią, będzie wrzawa. W sumie o nic. Złości mnie takie rozmontowywanie po kawałku KN zamiast ogłoszenia porządnego nowego aktu prawnego. Obawiam się też, że w związku z planami względem urlopów dla poratowania zdrowia niebawem nadciągnie straszliwa epidemia wirusa Morbus educatoris mortiferum tremens, co zaowocuje niespotykanym wysypem inkryminowanych urlopów, gdyż tylko one dają szanse na zwalczenie podstępnego wirusa :-)
==
ewawal:
Znowu w oświacie działa prawo wstecz w innych zawodach tak nie robią, zgadzam się zmieniają zasady urlopu dla poratowania zdrowia, ale dlaczego tym co skorzystali nie liczy się od dnia zmiany ustawy, tylko wybrałeś rok to już nic nie masz. Ja wykorzystałam rok ( szpital, operacja), ale myślałam w razie czego mam jeszcze dwa lata. Dziś żałuje, bo choroba i operacja mogła mi minąć na zwolnieniu lekarskim a na starość zostałby mi rok. W oświacie nic nie można planować. Mam duży staż- omineła mnie wcześniejsza emerytura teraz urlop. Zastanawiam się właśnie nad urlopem aby dla zasady niech na koniec płacą. Tylko zaczęte projekty w pracy mnie powstrzymują.
==
boreasz:
"b. Zniesienie niektórych uprawnień socjalnych nauczycieli, nieadekwatnych do współczesnych realiów społeczno-gospodarczych."
za komentarz niech posłuży pewna odpowiedź na interpelację poselską
" Wskazanym wyżej formacjom mundurowym przysługują następujące rodzaje uprawnień socjalnych: równoważnik pieniężny w zamian za umundurowanie (ew. ryczałt za chemiczne pranie umundurowania), bezpłatne wyżywienie, równoważnik pieniężny w zamian za wyżywienie, bezpłatny przejazd, równoważnik pieniężny w zamian za niewykorzystany przejazd, prawo do lokalu mieszkalnego (ew. dodatek mieszkaniowy), równoważnik pieniężny za brak lokalu, równoważnik pieniężny za remont lokalu, pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego, zwrot kosztów dojazdu do miejscowości pełnienia służby, ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, dodatkowe wynagrodzenie za wykonywanie zleconych zadań wykraczających, zasiłek na zagospodarowanie, zapomoga, odprawa pośmiertna, zasiłek pogrzebowy, należności z tytułu podróży służbowych, należności z tytułu przeniesienia - poza Biurem Ochrony Rządu, którego funkcjonariuszom nie przysługują: równoważnik pieniężny za remont lokalu, pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego, należności z tytułu przeniesienia."
nie wspomnę o zaopatrzeniu emerytalnym
==
Basia:
Załóżmy, że nauczyciel, który nie będzie miał w nowych regulacjach prawa do udz, choruje 182 dni i nadal nie jest zdolny do pracy. Czy to oznacza, że będzie miał prawo-na zasadach ogólnych - do świadczenia rehabilitacyjnego?
Czy też wtedy nauczyciel bedzie musiał być zwolniony, chociaż każdy inny pracownik rokujący wyleczenie ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego?
i AnJA:
- O ile pamiętam- miał takie prawo cały czas więc pewnie i dalej mieć będzie.
===
Katarzyna 30:
Jeden z proponowanych punktów mówi: "zmiany w wymaganiach i obowiązkach nauczycieli sprzyjających bezpieczeństwu uczniów”.
Na czym miałyby polegać w/w zmiany?
==
whoszek:
art. 6a ust.5 - "Oceny pracy nauczyciela dokonuje dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii rady rodziców. ..."
A co jak RR nie odpowie dyrektorowi? Wstrzymuje to wystawienie oceny? Czy ocena jest prawomocna?
inne ciekawe:
art. 35a - a to dlaczego nauczyciel nie może przy projekcie unijnym zarabiać inaczej niż normalnie? Która inna grupa zawodowa ma takie ograniczenia? Przecież przy zatrudnianiu do projektów są przetargi i konkursy ofert. Gdzie tu sprawiedliwość społeczna? A może nawet konstytucyjna.
i jeszcze to:
art. 64 ust. 4a "Wymiar urlopu wypoczynkowego dla nauczyciela zatrudnionego w niepełnym wymiarze obowiązkowym wymiarze zajęć ustala się proporcjonalnie do obowiązkowego wymiaru zajęć tego nauczyciela, biorąc za podstawę wymiar urlopu określony odpowiednio w ust. 1, 3 lub 3a; niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia."
To ja się pytam, jak to będzie? Pełnoetatowiec ma 47 dni urlopu, a półetatowiec 24? Czegoś tu nie rozumiem.
==
whoszek oczekiwał/ła też zmiany statusu wicedyrektora - na bardziej dyrektorski w zakresie urlopó i ewidencjonowania czasu |