Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Kierowanie i pobyt nieletnich w MOW - projekt rozporządzenia
strony: [ 1 ]
rzewa09-12-2011 06:41:48   [#01]

Pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad kierowania, przyjmowania, przenoszenia, zwalniania i pobytu nieletnich w młodzieżowym ośrodku wychowawczym

http://legislacja.rcl.gov.pl/dokument/26793

jak się wam podobają proponowane uregulowania (zwłaszcza te nowe)


post został zmieniony: 09-12-2011 06:43:19
tomek5609-12-2011 12:09:32   [#02]
Ewidentny bubel rozwalający w miarę sprawnie działający system resocjalizacji nieletnich. Wykluczenie Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapeutucznych z orzecznictwa sądowego prowadzi w prostej mierze do tego, że w MOW-ach będą obecnie umieszczani postanowieniem sądowym nieletni dotychczas umieszczani w MOS-ach (np. z powodu nie realizowania obowiązku szkolnego, przebywania w środowiskach kryminogennych, rodzinach niewydolnych wychowawczo, alkoholicznych itp). MOW-y w chwili obecnej w 100% rekrutują nieletnich niedostosowanych społecznie, mających już udokumentowane czyny karalne. Do MOS-ów postanowieniem sądowym trafiało średnio ok. 60- 70 % nieletnich jedynie zagrożonych niedostosowaniem. Pomysł polegający na umieszczeniu postanowieniem sądowym wszystkich  MOW-ach stanowi świetny przykład niekompetencji urzędniczej. Wspólny pobyt wszystkich tych nieletnich w jednej placówce daje im kapitalną możliwość "wzajemnej edukacji". Skutki łatwe do przewdzenia przy odrobinie wyobrażni. Koncepcja przyjmowania wychowanków do MOS tylko na prośbę rodziców zupełnie bezsensowna i nielogiczna. Większości rodziców absolutnie nie zależy na umieszczeniu dziecka w placówce. Nie są zainteresowani pobytem, odpłatnością, terapeutyzacją itd. Do tej pory jedynym argumentem było dla nich postanowienie sądu o umieszczeniu syna lub córki w MOS. Oczywiście mamy w Polsce MOS-y do których wychowankowie przyjmowani są tylko i wyłącznie na prośbę rodziców czy opiekunów prawnych, którym zależy, którzy współpracują. Ba mamy nawet takie MOS-y, które przyjęły sposób rekrutacji przypominający jako żywo kasting. Tylko ile ich jest? Dwa może trzy. No i niech będą. Kilka lat temu na spotkaniu dyrekorów MOS i MOW narodził się pomysł utworzenia dwóch rodzajów MOW-ów: terapeutycznych w oparciu o istniejące do tej pory MOS-y i resosjalizacyjnych w oparciu o istniejące MOW-y. Dotychczasowe MOS-y, te tak zwane podaniowe, funkcjonowały by w oparciu o nowe przepisy. Proste, przejrzyste i logiczne. No ale widać są mądrzejsi. Tylko dzieciaków i placówek deczko szkoda.  
Daniel120809-12-2011 12:22:58   [#03]

Wszystko się zgadza. Jest tylko jedno wielkie ALE....

Socjoterapia z założenia powinna być dobrowolna, na prośbę nieletniego (jak każda tarapia), a nie za karę, bo tak kazał sąd.

Sprawa bardzo dyskusyjna. Pewne jest to, że obecne MOS-y nie będą miały "obłożenia" w przyszłym roku szkolnym. Co bardziej zapobiegliwi i przewidujący już zaczęli działania idące w kierunku przekształcenia w MOW.

A MOW-y faktycznie będą takim workiem z wszystkimi możliwymi przypadkami.

tomek5609-12-2011 14:00:38   [#04]
Dlatego też uważam, że w dotychczasowej formule  powinny pozostać tylko MOS-y, nazwijmy je "podaniowe". Pozostałe należy przekształcić w MOW-y o charakterze terapeutycznym. Wystarczy proste rozporządzenie. Kto chce to w to wejdzie, kto nie zostanie MOS-em działającym na nowych zasadach. Natomiast przekształcanie MOS-ów w MOW-y w chwili obecnej, jak słusznie zauważyłeś, powiększy tylko pojemność worka a i tak wór nie jest w stanie wszystkich wchłonąć. Z prostej symulacji wynika, że MOW-y nie są w stanie przyjąć wszystkich i szykuję się spora lista oczekujących. Rachunek jest prosty: ilość postanowień wydawanych w roku na MOS+ilość postanowień wydawanych w roku na MOW-liczba miejsc wolnych w MOW-ach dzisiaj= znacznie przekraczanie proponowanej ilość miejsc w MOW-ach. Co oczekujący będą porabiać w tym czasie nie trudno się domyślić. Wszystko wskazuje więc na to, że degrengolada systemu trwa i trwa mać. 
post został zmieniony: 31-01-2012 12:42:41
fredi14-12-2011 16:32:08   [#05]
czy MOS może nie działać w ferie ?
tomek5615-12-2011 08:55:04   [#06]
Nie. MOSy i MOWy są placówkami nieferyjnymi. Dlatego obowiązują trochę inne zasady niż w szkołach  np. różny sposób naliczania urlopów wychowawcom (35 dni roboczych w roku).   
Leszek28-12-2011 14:13:09   [#07]

Minister podpisała rozporządzenie

http://www.men.gov.pl/images/stories/rozporzadzenie_mow.pdf

pozdrawiam

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]