Forum OSKKO - wątek

TEMAT: program profilaktyczny
strony: [ 1 ]
Tadek05-07-2004 14:54:29   [#01]
Czy program profilaktyczny i program wychowawczy jest składnikiem (jednym z rozdziałów statutu) , czy jest odrębnym dokumentem. Jak to macie u siebie. Ja mam jako oddzielne dokumenty, dzisiaj koleżanka mnie poiformowała, że ma być to w statucie.Przepraszam, że takie sprawy w czsie wakacji.
Nula05-07-2004 15:07:34   [#02]

U mnie jako osobne dokumenty, ale stanowiące załączniki statutu.

Jestem świeżo po zewnętrznym mierzeniu i nie było zastrzeżeń.

Pozdrawiam :)

Grzegorz G05-07-2004 15:13:52   [#03]

u nas...

jest zarówno program wychowawczy, jak i profilaktyczny - ale jako oddzielne dokumenty. W Statucie jest informacja, że są one na zasadzie dodatkowych dokumentów wewnątrzszkolnych, stanowiących integralną część Statutu. Nie mogą być, moim zdaniem, załącznikami - do Statutu nie ma załączników. Jeśli się upierasz możesz dołączyć je do Statutu jako rozdział, tylko wtedy co roku powinieneś nowelizować Statut. :-) a to męczy... lepiej znowelizować pojedyńcze dokumenty
Pozdrawiam :-)) na wakacjach
Ank05-07-2004 15:19:44   [#04]
Ze szkoleń z Antonim Jeżowskim zapamiętałam dozgonnie, że Srtatut NIE MA załączników. NIGDY! Muszą to więc być dokumenty odrębne. Im mniej w Statucie ścisłych danych (np.daty, godziny, plany), które mogą ulec szybkim zmianom, tym mniej problemów z nowelizacjami tego dokumentu. Jednym słowem konkretnie ale ogólnie i z dystansem do zbytnich uszczegółowień.
Nula05-07-2004 16:12:38   [#05]

dziękuję

za cenne wskazania. Szkoda, że nikt w trakcie mierzenia nie zwrócił mi uwagi, że mam nie tak, jak potrzeba. A dyr jestem dwa lata i stąd moja niewiedza, zresztą mało usprawiedliwiona:)

Dziekuję i pozdrawiam.

Jacek W05-07-2004 16:54:02   [#06]

Ajn moment, AnK,

... wyjaśnij mi, bo na tych szkoleniach nie byłem.

A dlaczego niby statut nie może mieć załączników, a może je mieć taki akt prawny jak ustawa czy rozporządzenie?

Jacek W.

Grzegorz G05-07-2004 17:09:27   [#07]

bo, jak powiedział...

mnie także na szkoleniu p. Jeżowski:"Statut to taka mała Konstytucja szkoły czy placówki-do niego (do niej) nie ma załączników. Są tylko akty wykonawcze, uchwały i inne dokumenty niższego rzędu. (...)" Te materiały są dostępne w książce p. Jeżowskiego (fragmenty dostępne są w "wymianie plików"). Tam też znajdziesz zasady tworzenia dokumentów wogóle - to warto przeczytać i wykorzystać w szkole.
Miłych wakacji. :-)
Antoni Jeżowski05-07-2004 18:29:30   [#08]

Dzięki

AnK i Grzegorz G! Jacku W. przestudiuj dokładnie statut ramowy Twojej i każdej innej placówki oraz samo rozporządzenie ministra i to Ty nam udowodnij, że wskazano tam, iż statut ma mieć załączniki... :)

Przy okazji wyjaśniam, że statut uchwalany jest przez radę szkoły (art. 50 ust. 2 pkt 1 uoso) lub radę pedagogiczną (art. 52 ust. 2 uoso). Organ ten (lub ten) podejmuje więc uchwałę, a załącznikem do niej jest właśnie tekst statutu lub jego nowelizacji. W wariancie proponowanym przez niektórych wizytatorów załącznik do uchwały miałby jeszcze załączniki... Przypomina się stary dowcip o budowie dzidy bojowej...

Pozdrawiam bardzo wakacyjnie [choć nie na wakacjach :(]

Zola05-07-2004 22:18:15   [#09]

w statucie zgodnie z ramowym statutem są tylko najważniejsze informacje, bardzo ogólne dotyczące profilaktyki i wychowania np w ramowym statucie LO jest

§ 2.

  1. Statut liceum określa w szczególności:

    1) cele i zadania liceum wynikające z przepisów prawa oraz uwzględniające program wychowawczy liceum i program profilaktyki dostosowany do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb danego środowiska, o których mowa w odrębnych przepisach,

Jacek W06-07-2004 16:00:56   [#10]

Do p. Antoniego wakacyjnie :)

1. Wątek rozpoczął się od pytania o program wychowawczy i profilaktyki i nie mam wątpliwości, że muszą to być osobne dokumenty.

2. Rzeczywiście ani rozporządzenie ani statut ramowy nie wskazują, że statut musi mieć załączniki. Czy to oznacza że nie może ich mieć?

3. Kontrprzykład (w konwencji zabawy logicznej) na "załącznik do załącznika":

ROZPORZĄDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW

z dnia 20 czerwca 2002 r.

w sprawie „Zasad techniki prawodawczej”

§ 29. 1. Ustawa może zawierać załączniki; odesłania do załączników zamieszcza się w przepisach merytorycznych ustawy.

§ 101. Ogłoszenie tekstu jednolitego następuje w formie obwieszczenia; tekst jednolity jest załącznikiem do tego obwieszczenia.

Czy nie jest to konstrukcja obwieszczenie > załącznik > załącznik do załącznika? I czy z "dzidobojowości" wynika, że uchwałą nie można przyjąć żadnego aktu prawnego "wyposażonego" w załącznik?

Pozdrawiam wakacyjno-rekrutacyjnie :)

Jacek W.

Antoni Jeżowski06-07-2004 22:10:23   [#11]

Moja wypowiedź

w #8 mocno korelowała z przepisami cytowanego załącznika do rozporządzenia. Właśnie tak: akt normatywny (ustawa, rozporządzenie, uchwała, zarządzenie...) może mieć załącznik. Obwieszczenie też, ale przecież tylko załącznik(i), a nie załącznik(i) do załącznika(ów)...

Jesteśmy więc w domu: skoro tekst statutu jest załącznikiem do uchwały to prawo nie praktykuje już podwieszania pod nim innych pomniejszych załączniczków...

No i zasada "wolno robić to, czego prawo nie zabrania" czasem musi ustąpić miejsca zasadzie "wolno robić tylko to, na co prawo zezwala". Ale nie będę kontuynuował... w końcu są wakacje...

A najważniejsze to, żeby ze statutu nie robić choinki - czy to implantując weń gałązki (z innych drzewek), czy to obwieszając (dla ozdoby?)załącznikami.

Jacek W06-07-2004 23:05:23   [#12]

Do p. Antoniego nadal wakacyjnie :)

1. Zgoda, że "No i zasada "wolno robić to, czego prawo nie zabrania" czasem musi ustąpić miejsca zasadzie "wolno robić tylko to, na co prawo zezwala". Pierwsza zasada ("to, co nie jest zabronione - jest dozwolone") - dotyczy obywatela, druga ("można działać tylko w granicach prawa") - dotyczy organu państwa, m. in. szkoły.

2. Szkoda, że "Ale nie będę kontuynuował... w końcu są wakacje...". Mam jeszcze kilka pytań w rękawie :)

Pozdrawiam serdecznie,

Jacek W.

Ewa z Rz07-07-2004 02:56:50   [#13]

jest jeszcze jeden powód,

by nie były to załączniki - są to dokumenty uchwalane/zatwierdzane niekoniecznie przez ten sam organ. Statut uchwala rada szkoły, a np. program profilaktyki rada pedagogiczna. Zrobienie z programu profilaktyki załącznika do statutu przypisuje radzie szkoły kompetencje, których ona nie ma.

To samo dodtyczy każdego innego dokumentu szkolnego, gdyz rada szkoły uchwala jedynie statut i regulamin swojej działalności. Ale równiez ten regulamin nie może być załącznikiem do statutu, gdyż jest on własciwy jedynie rs, a nie całej szkole oraz rp nie mo prawa przygotowywania projektu tego regulaminu w przeciwieństwie do projektu statutu.

Pomijam już fakt, że z rozporządzenia o ramowym statucie wynika wprost, iż program profilaktyki i wychowawczy program szkoły muszą być dokumentami odrębnymi.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]