Forum OSKKO - wątek

TEMAT: wf- zwolnienie częściowe
strony: [ 1 ]
Krzysztof Pom18-09-2007 08:31:11   [#01]
No i się zaczęło.... Powoli docierają zwolnienia z wychowania fizycznego. Najciekawsze są jednak te zaświadczenia, na których lekarz decyduje, aby "zwolnić z ćwiczeń wysiłkowych, tj. biegów i meczy" (oczywiście to wszystko na prośbę nadopiekuńczych rodziców). N-le mówią, że wiele zajęć rozpoczynają rozgrzewką biegową, uczą gier zespołowych, z czego mają zatem te dzieci oceniać? Jak je oceniać - tylko z tej części realizowanego programu, w której biorą udział i na tej podstawie klasyfikować? A jaką ocenę wystawić? Sytuację mają trudną, bo sali gimnastycznej nie mamy, zajęcia przy pogodzie na boisku, podczas deszczu na wąskim korytarzu...
nela218-09-2007 08:42:58   [#02]
Sama mam dziecko z częściowym zwolnieniem z WF /gdzie lekarz zalecał właściwie całkowite zwolnienie/ ale dziecko chce ćwiczyć bo chce być sprawniejsze i co Ty na to... nie wolno wrzucać wszystkich do jednego garnka -nadopiekuńczych rodziców...Córka jest oceniana i jak do tej pory zawsze miała ocenę bdb...oceniano jej chęci zaangażowanie i to co mogła wykonać ...W tym roku ma zmianę nauczyciela WF i boję się takiego podejścia do niej jak Twoje Krzysztofie...
beera18-09-2007 09:05:53   [#03]

Jak je oceniać - tylko z tej części realizowanego programu, w której biorą udział i na tej podstawie klasyfikować?

Trzeba je oceniać, tak jak to mówi Rozporządzenie w sprawie oceniania- w pierwszej kolejności za wysiłek

§ 7. Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, techniki, plastyki i muzyki należy w szczególności brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć.

Jest taka akcja "Przekroju"- w-f bez stopnia. Podoba mi się ten pomysł.

.............

Swoją drogą, jako nauczyciel w-fu bałabym się uczyć takie dziecko, bo co to znaczy "unikać wysiłku". W kazdej sytuacji, każdego ćwiczenia może się zdarzyć, że dziecko podjęło wysiłek większy niż powinno. Kto będzie odpowiadał w razie wypadku?

MOim zdaniem takie dzieci powinny miec zapewnione inne godziny zajęć z innymi cwiczeniami. No, ale to mrzonka

Krzysztof Pom18-09-2007 09:29:25   [#04]
nela2, nie rozszerzam mojego stwierdzenia na wszystkie dzieci ze zwolnieniami, przepraszam, nie miałem zamiaru nikogo urażać. Znamy po prostu tych rodziców, dzieci do tej pory ćwiczyły, ale po co mają to robić, skoro można wykombinować zwolnienie? Tak łatwiej dziecku. Szaleństwo dyskotekowe nie jest dla nich wysiłkiem fizycznym, choć pot spływa ....  Mamy także uczniów, którzy - jak Twoja córka - mimo zwolnienia chcą ćwiczyć bo lubią i chcą. Rodzice sami proszą, aby nauczyciele pozwalali im na to...
beera18-09-2007 09:32:38   [#05]
bałabym się spełniać te prośby
Krzysztof Pom18-09-2007 09:35:06   [#06]
asiu, robimy tak jak piszesz i zgodnie z roporządzeniem, jednak siłą rzeczy w wiekszości są to lekcje wymagające wysiłku fizycznego...także przewroty, stanie na rękach, skoki przez ławeczkę, czworakowaie itd. ... Po prostu chodzi mi o odpowiedzialność nauczyciela: wszystko jest wysiłkiem fizycznym, a jeśli coś się stanie.... Zatem zwalniać całkowicie i będzie bezpiecznie i dla ucznia, i dla nauczyciela...
beera18-09-2007 09:38:33   [#07]

oczywiście

tak jak pisałam wczesniej:

albo niech lekarz DOKŁADNIE okresli, co może robić dziecko,
albo jako nauczyciel odmowiłabym pracy z dzieckiem informując, że nie będąc wykształconym medycznie nie jestem w stanie przewidzieć jaki rodzaj ćwiczeń jest właściwy dla jakiego schorzenia.

Ja wiem, że to jest nie OK, ale czytam nagonkę na w-fistkę, której podczas lekcji zmarło dziecko z niesdiagnozowaną chorobą serca. Wyobrażasz sobie, co byłoby gdyby ta choroba była zdiagnozowana?

AnJa18-09-2007 10:26:05   [#08]
nam, po chyba 3 latach udało sie wypracowac pewne porozumienie z lekarzami:

- w opinii piszą o zwolnieniu z części ćwiczeń, w miarę precyzyjnie określaja z czego ma to być,

- staraja się tłyumaczyć , dlaczego na część wf warto chodzić (mamy program nastawiony u dziewczat na rekreację)

ale coś mi się widzi, że to walnie- w tym roku przyszła grupa dzieci, którzy od zawsze mają całkowite zwolnienie
Karolina18-09-2007 15:57:29   [#09]

AnJa a jak ci się udaje porozumiewać z wszystkimi lekarzami w Polsce? Moi ucznowie leczą sie w mistach wojewodzkich, w CDZ...

Mam takich z wytycznymi, często bardzo ogólnymi...

Na szczęście mam do czynienia z uczennicami z gimnazjum , one wiedzą czasem same lepiej co im wolno a co nie.

Jest to sytuacja inna ale wg mnie można z nimi lekko indywidualnie. Liczy się jak napisała asia.. zaangazowanie itp

Zaciekawił mnie ten projekt Przekroju, podoba mi się, asiu daj jakiegoś linka.

AnJa18-09-2007 19:34:00   [#10]
dosyc prosto- dzieciak ma papiór od specjalisty, idzie z nim do rodzinnego i ten wypisuje opinię

a sporo dzieciaków nie chce całosciowego bo w naszym systemie nie wynik, a chęć szczera -i oceny są wysokie, jak ta chęć jest
dyrlo18-09-2007 19:36:37   [#11]
Ja do dzisiaj wydałam coś ok. 60 decyzji zwalniających na cały rok z wszystkich ćwiczeń (tj. ok. 10% młodzieży naszej szkoły)
beera18-09-2007 19:37:17   [#12]

a to link

Żądamy WF bez ocen!

Karolina18-09-2007 20:17:34   [#13]
no tak ale uprawnień to ja nie mam :( znaczy do tego linku
Jacek18-09-2007 20:22:42   [#14]
w wyszukiwanie wrzuć na stronie główej po tytule i wleziesz
zgredek18-09-2007 21:01:09   [#15]

wklej w pasek to:

http://przekroj.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=3020&Itemid=59
Karolina18-09-2007 21:19:07   [#16]
dzięki ;)
beera18-09-2007 21:23:00   [#17]

dziwne:)
z googli normalnie się wchodzi na tę stronę

http://www.google.com/search?hl=pl&rls=ITVA%2CITVA%3A2005-34%2CITVA%3Aen&q=+w-f+bez+ocen&btnG=Szukaj&lr=

AnJa18-09-2007 21:27:34   [#18]
guelki to czasami lubia jakąs strone u siebie zapisac i wtedy nawet jak jej nie ma , to ona jest

nie wiel, czy teraz to samo, ale kiedys mi się zdarzyło
zgredek18-09-2007 21:28:38   [#19]

id jest w adresie i po wklejeniu tu dodaje się literka j - jid się robi

rzewa kiedyś tłumaczyła;-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]