Forum OSKKO - wątek

TEMAT: zatrudnienie bez zgody KO?
strony: [ 1 ]
olekjurek04-09-2007 15:57:57   [#01]

Proszę napiszcie, co począć. Nie dostałam zgody kuratora na zatrudnienie bez kwalifikacji. Jestem dyrektorem od 01.09.2007 małej wiejskiej szkoły z trudnymi warunkami dojazdu- szkoła oddalona od przystanku, trudny dojazd zimą. Miałam wakat na w-f, ale nikt się nie zgłosił. Z UP dostałam stosowne oświadczenie,które przedłożyłam w KO.Wystapiłam o zgodę dla magistra biologii, który kończy podyplomówkę z przyrody(na którą już zgodę mam). Jestem po rozmowach z wójtem i dyrektorami szkół w gminie i wiem ,że nie mam szans na znalezienie nauczyciela w-f.Mówiłam o tym w KO ale nie przyjmują do wiadomości. Wójt proponuje zatrudnić bez zgody np. na 2 miesiące. Napiszcie co o tym myślicie, może był ktos w podobnej sytuacji?

rzepek04-09-2007 16:33:04   [#02]
Ja tez mam identyczną sytuację  "szkolno-dojazdowo-wiejską" i obawiam się- czy dostanę zgody ( a mam na 2 godz muzyki, 2 godz plastyki, 2 godz techniki, 3 godz przyrody  - skąd wezmę takiego omnibusa z wszystkimi kwalifikacjami? I kto dojedzie do nas na 2 godziny?  A jak nie dostanę zgody - to chyba pozostają zastępstwa doraźne, czyli  "komu, kiedy, co pasuje" - aż do czasu znalezienia kogoś z kwalifikacjami ( a szukać będę tak, jak w wojaku Szwejku szukano fikcyjnego generała  aby mu wręczyć order :)
olekjurek04-09-2007 16:35:46   [#03]
Ale ty masz jeszcze nadzieję, że dostaniesz taką zgodę a ja jej już nie dostałam:(
pinkas04-09-2007 16:39:26   [#04]
Z którego KO jesteście. Bo ja czekam na zgodę na 2 godziny techniki.
olekjurek04-09-2007 16:41:08   [#05]
Śląskie Ko
AnJa04-09-2007 16:41:55   [#06]
1.wysyłaj co tydzień-dwa oferty pracy dla wuefiarza do ko i pup (bezpłatne jest takie zamieszczanie ofert, żeby oszczędzić na znaczkach rób to mailem)

2.do czasu, az ktoś się zgłosi dawaj temu biologowi zastępstwa doraźne-tak ułóż plan lekcji, by mógł je miec

oczywiście wustarczy wysłać to z p.1 raz- no, ales Ty poczatkujący, więc lepiej  jeśli d... chronić będziesz bardziej niz trzeba
olekjurek04-09-2007 16:49:05   [#07]
A co jeśli nadal nikt się nie zgłosi?Wystąpić ponownie o zgodę?Jak długo mozna tak "grać"?
AnJa04-09-2007 16:51:57   [#08]
ja bym nie wystepował ponownie- przynajmniej dla tego samego nauczyciela

jemu się to nawet opłci- na doraźne ma płacone ze stawki, za zgodą - ze stażysty
olekjurek04-09-2007 16:54:40   [#09]
Czy na tych zastępstwach długo może "jechać"
AnJa04-09-2007 16:56:45   [#10]
nie wiem

moim prywatnym zdaniem to bez sensu- ale co innego można w tej sytuacji zrobić?

no, poza znalezieniem nauczyciela z kwalifikacjami
olekjurek04-09-2007 16:57:49   [#11]
A jak mam potraktować propozycję wójta, który proponuje zatrudnić bez zgody, mówi, że podpisze aneks i bierze to na siebie. Jakie mogą mnie czekać konsekwencje?
AnJa04-09-2007 17:02:08   [#12]
o, ciekawe:-)

niby buerze, ale w aneksie to Ty zaproponujesz tego nauczyciela - czyli podżeganie do przestępstwa masz załatwione

mając poparcie OP tym bardziej zrobiłbym tak, jak wyżej - doraźne na te 2 miesiące- oczywiście jesli nauczycielma już etat

jeśli nie - zrobiłbym jak proponuje wójt
olekjurek04-09-2007 17:04:59   [#13]
nauczyciel nie ma etatu a z w-fem ma
rzepek04-09-2007 17:23:38   [#14]
No to dawaj mu te doraźne i daj na mszę, żeby kontrole ko was omijały. I tak się opłaci :)
atodobre04-09-2007 18:23:58   [#15]
A ja mam stażystę z kwalifikacjami, ale bez przygotowania pedagogicznego. Znalazłam w przepisach, że nie muszę nadzoru pytać o zgodę, tylko przedstawic OP aneks arkusza. Trochę drżą mi portki, ale nie mam wyjścia - mój poprzedni n-l wyniosł się 1 września...
olekjurek04-09-2007 18:37:40   [#16]
a nie lepiej jeśli go normalnie zatrudnię, bo to stażysta i i tak nie ma różnicy w  wysokości stawki, oczywiście  za zgodą OP?
rzewa04-09-2007 18:46:41   [#17]
lepiej doraźne

to stażysta, będzie robił awans i ktoś się tego może jeszcze dokopać - i n-l będzie miał do tyłu i dyrek...

a doraźne bezpieczne są

aa, i jeszcze udowadniasz KO, że nie wydając zgody pozbawili cie nauczyciela wogóle... (bardzo dobre to wysyłanie ofert, do ko zwłaszcza :-))
olekjurek04-09-2007 18:55:22   [#18]
nauczyciel nie robi stażu, bo na razie jest bez kwalifikacji- kończy podyplomówkę
olekjurek04-09-2007 19:33:14   [#19]
uświadomcie mnie co tak na prawdę mi grozi jeśli zatrudnię tego n-la mimo braku zgody KO przy poparciu OP?
rzewa04-09-2007 19:44:24   [#20]
w razie kontroli ko, zalecenie natychmiastowego dostosowania zatrudnienia do wymogów prawa oświatowego - oznacza to nakazanie ci stwierdzenia wygaśniecia umowy o pracą n-la (i ew. sąd pracy, jeśliby n-l się na to zdecydował)

no i nawet, pomimo wykonania zalecenia, może KO wnioskować wiążąco do OP o odwołanie dyrektora -> ale nie sądzę by w tym wypadku mialo to nastąpić :-))

natomiast dawanie doraźnych jest bezpieczne dla dyrka i może uświadomi KO nieracjonalność braku zgody na zatrudnienie...
ulkowa04-09-2007 20:21:34   [#21]
KO są w dużych miastach wojewódzkich. Może tam nie ma braków kadrowych i nauczyciel może dojechac tramwajem z jednej szkoły do drugiej. Kuratorzy i wizytatorzy zapominają, że w mniejszych miejscowościach brak jest nauczycieli. Można zatrudnic z innej gminy ale nie ma dojazdu. Jak przyjedzie rano to wyjedzie w południe. U nas KO jeszcze nie wyraziło zgody (miasto ok.70.000 mieszkańców) na zadrudnienie nauczyciela j.angielskiego bez kwalifikacji. Na razie pracuje "społecznie". Innych kandydatów brak. Dorażne nie wchodzą w grę. Druga anglistka nie pociągnie trzech etatów
irenastop04-09-2007 21:38:11   [#22]

 

 Muszę  pochwalić KO w Szczecinie, że nie robi kłopotów z zatrudnieniem n-la bez kwalifikacji lecz muszę sporo dokumentów dołączyć na potwierdzenie tej sytuacji tzn.

1. Zaświadczenie z PUP-u o braku chętnych do podjęcia pracy w takim wymiarze tygodniowym

2.Kserokopie wszystkich dokumentów n-la , któremu chce powierzyć nauczanie .

  Nie zdarzyło mi się by KO ODMÓWIŁO ZATRUDNIENIA.

cynamonowa04-09-2007 23:17:50   [#23]
irenastop......a ja się dziś wkurzyłam.... W zeszlym roku zatrudniłam za zgodą KO kobitkę - mgr fil. pol. - do biblioteki. Też szybko zgodę dostałam. Pani rozpoczęła podyplomówkę. Za dwa semestry (sporo) "zapłaciła szkoła", kobitka fajna, lubi pracę, nadaje się. Obecnie został jej trzeci semestr , do stycznia........a KO.....mówi "nie".......znaczy co......znów nowego szukać, dopłacac do studiów, znów przez rok nie skończy....i tak w nieskończonośc?
inka205-09-2007 13:39:23   [#24]

Czytając to wlłosy mi stają dęba. Bo ktos (a może wszyscy) zgubił tutaj zdrowy rozum i zapomniał, udowadniając swoje racje, jaki jest cel zatrudniania nauczycieli. Kuratorium: zgodność z kwalifikacjami; dyrektorzy: zgodność z przepisami prawa.

A cel jest zupełnie inny - zatrudnić tak, aby było to dobre dla dzieci.

Bo nie jest dobre zatrudnianie nauczycieli na 1/18,3/18, itp., bo żaden z niego wychowawca (oczywiście wyjątki są). Jaka jest stabilność takiego nauczyciela? Nie są dobre zastępstwa doraźne, bo nie daje to systematyczności w realizowaniu programu. A innego wyjścia dyrektor nie ma!

Sama, jako dyrektor małej wiejskeij szkółki mam takie problemy, więc wiem, co mówię. A powstały one wraz ze zmianą rozporządzenia o kwalifikacjach. Więc może nadeszła już pora, aby ocenić, ile zła powodują przepisy w obecnej postaci ?

Anna Barbara05-09-2007 13:52:36   [#25]

u nas

jest tak, że jesli KO nie daje zgody to "daje" ją OP. Ostatnio w tym zakresie odbyła sie dość nieprzyjemna rozmowa miedzy OP a KO. OP stwierdził, że jesli KO bedzie to finansowało to może narzucać swoje widzimisię a jeśli nie to ..... . Dyrektor jest "stary" a więc może sobie na to pozwolić. A poza tym  - ZDROWY ROZSĄDEK - kto na dwie godziny tygodniowo bedzie jechał ponad 25 km????  KO otworzyło oczy i....powiedziało TAK. I o to chodzi. Zdrowy rozsądek.
bogna426-09-2007 22:25:53   [#26]

irenastop napisała:

"Muszę  pochwalić KO w Szczecinie, że nie robi kłopotów z zatrudnieniem n-la bez kwalifikacji lecz muszę sporo dokumentów dołączyć na potwierdzenie tej sytuacji tzn.

1. Zaświadczenie z PUP-u o braku chętnych do podjęcia pracy w takim wymiarze tygodniowym

2.Kserokopie wszystkich dokumentów n-la , któremu chce powierzyć nauczanie ."

Chodzi o pkt 2. Wszystkich dokumentów, tzn,dyplom ukończenia studiów i wszystkie pozostałe dokumenty poświadczające inne kwalifikacje? Czy coś jeszcze?

To, co trzeba dostarczyć ustalają indywidualnie KO, czy jest na to gdzieś pp?

SP Słobity26-09-2007 22:38:05   [#27]

zatrudnienie bez kwalifikacji

Jeżeli masz zatrudnionego nauczyciela z kwalifikacjami do jakiegoś przedmiotu i musisz mu dać przedmiot, do którego nie masz n-la , to nie prosisz o zgodę. Taka jest interpretacja mojego kuratorium.
bogna426-09-2007 22:46:57   [#28]
Moje Ko wymaga zgody. Mam dwóch n-li zatrudnionych od lat w szkole. Maja kwalifikacje do kilku przedmiotów, ale ja to w wiejskiej szkole bywa, to jeszcze za mało. Brakuje mi np. n-la techniki.O zgody juz wystapiłam, ale ma jeszcze dostarczyc brakujace dokumenty. Zaświadczenie z PUP oraz dokumenty poświadczające kawlifikacje, padło hasło,ze kserokopię dyplomu. Teraz nie wiem, czy tylko dyplomu ukończenia studiów, czy również kursów kwalifikacyjnych.
bogna427-09-2007 07:36:17   [#29]

Skoro cisza, to wyślę wszystko co mam, a co!

Ale mi się pozjadało literek w poprzednim poście ;-)

ReniaB27-09-2007 07:43:03   [#30]

Dawaj

wszystko co masz, KO jak każdy urząd uwielbia papiery A im więcej tym lepiej. Inka (42) jasne że masz rację, ale urzędnika nie obchodzi dziecko tylko papier. Specjalnie ich nie interesuje co robisz dla dzieci tylko jakie masz papiery. Ale z jednym się z Tobą zgadzam trzeba im czasami o tym wprost przypomnieć, także tym kuratorom którzy zgody nie dają.  Za daleko są od dzieci i w ferworze zabawy pt" nie pozwolę bo mogę nie pozwolić" zapominają kto w ostateczności płaci rachunek za zabawę. A nawet jeśli ktos będzie karał dyrektorów czy walczył z OP to i tak staracą dzieci.
Kropka27-09-2007 12:58:08   [#31]

bogna4

chodzi o dokumenty potwierdzające kwalifikacje, bo to właśnie one mają pomóc KO w podjęciu decyzji.
rzepek27-09-2007 13:37:23   [#32]

SP Słobity...

...jaka jest pp tego stwierdzenia KO, że nauczyciel z kwalifikacjami może uczyć innych przedmiotów bez kwalifikacji i bez zgodyKO? To byłaby super sprawa - ale raczej nie przejdzie w innym KO, bo wszędzie żądają zgody - takie jest rozporządzenie min.

Ja musiałam wystąpić do KO o zgodę na : bibliotekę ( prowadzi polonista po UJ), technikę ( ma ją informatyk), plastykę, muzykę ( n-l mianowany, 25 lat naucza muzyki), matematykę ( uczy inżynier po AGH z pp). Na szczęście - bez konieczności zaświadczenia z UP ( do 1/2 etatu)

Jersz27-09-2007 16:10:24   [#33]

urzędnika nie obchodzi dziecko tylko papier.

Miło poczytać Reniob, uogólnianie lub wygłaszanie opinii jest krzywdźące dla wielu urzędników. Pociesz się, że są i tacy, którzy uważają, że skoro dwóch dyrektorów oszukuje, zeby zatrudnić swojego kumpla lub powinowatego, "trzymać podsadę dla żony" i prosi o zgodę odsyłając od drzwi kandydatów z pełnymi kwalifikacjami, to wszyscy dyrektorzy z "zamiołowania  do kombinatorstwa i lenistwa" prosi o te zgody. :-(

Jersz27-09-2007 16:10:26   [#34]

urzędnika nie obchodzi dziecko tylko papier.

Miło poczytać Reniob, uogólnianie lub wygłaszanie opinii jest krzywdźące dla wielu urzędników. Pociesz się, że są i tacy, którzy uważają, że skoro dwóch dyrektorów oszukuje, zeby zatrudnić swojego kumpla lub powinowatego, "trzymać podsadę dla żony" i prosi o zgodę odsyłając od drzwi kandydatów z pełnymi kwalifikacjami, to wszyscy dyrektorzy z "zamiołowania  do kombinatorstwa i lenistwa" prosi o te zgody. :-(

Jersz27-09-2007 16:10:37   [#35]

urzędnika nie obchodzi dziecko tylko papier.

Miło poczytać Reniob, uogólnianie lub wygłaszanie opinii jest krzywdźące dla wielu urzędników. Pociesz się, że są i tacy, którzy uważają, że skoro dwóch dyrektorów oszukuje, zeby zatrudnić swojego kumpla lub powinowatego, "trzymać podsadę dla żony" i prosi o zgodę odsyłając od drzwi kandydatów z pełnymi kwalifikacjami, to wszyscy dyrektorzy z "zamiołowania  do kombinatorstwa i lenistwa" prosi o te zgody. :-(

asan27-09-2007 19:52:47   [#36]

szybko i sprawnie

Kadry pod kierownictwem p.dyrektora P.Muchy KO w Krakowie- szybko
i niezwłocznie - dwa razy i pozytywnie.

Procedura - dok. tu:

http://www.kuratorium.krakow.pl/index.php?ac=112&id=2

asan27-09-2007 19:55:02   [#37]

Sorry

Zakładka kadry w oświacie

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]