Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Nauczyciel bibliotekarz-przydział czynności
strony: [ 1 ]
Tara24-07-2007 11:33:10   [#01]
Mam w szkole 2 nauczycieli bibliotekarzy,jak skonstruować przydział czynnoci aby każdy z nich odpowiadał i zajmował się swoją "działką"?
dyrlo24-07-2007 13:47:56   [#02]

Sie chyba nie da :-(

Chyba, że podzielisz bibliotekę na dwa ;-)

Tara24-07-2007 14:48:52   [#03]

dyrlo

no to jaki masz pomysł?a wogole jakiś zakres czynności ktoś mi doradzi?

Bo szczerze mówiąc coś tam mam ale teraz kiedy jest CM i 2 kobiety to przydałby się nowy.

A może mi ktoś poda gdzie znależć?

sewka24-07-2007 15:18:56   [#04]

Przejrzyj tę stronę:

http://www.vulcan.edu.pl/bibliotekarz/poradnik/index.html

1.. Do podstawowych zadań i obowiazków nauczyciela bibliotekarza należy:
1) czuwanie nad stanem i wykorzystaniem zbiorów biblioteki,
2) realizacja celów i zadań biblioteki, a w szczególnosci:
a) gromadzenie, ewidencja, opracowanie, udostępnianie i selekcja zbiorów zgodnie z obowiazujacymi przepisami,
b) organizacja warsztatu informacyjno-bibliograficznego,
c) prowadzenie zajęć z przysposobienia czytelniczego i medialnego,
d) prowadzenie różnorodnych form upowszechniania czytelnictwa (konkursy, wystawy, imprezy czytelnicze itp.),
3) sporzadzanie planów pracy, okresowych i rocznych sprawozdań, prowadzenie statystyki wypożyczeń i dokumentacji pracy biblioteki,
4) współpraca z wychowawcami i opiekunami poszczególnych oddziałów, nauczycielami poszczególnych przedmiotów, rodzicami (opiekunami prawnymi) oraz innymi bibliotekami pozaszkolnymi w realizacji zadań dydaktyczno - wychowawczych szkoły, w rozwijaniu kultury czytelniczej uczniów i w przygotowaniu ich do samokształcenia.

Tara24-07-2007 16:21:38   [#05]

Dzieki

:-)))
nikola24-07-2007 23:09:36   [#06]

U nas jest tak:

Zadania nauczyciela bibliotekarza obejmują:

1) w zakresie pracy pedagogicznej:

a)   udostępnianie zbiorów,

b)   udzielanie informacji bibliotecznych, katalogowych, bibliograficznych, rzeczowych i tekstowych,

c)   informowanie uczniów i nauczycieli o nowych nabytkach,

d)   inspirowanie pracy aktywu bibliotecznego i jego szkolenie,

e)   prowadzenie różnych form informacji o książkach

f)   przysposobienie czytelnicze i kształcenie uczniów jako użytkowników informacji w formie pracy indywidualnej z czytelnikiem, zajęć grupowych i w miarę możliwości wycieczek do bibliotek pozaszkolnych,

g)  udzielanie pomocy nauczycielom, wychowawcom, opiekunom, organizacjom młodzieżowym i kołom zainteresowań w przeprowadzeniu różnych form zajęć dydaktyczno – wychowawczych w bibliotece                      i w przygotowaniu imprez czytelniczych,

2)  w zakresie pracy organizacyjnej:

a)   gromadzenie i ewidencję zbiorów,

b)   konserwację i selekcję zbiorów,

c)   opracowanie biblioteczne zbiorów,

d)   organizację warsztatu informacyjnego,

e)   organizację udostępniania zbiorów,

3)  w zakresie współpracy z rodzicami i instytucjami  wychowania równoległego:

a)   poradnictwo na temat wychowania czytelniczego w rodzinie, informowanie rodziców o czytelnictwie uczniów,

b)   organizowanie, w miarę potrzeb i możliwości, wycieczek do bibliotek różnych sieci i ośrodków informacji,

c)   uzyskiwanie i upowszechnianie materiałów informacyjnych  oraz zachęcanie uczniów do udziału w imprezach czytelniczych.

Tara24-07-2007 23:22:41   [#07]

wróbelku ale jak

to podzielić między 2 panie?
nikola24-07-2007 23:48:03   [#08]

W szkole, w której kiedyś pracowałam tez były dwie bibliotekarki. Kazda z nich wykonywała to, w czym czuła się najlepiej:

Pierwsza pani prowadziła całą dokumentację biblioteczną i za nią odpowiadała.

Druga pani prowadziła lekcje biblioteczne,

na zmianę przygotowywały gazetki informacyjne,

razem organizowały konkursy czytelnicze, kupowały ksiązki na koniec roku no i oczywiscie wypożyczały ksiązki.

Nie wiem czy tak może być ale wydaje się logiczne.

U nas jest jedna bibliotekarka i sama wszystkim się zajmuje.

 Pozdrawiam.

gimnazjum25-07-2007 11:59:00   [#09]
po mojemu zakres obowiązków dla obu powinien byc identyczny- a jak sie podziela pracami to juz układ wewnętrzny( pamietaj, że jak jedn zachoruje na dłużej to druga nie wypozyczy książek, nie skataloguje ich itd. bo tego w zakresie nie bedzie miała) no i oczywiści stanowisko jedt stanowisko obie mają przeciez takie samo i takie samo wynagrodzenie

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]