Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Do bibliotekarzy z doświadczeniem...selekcja księgozbioru
strony: [ 1 ]
ankate07-07-2007 11:05:50   [#01]

Obecnie jestem w trakcie nadzorowania przekazywania biblioteki, n-lka bibliotekarz odchodzi na emeryturę, nowa przejmuje bibliotekę, skontrum skończone.

 W związku z trudnościami lokalowymi /niewielka powierzchnia i duża ilość książek i przyznanie centrum/ trzeba przeprowadzić selekcję.

Czy są jakieś przepisy jaką ilość książek można jednorazowo odpisać. Mam wiele takich, które w ciągu kilku lat nie były ani razu w czytaniu.

Jakie są procedury selekcji, czy istnieje jeszcze instytucja biblioteki składowej, której przekazywało się listy wyselekcjonowanych do odpisu książek i na jej wniosek przekazywało sie do niej niektóre pozycje?

kryka07-07-2007 19:45:11   [#02]

selekcja księgozbioru

Selekcję robi się zgodnie z rozporządzeniem w sprawie zasad ewidencji materiałów bibliotecznych, poniżej adres gdzie znajdziesz to rozporządzenie:

http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU19990931077&type=2&name=D19991077.pdf

Dyr. szkoły powołuje komisje w sprawie selekcji księgozbioru, ty przygotowujesz książki do odpisu (zniszczone, zdezaktualizowane), komisja przegląda je i  stawia wniosek  o wyłączenie ich z księgozbioru- zgodnie z załącznikiem nr 6 do w. w. rozporządzenia, dyr  podejmuje decyzje o wycofaniu z księgozbioru i najczęściej przekazaniu ich na makulaturę. opisujesz protokół i oryginał trafia do księgowej, kopia w dok. bibliotecznej. I wreszcie każdą książkę trzeba wykreślić z księgozbioru i uzupełnić rejestr ubytków.

Ja po przejęciu biblioteki od zaraz wycofałam 300 książek  nieaktualnych. Nie ma przepisu o ilości, To ty i komisja musicie przekonać dyr o zasadności tej decyzji. Życzę udanej selekcji, bo będzie dużo roboty!!!
kryka08-07-2007 09:53:58   [#03]
To błyskawiczny kurs selekcji!!! Gdyby coś jeszcze to służę radą na miarę wiedzy, a nie doświadczenia wynikającego z ilości lat pracy w bibliotece!!
ankate08-07-2007 09:59:27   [#04]
Komisję powołuję zarządzeniem, rozumiem, a pp zarządzenia, te które w #02. Dzięki!
DYREK08-07-2007 10:06:04   [#05]
a ci z Gombrowiczem ? ;-)))
ankate08-07-2007 11:05:31   [#06]

Dyrku,

 zakazane ciekawostki w oddzielnej szafie, mam tego trochę z lat 40-50 i dalej,  nie wspominając o Gombrowiczu, nie takam głupia, coby się tego pozbyć.

Dzięki niektórym pozycjom, mój młody, przygotowując się do prezentacji maturalnej, na temat języka propagandy, przygotował  wystawkę książek, którą komisja się zachwyciła, a on cieniutki z polskiego dostał 100% :-))).

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]