Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Urlop zdrowotny
strony: [ 1 ]
MMM02-07-2007 21:28:18   [#01]
czy urlop dla poratowania zdrowia zaliczamy do emerytury
gaga6902-07-2007 21:40:47   [#02]
tak  -ale nie do szczególnych warunków
rzewa02-07-2007 22:06:15   [#03]
jak przed 2004 to i do szczególnych warunków
andrzej2417-07-2007 21:09:38   [#04]

urlop a emerytura

Czy jeśli posiada się uprawnienia emerytalne - 27 lat pracy i 4 lata studia dzienne można iść na urlop dla poratowanie zdrowia?
AnkaD17-07-2007 23:16:55   [#05]
A czy po rocznym urlopie zdrowotnym (1.09.2007-do 31.08.2008) nauczycielowi przysługuje urlop uzupełniający (6 tygodni)?Wydaje mi się że nie.
beera18-07-2007 08:13:26   [#06]
nauczyciel w placówce feryjnej, czy nieferyjnej?
AnkaD18-07-2007 19:38:56   [#07]
Asiu, w placówce feryjnej (szkoła podstawowa).
koperek18-07-2007 19:40:42   [#08]

do AnkaD

Jak to się mówi: urlop za urlop. Byłam w takiej samej sytuacji. To nie jest zwolnienie lekarskie tylko URLOP na poratowanie zdrowia.
izabelamaciejka18-07-2007 19:45:30   [#09]
Bez względu na to czy jest to placówka feryjna, czy nieferyjna po rocznym urlopie zdrowotnym nie przysługuje nauczycielowi urlop wypoczynkowy.
ulkowa18-07-2007 19:47:43   [#10]

urlop uzupełniający po urlopie zdrowotnym nie przysluguje. Zgodnie z przepisami urlop zdrowotny "skonsumował" urlop wypoczynkowy. I dlaczego ten nauczyciel brał urlop zdrowotny do 31.08.? Było calkiem niedawno na ten temat na forum. Poszukaj w szukace i tam dokladnie bedzie wytłumaczone.

AnkaD18-07-2007 19:51:01   [#11]
Serdecznie dziękuję za wyjaśnienie. Pozdrawiam.
beera18-07-2007 19:53:20   [#12]

izabelo- ma znaczenie, czy placówka nieferyjna, czy feryjna

natomiast w placówce feryjnej urlop na pewno nie nalezy się

beera18-07-2007 19:56:32   [#13]

Dokładne wytłumaczenie:

Zgodnie z art. 64 ust. 3 Karty Nauczyciela, nauczycielom zatrudnionym w szkołach, w których nie są przewidziane ferie szkolne, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów.

Nauczyciel zatrudniony w placówce nieferyjnej nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze w każdym roku kalendarzowym. A zatem już 1 stycznia danego roku nauczyciel ma prawo do pełnego wymiaru urlopu wypoczynkowego, tj. 35 dni roboczych. Urlopu udziela się zgodnie z planem urlopów, a jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyrazi na to zgodę – planu urlopów pracodawca może nie utworzyć. W tej sytuacji pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem. W związku z powyższym – w przeciwieństwie do nauczycieli zatrudnionych w placówkach feryjnych – urlop nauczycieli placówek nieferyjnych nie musi przypadać w okresie ferii (czy to letnich, czy to zimowych). Dlatego też nauczyciel taki może wykorzystać urlop wypoczynkowy w dowolnym terminie po uzyskaniu zgody pracodawcy.

W praktyce bardzo często pojawiają się wątpliwości w zakresie korzystania z urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym nauczyciel placówki nieferyjnej (np. przedszkola) przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia. Bardzo często dyrektorzy udzielają takim nauczycielom urlopu proporcjonalnego do czasu przepracowanego w danym roku kalendarzowym, a bywa, że w ogóle odmawiają prawa do urlopu wypoczynkowego.

W związku z powyższym należy tutaj wyjaśnić, że nie ma podstaw prawnych ani w Karcie Nauczyciela, ani w Kodeksie pracy, wskazujących na prawo zmniejszenia wymiaru urlopu wypoczynkowego, jeżeli nauczyciel przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia. Dotyczy to jednakże sytuacji, gdy w placówce nie ustalono planu urlopów. Jeśli natomiast był ustalony plan urlopów i zgodnie z tym planem urlop wypoczynkowy nauczyciela pokrył się z urlopem dla poratowania zdrowia – to wówczas urlop zdrowotny pochłania urlop wypoczynkowy. Jeżeli zaś urlop zdrowotny przypadał poza planem urlopów oraz gdy planu urlopów w ogóle nie było – nauczycielowi należy się pełny wymiar urlopu wypoczynkowego.

Urlop wypoczynkowy za dany rok kalendarzowy przepadnie również nauczycielowi placówki nieferyjnej, który na urlopie dla poratowania zdrowia przebywał przez cały ten rok, tj. od 1 stycznia do 31 grudnia.

Zasada pochłaniania urlopu wypoczynkowego przez urlop zdrowotny została potwierdzona wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 10 lutego 1988 r. (sygn. III PZP 4/88), w którym stwierdza się, że cele urlopu wypoczynkowego i urlopu zdrowotnego są w rzeczywistości zbieżne: regeneracja sił pracownika. Nie można z dwóch urlopów korzystać równocześnie w tym samym okresie. Chodzi jednak o korzystanie z obu urlopów w tym samym czasie – a zatem w przypadku nauczycieli nieferyjnych urlop zdrowotny musiałby przypadać na wcześniej ustalony w planie urlopów urlop wypoczynkowy, lub trwać cały rok kalendarzowy – aby nauczyciel ten nie nabył prawa do urlopu wypoczynkowego. Urlop proporcjonalny natomiast przysługuje jedynie w przypadku nawiązania lub ustania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego (art. 64 ust. 5a Karty Nauczyciela).

Przepisy art. 1551 oraz art. 1552 Kodeksu pracy określające zasady udzielenia urlopu proporcjonalnego zostały gruntownie zmodyfikowane nowelizacją Kodeksu pracy z dnia 26 lipca 2000 r. (Dz.U. Nr 135, poz. 1146). Do dnia 1 stycznia 2003 r. urlop proporcjonalny był udzielany pracownikowi powracającemu w ciągu roku kalendarzowego do pracy u dotychczasowego pracodawcy po trwającym co najmniej 1 miesiąc urlopie bezpłatnym lub innym okresie niewykonywania pracy, w ciągu którego pracownik nie nabywa prawa do urlopu.

Powyższa nowelizacja Kodeksu pracy zmieniła m.in. treść art. 1551 oraz 1552 Kodeksu pracy. Zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 1552 Kodeksu pracy, urlop proporcjonalny przysługuje pracownikowi powracającemu do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie:
- urlopu bezpłatnego,
- urlopu wychowawczego,
- odbywania zasadniczej służby wojskowej lub w formach zastępczych, okresowej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego albo ćwiczeń wojskowych,
- tymczasowego aresztowania,
- odbywania kary pozbawienia wolności,
- nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Wykładnia tego przepisu prowadzi do wniosku, że wymienione tam okresy niewykonywania pracy uzasadniające przyznanie pracownikowi urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym, zostały wyliczone enumeratywnie. Brak wśród tych okresów okresu przebywania przez pracownika na urlopie dla poratowania zdrowia wskazuje, że brak jest w tym przypadku podstaw prawnych do udzielenia urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym nauczycielowi powracającemu w ciągu roku kalendarzowego z urlopu dla poratowania zdrowia.

Pamiętać ponadto należy, że na podstawie art. 282 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy, pracodawca, który wbrew obowiązkowi nie udziela przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawnie obniża wymiar tego urlopu, podlega karze grzywny.

Dariusz Dwojewski
- doradca prawny w Zarządzie Okręgu Śląskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego, jest autorem wielu opracowań i publikacji z zakresu prawa oświatowego.

....................

Wytłuszenie dla AniD

izabelamaciejka18-07-2007 19:56:38   [#14]
asiu - proszę więc, o podanie różnic. Ja pracuję w placówce nieferyjnej i nauczycielce, która w zeszłym roku przebywała na urlopie zdrowotnym, urlop wypoczynkowy za ten okres się nie należał. Mogła oczywiście wykorzystać kilka dni, które pozostały jej niewykorzystane z okresu poprzedzającego urlop zdrowotny.
beera18-07-2007 19:57:56   [#15]
wkleiłam wyjaśnienie wyżej
izabelamaciejka18-07-2007 20:01:22   [#16]
dziękuję, pisałyśmy poprzednie posty równocześnie, dlatego nie zdążyłam przeczytać wyjaśnienia.
beera18-07-2007 20:02:11   [#17]

yhm

:))

izabelamaciejka18-07-2007 20:10:45   [#18]

Przy okazji chciałabym się również zapytać, co należy zrobić w takiej sytuacji:

nauczycielka długo chorowała, potem wykorzystała roczny urlop zdrowotny, przyniosła zdolnośc do pracy i od razu poszła na kilka dni urlopu wypoczynkowego. Po zakończeniu tego urlopu przyniosła zwolnienie lekarskie, które ptrzedłuża co 3-4 tygodnie. We wrześniu minie jej 182 dni zwolnienia. Obawiam się, że przyniesie znowu zdolność do pracy, poprosi o urlop wypoczynkowy, a jeżeli go nie otrzyma od razu (bowiem nie jest uwzględniona w planie urlopów), to może poprosić o urlop na żądanie i ponownie chorować 182 dni. Co zrobić z jej etatem, bo obawiam się, że OP nie da pieniędzy na zastępstwa.

AnkaD18-07-2007 20:36:27   [#19]
Asiu,bardzo dziękuję Ci za tak szczegółowe wyjaśnienie. Jesteś Alfą i Omegą.Kłaniam się nisko.
beera18-07-2007 20:46:18   [#20]

to nie ja, a:

Dariusz Dwojewski
- doradca prawny w Zarządzie Okręgu Śląskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego, jest autorem wielu opracowań i publikacji z zakresu prawa oświatowego.

:)

rzewa19-07-2007 07:15:26   [#21]

nie zgadzam się z tym:

Wykładnia tego przepisu prowadzi do wniosku, że wymienione tam okresy niewykonywania pracy uzasadniające przyznanie pracownikowi urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym, zostały wyliczone enumeratywnie. Brak wśród tych okresów okresu przebywania przez pracownika na urlopie dla poratowania zdrowia wskazuje, że brak jest w tym przypadku podstaw prawnych do udzielenia urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym nauczycielowi powracającemu w ciągu roku kalendarzowego z urlopu dla poratowania zdrowia.

bo:

Ponieważ do nauczycieli placówek nieferyjnych mają w szerokim zakresie zastosowanie przepisy kodeksu pracy, stosuje się do nich również art. 155(2) k.p., który przewiduje proporcjonalne zmniejszenie przysługującego urlopu wypoczynkowego w sytuacjach przewidzianych przez §1 tego artykułu. Wśród powodów tam wymienionych nie ma (i nie może być!) urlopu dla poratowania zdrowia jaki przysługuje nauczycielom, gdyż urlopu takiego ani podobnego kodeks pracy w ogóle nie przewiduje.

Z uwagi na możliwość odrębnych regulacji prawnych w przypadkach szczególnych, o czym kodeks pracy mówi, oraz możliwością wprowadzenia innych, niż przyjęte w kodeksie pracy rozwiązań, należy przyjąć, że wymienione w art. 155(2) k.p. sytuacje, w które powodują proporcjonalne zmniejszenie wymiaru przysługującego urlopu nie stanowią zamkniętego katalogu.

Co prawda żaden przepis Karty Nauczyciela nie rozszerza tej listy o urlop dla poratowania zdrowia, ale definiując sam urlop, tak go określa, że pozwala na wyciągnięcie wniosku przez Sad Najwyższy (I PR 7/88), iż urlop ten ma zbieżne cele z urlopem wypoczynkowym, a co za tym idzie, ma on taki sam wpływ na wymiar tego urlopu jak np. urlop wychowawczy. Wobec tego nauczyciel zatrudniony w placówce nieferyjnej, jeżeli był na urlopie zdrowotnym tylko część roku, ma prawo do urlopu wypoczynkowego proporcjonalnie do okresu świadczenia pracy.

Ale na wymiar tego urlopu nie ma wpływu wymiar urlopu jaki został mu udzielony przed urlopem zdrowotnym, o ile otrzymał co najmniej należny mu urlop wypoczynkowy za część roku przypadającą przed uzyskaniem prawa do urlopu dla poratowania zdrowia.

Oznacza to, że jeśli nauczycielowi po wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze zostanie udzielony urlop zdrowotny na okres roku, tak, że część tego urlopu będzie przypadała w roku, w którym urlop wypoczynkowy został wykorzystany, to po powrocie z rocznego urlopu zdrowotnego nauczyciel będzie miał prawo do urlopu proporcjonalnego za pozostałą część następnego roku kalendarzowego, pomimo tego, że w poprzednim roku świadczył pracę tylko przez część roku.

Zasada ta nie będzie mała zastosowania tylko wówczas, gdy urlop zdrowotny będzie trwał krócej niż miesiąc w danym roku kalendarzowym – nauczyciel powracający z urlopu zdrowotnego w styczniu, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze.
beera19-07-2007 07:31:16   [#22]

a ja uwazam, że facet ma generalnie rację :)

Co wiecej widzę logikę w jego wywodzie

rzewa19-07-2007 07:33:57   [#23]
ja właśnie logiki nie widzę, bo z tego wyjaśnienia wynika, że jeśli n-l placówki nieferyjnej będzie na urlopie zdrowotnym cały rok kalendarzowy to na ten rok nie otrzyma urlopu, a jak będzie tylko cxzęść jednego roku i część drugiego (chociaz rok w sumie), to otrzyma pełny urlop za jeden i drugi rok kalendarzowy - nie widzę uzasadnienia dla takiego róznicowania prawa do urlopu w zalezności od terminu urlopu zdrowotnego.
beera19-07-2007 07:45:34   [#24]

No ale tak jest i w feryjnej:

Jesli nauczyciel bedzie na urlopie wrzesnia do czerwca, otrzyma cały urlop wypoczynkowy z dwóch lat ( poza feriami)
a jak cały rok od stycznia do grudnia, nie otrzyma za  ten rok urlopu

 

Plany urlopu w placówce feryjnej są ustalone w KN - sa stałe i dlatego ten człowiek- analogicznie- pisze, ze jesli został ustalony taki plan urlopu ( a powinien) nalezy ten termin zachować- nawet jesli przed nim lub po nim nastąpił UPZ

Moim zdaniem nastapiło to logiczne traktowanie obu placowek w podobny sposób

rzewa19-07-2007 08:15:14   [#25]
ale w feryjnej n-l ma stały termin urlopu narzucony przez ustawę - wobec czego nie może on sobie "dopasować" jednego urlopu do drugiego - inaczej, obojętnie w jakim terminie weźmie roczny urlop zdrowotny on mu zawsze skonsumuje urlop wypoczynkowy
beera19-07-2007 08:37:33   [#26]

Dlatego ten radca pisze- o czym napisałam wyżej

W związku z powyższym należy tutaj wyjaśnić, że nie ma podstaw prawnych ani w Karcie Nauczyciela, ani w Kodeksie pracy, wskazujących na prawo zmniejszenia wymiaru urlopu wypoczynkowego, jeżeli nauczyciel przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia. Dotyczy to jednakże sytuacji, gdy w placówce nie ustalono planu urlopów. Jeśli natomiast był ustalony plan urlopów i zgodnie z tym planem urlop wypoczynkowy nauczyciela pokrył się z urlopem dla poratowania zdrowia – to wówczas urlop zdrowotny pochłania urlop wypoczynkowy. Jeżeli zaś urlop zdrowotny przypadał poza planem urlopów oraz gdy planu urlopów w ogóle nie było – nauczycielowi należy się pełny wymiar urlopu wypoczynkowego.

jest tu logika

W dodatku- nie jest prawdą, co piszesz, ze zawsze urlop zdrowotny skonsumuje wypoczynkowy - w feryjnej. Skonsumuje TYLKO WTEDY gdy przypadają na ten sam czas (mamy tu wyraźna analogię)

Ja jestem pewna, ze ta wykładnia ma sens.

Wyrok SN, który tu cytujemy, dotyczył sytuacji, w której pracownik po wykorzystaniu UPZ w terminie urlopu wypoczynkowego wystapił o urlop uzupelniający- ten się nie należał, bo UPZ przypadał w tym samym terminie, co urlop wypoczynkowy, a cele obu urlopów sa zbiezne- to jest dla mnie także logiczna częśc całej układanki.

rzewa19-07-2007 09:49:32   [#27]
asiu tak się składa, że ten wyrok dotyczył placówki nieferyjnej... :-))
beera19-07-2007 09:55:31   [#28]

chyba nie ma znaczenia-ale jak masz uzasadnienie, to mi prześlij, bo zgubiłam gdzieś

rzewa- interpretacja tego prawnika jest sensowna i logiczna- dla mnie bardzo nawet.

Jestem takiego samego zdania, jak on.
Nie widzę mozliwości 'zabrania" nauczycielowi urlopu- ani w placówce feryjnej, ani nieferyjnej. Widzę tę możliwośc tylko wówczas, gdy UPZ i urlop wypoczynkowy przypadają w jednym czasie.

Najwyżej będą na forum dwa rózne zdania na ten temat :)

kasia119-07-2007 10:01:03   [#29]
A jeżeli pracownica- w nieferyjnej-  miała macierzyński do kwietnia, potem zdrowotny do grudnia, chce kontynuować staż na dyplomowanego, więc będzie pisała o wychowawczy i pół etatu, to tego 23 grudnia ma urlop w jakim wymiarze? Wszystko toczy się w jednym roku kalendarzowym, nie ma wybranego ani jednego dnia...chyba liczy się nawiązanie pracy na pół etatu więc urlop od 1 stycznia?  A jak po wychowawczym za rok wróci na pełny etat to nadal będzie miała niewykorzystany urlop z tego roku za ten zdrowotny? W jakim wymiarze? To chyba nie na moją głowę...............Ale może ktoś pomoże?
izabelamaciejka19-07-2007 10:01:14   [#30]
Dziękuję za przytoczone uzasadnienia, tylko delikatnie ośmielam się powiedzieć, że te dwa różne zdania dotyczące tego problemu nie ułatwiają nam podjęcia właściwej decyzji co do przyznania, bądź nie, urlopu wypoczynkowego po urlopie dla poratowania zdrowia...
AnkaD19-07-2007 21:18:31   [#31]
Mam ogromny zamęt w głowie!Podobnie jak Koleżanka wyżej.Dla mnie logiczne jest jednak to, że ten urlop się nie należy.
andrzej2420-07-2007 10:17:11   [#32]

urlop zdrowotny a emerytura

Proszę o pomoc w takiej sprawie. Czy nauczyciel z 28 letnim stażem pracy po studiach dziennych ma uprawnienia do urlopu na poratowanie zdrowia. Czytałem różne wypowiedzi i nie mam pewności jaką podjąć decyzję zgodzić się na urlop czy nie?

beera20-07-2007 10:43:33   [#33]

AnkaD- jeśli to placówka feryjna, to oczywiście,że się nie nalezy, bowiem urlop dla poratowania zdrowia przypadał na czas urlopu wypoczynkowego, a cele obu urlopów są zbieżne

..........

Izabelo- na tym polega trud bycia dyrektorem; trzeba podejmowac decyzje, co do których, czasem, nie ma się pewności, czy są prawidłowe :)

...........

Andrzej- uprawnienia ma na pewno- bo nie ma zakazu chodzienia na UPZ po 28 latach pracy. J
a bym ten urlop przyznała, choć mamy tu wypowiedź Klawenka ( kiedyś MENIS, teraz nie wiem), ze takiemu nauczyciuelowi UPZ się nie powinno dawać. Ale ja- jak wyżej

AnkaD20-07-2007 23:05:30   [#34]
Asiu raz jeszcze dziękuję. Feryjna.
rzewa21-07-2007 09:29:46   [#35]

mam taką zasadę...

(dzieliłam sie nią ostatnio w Miętnem)

Jeśli mam kilka interpretacji lub kilka rozwiązań danego problemu i nie mam pewności co do słuszności któregoś (więcej niż jeden wydaje mi się zgodny z prawem) - wtedy wybieram ten który... jest korzystniejszy dla szkoły!

Należy pamiętać, że dyrek powinien się przede wszystkim kierować korzyścią szkoły, od pilnowania korzyści n-la są zz-ty. Dobrze jest jak wszystkom jest po drodze, ale na rozstaju, dyrektor podąża drogą pod hasłem "szkoła"

Czyli jak wychodzi mi, że urlop n-la to 15 albo 27 dni, to daję/płace za 15 - o więcej n-l się może starać, a jak sąd mu przyzna, to mu dam/zapłacę więcej. Jak nie wiem (bo przepisy jane nie są), czy urlop się należy czy nie (jak w tym wątku), to wybieram opcję, że się nie należy (bo taniej :-)), a jak n-l uważa inaczej, to ma drogą opisaną wyżej :-))
beera21-07-2007 11:03:40   [#36]

Wyrok, o którym mówimy miał taki sens:

Urlop dla poratowania zdrowia a urlop wypoczynkowy
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10 lutego 1988 r. III PZP 4/88 wyraził pogląd, iż cele urlopu wypoczynkowego i zdrowotnego są w rzeczywistości zbieżne: regeneracja sił pracownika. Nie można z dwóch urlopów korzystać w tym samym czasie. Jeżeli nauczyciel w okresie, w którym powinien być mu udzielony urlop wypoczynkowy, korzystał z urlopu dla poratowania zdrowia, to prawo do urlopu wypoczynkowego zostało skonsumowane przez wykorzystanie urlopu zdrowotnego.
W świetle tego orzeczenia brak jest podstaw do przyznania urlopu wypoczynkowego nauczycielowi, który w okresie ferii szkolnych korzystał z płatnego urlopu dla poratowania zdrowia.

rzewa jak mi podasz podstawę prawną do zabrania nauczycielowi  urlopu wypoczynkowego, przypadającego w planie urlopu na sierpień, po jego powrocie w czerwcu z UPZ, to uznam, ze w tej sytuacji są w ogóle jakies opcje

Dla mnie tu nie ma dwóch opcji- jest jedna- urlop się należy

rzewa21-07-2007 12:37:52   [#37]
jak mi podasz podstawę prawną do zabrania nauczycielowi  urlopu wypoczynkowego, przypadającego w planie urlopu na sierpień, po jego powrocie w czerwcu z UPZ

a kto mówi, ze ten n-l ma taki urlop przewidziany w planie urlopów?

Nie chcę być złośliwa, ale plan urlopów przygotowuje się wówczas jak n-l jest na UPZ więc nie będzie w planie urlopów umieszczony z pełnym urlopem, a z proporcjonalnym (i to bez uzadniania z nim samym)

Natomiast jeśli w danym roku wykorzystał cały urlop wypoczynkowy (np. w maju i czerwcu), a potem udał się na UPZ, to oczywiście nie ma podstaw, ani możliwości by mu cokolwiek "zabierać", co zresztą napisałam w #21
beera21-07-2007 12:49:55   [#38]

Czy chcesz powiedzieć, ze dla nauczyciela, ktory jest na UPZ ustalasz inny wymiar urlopu?

na jakiej podstawie prawnej?
Gdzie jest podstawa prawna, do stwierdzenia, ze nauczyciel będący przez część roku na UPZ ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego roku?

Nie mówiąc juz o niekonsekwencji w stosowaniu tej interpretacji wobec feryjnych - którzy zachowują cały wymiar urlopu wypoczynkowego, jesli ten nie zbiega się w czasie z UPZ i nieferyjnych i o niezauwazeniu dokładnego brzmienia wyroku SN, który- jak dla mnie, jest potwierdzeniem moich argumentów

Ja wiem, ze to burzenie pewnego naszego schematu myślenia, ale po to jest to forum i dyskusje.

( nie mowiąc juz o tym, ze plan urlopu często/najczęściej ustala się przed pójsciem nauczyciela na urlop. Plan urlopu musi być ustalony na dany rok, musi byc ustalony z pracownikiem, i tyle)

rzewa21-07-2007 13:37:48   [#39]
asiu, plan urlopów ustala się tylko na rok, więc jak n-l idzie na UPZ np. we wrześniu na rok to w momencie ustalania urlopu na rok następny nie bedzie go w pracy (właściwie to mogłabym mu ustalić urlop np w lipcu i sierpniu i wtedy jakby wrócił, wg Ciebie, nie miałby prawa do urlopu w ogóle)

W #21 napisałam, co wg mnie jest podstawa prawna zastosowania urlopu proporcjonalnego w roku, w którym n-l wraca dp pracy po UPZ.

Oczywiście nie twierdzę, że tego nie można rozumieć inaczej (np. tak jak piszesz), ale... jako dyrek, wybrałabym swój wariant (choć jako przedstawiciel zz-tów, walczyłabym o takie rozumienie jak przedstawiasz Ty) a n-l może, oczywiście uważać, że zrobiłam to nieprawnie i dochodzić swego przed sądem.

Czyli, gdybym była dyrkiem przedszkola, a Ty moim n-lem spotkałybyśmy się z tego powodu w sądzie... :-))
beera21-07-2007 13:53:08   [#40]

Co do pp

onaczałoby takie myślenie, że n-l w nieferyjnej w przypadku UPZ ma urlop proporcjonalny, n-l feryjnej cały- zależnie od terminu przebywania na UPZ- moim zdaniem, nieuprawnione jest takie róznicowanie, tym bardziej, że rolę Art 64 w placówkach nieferynych spełnia plan urlopu i trzeeba to traktowac równorzędnie

i zobacz jak to jest z przykładami

ten n-l, który poszedł na urlop we wrześniu wykorzysta cały urlop za dany rok, ale ten, ktory wrócił w czerwcu wykorzysta go tylko proporcjonalnie - moim zdaniem to nieprawidłowe traktowanie pracowników

oczywiście, ciekawostką jest sposób planowania urlopu wypoczynkowego podczas przebywania n-la na UPZ- rzeczywiście mozna by ustalic n-lowi urlop wypoczynkowy w terminie UPZ- teoretycznie tak.
Ponieważ chodzę do sądu tylko w sprawach wygranych, to bym Cie podała ;))  

...........

mysle, ze teraz, to na pewno rozjaśniłyśmy w glowach czytającym kwestię UPZ;))

beera21-07-2007 14:09:37   [#41]
wkleję tu fragment opinii z większej- bardzo interesującej całości:


URLOP WYPOCZYNKOWY A URLOP ZDROWOTNY

placówka feryjna:
W przypadku gdy nauczyciel zatrudniony w placówce feryjnej nie wykorzystał w okresie ferii przysługującego mu urlopu wypoczynkowego z powodu przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia, nauczycielowi temu nie przysługuje również urlop wypoczynkowy uzupełniający w okresie roku szkolnego.
Stanowisko takie zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 10 lutego 1988 r. (sygn. akt III PZP 4/88), w którym stwierdził, że cele urlopu wypoczynkowego i urlopu dla poratowania zdrowia są tożsame - regeneracja sił pracownika.
W związku z tym, jeśli w okresie ferii (który jest dla nauczycieli placówek feryjnych okresem urlopu wypoczynkowego) nauczyciel nie wykorzysta urlopu wypoczynkowego z powodu przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia - prawo nauczyciela do urlopu wypoczynkowego zostaje skonsumowane przez wykorzystanie urlopu dla poratowania zdrowia.
ZAPAMIĘTAJ!
Przebywanie przez cały rok kalendarzowy (czyli również przez okres ferii) na urlopie dla poratowania zdrowia pozbawia nauczyciela prawa do urlopu wypoczynkowego za ten rok.
Natomiast gdy urlop dla poratowania zdrowia przypadł w okresie ferii zimowych lub letnich, urlop wypoczynkowy za te okresy nauczycielom nie przysługuje. W takim przypadku mają oni jedynie prawo do urlopu wypoczynkowego, który nie został skonsumowany przez urlop zdrowotny.
palcówka nieferyjna:
Gdy nauczyciel zatrudniony w placówce nieferyjnej przebywał na urlopie zdrowotnym cały rok kalendarzowy i w związku z tym nie wykorzystał przysługującego mu urlopu wypoczynkowego, nie jest uprawniony do urlopu wypoczynkowego w wymiarze uzupełniającym.
W uzasadnieniu do wyroku Sądu Najwyższego z 10 lutego 1988 r. czytamy bowiem, że nie można z dwóch urlopów korzystać równocześnie w tym samym okresie ani pobierać zdublowanego wynagrodzenia za ten sam okres. Uprawnienia pracownika do urlopu wypoczynkowego za dany rok skonsumowane zatem zostały przez wykorzystanie przez niego, przez cały ten rok, urlopu zdrowotnego.
 
Natomiast gdy nauczyciel przebywał na urlopie zdrowotnym jedynie przez kilka miesięcy w danym roku, sytuacja będzie wyglądała nieco inaczej.
Po wykorzystanym urlopie dla poratowania zdrowia nauczycielowi będzie przysługiwał urlop wypoczynkowy w pełnym wymiarze 35 dni roboczych lub, jeżeli część tego urlopu została wykorzystana wcześniej, urlop w niewykorzystanej części. W takim przypadku nie ma bowiem podstaw do skrócenia przysługującego pracownikowi wymiaru urlopu wypoczynkowego z tytułu wykorzystania kilkumiesięcznego urlopu zdrowotnego.
 
rzewa21-07-2007 19:20:28   [#42]
co do różnicowania n-li...

jeśli n-l placówki feryjnej będzie miał prxzeszkolenie wojskowe np. przez kwiecień i maj, to będzie miał cały urlop w przeciwiństwie do n-la placówki nieferyjnej w tej samej sytuacji - patrz art 155(2) §1 KP

Czyli to zróżnicowanie jest usankcjonowane takim, a nie innym potraktowaniem urlopu wypoczynkowego n-la placówki feryjnej i nieferyjnej - jest istotą tego rozróznienia właśnie.

Natomiast powołanie n-la placówki feryjnej na 4 tygonie do wojska w lipcu skróci mu urlop wypoczynkowy, a takie samo powołanie n-la placówki nieferyjnej nie będzie miało żadnego wpływu na jego urlop wypoczynkowy.
ewa21-07-2007 22:32:46   [#43]

interesujące

hmm...
przeczytałam całość, burzy mi to moją dotychczasową koncepcję "urlopu po urlopie" w placówce nieferyjnej, ale...
jak się nad tym zastanowiłam (odrzucając dotychczasowy schemat myślenia), to pozbawienie n-la proporcjonalnie prawa do urlopu w placówce nieferyjnej (na podstawie tego wyroku) jest nielogiczne... (ło mic się mi porobiło!)

 i nie chodzi tu moim zdaniem o różnicowanie nauczycieli, a o prawo do urlopu w przypadku, gdy urlop dla poratowania zdrowia nie obejmuje czasu urlopu wypoczynkowego

zdanie Pana Dariusza Dwojewskiego przekonuje mnie (i to nie lokalny patriotyzm:-))) chociaż nie wątpię, że nie musi się podobać pracodawcy ;-)
----------

kurcze, a było tak prosto ... ;-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]