Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Wyposażenie gabinetu logopedycznego
strony: [ 1 ]
Adaa14-03-2007 20:25:32   [#01]

podpowiedzcie co warto miec

wlasciwie chodzi mi o recenzję walizek logopedycznych... moze ktos ma taką, która sie bardzo sprawdziła?..hm?:-)

jak wasi logopedzi oceniają zasadność zakupu wibratora logopedycznego?

no i w ogóle wszystko co Wam slina na jezyk przyniesie powiedzcie:-)

Gaba14-03-2007 20:31:26   [#02]
wi... brator lo...gopedyczny, gdhrm!
Magosia14-03-2007 20:33:40   [#03]

Hm..

Adaa- nie jestem w temacie, ale wiem , że moje panie kupiły sobie jakieś świetne programy komputerowe.

Kosztowało to coś około 5 000, 00 ( projekt z PEFRONU). Ale nie pamiętam jak sie to zwało, a jutro mnie nie ma w szkole - wyjeżdżam.

Wibrator???

Adaa- ten, tego....

Adaa14-03-2007 20:39:37   [#04]

magosiu...jak tylko wrócisz to podpytaj swoje panie....koniecznie:-)

a wibrator słuzy do wywolywania "r":-))

ale czy rzeczywiście logopedzi z niego korzystają?

dyrsp14-03-2007 21:02:47   [#05]
Wibrator logopedyczny to ostateczność. dzieci nie są szczęśliwe z interwencji mechanicznej logopedy. Jest tyle metod wywoływania gł "r" że wibrator należałoby stosować w sytuacji, kiedy zawodzą inne metody. Zazwyczaj nie zawodzą. Jeżeli chodzi o pomoce to nie wiem czy chodzi o pomoce do wywoływania głosek , czy utrwalania . Jeżeli mogłabym coś polecić w temacie utrwalania to b. dobre są tele-gry, wszelkie układanki, gdzie dziecko wykonuje ruch i bawi się z logopedą.
Adaa14-03-2007 21:21:29   [#06]

utrwalanie i wywoływanie glosek...to mnie interesuje, ale tez wszystko co sie sprawdziło i jest dobre

za opinie o wibratorze bardzo dziekuję

to spory wydatek, więc wymaga zastanowienia

jedrek514-03-2007 21:23:11   [#07]
małgosiu - też chciałabym wiedzieć, i jaki to był projekt lub program;-)
Magosia14-03-2007 21:33:24   [#08]

Odpowiem w piątek :-)

A projekt z Pefronu- piszemy prawie co roku- na sprzęt na zajęcia dla dzieci niepełnosprawne: musisz mieć 1/3 swojego wkładu.

Szczegóły ze szkoły - w piątek. :-)

jedrek514-03-2007 21:56:20   [#09]
coś więcej...:-) piszecie bezpośrednio do PFRONu? i jaki program? mają ich wiele (junior, homer, pegaz itd) jeśli możesz więcej informacji udzielić będę bardzo wdzięczna
Ank14-03-2007 22:13:17   [#10]

magosiu

jestem też bardzo zainteresowana - podziel się wiedzą
dwalcz14-03-2007 22:18:37   [#11]
to już wiem dlaczego Panie Logopedki są takie zadowolone :-)
2katarzyna14-03-2007 23:45:16   [#12]
Programy komputerowe do ćwiczenia słuchu fonematycznego i do utrwalania głosek +porządny mikrofon dla dziecka to rzeczywiście przydatne pomoce. Wysoko oceniam tzw. echo - dla dzieci jąkających się. Też drogo, bo potrzebne jest w komplecie z słuchawkami i mikrofonem.
Małgorzata Sz15-03-2007 07:25:25   [#13]

Wszystko zależy od tego, jakie dzieci będą w terapii. Jeśli z normą intelektualną lub z lekkim up. um. w wieku szkolnym (tzn. czytające i piszące choć trochę) - to nie ma problemu. Praca skupi sie głównie na wywoływaniu i ustawianiu głosek, więc przyda się seria książek (ćwiczenia) np. autorek Piszczyk, Krzysztoszek. Warto mieć na początek zestaw "Od obrazka do słowa" Rodak . Na komputer - mamy oprogramowanie "Logopedia", ale może też być np. program "Komlogo".  Warto też mieć to, o czym pisała Katarzyna - czyli zestaw z mikrofonem do nagrywania (jest w pakiecie "Logopedia", podobnie jak echokorektor).

Dobre są zestawy "Ładnie mówię głoskę r" (lub inne) - to są serie obrazków z określoną gloską, które można wykorzystać na różne sposoby.

Zawsze - puzzle, gry planszowe, zeszyty ćwiczeń z zadaniami do kolorowania dla dzieci  - do rozwijania słownictwa, strony gramatycznej, mowy dialogowej.

W sumie - jeśli logopedka jest kreatywna, to do głosek wystarczy komputer, cliparty, drukarka i papier, wtedy zrobi sobie to, co będzie potrzebne. A jeszcze lepiej - niech sama poszuka, popyta, np na forum Polskiego Związku Logopedów.

Z walizki logopedycznej używam jedynie plastikowych rurek. Wibrator traktuję jako zabawkę - w sumie leży. Ten sam efekt można wywołać palcem, a zresztą artykulacja "r" nie polega na tym, że coś wkładamy do buzi...

Gorzej, jeśli w terapii będa uczestniczyć dzieci z głębszym upośl. um., z innymi dysfunkcjami - sprawa sie komplikuje, bo praca logopedy będzie polegała nawet na budowaniu systemu komunikacji od podstaw. Potrzebne więc będą zabawki: lalki, auta, różne klocki, zestawy plastikowej żywności, mebelki, ubranka, naczynia itd., jakiś program do komunikacji alternatywnej, np. "Boardmaker"...

Jako szkoła specjalna dostaliśmy sporo pomocy z EFS i sami pisaliśmy dwukrotnie programy z PFRONU - od dwóch lat mamy więc świetne wyposażenie. Ale zaczynałam od trzech pudełek puzzli, kompletu kolorowych klocków i zestawu "Od obrazka do słowa..."

Bas15-03-2007 08:29:20   [#14]
Nie zapomnij o lustrze! To był pierwszy zakup do gabinetu. Nie jestem pewna, czy dla uczniów:-)
Madzia1115-03-2007 09:53:35   [#15]

wibrator

walizkę oceniam negatywnie - b. droga i mało przyadtnych elementów. Podobnie wibrator logopedyczny - gdy ktoś ma duzo pieniędzy, ma w gabinecie już wszystko a musi je wydać- wtedy może kupić sobie wibrator. Generalnie dzieci nie są chętne do manipylacji w buzi tym paskudnym urządzeniem. Można kupić ZNACZNIE tańsze wibratory i mam wrażenie, że bardziej przyjazne dla dziecka /trochę podbne działanie jak szczoteczka elektryczna do zębów/. Nie można regulować tam wmplitudy drgań, ale funkcę swoją spełniają. Trzeba ich szukać na obcojęzycznych stronach internetowych, ale można zakupić. Jeśli chodzi o programy - są b. dobre programy logopedycznei nie koniecznie te najdroższe /chociaż one też są dobre, ale cena zaporowa/. Ale w pracy logopedy te wszystkie narzędzia - urządzenia wspomagające, programy komputerowe, gry i loteryjki - są tylko dodatkiem, uatrakcyjnieniem pracy. podstawą jest warsztat logopedy i doświadczenie, bo wszystkie głoski można wywołać i prowadzić skuteczną terapię nie mając nic - wszystkie materiały przygotowuje się indywidualnie dla dziecka. Widziałm kiedyś zeszyt dziecka z zajęć z logopedą, który miał niesamowite zdolności plastyczne, i wszystkie ćwiczone wyrazy, wierszyki itp. były cudnie zilustrowane /rysunki odręczne/ -cudo. Tylko do opublikowania. Jeśli zaś chodzi o przydatność w pracy  -polecam ksiązki, z których możesz czerpać materiał do ćwiczeń z dzieckiem, wystarczy zrobic ksero i dać dziecku do utrwalania. Dzieci młodsze znacznie chętniej pracują na materiale obrazkowym niz na wypisanych słówkach, któe muszą powtarzać.
Pozdrawiam wszystkich logopedów i cieszę się, że zaczynają być obecni w placókach oświatowych.
Magda
Aneta Garncarz15-03-2007 22:18:20   [#16]

"od obrazka do słowa" troche się przeterminowało - niektóre obrazki stare i śmieszne;

dodam coś od siebie:

dla słabiej funkcjonujących dzieci ekran dotykowy na monitor;

dla niemówiących - komunikatory "go talk";

dla tych, którzy komunikują się systemem obrazkowym - boardmaker lub - wersja tańsza, czeska - ALTIK

Adaa15-03-2007 22:20:40   [#17]

dziękuje dziewczyny:-)

swoja drogą mogłybyście cos zasugerować w tematach na konferencję przedszkoli...bo same wiecie,że problem narasta

a wy tu fajne pomysły macie

Boga16-03-2007 10:38:00   [#18]

http://www.ydp.com.pl/ydp/multimedia/1200,Logopedia.html

W gabinetach logopedycznych z komputerem niezastąpiony jest pakiet programów logopedycznych firmy j.w.

Tzw. walizka logopedyczna (producent z Białegostoku) to wyrzucone pieniądze, z wibratotem :)) włącznie. No i nie zapominajmy o zasadach higieny (bez specjalnego dezynfekowania nie wolno niczego dzieciom wkładać do buzi!!), a w tej walizce jest pełno szpatułek, rurek, ustnikow itp.. Odradzam zdecydowanie!!!

Boga16-03-2007 10:41:36   [#19]

http://www2.ydp.com.pl/ydp/multimedia/2016,Mowiace-Obrazki.html

I jeszcze jedna rewelacja logopedyczna do pracy z małymi dziećmi tej samej firmy - "Mówiące obrazki".

dyrsp21-03-2007 22:18:03   [#20]
"A projekt z Pefronu- piszemy prawie co roku- na sprzęt na zajęcia dla dzieci niepełnosprawne: musisz mieć 1/3 swojego wkładu"[#08]

Podziel się wiadomościami jak i co.  Podpowiedz, gzie szukać tematu.Będziemy Ci wdzięczni pozdrawiam!

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]