Forum OSKKO - wątek

TEMAT: dotadek za "szkodliwość" w msc. pracy
strony: [ 1 ]
baletka12-03-2007 10:03:00   [#01]
Dowiedziałam sie ostanio, że sekretarce należy sie dodatek za szkodliwe warunki dla zdrowia w miejscu pracy? Chodzi mi o siedzenie po kilka godzin przy komputerze.
Jeśli tak  to w jakiej wysokości i po jakim stażu pracy?
AnJa12-03-2007 10:26:35   [#02]
o dodatku nie słyszałem nigdy

rózne takie inne- okulary zwłaszcza-owszem
beera12-03-2007 10:31:57   [#03]

yhm- okulary (i to tez nie zawsze i nie na pewno;)

krystyna 01.10.2005 20:14 [#02]

wczoraj poszukując regulaminu nagród dla pracowników administracji i obsługi - znalazłam o okularach...

"Okulary korygujące wzrok

Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym na stanowiskach z monitorami ekranowymi okulary korygujące wzrok, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora.

Na podstawie § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. Nr 148, poz. 973, dalej rozporządzenie) pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym na stanowiskach z monitorami ekranowymi okulary korygujące wzrok.


Powyższy obowiązek obwarowany jest jednak pewnymi warunkami. W § 2 rozporządzenia ustawodawca wprowadził wyłącznie na potrzeby tego aktu prawnego definicję pracodawcy. Okulary korygujące wzrok przysługują zatem pracownikowi zatrudnionemu przez pracodawcę (w tym praktykantowi i stażyście), który użytkuje w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego czasu pracy. Według J. Majcher-Borkowskiej 'połowa dobowego wymiaru czasu pracy' to połowa czasu pracy zatrudnionego w danym zakładzie na cały etat ('Okulary na koszt firmy' - Rzeczpospolita 14.06.1999r.).


Z kolei § 2 pkt 1 rozporządzenia definiuje pojęcie monitora ekranowego, którym jest urządzenie do wyświetlania informacji w trybie alfametrycznym lub graficznym, niezależnie od metody uzyskania obrazu. Przy czym rozporządzenia nie stosuje się m.in. do kalkulatorów, kas rejestrujących i innych urządzeń z małymi ekranami do prezentacji danych lub wyników pomiarów oraz maszyn do pisania z wyświetlaczem ekranowym.


§ 8 rozporządzenia określa drugi warunek stanowiący element konieczny powstania obowiązku w postaci zapewnienia pracownikom okularów korygujących wzrok. Mianowicie okulary winny być zalecone przez lekarza a wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej muszą wskazywać na potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora. Nie mogą być to zatem jakiekolwiek okulary, a tylko takie, których konieczność używania została stwierdzona i zalecona w trakcie badań przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej.

W przypadku spełnienia powyższych warunków pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia okularów korygujących wzrok.

 

Wypełnienie obowiązku wiąże się ze zwrotem kosztów zakupu okularów przez pracodawcę.

 Rozporządzenie nie określa jednak kwoty do jakiej pracodawca powinien ponieść wspomniane koszty.

 Według Marka Harza (Prawo Przedsiębiorcy Nr 51/01 z dnia 19.12.2001) problem ów należy rozpatrywać w dwóch aspektach. Odmiennie zwrot kosztów szkieł i odmiennie oprawek.

 

 Wartość tych ostatnich warunkowana jest częstokroć 'modą' oraz upodobaniami pracownika, wykonane z różnych materiałów o odmiennych wzorach i jakości. Należy więc przyjąć, iż w zakresie dotyczącym szkieł, w jakie zostaną wyposażone okulary, decyzja należy tylko i wyłącznie do lekarza dającego zlecenie, gdyż cytowane rozporządzenie posługuje się zwrotem zgodnie z zaleceniem lekarza. Podobnie zwrot kosztów wykonania okularów obciąża w pełni pracodawcę.


Zwrot kosztów zakupu oprawek kształtuje się jenak zgoła odmiennie. Zastosowanie ma tu art. 357 Kodeksu cywilnego, którego stosowanie w sprawach nie unormowanych w przepisach prawa pracy nakazuje art. 300 KP. Jeżeli zatem dłużnik jest zobowiązany do świadczenia rzeczy oznaczonej tylko co do gatunku, a jakość rzeczy nie jest oznaczona przez właściwe przepisy lub przez czynność prawną ani nie wynika z okoliczności, dłużnik powinien świadczyć rzecz średniej jakości.

Dlatego w konkretnym przypadku należy porównać minimalne i maksymalne ceny oprawek w danym okresie, co pozwoli na uzyskanie średniego poziomu cen - co w zasadzie odpowiada średniej jakości - do których będzie istniał obowiązek pracodawcy pokrycia kosztów zakupu tego elementu okularów."

AnJa12-03-2007 10:38:05   [#04]
wiem, ale u nas w całym OP jest tradycja, coby były te okulary

no to są
baletka12-03-2007 11:03:45   [#05]
Dzieki za info
Zawsze warto sprawdzać wszelkie tego typu informacje zwłaszcza jak się jest niedoświadczonym pracow.
Magosia16-08-2007 20:55:39   [#06]

Okulary dla bibliotekarza ?

- moim zdaniem sie nie należą.

Połowa dobowego czasu pracy- czyli w przypadku nauczyciela - 4 godziny zegarowe przed monitorem.

Nawet przy elektronicznym wypożyczaniu nie ma takiej możliwości dzień w dzień, bo gdzie czas na inne czynności nauczyciela ?

Co Wy na to ?

Podobno gdzieś była wykładnia, że nauczycielom sie nie należą ,ale szukam i nie mogę znaleźć...

Magosia16-08-2007 21:01:17   [#07]

Już znalazłam naszą dyskusję :-)

http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=12373&fs=0&st=0
beera16-08-2007 21:02:26   [#08]

wszystko zalezy od zależy;)

asia 22.11.2005 20:15 [#18]
bibliotekarz a okulary

bibliotekarz pracuje nie mniej niż 40 godzin.

Przyjmijmy, ze on przyjmuje 40 godzin pracy zgodnie z KN do "okularowego" rozliczenia.

Pensum realizuje w wymiarze 30 godzin.

Może przedstawić nam takie wyliczenie:

w ramach realizacji pensum spędzam 2 godziny dziennie przy monitorze, co stanowi 10 godzin.
W ramach przygotowania się do pracy i realizacji innych zadań poza pensum- 10 godzin w domu spędzam przy monitorze przygotowując konkursowe zadania, gazetki biblioteczne, zestawienia ( nie wiem, co tam jeszcze)

10 godzin z 30 + 10 godzin róznicy pomiędzy 30a40 daje nam 20 godzin.

A 20 godzin to polowa czasu mojej pracy- czyli 40 godzin

Czyli należą mi się okulary :-)

5. Wypowiedź umieszczona w wątku: okulary dla informatyka
asia 11.10.2005 19:22 [#23]
polowa dobowego czasu pracy

informatyk zatrudniony na 18 godzin+ 3 ponadwymirowki

informatyk zatrudniony na 18 + 3 zastępstwa doraxne

informatyk zatrudniony na 18 godzin realizujący w ramach Art 42 KN  3 godziny konsultacji wynikajacych z potrzeb ucznia

informatyk zatrudniony na 18 godzin, wykazujący, ze co najmniej 3 godziny poswieca na przygotowanie się do lekcji -przy monitorze komputera

W kazdej z tej sytuacji należą się informatykowi okulary, oczywiscie  tylko takie, których konieczność używania została stwierdzona i zalecona w trakcie badań przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej.

Magosia16-08-2007 21:06:34   [#09]

I jeszcze tu:

http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=13105&fs=0&st=0

Dostałam dzisiaj pismo o zwrot kosztów i faktuę za 450 zł...

Panie bibliotekarki mam trzy...

beera16-08-2007 21:08:35   [#10]

fiufiu

PIP WYJAŚNIA

Obowiązki pracodawcy zapisane są w dziale X kodeksu pracy, a doprecyzowane zostały w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. nr 148, poz. 973 ). Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego, stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Co więcej, z przepisów par. 8 rozporządzenia wprost wynika obowiązek pracodawcy zapewnienia pracownikom okularów korygujących wzrok, zgodnie z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Oznacza to, że obowiązek zapewnienia okularów korygujących wzrok (tj. ze szkłami korekcyjnymi) przeznaczonych do pracy przy monitorze ekranowym powstanie dopiero po wydaniu zalecenia lekarza. Ponieważ pracodawca zapewnia omawiane okulary, również do niego należy określenie wysokości środków finansowych przeznaczonych na ten cel, przy czym środki te powinny umożliwić zakup okularów.

Należy również podkreślić, iż zgodnie z par. 2 pkt 4 rozporządzenia, obowiązek zapewnienia okularów przez pracodawcę odnosi się do pracowników użytkujących w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Choć ustawodawca nie precyzuje w rozporządzeniu określenia połowa dobowego wymiaru czasu pracy, przyjmuje się, że odpowiada on czterem godzinom pracy dziennie.

http://www.gazetaprawna.pl/

beera16-08-2007 21:09:25   [#11]

przesadziła kobieta znacznie

Ponieważ pracodawca zapewnia omawiane okulary, również do niego należy określenie wysokości środków finansowych przeznaczonych na ten cel, przy czym środki te powinny umożliwić zakup okularów.

dałabym 120 złotych góra 150

ewa16-08-2007 21:24:18   [#12]
dawałam 160 ;-)
AnJa17-08-2007 08:24:05   [#13]
mamy limit 150 zł

oczywiście generalnie ludzie kupuja droższe- ale to juz ich sprawa

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]