Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Koordynator d/s bezpieczenstwa.
strony: [ 1 ]
mariaszka06-01-2007 16:24:10   [#01]
Kraków, dnia 3 stycznia 2007 r.
Szanowni Państwo
Dyrektorzy
Szkół i Placówek Oświatowych
w Małopolsce
/wszyscy/

Na podstawie Uchwały Rady Ministrów Nr 186/2006 z dnia 7 listopada 2006 r. w sprawie działań administracji rządowej przeciwko przemocy w szkołach i placówkach, zmienionej uchwałą Nr 200/2006 z dnia 22 listopada 2006 r. oraz opracowanego przez Ministra Edukacji Narodowej harmonogramu działań i szczegółowych zadań związanych z przeglądem i oceną szkół i placówek systemu oświaty pod kątem bezpieczeństwa dzieci i młodzieży oraz sprawowania nad nimi prawidłowej opieki, zobowiązuję Państwa Dyrektorów do powołania, do dnia 15 stycznia 2007 roku, koordynatorów do spraw bezpieczeństwa.
Do zadań koordynatora należeć będzie integracja działań wszystkich podmiotów szkolnych (nauczycieli, uczniów i rodziców) oraz współpracujących ze środowiskiem w zakresie bezpieczeństwa.

Małopolski Kurator Oświaty
Józef Rostworowski

  Czy ktoś z WAS może mi przyblizyć konkretne zadania tegoz koorynatora?
AnJa06-01-2007 16:25:26   [#02]
pozagladaj w szukajkę - cosik już było
Gaba06-01-2007 16:28:44   [#03]
było, mam pytanie, czy moge się sama powołać - bo przecież opisane tu komptenecje to zadanie dyrektroa, które wykonuje sądzę dobrze...
Gaba06-01-2007 16:30:31   [#04]

Szkoły mają powołać koordynatorów ds. bezpieczeństwa

Joanna Jałowiec 2007-01-05, ostatnia aktualizacja 2007-01-05 22:41

Do połowy stycznia szkoły w całej Polsce mają wyznaczyć koordynatora do spraw bezpieczeństwa. - Tylko po co, skoro takimi sprawami już zajmują się pedagodzy i wychowawcy - mówią dyrektorzy krakowskich szkół.

0-->
Koordynatorzy to kolejny, po wizytach trójek w gimnazjach, element ministerialnego przeglądu szkół pod kątem bezpieczeństwa uczniów. Koordynator będzie np. odpowiadał za integrację działań rodziców, nauczycieli i uczniów oraz współpracę z policją i innymi służbami. Ma to być osoba pracująca w szkole, np. nauczyciel, pracownik administracji, sam dyrektor albo jego zastępca.

- Nie ma potrzeby zatrudniania dodatkowych osób, bo to zadanie, a nie funkcja - tłumaczy Józef Rostworowski, małopolski kurator oświaty.

Kuratorium dwa dni temu podało na swojej stronie internetowej termin wyboru takiej osoby w szkole. Dyrektorzy podstawówek, gimnazjów, liceów i innych typów szkół mają na to czas do 15 stycznia. Dacie i numerom rozporządzenia towarzyszy lakoniczna informacja. Kurator wyjaśnia:

- To znana w szkołach forma pracy. Osoba taka ma pełnić podobne zadania jak np. koordynator pracy wychowawców, który jest jednym z nauczycieli, a zarazem inspiruje, koordynuje pewne zadania. To, jak będzie wyglądał plan pracy koordynatora, zależy od danej szkoły, nie ma narzuconego modelu działania - dodaje Rostworowski.

Zdzisław Kusztal, dyrektor VIII LO w Krakowie, uważa, że jego szkoła jest bezpieczna, a do załatwiania trudnych spraw sztucznie narzucony koordynator jest zbędny.

- To kuriozum i powielanie tego, co już w szkołach funkcjonuje - komentuje dyrektor "ósemki" - Za kontakty z policją odpowiada szkolny pedagog, a jeśli uczeń zaczyna wagarować, dzieje się z nim coś złego, to pierwszy będzie o tym wiedział wychowawca. Lepiej byłoby, gdyby szkołom przydzielono dodatkowy etat pedagoga, a nie społecznie działającego koordynatora - mówi.

Kusztal chce powierzyć zadanie dbania o bezpieczeństwo wicedyrektorowi do spraw wychowawczych. - Jeśli ma to być łącznik do spraw między nauczycielami a młodzieżą, jest to najbardziej odpowiednia osoba. W końcu i tak to robi - podsumowuje.

Szkolnych koordynatorów do spraw bezpieczeństwa mają obowiązek powołać szkoły i placówki oświatowe także w pozostałych województwach. Cała operacja odbywa się zgodnie z uchwałą rządu w sprawie przeciwdziałania przemocy w szkole.

ankate06-01-2007 16:34:38   [#05]
A u nas jeszcze ciiiisza. Chyba tak przed burzą.
rzewa06-01-2007 16:45:01   [#06]
no i nijakiej pp to nie ma... powołane rozporządzenie dotyczy kuratora, ale szkół już nie - ani samorządowych ani niepublicznych

I mam wątpliwości czy kurator może zobowiązywać do tego i tym podobnych?
rzewa06-01-2007 16:47:18   [#07]
http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=19366&fs=0&st=0
DYREK06-01-2007 21:53:53   [#08]
 „róbmy swoje, po prostu róbmy swoje”
AnJa07-01-2007 11:16:09   [#09]

pozwolę sobie na wklejenie zakończenia tej opowiastki:

"Róbmy swoje,
Pewne jest to jedno, że
Róbmy swoje,
Bo dopóki nam się chce,
Drobiazgów parę się uchowa:
Kultura, sztuka, wolność słowa, dlatego
Róbmy swoje,
Może to coś da? Kto wie?...

Róbmy swoje,
A Ty, Widzu, brawo bij,
Róbmy swoje,
A ty nasze zdrowie pij,
Niejedną jeszcze paranoję
Przetrzymać przyjdzie robiąc swoje, kochani,
Róbmy swoje,
Żeby było na co wyjść!"

slos08-01-2007 13:11:52   [#10]
Święta racja AnJa - to najlepsza recepta.
zaqa08-01-2007 14:08:28   [#11]

Szukałem  harmonogramu działań i szczegółowych zadań związanych z przeglądem i oceną szkół i placówek systemu oświaty pod kątem bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.

Projekt znalazłem na stronie opolskiego KO

http://www.kuratorium.opole.pl/dat/inne/komunikaty/2006/harmonogram_men.pdf

Czytamy tam:

5) Powołanie we wszystkich szkołach i placówkach koordynatorów ds.bezpieczeństwa ignorujących działania wszelkich podmiotów szkolnych (nauczycieli, uczniów/wychowanków, rodziców) oraz współpracujących ze środowiskiem w zakresie bezpieczeństwa.

Koordynator nie będzie miał więc wiele pracy, skoro ma ignorować działania :)

beera08-01-2007 14:10:32   [#12]

:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

o mateńko

Zaqa, masz u mnie piwo za ten tekst:)

...........

a swoja drogą- we wszystkich KO jest juz to dziwo?

w dolnoslaskim, jeszcze nie słyszałam?

zgredek08-01-2007 14:23:59   [#13]

:-)))))))))))))

przypuszczam, że w rękopisie było: integrujących, a osoba przepisująca inteligentnie odczytała:-)))))))))

Krzysztof Pom08-01-2007 14:30:06   [#14]
W Pomorskiem inne dziwo:

Gdańsk, dnia 15 grudnia 2006r.

Dyrektorzy
szkół i placówek oświatowych
woj. pomorskiego
(wszyscy)

W związku z nasilającymi się aktami przemocy oraz niepokojącymi sygnałami destrukcyjnych zachowań wśród dzieci i młodzieży, w tym przypadków prób samobójczych i samobójstw, działając na podstawie art. 31 w związku z art. 33 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (tekst jednolity z 2004 roku Dz.U. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)

zalecam:

  1. Powołanie w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, o których mowa w art. 2, pkt 2, 3 i 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty Zespołów Kryzysowych, zwanych dalej Zespołami w składzie:
    - dyrektor szkoły,
    - pedagog/psycholog szkolny,
    - nauczyciel wychowania fizycznego,
    - ksiądz/katecheta,
    - inna osoba - wg uznania dyrektora szkoły.

  2. Termin powołania Zespołów ustalam do dnia 5 stycznia 2007r.

  3. Pracę Zespołu organizuje Dyrektor szkoły lub placówki.

  4. Zadaniem Zespołu będzie diagnozowanie oraz pomoc w rozwiązywaniu problemów dzieci i młodzieży.

  5. Szczegółowe informacje dotyczące celu i sposobu działania określone zostaną do dnia 5 stycznia 2007 roku.

Pomorski Kurator Oświaty
Adam Krawiec  

Dzisiaj już 8 stycznia i nic więcej odnośnie pkt. 5 nie ma na stronie KO....     

beera08-01-2007 14:39:50   [#15]

Zespoły kryzysowe???

i w dodatku z księdzem?
to na wypadek ostateczny?

ten Kurator- powiem szczerze-  zagalopował się chyba...

Krzysztof Pom08-01-2007 14:47:02   [#16]

Powołałem ten zespół, skoro kurator zalecił. Wszyscy głupio na mnie się patrzą, nie rozumieją czego od nich chcę i po jakie licho jeszcze jakiś kolejny zespół... 

czekam teraz na dalsze wskazówki kuratora i nie wiem czy przypadkiem nie zapomniał o wydanym przed świętami zaleceniu...

Marek Pleśniar08-01-2007 14:56:15   [#17]

no, kurator widzę w niezłym kryzysie;-)

ksiądz oczywiście - trzeba mu do apteczki kryzysowej zakupić oleje do świętego namaszczenia

logistycznie zakłopotanym polecam metodę Szwejka z Olejem Konopnym nr 5

AnJa08-01-2007 15:01:04   [#18]
przeczytałem obie uchwały - nic tam o zespołach czy koordynatorach nie ma

wygląda więc to wszystko na lokalną nadgorliwość
beera08-01-2007 15:03:23   [#19]

hm...

w tym projekcie MEN jest mowa o koordynatorach

# 11

.....

natomiast KO pomorski powołal się na UoSO

beera08-01-2007 15:04:37   [#20]

Harmonogram działa

ń i szczegółowych zadań

zwi

ązanych z przeglądem i oceną szkół i placówek systemu oświaty

pod k

ątem bezpieczeństwa dzieci i młodzieŜy oraz

sprawowania nad nimi prawidłowej opieki

(realizacja uchwały Rady Ministrów z dnia 7 listopada 2006 r. w sprawie

działa

ń administracji rządowej przeciwko przemocy w szkołach i placówkach)
beera08-01-2007 15:05:08   [#21]
o mateńko- jak mi sie głupio sformatowało

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]