Forum OSKKO - wątek

TEMAT: kto to jest rzemieślnik
strony: [ 1 ]
fredi30-08-2005 20:59:47   [#01]

kto to jest rzemieślnik ? (tylko serio proszę)

chodzi o to czy egzamin jest łatwy , czy trudny ? ( a może nie mam racji )

AnJa30-08-2005 21:02:29   [#02]
z tego punktu widzenia, z którego chyba pytasz, to członek cechu

egzamin czeladniczy w cechu to kabaret
apaszk15-09-2005 22:32:18   [#03]

pracodawca kształcący w zawodzie rzemieslniczym wg "ich" wykazu, ale a zakładzie zatrudniającym mniej niż  50 pracownikow

np mechanik pojazdów samohodowych w kopalni  nie ma zajęc praktycznych u rzemieslnika

Adams13515-09-2005 23:55:43   [#04]

fakt

Jeśli chodzi o uznawalność egzaminów z przygotowania do zawodu Niemcy np. preferują zdawany w polskim cechu rzemiosla a niebardzo chcą uznać firmowany przez CKE. Ta instytucja dla nich nie ma żadnej tradycji i gwarancji fachowości. Oczywiście sprawdzają również dokładnie referencje młodego adepta rzemiosła.
bogna16-09-2005 12:35:24   [#05]

rzemieślnik a egzaminy

pismo - odpowiedź MENiS do Zakładu Piekarniczego w Chodzieży,

do wiadomości KO w Poznaniu i

za pośrednictwem KO przekazane do szkół:

Warszawa, 2005-08-05

Ministerstwo

Edukacji Narodowej i Sportu

DKZU-5302-10/05/TZ

 

W odpowiedzi na pismo - Departament Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu uprzejmie informuje, że nie szkoła a przepisy określają sposób postępowania pracodawcy będącego lub niebędącego rzemieślinikiem w stosunku do młodocianego realizującego naukę zawodu i przystępującego do egzaminu przed odpowiednią komisją.

....

1. Młodociany zatrudniony u pracodawcy niebędacego rzemieślnikiem, doksztalcający się w zasadniczej szkole zawodowej zdaje egzamin potwierdzający kwalifikjacje zawodowe bezpośrednio po uzyskaniu świadectwa ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej, zgodnie z przepisami dotyczącymi warunków i sposobu oceniania, klasyfikowaia i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych.

....

Pracodawca niebędący rzemieślnikiem nie ma obowiązku zrzeszania się w jednej z organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła, tj. w cechu lub w izbie rzemieślniczej, jeżeli chce zatrudnić młodocianych w celu przygotowania zawodowego.

2. Młodociany zatrudniony u pracodawcy niebędącego rzemieślnikiem, dokształcający się w ośrodku dokształcania i doskonalenia zawodowego lub u pracodawcy zdaje egzamin kwalifikacyjny na tytuł wykwalifikowanego robotnika, zgodnie z przepisami dotyczącymi zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego doroslych.

....

3. Młodociany zatrudniony u pracodawcy będącego rzemieślnikiem zdaje egzamin kwalifikacyjny na tytuł czeladnika przeprowadzany przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych, zgodnie z przepisami dotyczacymi egzaminów kwalifikacyjnych na tytuły czeladnika i mistrza w zawodzie.

...

Pracodawca będący rzemieślnikiem należy do jednej z organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła na zasadzie dobrowolności, ale jeżeli chce zatrudnić młodocianych pracowników w celu przygotowania zawodowego w rzemiośle obowiązany jest być członkiem cechu lub izby rzemieślniczej...

Ponadto należy wyjaśnić, że dyrektor szkoły może przyjmować na dokształcanie teoretyczne do szkoły młodocianych skierowanych przez pracodawców będących i niebędących rzemieślnikami i powinen posiadać od pracodawcy informację, który pracodawca jest rzemieślnikem a który nie jest rzemieślnikiem, aby wraz z pracodawcą właściwie skierować młodocianych na odpowiedni egzamin przed odpowiednią komisją egzaminacyjną.

Przy czym pracodawca będący rzemieślnikiem, który nie jest członkiem cechu lub izby rzemieśłniczej nie może zawierać z młodocianym umowy w celu przygotowania zawodowego zgodnie z przepisami ustawy o rzemiośle i w związku z tym dyrektor szkoły nie powinien przyjąć takiego młodocianego na dokształcanie teoretyczne do szkoły.

Ponieważ niektóre zawody są kształcone jednocześnie w rzemiośle i poza rzemiosłem, dyrektor szkoły nie może na tej podstawie stwierdzić, czy pracodawca jest rzemieślnikiem, czy nim nie jest. Pracodawca zatrudniający młodocianego wie na podstawie dokumentów, czy jego przedsiębiorstwo prowadzi działalność gospodarczą będącą , czy niebędącą rzemiosłem i zawierając umowę z młodocianym powinien wiedzieć jakie wymagania nakładają na niego przepisy ustaw i rozporzadzeń.

W celu uniknięcia opisanych sytuacji, dyrektor szkoły przyjmując młodocianych na dokształcanie teoretyczne powinien otrzymać od pracodawcy na piśmie informacjeę(oświadczenie), że dany pracodawca jest rzemieślnikiem i należy do cechu lub izby rzemieślniczej lub nie jest rzemieślnikiem.

Na tej podstawie dyrektor szkoły będzie wiedział, że:

- może przyjąć do szkoły na dokształcanie tylko tego młodocianego, który jest zatrudniony u rzemieślnika należącego do cechu lub izby rzemieślniczej i że ten młodociany powinien przystąpić do egzaminu kwaliifkacyjnego na tytuł czeladnika przeprowadzanego przez komisje egzaminacyjen izb rzemieślniczych,

- może przyjąć do szkoły na dokształcanie młodocianego zatrudnionego u pracodawcy niebędącego rzemieślnikiem, który nie jest zobowiązany do zrzeszania się w cechu lub izbie rzemieślniczej i że ten młodociany powinien przystąpić do egzaminu potwierdzajacego kwaliifkacje zawodowe przeprowadzanego przez okręgowe komisje egzaminacyjne.

Z poważaniem

p.o. Dyrektora

Halina Cieślak

fredi16-09-2005 21:38:50   [#06]
czy to całe pismo ?
bogna16-09-2005 22:23:10   [#07]
nie - tam gdzie kropeczki to było jeszcze małe conieco;-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]