Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Staż nauczyciela bez kwalifikacji
strony: [ 1 ][ 2 ]
bojola30-05-2005 22:35:28   [#01]
Pro pomoc. Za poprzedniej dyrekcji nauczycielka rozpoczęła staż na nauczuciela kontraktowego. W czerwcu ma obrnę pracy licencjackiej i zdobędzie pełne kwalifikacje do nauczania języka angielskiego. Co ze stażem?
zgredek30-05-2005 22:40:30   [#02]

Art. 10. 1. Stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się w szkole na podstawie umowy o pracę lub mianowania, z zastrzeżeniem ust. 8.

2. Z osobą posiadającą wymagane kwalifikacje, z zastrzeżeniem ust. 3, i rozpoczynającą pracę w szkole stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony na jeden rok szkolny w celu odbycia stażu wymaganego do uzyskania awansu na stopień nauczyciela kontraktowego, z zastrzeżeniem ust. 7. W przypadkach, o których mowa w art. 9c ust. 11 i art. 9g ust. 8, w razie ustalenia dodatkowego stażu, z nauczycielem stażystą nawiązuje się stosunek pracy na czas określony na kolejny jeden rok szkolny.

3. W szczególnych przypadkach uzasadnionych potrzebami szkoły z osobą, o której mowa w ust. 2, legitymującą się wymaganym poziomem wykształcenia, lecz nieposiadającą przygotowania pedagogicznego, dopuszczalne jest nawiązanie stosunku pracy, o ile osoba ta zobowiąże się do uzyskania przygotowania pedagogicznego w trakcie odbywania stażu. W przypadku gdy nauczyciel w ciągu pierwszego roku pracy w szkole nie uzyska przygotowania pedagogicznego z przyczyn od niego niezależnych, z nauczycielem może być zawarta umowa o pracę na kolejny jeden rok szkolny. Staż wymagany do ubiegania się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego przedłuża się do czasu uzyskania przygotowania pedagogicznego.

4. Stosunek pracy z nauczycielem kontraktowym nawiązuje się na podstawie umowy o pracę zawieranej na czas nieokreślony, z zastrzeżeniem ust. 7.

4a. (uchylony).

5. Stosunek pracy z nauczycielem mianowanym i z nauczycielem dyplomowanym nawiązuje się na podstawie mianowania, jeżeli:

1) posiada obywatelstwo polskie, z tym że wymóg ten nie dotyczy obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;
2) ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z praw publicznych;
3) nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne lub dyscyplinarne, lub postępowanie o ubezwłasnowolnienie;
4) nie był karany za przestępstwo popełnione umyślnie;
5) posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska;
6) istnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela w szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony.

5a. Stosunek pracy nawiązany na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony przekształca się w stosunek pracy na podstawie mianowania z pierwszym dniem miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym:

1) nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela mianowanego, o ile spełnione są warunki określone w ust. 5;
2) w przypadku nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego w czasie trwania umowy o pracę zostały spełnione warunki, o których mowa w ust. 5.

5b. Przekształcenie podstawy prawnej stosunku pracy, o którym mowa w ust. 5a, potwierdza na piśmie dyrektor szkoły.

6. W przypadku braku warunków do zatrudnienia nauczyciela, o których mowa w ust. 5 pkt 6, stosunek pracy z nauczycielem mianowanym lub dyplomowanym nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze, z zastrzeżeniem ust. 7.

7. W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami, o których mowa w ust. 5, stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony.

8. Nie można nawiązać stosunku pracy z nauczycielem, który nie spełnia warunków, o których mowa w ust. 5 pkt 2-5, z zastrzeżeniem ust. 9.

9. W przypadku, o którym mowa w ust. 7, jeżeli nie ma możliwości zatrudnienia osoby posiadającej wymagane kwalifikacje, można za zgodą organu sprawującego nadzór pedagogiczny zatrudnić nauczyciela, który nie spełnia warunku wymienionego w ust. 5 pkt 5.

10. Do nauczycieli zatrudnionych na podstawie ust. 9 nie stosuje się przepisów rozdziału 3a. Dla celów płacowych nauczyciele ci są traktowani jak nauczyciele stażyści.

11. W przypadku nauczyciela zatrudnionego na podstawie ust. 7, posiadającego wymagane kwalifikacje, na jego wniosek odstępuje się od stosowania przepisów rozdziału 3a. Dla celów płacowych nauczyciele ci są traktowani jak nauczyciele stażyści, chyba że posiadają wyższy niż stażysta stopień awansu zawodowego.

Art. 11. Dyrektor szkoły nawiązuje z nauczycielem stosunek pracy odpowiednio na podstawie umowy o pracę lub mianowania na stanowisku zgodnym z posiadanymi przez nauczyciela kwalifikacjami oraz zgodnie z posiadanym przez nauczyciela stopniem awansu zawodowego.

bojola30-05-2005 22:50:51   [#03]

Czyżby czytanie ze zrozumieniem?

A co z konkretami? Rozporządzenie jest mi znane. Interesuje mnie Twój kometarz?
bogna30-05-2005 22:53:50   [#04]

zastanawiam się, jak powinno to być rozwiązane zgodnie z prawem;

czy KO wyrażało zgodę na zatrudnienie tego nauczyciela?

zgredek30-05-2005 23:04:16   [#05]

nie ma kwalifikacji - nie można zatrudnić

zatrudniony - zgoda KO - nie stosuje się przepisów awansowych

co tu jeszcze komentować?

bogna30-05-2005 23:14:48   [#06]

hmm...

nie wiemy czy była zgoda KO?

Może nikt nie zwrócił uwagi na to, że to człowiek bez kwalifikacji?

I został zatrudniony (błędnie, ale jednak) jako nauczyciel

i staż mu się automatycznie rozpoczął?

I co teraz?

Złoży sprawozdanie ze stażu - nie bardzo widzę na tym etapie możliwość wystawienia oceny negatywnej (jeśli oczywiście zrealizowal, to co powinien).

Więc chyba dopiero możliwość - decyzja o odmowie nadania stopnia awansu, po złożeniu wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego?

Ale to też durnowato - dawać pozytywną ocenę - za staż, który nie powinien w ogóle mieć miejsca ;-(

Nie wiem - może nowy dyrek, po objęciu stanowiska - powinien był przekazać temu nauczycielowi informację , że jego staż jest niezgodny z prawem....?

zgredek30-05-2005 23:23:00   [#07]

lepiej późno, niż wcale

problemy będą jeśli zatrudniony bez kwalifikacji i zgody ON

wyprostować teraz to najlepsze rozwiązanie

bogna30-05-2005 23:28:05   [#08]

wyprostować - tak - to pewne,

ale w którym momencie?

oceny dorobku czy postępowania kwalifikacyjnego?

zgredek30-05-2005 23:33:42   [#09]

założmy, że nauczyciel złoży sprawozdanie z planu rozwoju zawodowego, który realizował

odpowiedziałbym, że nie mam podstaw prawnych do wystawienia oceny dorobku zawodowego, bo - tu powołałabym się na art 10 uzasadniając, że staż realizował niezgodnie z prawem

i teraz tylko pytanie, ale to Ty się na tym znasz:

czy jakieś odwołanie przysługuje nauczycielowi od takiego czegoś?

bogna30-05-2005 23:38:49   [#10]

taka odpowiedź - to tylko czynność w postępowaniu awansowym,

więc odwołania od tego nie ma.

bogna30-05-2005 23:48:31   [#11]

Wyrok NSA z 16.03.2001r.

II SA 119/2001

W przypadku, gdy nauczyciel ubiega się o staż zawodowy w celu uzyskania wyższego stopnia awansu zawodowego, a nie spełnia wymagań w zakresie kwalifikacji zawodowych, należy podjąć decyzję o odmowie nadania mu takiego stopnia.

 

Naczelny Sąd Administracyjny ... Podkreślił, że z przepisów rozdziału 3a ustawy  z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. 1997 r. Nr 56 poz. 357 ze zm.), regulujących tryb nadawania stopni awansu zawodowego nauczycieli, wynika, że postępowanie to ma cechy dwuinstancyjnego postępowania administracyjnego, kończącego się wydaniem decyzji administracyjnej o nadaniu stopnia awansu zawodowego  lub odmowie nadania takiego stopnia (art. 9b ust. 4 i 6 ustawy). Postępowanie to jest wieloetapowe i obejmuje odbycie stażu zakończonego pozytywną oceną dorobku zawodowego nauczyciela, oraz - w przypadku nauczyciela mianowanego - uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej (art. 9b ust. 1 ustawy). Przepis art. 9d ust. 1 ustawy stanowi, że nauczyciel mianowany rozpoczyna staż z dniem 1 września, na swój wniosek skierowany do dyrektora szkoły. Przepisy prawne nie przewidują podejmowania przez jakikolwiek organ (w tym dyrektora szkoły) decyzji o dopuszczeniu do rozpoczęcia stażu albo decyzji odmawiającej takiego dopuszczenia...

zgredek30-05-2005 23:55:43   [#12]

czyli co, dać ocenę, a później odrzucić w postepowaniu kwalifikacyjnym?

coś mi tu nie gra

nie widzę sensu w ocenianiu czegoś, czego nie powinno być

zgredek30-05-2005 23:58:59   [#13]

nauczyciel uważa, że rozpoczął staż - złożył plan rozwoju - i ja mam mu ten plan zatwierdzić, jesli wiem, że nie może rozpocząć stażu?

głupota jakaś wydaje mi się

bogna31-05-2005 00:00:15   [#14]

z uzasadnienia wyroku NSA z 15.11.2001r.

II SA 2024/2001

 Postępowanie to składa się z kilku powiązanych z sobą etapów. ... Z tego względu podejmowane na poszczególnych etapach tego postępowania akty i czynności odpowiednich organów nie powinny być traktowane jako samodzielne decyzje administracyjne; nie kończą tego postępowania, nie załatwiają sprawy o nadanie stopnia i dlatego mogą być oceniane dopiero w ramach oceny końcowego rozstrzygnięcia. Tę ochronę prawną nauczyciela w postępowaniu o nadanie stopnia uzupełniają środki pozwalające na zwalczanie bezczynności organu w postaci skargi przewidzianej w art. 17 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o NSA, dopuszczalnej także w przypadku niepodjęcia przez organ aktu lub czynności innej niż decyzja administracyjna, określonych w art. 16 ust. 1 pkt 4 tej ustawy.

Niedopuszczalność podejmowania przez nauczyciela, w toku postępowania o nadanie kolejnego stopnia awansu zawodowego, akcji skierowanej przeciwko poszczególnym aktom i czynnościom tego postępowania jest rekompensowana nadzorem administracyjnym, określonym w art. 9h ust. 1 i 2 Karty Nauczyciela. Według tego przepisu nadzór nad czynnościami podejmowanymi w postępowaniu o nadanie stopnia awansu zawodowego sprawują odpowiednio: organ sprawujący nadzór pedagogiczny i właściwy minister. Czynności te, podjęte z naruszeniem prawa, są nieważne. Nieważność czynności stwierdza organ nadzoru w formie decyzji administracyjnej. Organ nadzoru działa jednakże wyłącznie z urzędu, co oznacza, że strona postępowania o nadanie stopnia może tylko wnosić o wszczęcie postępowania nadzorczego, ale nie może się tego skutecznie domagać.

bogna31-05-2005 00:02:57   [#15]

zgredku

mi też  nie gra ;-(

i dlatego - nie wiem, jak to powinno być rozwiązane zgodnie z prawem :-(

zgredek31-05-2005 00:08:31   [#16]

no to teraz prosty przykład:

1.  nauczyciel kontraktowy pracował w szkole trzy lata, ale tylko rok jako kontraktowy

a)  składa wniosek o staż - dyrektor uważa, że niezgodnie z prawem, bo nie pracował dwóch lat jako kontraktowy (tak MENiS interpretuje)

b)  składa wniosek o staż - dyrektor uważa, że zgodnie z prawem bo pracował w szkole dwa lata (tak MENiS nie interpretuje)

-----------------

no i co taki dyrektor może lub nie może?

bogna31-05-2005 00:16:50   [#17]

no jeszcze  w tym przypadku - gdy składa wniosek o staż - to ewentualnie coś sobie może dyrektor napisać.

Ale w przypadku stażysty, gdzie staż rozpoczyna się automatycznie w momencie zatrudnienia? - nie wiem co może zrobić nowy dyrek, który taki stan zastał?

-----------------

to sobie pogadałyśmy,

ale nadal nie wiemy jak był zatrudniony nauczyciel bojoli,

za zgodą KO?

czy normalnie umieszczony w arkuszu i KO nie dopatrzyło się braku kwalifikacji???

zgredek31-05-2005 00:22:50   [#18]

bogna - on się automatycznie teoretycznie rozpoczyna - plan rozwoju potrzebny jest - jeśli nie złoży to nie ma stażu (?)

a jak złoży plan - to ja mu nie zatwierdzę, bo nie mogę działać niezgodnie z prawem (?)

a jutro ktoś zajrzy to i wyjaśni (?)

bogna31-05-2005 00:28:23   [#19]

no ale ten - nauczyciel bojoli - przypuszczam, że ma zatwierdzony plan rozwoju...

może jutro (dzisiaj) - ktoś zajrzy...

------------

Życzę Ci, Zgredku, dobrej i spokojnej nocy :-)

zgredek31-05-2005 00:31:30   [#20]

dzięki:-)

ale jeszcze zanim pójdę spać to jeden wątek założę ku przestrodze;-)

bogna31-05-2005 17:20:18   [#21]

podniosę

bo ciekawa jestem waszego zdania
beera31-05-2005 18:22:26   [#22]

bo to lańcuszek

jedno dzialanie niezgodne z prawem warunkuje kolejne dzialanie niezgodne z prawem.

Jesli dyrektor zatrudnia nauczyciela to MUSI to być n-l z kwalifiakcjami...

ba- jest nawet równośc: zatrudniony przez dyrektora=ma kwalifikacje

( pomijam przypadek braku pp)

( pomijam fakt zatrudnienia za zgodą KO)

.....

z tego wszystkiego wynika problem- zatrudniony=ma kwalifikacje=rozpoczyna staż

.....

Ale  KN mówi: staż rozpoczynamy przy 1 ( dawno temu) lub 1/2 ( obecnie) zatrudnienia zgodnie z kwalifikacjami- tu ten warunek nie został spełniony, więc skąd staż???

beera31-05-2005 18:27:31   [#23]

a jak to się stalo?

że rozpoczął staż za poprzedniej dyrekcji???

Rozpoczął we wrześniu 2004- była u was zmiana dyrektora w trakcie roku?

bojola31-05-2005 21:21:48   [#24]

!

Ano była zmiana dyrektora w trakcie roku, szczególny przypadek o którym nie chciałabym pisać. Nauczyciel bez kwalifikacji ma zatwierdzony staż a w czerwcu uzyska kwalifikacje. Co mam zrobić dalej jestem pod znakiem zapytania
kuba31-05-2005 21:48:54   [#25]

a kiedy ta zmiana?

nastąpiła z 1 godziny do 1/2 etatu i gdzie to zapisane??
DYREK31-05-2005 21:51:52   [#26]

Staż zakończony - pozytywna ocena - i odmowa  nadania stopnia awansu  ( brak kwalifikacji ) - nauczyciel odwołuje się do OP - OP może uchylić decyzję dyrektora lub nie. Taka mała spychotechnika. Jeśli uchyli decyzję dyrektora to nauczyciel będzie kontraktowym. Jeżeli nie to nowy staż od września.

KN

Art. 9b. 1. Warunkiem nadania nauczycielowi kolejnego stopnia awansu zawodowego jest spełnienie wymagań kwalifikacyjnych, o których mowa w art. 9 ust. 1 .........

6. W przypadku niespełnienia przez nauczyciela warunków, o których mowa w ust. 1, dyrektor szkoły lub właściwy organ, o którym mowa w ust. 4 pkt 2-4, odmawia nauczycielowi, w drodze decyzji administracyjnej, nadania stopnia awansu zawodowego.

7. Organami wyższego stopnia w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego w sprawach, o których mowa w ust. 4 pkt 1-3 oraz ust. 6, są odpowiednio:

1) w stosunku do dyrektora szkoły - organ prowadzący szkołę;

elada31-05-2005 22:04:22   [#27]
Przypominam sobie sytuację sprzed 3 lat/chyba/ pierwsze awanse.Nauczyciel odbył skrócony staż, niestety nie miał uprawnień,chyba chodziło oto, że ma kwalifikacje do prowadzenia dodatkowych zajęć.przeszedł pozytywnie przez komisje na dyplomowanego. Ale zanim wyda sie decyzję kadrowa w kuratorium sprawdza, czy wszystko jest zgodne z prawem.Nauczyciel nie otrzymal awansu,  coś było nie tak z tymi uprawnieniami, zdaje się, że musiał uzupełniać staż w pełnym wymiarze. Pamiętam też ze spotkan z A. Jeżowskim ,że źle wydana pierwsza decyzja o awansie i nie "wykryta" ,jeśli wyjdzie na jaw po czasie skutkuje cofnięciem kolejnych nawet, gdyby ten nauczyciel uzyskał dyplomowanego.
rzepek31-05-2005 22:06:23   [#28]
Ja miałam też taki przypadek -zatrudniłam n-la, ktory w poprzedniej szkole dostał awans na kontraktowego będąc na studiach, czyli jeszcze bez kwalifikacji. Pisałam do wojewódzkiego KO i niestety - cofnęli wszystko od zera, czyli teraz jest stażystą, potem 2 lata pracy, potem nastepny staż.... w sumie jakoś 6 lat do tyłu.Lepiej to od razu wyjaśnić, bo potem są problemy i sądy.
darekjot6231-05-2005 22:25:14   [#29]
znam podobny przypadek, n-l musiał zaczynać od początku
Marek Pleśniar31-05-2005 22:29:56   [#30]
o ile pamiętam wady prawne wykryte w przebiegu awansu powodują do unieważnienia tegoż. Ale nie mam siły szukac w rozporządzeniach;-)
DYREK31-05-2005 22:43:31   [#31]

Kodeks postępowania administracyjnego

Art. 156. § 1. Organ administracji publicznej stwierdza nieważność decyzji, która:

1) wydana została z naruszeniem przepisów o właściwości,

2) wydana została bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa,

3) dotyczy sprawy już poprzednio rozstrzygniętej inną decyzją ostateczną,

4) została skierowana do osoby nie będącej stroną w sprawie,

5) była niewykonalna w dniu jej wydania i jej niewykonalność ma charakter trwały,

6) w razie jej wykonania wywołałaby czyn zagrożony karą,

7) zawiera wadę powodującą jej nieważność z mocy prawa.

§ 2. Nie stwierdza się nieważności decyzji z przyczyn wymienionych w § 1 pkt 1, 3, 4 i 7, jeżeli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło dziesięć lat, a także gdy decyzja wywołała nieodwracalne skutki prawne

bogna31-05-2005 23:08:00   [#32]

DYRKU

"Staż zakończony - pozytywna ocena - i odmowa  nadania stopnia awansu  ( brak kwalifikacji ) - nauczyciel odwołuje się do OP - OP może uchylić decyzję dyrektora lub nie..."

Ale w tej omawianej sytuacji - nauczyciel w momencie złożenia wniosku o postępowanie, będzie już miał wymagane kwalifikacje.

Więc chyba powoływanie się na brak kwalifikacji - nie może być powodem odmowy nadania stopnia awansu.

DYREK31-05-2005 23:37:51   [#33]

bogna

Dlatego licze, że organ prowadzący uchyli decyzję dyrektora. W uzasadnieniu swojej decyzji dyrektor powinien zaznaczyć, że nauczyciel rozpoczął staż i został zatrudniony bez wymaganych kwalifikacji.  Zaznaczyłem, że jest to spychotechnika nowego dyrektora, który nie chce odpowiadać za błędy poprzednika. Inne rozwiązanie to wydać akt nadania i siedzieć cicho. "W czerwcu ma obrnę pracy licencjackiej i zdobędzie pełne kwalifikacje do nauczania języka angielskiego" - ryzyko jest jak termin obrony zostanie przesunięty . Popełniono błąd z którego trudno wybrnąć.

bogna31-05-2005 23:47:20   [#34]

hmm...

Inne rozwiązanie to wydać akt nadania i siedzieć cicho

- to, moim zdaniem, nie jest rozwiązanie problemu.

Wydać pozytwną ocenę dorobku,

a później odmówić nadania stopnia awansu z powodu braku kwalifikacji,

w momencie gdy stażysta ma już te kwalifikacje

- też nie jest, moim zdaniem, dobrym rozwiązaniem.

I nadal - nie mam pomysłu na zgodne z prawem rozwiązanie tego problemu :-(

beera01-06-2005 11:41:19   [#35]

BO SIĘ NIE DA ;-)

Tak jak napisałam- to łancuszek.

Niezgodne z prawem zatrudnienie i masz pat- nie da się tego zgodnie z prawem rozwiązać

.....

KUba- to była sierpniowa zmiana KN:

Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:

3) stażu - rozumie się przez to okres zatrudnienia nauczyciela w przedszkolach, szkołach, placówkach i innych jednostkach organizacyjnych, o których mowa w art. 1 ust. 1 i 1a oraz ust. 2 pkt 2, w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, rozpoczętego i realizowanego w trybie i na zasadach określonych w przepisach rozdziału 3a, z tym że w przypadku nauczycieli, o których mowa w art. 9e ust. 1-3, równoważny z odbywaniem stażu jest odpowiednio okres zatrudnienia na tych stanowiskach lub czas urlopowania lub zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy;

( mamy też to zagadnienie omowione w odpowiedziach MENIS  na stronie głównej OSKKO)

maeljas01-06-2005 19:14:36   [#36]

wytłumaczcie mi łopatologicznie

kurka mam zgryz - czytam , czytam i...głowa boli

- dziewczyna zatrudniona w niepełnym wymiarze ( trochę ponad 1/2 etatu) po filozofii z pp i ukończoną podyplomową logopedią- ale bez uprawnień, bo jeszcze nie napisała pracy dyplomowej i nie ma papierka - uczy filozofii, etyki i ma zajęcia logopedyczne

ma stopień n-la kontraktowego (bo miała więcej niż  1 godz. zgodnie z kwalifikacjami)

od września 2003 rozpoczęła staż na mianowanego (nie ma wszystkich godzin zgodnie z kwalifikacjami, bo jeszcze nie napisała pracy dyplomowej - po "staremu" mogła zacząć staż i awansować)

co z nią?- Mówi, że kończy już pisać pracę - więc będzie miała pełne kwalifikacje  - ale czy jej staż będzie ważny? ( bo teraz nie spełnia wymagań art. 3)

- moja wice - zaczęła staż na dyplomownego też nie mając 1/2 zajęć zgodnie z kwalifikacjami ( jest historykiem, ale uczy też angielskiego - chciała więcej godzin tego ostatniego ) - ręce opadają ...........

Proszę ślicznie o pomoc

kuba01-06-2005 19:21:57   [#37]

a co z takim przypadkiem?

Nauczyciel kontraktowy zatrudniony z dniem 1 września 2002r. na 2 godziny j.francuskiego (zgodnie z kwalifikacjami). Brak nauczyciela do nauczania j.angielskiego i stąd uzupełniono mu etat godzinami tego języka (student j.angielski). Rozpoczął staż, bo... niby wystarczyła 1 godzina zgodnie z kwalifikacjami i... tak przez 2 lata 9 miesięcy czyli teraz kończy staż. Co myślicie o postępowaniu kwalifikacyjnym w takim przypadku?
beera01-06-2005 19:27:01   [#38]

niech sobie

stażują, ale...

Moim zdaniem pani filozof spokojnie- zdobędzie uprawnienia logopedy i będzie pracowała powyżej 1/2 zgodnie z kwalifikacjami ( nawet wam się chwali, ze wobec zmiany przepisu dziewczyna zdobywa wyksztalcenie by pracowac zgodnie z kwalifikacjiami 1/2 etatu;-)

W przypadku anglisto- historyczki chyba należalo jej dać we wrzesniu 1/2 historii, i tak proponowałabym od wrzesnia 2005

 

Mankamentem jest  brak  KN przepisow przejściowych w tym względzie- ich brak powoduje, ze  według dziś obowiązujących przepisow odbywają staż niezgodnie z prawem i moze byc problem z pozytywnie zakończonym postępowaniem awansowym.

maeljas01-06-2005 19:33:15   [#39]

Asiu

dzięki -

boję sie tylko

"ze  według dziś obowiązujących przepisow odbywają staż niezgodnie z prawem i moze byc problem z pozytywnie zakończonym postępowaniem awansowym."

a w przyszłym roku szkolnym mam mierzenie , więc pewnie ta sprawa wypłynie a przede wszystkim szkoda mi dziewczyn bo dobre

beera01-06-2005 19:36:51   [#40]

zastosowałam skrot

problem z pozytywnie zakończonym postępowaniam awansowym moze być ze względu na brak kwalifikacji- rzecz jasna, bo "nielegalnośc stażu na dziś" jest hipotetyczna

beera01-06-2005 19:40:41   [#41]

o Marta

zapytałaś  o to zdanie, ktore nie podoba mi się- bo wiem, ze rozpoczęły staż zgodnie z przepisami prawa.

Wiec w zasadzie nie powinno być problemu, kurcze

ale znam też praktykę szkolną...

Od wrezsnia masz mierzenie i obie będą juz zatrudnione na 1/2 zgodnie z kwalifikacjami- zrobilabym tak, zeby uniknąc klopotow.
Choć i tak uważam, ze kwestionowanie ich stazu jest raczej błędem.

beera01-06-2005 19:45:08   [#42]

KUba...

nie wiem- nich przyjdzie Bogna, bo latwiej we dwie przegadując sobie

masz tak:
 Rozpoczął staż, bo... niby wystarczyła 1 godzina zgodnie z kwalifikacjami i... tak przez 2 lata 9 miesięcy czyli teraz kończy staż. Co myślicie o postępowaniu kwalifikacyjnym w takim przypadku?

Podczas trwania stażu zmienił sie przepis
3) stażu - rozumie się przez to okres zatrudnienia nauczyciela w przedszkolach, szkołach, placówkach i innych jednostkach organizacyjnych, o których mowa w art. 1 ust. 1 i 1a oraz ust. 2 pkt 2, w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, rozpoczętego i realizowanego w trybie i na zasadach określonych w przepisach rozdziału 3a,

Brak jest przepisów przejściowych, więc pat

Ja na twoim miejscu brnęłabym w to- jesli jej ktoś odrzuci wniosek wtedy wytoczyłabym armaty w postaci uzasadnień dla trwania stażu( nic mi nie wiadomo o mozliwości przerwania go przez dyrektora w takiej sytuacji) ( a skoro nikt jej nie przerwał staż- to ma staż za sobą)

maeljas01-06-2005 19:46:00   [#43]
czytając ten wątek i inne na ten tamat zaczęłam sie 'strachać' - wolę na zimne dmuchać ( pomijam już wyrażanie swojego zdania na temat awansownia" w tej formie)
bogna01-06-2005 23:25:20   [#44]

staż - 1 godz. czy 1/2 etatu?

Sprawdzam KN i - cholerka ;-(

od 06.04.2000r - do 20.10.2001r.

Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:

3) stażu - rozumie się przez to okres zatrudnienia nauczyciela w przedszkolach, szkołach, placówkach i innych jednostkach organizacyjnych, o których mowa w art. 1 ust. 1 oraz ust. 2 pkt 2, w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, rozpoczętego i realizowanego w trybie i na zasadach określonych w przepisach rozdziału 3a;

od 21.10.2001r. - 30.08.2004r.

Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:

3) stażu - rozumie się przez to okres zatrudnienia nauczyciela w przedszkolach, szkołach, placówkach i innych jednostkach organizacyjnych, o których mowa w art. 1 ust. 1 oraz ust. 2 pkt 2, w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, rozpoczętego i realizowanego w trybie i na zasadach określonych w przepisach rozdziału 3a, z tym że w przypadku nauczycieli, o których mowa w art. 9e ust. 1-3, równoważny z odbywaniem stażu jest odpowiednio okres zatrudnienia na tych stanowiskach lub czas urlopowania lub zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy;

i aktualna wersja

Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:

3) stażu - rozumie się przez to okres zatrudnienia nauczyciela w przedszkolach, szkołach, placówkach i innych jednostkach organizacyjnych, o których mowa w art. 1 ust. 1 i 1a oraz ust. 2 pkt 2, w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, rozpoczętego i realizowanego w trybie i na zasadach określonych w przepisach rozdziału 3a, z tym że w przypadku nauczycieli, o których mowa w art. 9e ust. 1-3, równoważny z odbywaniem stażu jest odpowiednio okres zatrudnienia na tych stanowiskach lub czas urlopowania lub zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy;

-----------------------

więc to nie jest tak, że w KN coś się zmieniło - to zmieniła się interpretacja MENiS

bogna01-06-2005 23:31:14   [#45]

poprzednia interpretacja MENiS

"38 pytań w sprawie znowelizowanej Karty Nauczyciela" (dostępne to było na stronach internetowych MENiS)

20. Co należy rozumieć przez pojęcie wymagane kwalifikacje, o którym mowa w art. 7 ustawy z dnia 18 lutego 2000 r.? Czy jeżeli nauczyciel realizuje pensum 18 godzinne, w tym 5 godzin zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami, należy uznać, że posiada kwalifikacje?

Przez pojęcie wymagane kwalifikacje należy rozumieć kwalifikacje okreslone w rozporzadzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 paĄdziernika 1991 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz okreslenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli nie majacych wyższego wykształcenia (Dz. U. Nr 98, poz. 433 z póĄn. zm.), z uwzględnieniem brzmienia § 12 tego rozporzadzenia. Art. 7 ustawy z dnia 18 lutego 2000 r. nie okresla w jakim wymiarze nauczyciel powinien realizować zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, aby można było uznać, iż zatrudniony jest zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami. Stad też, należy uznać, iż nauczyciel, o którym mowa w pytaniu, posiada wymagane kwalifikacje w rozumieniu art. 7 ustawy.

zgredek01-06-2005 23:35:05   [#46]

do tego sie ustosunkowali:

Należy zwrócić uwagę, że odpowiedzi na pytania w opinii „38 pytań w sprawie znowelizowanej Karty Nauczyciela” dotyczą stanu prawnego obowiązującego w dniu 6 kwietnia 2000 r. Cytowana opinia dotyczyła uzyskania w dniu wejścia w życie ustawy z dnia 18 lutego 2000 r., tj. w dniu 6 kwietnia 2000 r., stopnia nauczyciela kontraktowego z mocy prawa na podstawie art. 7 ust. 3 tej ustawy. W świetle obecnego brzmienia przepisów art. 10 i 11 ustawy – Karta Nauczyciela nauczycielowi można powierzyć wyłącznie nauczanie takiego przedmiotu lub prowadzenie takich zajęć, do których posiada wymagane kwalifikacje. Odpowiednio do wymiaru realizowanych zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych ustala się wymiar zatrudnienia nauczyciela.

;-)

bogna01-06-2005 23:39:32   [#47]

i aktualna interpretacja MENiS

1. Warunkiem odbywania stażu na kolejny stopień awansu jest zatrudnienie zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami w wymiarze co najmniej ½ obowiązkowego wymiaru zajęć w jednej lub łącznie w kilku szkołach (art. 3 pkt 1 oraz art. 22 ust. 3 i 4 ustawy – Karta Nauczyciela).

Nauczycielowi można zatem powierzyć wyłącznie nauczanie takiego przedmiotu lub prowadzenie takich zajęć, do których posiada wymagane kwalifikacje. Odpowiednio do wymiaru realizowanych zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych ustala się wymiar zatrudnienia nauczyciela. Przepisy art. 10 ustawy – Karta Nauczyciela stwarzają możliwość zatrudnienia nauczyciela w niepełnym wymiarze zajęć, niezależnie od posiadanego stopnia awansu zawodowego. Warunkiem ubiegania się o kolejne stopnie awansu jest zatrudnienie w wymiarze co najmniej ½ etatu.

 Należy zwrócić uwagę, że jedyny wyjątek od wskazanej powyżej zasady, uzależniającej możliwość odbywania stażu na kolejny stopień awansu zawodowego od spełniania wymagań kwalifikacyjnych, ustanowiono w przepisach wprowadzających nową koncepcję statusu zawodowego nauczycieli, tj. w przepisach art. 7 ust. l i 6 ustawy z dnia 18 lutego 2000 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 19, poz. 239 ze zm.).

2. Należy zwrócić uwagę, że odpowiedzi na pytania w opinii „38 pytań w sprawie znowelizowanej Karty Nauczyciela” dotyczą stanu prawnego obowiązującego w dniu 6 kwietnia 2000 r. Cytowana opinia dotyczyła uzyskania w dniu wejścia w życie ustawy z dnia 18 lutego 2000 r., tj. w dniu 6 kwietnia 2000 r., stopnia nauczyciela kontraktowego z mocy prawa na podstawie art. 7 ust. 3 tej ustawy. W świetle obecnego brzmienia przepisów art. 10 i 11 ustawy – Karta Nauczyciela nauczycielowi można powierzyć wyłącznie nauczanie takiego przedmiotu lub prowadzenie takich zajęć, do których posiada wymagane kwalifikacje. Odpowiednio do wymiaru realizowanych zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych ustala się wymiar zatrudnienia nauczyciela.

----------------

całość wyjaśnień MENiS jest tutaj:

Pytania dotyczące przepisów ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 z późn. zm.):

zał. D. Igielska MENiS

zgredek01-06-2005 23:44:13   [#48]
:-)))))))))))
bogna01-06-2005 23:46:08   [#49]

i jeszcze zacytuję siebie, bo już trochę o tym gadaliśmy ;-)

http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=8896&fs=0&st=50

Najbardziej mnie poruszyła jednoznaczna inerpretacja MENiS odnośnie konieczności 1/2 etatu zgodnie z kwalifikacjami - dla możliwości reazlizacji stażu awansowego.

Uczestniczyłam w wielu komisjach na dyplomowanego, w których przyjmowano wcześniejszą interpretację - wystarcza 1 godz. zgodnie z kwalifikacjami;

i teraz jak - te wszystkie awanse powinny być cofnięte? - jako decyzje podjęte z rażącym naruszeniem prawa?

Zastanawiam się też nad możliwoscią awansowania wicedyrektorów lub osób sprawujących inne funkcje kierownicze - przy zniżce godzin przekraczajacej 1/2 etatu mogą oni nie mieć możliwosci wykazania się pracą w wymiarze co najmniej 1/2 etatu zgodnie z kwalifikacjami ;-(

i Marek tak ładnie mnie pocieszył:

Marek Pleśniar 05.05.2005 10:12 [#90]

Bogna

"Uczestniczyłam w wielu komisjach na dyplomowanego, w których przyjmowano wcześniejszą interpretację - wystarcza 1 godz. zgodnie z kwalifikacjami"

i dobrze

interpretacja MENIS nie jest rozporządzeniem i jest równie dobra jak Twoja. Chybajakośtak tu się umawialiśmy;-)

bogna01-06-2005 23:47:22   [#50]
ooooo - cześć zgredku :-))))))))))))))))
strony: [ 1 ][ 2 ]