Odpowiedź Rzecznika - dla OSKKO.
Stanowisko to podziela Rzecznik Praw Obywatelskich.
Nadto podkreślenia wymaga również to, że w przypadku każdej osoby zatrudnionej na podstawie Kodeksu pracy będącej kierownikiem zakładu pracy wymaga się od niej dyspozycyjności. Tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach osoba ta ma dodatek z tytułu godzin nadliczbowych, jej czas pracy jest tzw. nienormowanym czasem pracy. Jako pracodawca ponosi ryzyko związane z zatrudnianiem pracowników. Organizuje pracę i odpowiada za efekty pracy podległych pracowników itp.
W swoim piśmie do Rzecznika podważacie Państwo przede wszystkim realne możliwości wykorzystania urlopu wypoczynkowego przez dyrektorów szkół, a zagadnienie to jest wtórne do zagadnienia zgodności wskazanych wyżej regulacji prawnych z Konstytucją RP. Skierowanie zaś przez Rzecznika wniosku do Trybunału Konstytucyjnego wiąże się ze wskazaniem przez niego argumentów świadczących tejże niezgodności. Takich argumentów jednak Rzecznik nie znajduje.
Natomiast kwestia praw i obowiązków nauczycieli, w tym dyrektorów szkół, wynikających ze stosunku pracy, jak zapewnia Ministerstwo, musi być przedmiotem szerokiej debaty społecznej, co będzie możliwe w ramach realizacji zaakceptowanej przez Radę Ministrów z dnia 2 sierpnia 2005r. „Strategii Rozwoju Edukacji na lata 2007-2013".
Z poważaniem