powrót

Stanowisko Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty

Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie egzaminów eksternistycznych.

 


 Uwagi Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty

dotyczące

projektu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie w sprawie egzaminów eksternistycznych

W związku ze skierowaniem do konsultacji projektu rozporządzenia w sprawie egzaminów eksternistycznych informuję, że Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty zgłasza do w/w aktu pytania oraz wnioski:

proj. rozp.

uwagi

§ 4.

 

§ 9.

Jaki dokument potwierdza pracę w zawodzie? Do jakiej klasyfikacji należy się odnieść – klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego czy klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy?

Czy dwuletnia praca w zawodzie określonym w dotychczas obowiązującym rozporządzeniu w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego daje uprawnienia do przystąpienia do egzaminu potwierdzającego kwalifikację wyodrębnioną w zawodzie (czy przykładowo praca w zawodzie murarz daje podstawę przystąpienia do egzaminu potwierdzającego kwalifikację K1-wykonywanie robót murarskich -  w zawodzie murarz-tynkarz; kwalifikację K2-wykonywanie robót tynkarskich)?

Jak można wykazać się dwuletnią pracą w zawodzie, w którym zamierza się dopiero uzyskać kwalifikację? Przykładowo – jak osoba, która zamierza przystąpić do egzaminu na kwalifikację K3 (kosztorysowanie) w zawodzie technik budownictwa ma się wykazać pracą jako technik budownictwa?

§ 5.1.

Młodociany pracownik, który ukończył kształcenie teoretyczne w zasadniczej szkole zawodowej musi czekać do października na możliwość przystąpienia do egzaminu potwierdzającego ostatnią kwalifikację w zawodzie (mało prawdopodobne jest, ze przystąpi do egzaminu w lutym, na 4 miesiące przed zakończeniem nauki);

Czy dla absolwentów ZSZ realizujących kształcenie praktyczne jako uczniowie też jest przewidywany tak późny termin egzaminu?

§ 12

Czy dla kwalifikacji zawodowych jest nieograniczony okres „składania” kwalifikacji? Czy od potwierdzenia pierwszej i ostatniej kwalifikacji w zawodzie może upłynąć przykładowo 10 lat i zdający, który posiada odpowiedni poziom wykształcenia otrzyma dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe?

§ 28.2

Czy osoba, która zdała egzaminy eksternistyczne z zakresu wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla zasadniczej szkoły zawodowej ale nie ukończyła kwalifikacyjnych kursów zawodowych, może kontynuować kształcenie począwszy od klasy drugiej liceum ogólnokształcącego dla dorosłych?

§ 34.3

Jakie należy złożyć dokumenty potwierdzające wysokość dochodu?