Forum OSKKO - wątek

TEMAT: kiedy nauczyciel wspomagający
strony: [ 1 ][ 2 ]
bomis29-09-2015 09:59:18   [#01]

W grupie przedszkolnej 3 i 4 latków mam dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Dziecko to ma również przyznane wczesne wspomaganie rozwoju - 2 godz. tygodniowo.

Wczesne wspomaganie jest już realizowane.

W orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego jest mu potrzebny nauczyciel wspomagający.

Czy organ prowadzący obligatoryjnie MUSI dać nauczyciela wspomagającego czy tylko MOŻE.

To dziecko jest niedosłyszące.

W tej samej grupie jest dziecko na wózku.

Czy na tej podstawie mogę ubiegać się o nauczyciela wspomagającego?

Jeżeli tak to czy na cały etat?

 

 


post został zmieniony: 29-09-2015 09:59:58
rzewa29-09-2015 23:52:06   [#02]

ubiegać sie możesz, a nawet musisz -> OP może dać ale nie musi

jak da, to decyduje o wymiarze w sposób całkowicie uznaniowy, zatem ubiegaj się o takiego n-la na cały etat, argumentuj, może będzie zgoda...

Macia01-10-2015 11:18:45   [#03]

a jak jest napisane, że wskazane zatrudnienie pomocy nauczyciela wspomagającego a my nawet nie mamy nauczyciela wspomagającego to o co chodzi, kto to jest pomoc nauczyciela wspomagającego czy wogóle jest ktoś taki i jakie kwalifikacje powinien mieć. Podejrzewam że to pomyłka i chodzi o zwykłą pomoc nauczyciela, co do której chyba nie ma wymogów kwalifikacyjnych.

DYREK01-10-2015 12:09:29   [#04]

 § 7  oraz  § 10, 11

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 lipca 2015 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz.U. 2015 poz. 1113)

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20150001113 


post został zmieniony: 01-10-2015 12:12:02
Bas08-12-2015 14:16:22   [#05]

Mam ucznia w kl. IV SP ogólnodostępnej z Aspergerem. W orzeczeniu napisano, cyt.: wskazany asystent nauczyciela". Targają mną wątpliwości.

1. Rozporządzenie mówi o asystencie w kl. I-III, czy poradnia zrobiła błąd w nazewnictwie?

2. Czy muszę zatrudnić od 1.01.2016 dodatkowego nauczyciela (wspomagającego?), a jeżeli tak, to co ma robić? Mam specjalistę od rewalidacji, który prowadzi zajęcia z dzieckiem w ramach pomocy p-p, ale przecież to nie to samo (?). Co to znaczy współrealizować zajęcia? Czy ma siedzieć z dzieckiem w sali jak asystent? Rodzice nie chcą asystenta (byli przy IPECIE, program nie uwzględnia takiej pomocy). Czy podstawą przydzielenia jest ich wniosek, czy robię to z urzędu? Zadania takiego nauczyciela określa ust. 4, ale jak to wygląda w praktyce?

Przytaczam ustęp z rozporządzenia i proszę o pilną pomoc.

§ 7. 2. W przedszkolach ogólnodostępnych, innych formach wychowania przedszkolnego i szkołach ogólnodostępnych, w których kształceniem specjalnym są objęte dzieci i uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na autyzm, w tym zespół Aspergera, lub niepełnosprawności sprzężone, zatrudnia się dodatkowo:

1) nauczycieli posiadających kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych lub specjalistów, lub

2) w przypadku klas I–III szkoły podstawowej – asystenta, o którym mowa w art. 7 ust. 1e ustawy, lub

3) pomoc nauczyciela

– z uwzględnieniem realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.

 

Bas08-12-2015 20:25:22   [#06]

Podniosę, może ktoś...

bosia08-12-2015 22:01:16   [#07]

zgodnie z rozporządzeniem musisz zatrudnić którąś z osób wymienionych w § 7. 2. -  w kl. IV oprócz asystenta

nie ma znaczenia, czy w orzeczeniu poradni zostało napisane, że dla ucznia zaleca się zatrudnienie...., czy też nie - jeśli Twój uczeń ma orzeczenie ze względu na autyzm, Aspergera, niepełnosprawności sprzężone to obliguje Cię do tego rozporządzenie

natomiast w podanym przez Ciebie przypadku poradnia zrobiła błąd - asystent tylko dla I-III, tak jak napisałaś

zadania takiej osoby są takie same jak w oddziałach integracyjnych

---

nauczyciel wspomagający to potoczne określenie nauczyciela współorganizującego proces kształcenia uczniów niepełnosprawnych - jego pensum tak jak dla danego typu szkoły z KN

specjalista - pensum określa OP

pomoc nauczyciela - KP, jest w wykazie pracowników samorządowych

rzewa08-12-2015 22:04:56   [#08]

powinnaś kogoś  zatrudnić - może to być albo n-l wspomagajacy albo pomoc nauczyciela

o tym kto to ma być oraz w jakim wymiarze czasu pracy decydujesz razem z OP -> jest to zmiana arkusza organizacyjnego, która musi być zatwierdzona przez OP

Ala08-12-2015 22:13:22   [#09]

zatrudnia się dodatkowo:

1) nauczycieli posiadających kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych

tu jest mowa o nauczycielu wspomagającym, którego powinnaś zatrudnić

dalej trzeba czytać § 7. ust. 4 - zadania nauczyciela wspomagającego (tam jest opisane na czym polega współrealizacja)

i ust.5 - dyrektor określa, na których zajęciach n-el wspomagający powinien być obecny w zależności od tego ile OP da godzin

Ala08-12-2015 22:14:14   [#10]

o! i bosia i rzewa :)

basias08-12-2015 22:20:51   [#11]

Uczeń w klasie IV z zespołem Aspergera nauczany indywidualnie (zajęcia w szkole) - nie zatrudniam dodatkowo pomocy?

Upewnijcie mnie, proszę.

Ala08-12-2015 22:54:53   [#12]

moim zdaniem, nie :)

izael09-12-2015 06:53:52   [#13]

a jeśli jest włączany w zajęcia z całą klasą, to może jednak powinno się zatrudnić osobę dodatkową...?

basias09-12-2015 08:24:58   [#14]

też mam takie wątpliwości

i nie pomaga mi czytanie przepisów - nie potrafię nic na ten temat wyczytać

izael09-12-2015 08:35:47   [#15]

bo przepisy nie są po to, byśmy je rozumieli:)

służą do "łapania" dyrektora podczas kontroli

;)

Bas09-12-2015 09:41:35   [#16]

Dziękuję, jestem już nieco mądrzejsza. Pozostaje rodzic, który sobie nie życzy obecności innego nauczyciela obok dziecka na lekcji. Co zrobić? Nie otrzymałam odpowiedzi, czy zatrudniam na wniosek, ale sądząc z brzmienia przepisu  - "zatrudnia się" - to robię to z urzędu.

juasia09-12-2015 10:35:56   [#17]

A czy mogę w przypadku braku specjalisty dla Aspergera zatrudnić pedagoga po pedagogice leczniczej (dla dzieci przewlekle chorych). Tym bardziej, że ten n-l bardzo dobrze nawiązuje z nim kontakt, a w przypadku Dzieci z autyzmem i Aspergerem jest to niezwykle istotne. Poszukiwania pedagoga specjalnego robię od kilku miesięcy i bez skutku. Nadmienię również, że mam rewalidatorów wszystkich innych specjalności, ale brak po pedagogice specjalnej (ogólnej).

Bas09-12-2015 13:19:21   [#18]

Będę drążyć dalej, po poszukałam w sieci i znalazłam wyjaśnienie, że taki nauczyciel powinien być zatrudniony, gdy w orzeczeniu jest wskazanie do tego. Patrz tiret w par. 7.2

"– z uwzględnieniem realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego."

A więc - obligatoryjnie czy na podstawie zaleć poradni? Co z rodzicem, który nie chce?

 

Ala09-12-2015 14:56:54   [#19]

pomoc psychologiczna jest dobrowolna, jeśli rodzic nie chce to niech złoży stosowne oświadczenie na piśmie

bosia09-12-2015 16:34:57   [#20]

Bas, realizujesz zalecenia zawarte w orzeczeniu

ale wcześniej można było prosić op o zatrudnienie nauczyciela wspomagającego, jeśli w orzeczeniu była taka sugestia

i też op nie musiał się zgodzić, bo to było tylko wskazanie

teraz, jeśli jest to któraś z niepełnosprawności wymieniona w ustępie 2, to musisz zatrudnić, bez względu na to czy jest wskazanie w orzeczeniu o zatrudnieniu, czy też nie-to wynika z rozporządzenia

 

koala09-12-2015 18:01:21   [#21]

Uczeń klasy IIIG z Aspergerem. Oczywiście ma deficyty, ale i tak jest lepszy od wielu w normie (zachowanie i nauka). Rodzice sprzeciwiają się pomocy w osobie n-la wspomagającego. Prawdę mówiąc, wcale im się nie dziwię.  Ma rewalidację, ma dodatkowe wspomaganie  z języków oraz matematyki i fizyki. Chcą napisać pismo, że rezygnują. Czy mogą i czy to będzie dla dyrektora wiążące?

 

Bas09-12-2015 19:31:18   [#22]

michba, to tak jak u mnie. Jednak moi rodzice nie chcą tylko wspomagającego (obawiają się stygmatyzacji, bo szkoła jest bez oddziałów integracyjnych, no i miejscowość mała...).

Czy mogą tak wybiórczo zrezygnować, resztę pomocy akceptują i są zadowoleni z wyników.

Matko, czy my musimy tak boleśnie dochodzić do intencji ustawodawcy?!

Ala09-12-2015 20:01:14   [#23]

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

z dnia 30 kwietnia 2013 r.

w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach

§ 4. Korzystanie z pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu, szkole i placówce jest dobrowolne i nieodpłatne.

Ala09-12-2015 20:02:05   [#24]

rodzice mogą nie wyrazić zgody na proponowaną formę pomocy :)

maeljas09-12-2015 21:10:08   [#25]

Może i ja uzyskam waszą poradę

Klasa ogólnodostępna - w niej troje dzieciaków z orzeczeniem : autyzm i zespół Aspergera  - klasa III SP - od pierwszej klasy jeden nauczyciel  ( edukacja wczesnoszkolna + pedagogika specjalna) - dzieciaki nie potrzebują dodatkowego wsparcia w klasie ( mają dużo zajęć pozalekcyjnych i wspierających), świetnie funkcjonują społecznie  i dydaktycznie -

Nie widzę sensu, by od stycznia wprowadzać do nich n-la wspierającego czy asystenta  - jak z tego wybrnąć w świetle konieczności zatrudnienia ww wymienionych?

bosia09-12-2015 21:34:03   [#26]

Ala, moim zdaniem to nowe rozporządzenie zobowiązuje dyrektora do zatrudnienia

a pomoc psychologiczna w myśl podane przez Ciebie rozporządzenia ma inny wymiar i inaczej się ją organizuje i na nią rodziece mogą nie wyrazic zgody

Ala09-12-2015 22:18:13   [#27]

a moim zdaniem rodzic może nie wyrazić zgody na nauczyciela wspomagającego

oba rozporządzenia powinno się czytać łącznie

bosia09-12-2015 22:58:22   [#28]

zatrudnienie dotyczy wspomagania zajęć lekcyjnych, pomoc psychologiczna jest rozumiana szerzej

a to z uzasadnienia do tego nowego rozporządzenia:

W przypadku przedszkoli ogólnodostępnych, innych form wychowania przedszkolnego i szkół ogólnodostępnych, w których kształceniem specjalnym są objęci uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na autyzm, w tym zespół Aspergera, lub niepełnosprawności sprzężone, wprowadzono nowe rozwiązanie polegające na obowiązku zatrudnienia w ww. jednostkach systemu oświaty dodatkowo nauczycieli posiadających kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, specjalistów, asystentów nauczycieli, o których mowa w art. 7 ust. 1e ustawy o systemie oświaty (w przypadku klas I-III szkoły podstawowej) lub pomocy nauczyciela, uwzględniając zalecenie zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego (§ 7 ust. 2 rozporządzenia).

Ponadto należy zaznaczyć, iż wprowadzenie obowiązku zatrudniania dodatkowych osób w celu wsparcia dziecka z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, lub z niepełnosprawnościami sprzężonymi stanowi pierwszy etap planowanych, kompleksowych zmian zmierzających docelowo do zapewnienia każdemu dziecku niepełnosprawnemu kształcącemu się w przedszkolach ogólnodostępnych, innych formach wychowania przedszkolnego i szkołach ogólnodostępnych wsparcia ze strony dodatkowo zatrudnionej osoby.


post został zmieniony: 09-12-2015 23:01:27
bosia09-12-2015 23:08:19   [#29]

natomiast nie ma obowiązku zatrudniać na wszystkie lekcje, dyrektor decyduje na które

§7

5. Dyrektor przedszkola lub szkoły, a w przypadku innej formy wychowania przedszkolnego prowadzonej przez osobę prawną niebędącą jednostką samorządu terytorialnego lub osobę fizyczną – osoba kierująca inną formą wychowania przedszkolnego, uwzględniając indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym, wyznacza zajęcia edukacyjne oraz zintegrowane działania i zajęcia, określone w programie, realizowane wspólnie z innymi nauczycielami przez nauczycieli, o których mowa w ust. 1, ust. 2 pkt 1 i ust. 3 pkt 1, lub w których nauczyciele ci uczestniczą.

6. Specjaliści i pomoc nauczyciela, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 3 oraz ust. 3 pkt 1 i 3, realizują zadania wyznaczone przez dyrektora przedszkola lub szkoły, a w przypadku innej formy wychowania przedszkolnego prowadzonej przez osobę prawną niebędącą jednostką samorządu terytorialnego lub osobę fizyczną – osobę kierującą inną formą wychowania przedszkolnego.

Ala09-12-2015 23:09:15   [#30]

no to mnie przekonałaś prawie chociaż nie do końca ;)

bo to oznacza, że korzystanie z pomocy p-p udzielanej uczniowi nie jest jednak dobrowolne i należy dziecko uszczęśliwić na siłę 

czyli jest niespójność :(

 

bosia09-12-2015 23:21:26   [#31]

a sądzisz, że w oddziałach integracyjnych też rodzice mogą nie wyrazić zgody na zatrudnienie nauczyciela wspomagającego?

bo jeśli pomoc psychologiczna jest dobrowolna, to przypuśćmy, że np. wszyscy rodzice nie chcą nauczyciela wspomagajacego

do tej pory nikt nie widział niespójności tych przepisów

ja ich nadal nie widzę

jeśli byłaby dowolność, to raczej op od razu by z tego skorzystał

dowolność jest w wyborze zajęć, na których będzie obecny drugi nauczyciel (specjalista, pomoc...)

rzewa09-12-2015 23:28:28   [#32]

hm... ja to rozumiem nieco inaczej...

ten nauczyciel wspomagający czy pomoc nauczyciela (lub asystent nauczyciela), to nie jest osoba zatrudniona do ucznia z takim problemem

jest to wspomaganie n-la uczącego w oddziale, do którego uczęszcza uczeń z takim orzeczeniem

czyli wskazane przez dyrektora zajęcia (jak sie OP zgodzi to mogą być nawet na wszystkie - ale to bogaty OP być by musiał) są prowadzone przez tandem n-li, a to oznacza, że nie ma tu nic do rzeczy ew. zgoda rodzica, gdyż w żaden sposób to nie dotyczy tylko tego dziecka

Ala09-12-2015 23:45:35   [#33]

rzewa: można i tak rozumieć :)

ale jeśli nauczyciel się pojawi w klasie z powodu ucznia X, to i tak rodzice będą to mogli uważać za stygmatyzację jak w poście Bas

Bosia: nie ma obowiązku uczęszczania dziecka do klasy integracyjnej, o tym decydują rodzice

bosia10-12-2015 08:28:45   [#34]

ja rozumiem to tak jak Rzewa:-)

Bas10-12-2015 10:03:59   [#35]

Czyli jak, technicznie? Cyt. z rzewy :"zajęcia (...)są prowadzone przez tandem n-li". Rozumiem to jako współudział wspomagającego w przygotowaniu zajęć (np. przystosowanie zadań, forma ćwiczeń) i asystowanie, pomoc uczniowi na lekcji, a nie jako prowadzenie zajęć. W grę wchodzą przecież kwalifikacje przedmiotowe.

Cały czas mam na myśli szkołę masową w małej miejscowości, gdzie obecność "osobistego" nauczyciela jest swojego rodzaju stygmatyzacją. Uczniowie nie wiedzą o dysfunkcji kolegi (w przypadku Aspergera to nietrudne), stąd opory rodziców. Przy braku ich zgody tylko na tę formę wsparcia możliwe jest obejście tego wymogu - obecności na zajęciach? Zatrudnić muszę (i to zrobię), jak jednak wykorzystać n-la? Dzieciak ma już tyle pozalekcyjnych wynikających z pomocy p-p (rewalidacji, konsultacje z psychologiem, pedagogiem, czasami terapia). W klasie funkcjonuje sprawnie, nauczyciele dostosowali, co należy. Może właśnie na etapie przygotowań do zajęć można wykorzystać kompetencje wspomagającego?

Rozumiem intencje ustawodawcy, które w szkole z oddziałami integracyjnymi sprawdzą się. Dodam, że oczywiście prowadzimy działania na rzecz tolerancji, jednak sami rozumiecie...

rzewa10-12-2015 13:12:29   [#36]

nie rozumiem... dlaczego uważasz, że ten n-l nie może razem z n-lem prowadzącym uczestniczyć czynnie w realizacji zajęć pomagając nie tyle uczniowi/uczniom co n-lowi prowadzącemu?

jak n-l prowadzący zajęcia będzie zmuszony zwrócić szczególną uwagę na ucznia z orzeczeniem, to w tym czasie n-l wspomagający będzie pracował z pozostałymi uczniami itd. itp.

przecież tak to się właśnie dzieje w klasach integracyjnych

jak n-le pracują w teamie to właśnie powinno tak być: jeden z nich jest specjalistą w jakimś zakresie prowadzonych zajęć, a drugi w innym zakresie i wszystko wtedy idzie ok

juasia10-12-2015 13:33:01   [#37]

Ja znów powrócę do mojego pytania z  #17. Myślę,że ten problem dotyczyć bądzie wielu szkół.

Czy mogę w przypadku braku specjalisty dla Aspergera zatrudnić nauczyciela po pedagogice leczniczej (dla dzieci przewlekle chorych). Tym bardziej, że ten n-l bardzo dobrze nawiązuje z nim kontakt, a w przypadku dzieci z autyzmem i Aspergerem jest to niezwykle istotne. Poszukiwania pedagoga specjalnego robię od kilku miesięcy i bez skutku. Nadmienię również, że mam rewalidatorów wszystkich innych specjalności, ale brak po pedagogice specjalnej (ogólnej).

olaszyma20-05-2016 12:26:20   [#38]

Jak rozwiązujecie ten problem w gimnazjach? W jakim wymiarze zatrudniony jest nauczyciel wspomagający? Od września będę miała ucznia z Aspergerem i drugiego ze sprzężonymi więc nawet jak nie pojawi się trzeci z orzeczeniem i nie powołam klasy integracyjnej to i tak obowiązuje mnie zatrudnienie nauczyciela wspomagającego. Czy 18h wystarczy ? Klasa 1. ma 29h z wf a bez religii, a potem 30 w kl.2. i 31 w klasie 3. Na całość to musiałoby być zatrudnionych dwóch.

olaszyma20-05-2016 14:11:01   [#39]

podnoszę !

dariuszn724-05-2016 09:08:17   [#40]

U mnie z aspergerem nauczyciel wspomagający - etat 24h.

 

olaszyma24-05-2016 14:09:22   [#41]

Dzięki Dariuszn7. Rozumiem że wymiar etatu ustalił OP. A co jeżeli wspomagający jest obecny na pozostałych godzinach? Ma ponadwymiarowe?

Ala24-05-2016 22:01:59   [#42]

nie, skoro OP ustalił np. 24 godziny to wspomagający na tylu ma być

na pozostałych go nie ma

dyrektor ustala na których lekcjach wspomagający ma być

Bas24-05-2016 22:28:12   [#43]

A ja powtórzę moje pytanie z innego wątku o sposób zatrudnienia wspomagającego przy różnym wieku uczniów objętych pomocą. Na jak długo go zatrudniamy? A jeżeli uczeń z orzeczeniem (dajmy na to jedyny w szkole) wyprowadzi się? Co z nauczycielem? Jak skonstruować umowę? (u mnie kontraktowy, wypadałoby na czas nieokreślony).

Jakieś sugestie?

cynamonowa24-05-2016 22:54:56   [#44]

u nas....na czas obowiązywania orzeczenia ucznia

Sisteron16-08-2016 12:08:17   [#45]

Witam,

przedszkole: dziecko 6 letnie w ubiegłym roku szkolnym było objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju dziecka. Teraz otrzymałam orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze wzgl. na niepełnosprawność sprzężoną (autyzm oraz upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim).

Wg  Rozporządzenia w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym powinnam zatrudnić

  • nauczycieli posiadających kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych lub 
  • specjalistów, lub
  • w przypadku klas I-III szkoły podstawowej - asystenta, o którym mowa w art. 7 ust. 1e ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (j.t. Dz.U. z 2015 r., poz. 2156), lub
  • pomocy nauczyciela."

1)  takiego nauczyciela zatrudniam z KP czy KN? na jaki wymiar? na czas realizacji podstawy programowej?

2) jakie powinien posiadać kwalifikacje-oligofrenopedagogika?

3) w roku szkolnym 2016/2017 obowiązuje nas realizacja zaleceń z orzeczenia oraz opinii o wczesnym wspomaganiu, czy tylko orzeczenia? (oba dokumenty wydane na czas pobytu dziecka w przedszkolu)

irdyr21-08-2016 20:38:21   [#46]

Czy dobrze rozumiem? W klasie IV SP dla ucznia z Aspergerem zatrudnia się: nauczyciela( po pedagogice specjalnej) lub specjalistę ( jakiego?) lub pomoc nauczyciela? Czy pomoc nauczyciela to pracownik niepedagogiczny? Obowiązuje go 40-godzinny tydzień pracy?

olaszyma22-08-2016 18:12:44   [#47]

Podpinam się pod pytanie irdyr. Czy w przypadku niepełnosprawności sprzężonej może być ta pomoc nauczyciela czy NI ?

olaszyma23-08-2016 11:39:23   [#48]

Chodzi oczywiście nie o NI ale o nauczyciela wspomagającego.

Luńka25-08-2016 23:45:34   [#49]

Jaką dokumentację prowadzi n-l wspomagający?

bialy196726-08-2016 11:03:56   [#50]

No właśnie, czy podpisuje się razem z nauczycielem, który prowadzi lekcje, czy prowadzi swój dziennik? A jeśli tak, to jaki?

strony: [ 1 ][ 2 ]