Forum OSKKO - wątek

TEMAT: nowe zasady rekrutacji
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ][ 5 ]
Renatka05-02-2014 15:08:16   [#51]

Zastanawiamy się z koleżankami co w sytuacji   z uznanymi odwołaniami rodziców dzieci nieprzyjętych, skoro listy dzieci będą pełne, gdzie ich przyjąć \lub kogo usunąć\

Leszek05-02-2014 15:19:58   [#52]

warto o tym już rozmawiać z organami prowadzącymi, klasy nie są z "gumy"

pozdrawiam

Renatka05-02-2014 15:25:49   [#53]

jestem z przedszkola ,mogę przyjąć tylko do 25 dzieci w grupie, listy przyjęć po rekrutacji wywieszę \wyczerpując wolne miejsca\- to co w przypadku "odwołania pozytywnego". gdy wyrok  sądu będzie nakazywał  przyjąć dziecko?

peter06-02-2014 08:54:07   [#54]

Z dzisiejszego serwisu samorządowego PAP

http://www.samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/134270/Miejsce-dla-5-latka-brObowiazek-gminy#form

Pan minister stwierdził, że 5 i 6-latki są przyjmowane do przedszkoli bez rekrutacji:

Dzieci pięcioletnie nie podlegają rekrutacji, ponieważ gmina ma obowiązek zapewnić im miejsce w przedszkolu – podkreślał wiceminister.

Rekrutacja przeprowadzana jest przecież na wolne miejsca; wolne czyli te, które zostaną samorządom już po przyjęciu pięciolatków (czy sześciolatków, które nie rozpoczną jeszcze nauki w szkole).

Gminy wyznaczają więc terminy, do kiedy mają zgłosić się rodzice „nowych” pięciolatków, tak by organ prowadzący mógł te dzieci rozlokować.

- Kierując dzieci do systemu rekrutacyjnego, doprowadzilibyśmy do sytuacji, że powstałyby przedszkola zapełnione wyłącznie pięciolatkami – dodał wiceminister Krzyżanowski. – Obecne rozwiązania przygotowane przez MEN dają samorządom możliwość kreowania własnej polityki przedszkolnej. Jednostka samorządu terytorialnego będzie panowała nad tym, w których przedszkolach pięciolatki zostaną umieszczone – powiedział."

To w takim razie po co art. 16 ustawy z 6.12.2013 odsyła do art. 6 tej ustawy i każe dyr. szk. podst. robić pełną rekrutację do zerówek i uzgadniać kryteria i punkty z wójtami/burmistrzami? Chyba, że chodzi o przyjęcie dzieci do zaplanowanej przez OP liczby oddziałów, a te które się nie dostaną będą przyjęte w postępowaniu uzupełniającym w sierpniu br.?  Z tego co wiem do zerówek nie stosuje się obwodów i dlatego chyba trzeba rekrutować, a dla tych, którzy się nie dostaną do wybranej zerówki będą miejsca wskazane przez OP w sierpniu . Może ktoś pomoże i mnie oświeci.

 

izael06-02-2014 09:20:54   [#55]

maaaatko

to dyrektor ma słuchać ministra? czy czytać prawo???

a może minister zapoznałby się z prawem...

 

 

Renatko, sądy w Polsce działają tak szybko, że zanim dojdzie do ostatecznych rozstrzygnięć, to dziecko będzie w klasie I.

Nie zawracaj sobie tym głowy... 


post został zmieniony: 06-02-2014 09:25:14
peter06-02-2014 10:19:42   [#56]

Komentarz, który pojawił sięw serwisie PAP - osoba, która była na konferencji:
"samorządowiec:
Byłem na tej konferencji i co prawda najpierw minister powiedział, że rekrutacja dotyczy samych dzieci 3 i 4 letnich, jednak później się z tego wycofał. Mało tego. Zapytał czy wyobrażamy sobie sytuację, że w przedszkolu x będą się uczyły same dzieci 5-letnie? Dochodzi do kuriozalnej sytuacji - z jednaj strony musimy przeprowadzić rekrutacje i to dzieci z największą liczbą uzyskanych punktów mają pierwszeństwo w przyjęciu, a nieprzyjętym dzieciom 5-letnim gminy muszą zapewnić realizację obowiązku w innym przedszkolu, czasem w innej gminie i zapłacić za transport tych dzieci! Nie wprowadzajcie ludzi w błąd, bo tak naprawdę nikt nie wie w tej chwili co robić z 5-latkami, bo każdy z mówców na tej konferencji przedstawiał inne stanowisko. Wiem, że nic nie wiem."

j2306-02-2014 17:34:46   [#57]

potwierdzam, również byłem na konferencji i wiceminister Krzyżanowski odpowiadając na pytania dotyczące 5-latków nie powiedział, że nie podlegają rekrutacji przedszkolnej! To raczej niekompetencja redaktora zamieszczającego tekst. 
Wiele było na ten temat emocji, można mieć na ten temat różne zdanie, ale ustawa jest uchwalona i obowiązuje!
Nie ma żadnej pp (albo jest ona bardzo ryzykowana), aby przyjąć 5-latków poza rekrutacją, zresztą jak?

Jeżeli 5-latek będzie chciał się dostać do przedszkola ma takie same szanse jak 3 lub 4-latek, chyba, że dyrektor/gmina ustali takie kryterium lokalne. Wagi tych ostatnich mogą być różne, więc spokojnie można preferować 5-latków.

peter07-02-2014 08:16:28   [#58]

Prezentacja przygotowana przez MEN do pobrania ze strony:

http://www.samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/134320/Prezentacja-MEN--Zestawienie-kryteriow-rekrutacji-do-placowek-oswiaty

 

DYREK07-02-2014 09:18:59   [#59]

dzięki, przyda się :-)

DYREK07-02-2014 11:37:36   [#60]

tu więcej materiałów:

http://www.ore.edu.pl/index.php?option=com_phocadownload&view=category&id=162:zarzdzanie-owiat-ii&Itemid=1824

j2307-02-2014 17:46:54   [#61]

Art. 20zc ust. 2 uoso Komisja rekrutacyjna przyjmuje kandydata do danego publicznego przedszkola, (...), jeżeli w wyniku postępowania rekrutacyjnego kandydat został zakwalifikowany oraz złożył wymagane dokumenty.

O jakie dokumenty chodzi?

izael07-02-2014 19:28:01   [#62]

Złożył wniosek kandydat ten (jego rodzice) i udokumentował kryteria z ustawy i może jeszcze te co OP wskaże. Wszystko czytelnie przecież tam napisane

:))))

 

 

aaa

i mają to być oryginały albo jakieś odpisy lub cośtam notarialnie poświadczone... więc nie przelewki


post został zmieniony: 07-02-2014 19:29:13
slos08-02-2014 11:30:36   [#63]

Proponuję "rekrutację" w jeden watek scalić.

marmar4908-02-2014 12:23:36   [#64]

Czytam, czytam i oczom nie wierzę - do czego doprowadziły nas pomysły MEN- u i wprowadzane zmiany.

Kuriozalne pomysły tak zapętlone, że trzeba specjalną prezentacje tworzyć (która i tak niczego nie rozjaśnia)

zaś grono doświadczonych dyrektorów (vide powyższa dyskusja) próbuje ją rozgryźć.

Zastanawiam się tylko dlaczego nie ma zapisu o punktach za robotnicze albo wiejski pochodzenie jak drzewiej bywało

a sam minister ma problemy ze zrozumieniem zapisów myląc się na konferencji.

Proponuje powołać nowego ministra ds. rekrutacji - dlaczego nie? Przecież w celu koordynowania prac nad przygotowaniem darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów powołano nowego wiceministra

Benigna08-02-2014 12:32:38   [#65]

Konstytucja RP Art. 32.

  1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
  2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

To tak w sprawie kryteriów ustawowych (konstytucyjnych), które dyskryminują w procesie rekrutacji rodziny pełne, jedno - i dwudzietne, osoby zdrowe...

AnJa08-02-2014 20:45:28   [#66]

Nowy minister zastąpił odwołanego kilka tygodni temu starego - zdaje się ze nawet z tym samym zakresem obowiązków co tamten + nadzór nad podręcznikiem.

j2308-02-2014 23:49:15   [#67]

no dobra, odpowiem sam sobie ;)

myślę, że chodzi o dokumenty, których komisja rekrutacyjna może (nie musi) zażądać po zakończeniu składania wniosków i opublikowaniu listy zakwalifikowanych (art 20t ust. 7). Przypomnę, że obowiązujące załączniki składane są razem z wnioskami. 

Moja wątpliwość polega na tym, czy może tu chodzi też o wezwanie do uzupełnienia wymagalnych dokumentów, czy też ich niezałączenie dyskwalifikuje wniosek?

dorotagm09-02-2014 21:13:11   [#68]

Kryteria grupy I nie powodują w mojej gminie wystarczającego zróżnicowania punktowego, wobec czego:

"Kryteria II GRUPY określa dyrektor
w uzgodnieniu z wójtem
(burmistrzem, prezydentem miasta)."

Czy może mi ktoś wyjaśnić, na czym polega to uzgodnienie: rozporządzeniem, czy uchwałą Rady Miejskiej, a może  prościej? Czas nagli.

Czy kryterium gminnym może być kolejność zgłoszeń?

gosiaes209-02-2014 21:22:53   [#69]

zrobić spotkanie dyrektorów z wójtem, burmistrzem, starostą - ustalić - zapisać i tego się trzymać;-)

 

izael10-02-2014 11:07:57   [#70]

kryterium może być:

kolejność zgłoszeń

miejsce zamieszkania

rodzeństwo w tym samym miejscu się kształcące

itp.

w każdym razie u nas padają takie propozycje

dorotagm10-02-2014 13:52:29   [#71]

A kryterium: ilość deklarowanych godzin?

Macia12-02-2014 13:18:22   [#72]



"są brane pod uwagę łącznie następujące kryteria: 1) wielodzietność rodziny kandydata;2) niepełnosprawność kandydata;3) niepełnosprawnoś......

3. Kryteria, o których mowa w ust. 2, mają jednakową wartość."

Czy tzn. że wartość tych podstawowych też ustala  dyrek w porozumieniu z op czy  mają wartość 1 bo przecież jakąś wartość mieć muszą

joljol12-02-2014 21:46:43   [#73]

Macia, te mają jednakową wagę tzn. nie mają wartości punktowej, dzieci z w/w kryteriami muszą być przyjęte wszystkie

moje propozycje do przedszkola to: 

  • rodzeństwo dzieci już uczęszczających do przedszkola
  • obydwoje rodzice pracujący
  • jeden rodzic pracujący
  • kolejność zgłoszeń

i co jeszcze?

rzewa13-02-2014 07:57:16   [#74]

hm... jak dla mnie nie muszą być przyjęci wszyscy spełniający tylko jedno z tych kryteriów jeśli zostaną przyjęci tylko Ci, którzy spełniają jednocześnie np. 2 kryteria

ale, żeby przyjąć kogoś kto nie spełnia żadnego z tych kryteriów trzeba najpierw przyjąć wszystkich spełniających je

Ank13-02-2014 09:19:03   [#75]

U nas chyba będą w II grupie

  • co najmniej jeden rodzic jest podatnikiem rozliczającym się na rzecz naszej gminy
  • obydwoje rodzice pracujący
  • rodzeństwo uczące się (jedno, nie mylić z kryterium z I grupy gdzie jest troje i więcej dzieci w rodzinie)
  • na pewno nie kolejność zgłoszeń bo wtedy mamy kilkudniowy obóz koczujących całodobowo przed przedszkolem

Ale na moją wiedzę to należy określić wartość punktową kryteriów z I grupy i co ważne przewidzieć aby była wyższa od maksimum jakie można osiągnąć z II grupy

Macia13-02-2014 10:58:29   [#76]

Aniu dokładnie tak myślałam o tej punktacji np. podstawowe po 10 pkt a II grupa np. 6, 4, 2. zwłaszcza że:"Listy zawierają imiona i nazwiska kandydatów uszeregowane w kolejności alfabetycznej oraz najniższą liczbę punktów, która uprawnia do przyjęcia" 

A co robicie z 5-latkami bo ja myślę, żeby dać je na początku kryteriów II grupy np. Dziecko objęte obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego

 

 

ibula13-02-2014 13:26:39   [#77]

u nas dodatkowe kryteria jakie brane są pod uwagę to : ilość deklarowanych godzin, rodzeństwo uczęszczające obecnie lub uczęszczające dawniej (tu rozgraniczenie punktowe), rodzice pracujący / 1 pracujący (rozgraniczenie punktów), bliskość przedszkola do miejsca zamieszkania. Jeśli Rodzic nie dołączy dokumentów do kryteriów ustawowych, tzn, że ich nie spełnia, jeśli w odwołaniu napisze że jest np samotnym rodzicem a nie dołączył tegoż, to mamy proste uzasadnienie że wniosek był niepełny, tak samo usłyszałyśmy na szkoleniu : jeśli we wniosku nie będzie wypełniona jakaś część (np pesel ) to wniosek jest niepełny i nie rozpatrujemy go. Myślałyśmy natomiast o przyznaniu punktów do kryteriów ustawowych , bo jak inaczej policzyć minimalną i maksymalną liczbę punktów ? minimalna musi być przecież podana ?

j2313-02-2014 13:58:02   [#78]

czy dziecko niepełnosprawne (posiadające orzeczenie opks) zgłoszone do oddziału integracyjnego bierze udział w rekrutacji?

jeżeli nie, to w jaki sposób zostaje przyjęte, na podstawie skierowania OP?

Ank13-02-2014 17:07:20   [#79]

pierwszeństwa 5 latków  nie dajemy do kryteriów - wnioski są rozpatrywane na tych samych zasadach co pozostałe http://www.samorzad.pap.pl/depesze/redakcyjne.edukacja.aktualnosci/134536/Info-u-xrodla--Pieciolatek-podlega-rekrutacji-do-konkretnego-przedszkola

jeśli mają być kryteria jak w #77 :

1. rodzeństwo uczęszczające obecnie lub uczęszczające dawniej (tu rozgraniczenie punktowe),

2. rodzice pracujący / 1 pracujący (rozgraniczenie punktów),"

to tak naprawdę każde z nich to dwa kryteria bo każde może mieć przyporządkowaną tylko jedną wartość punktową czyli:

1. rodzeństwo uczęszczające obecnie

2. rodzeństwo uczęszczające dawniej 

3. rodzice pracujący

4. 1 rodzic pracujący

Trzeba się mocno pilnować w tych kryteriach bo dodatkowych jest tylko 6 a pomysłów jak widać mamy wiele

 

 

bosia13-02-2014 19:12:50   [#80]

j23:

dzieci z orzeczeniami nie uczestniczą w rekrutacji, dotyczy to i szkół specjalnych i  integracyjnych

w rekrutacji uczestniczą dzieci do oddziałów integracyjnych, które nie posiadają orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego

 

 

Macia13-02-2014 19:21:46   [#81]

strasznie namieszali z tymi 5 latkami. W  mojej miejscowości jest 1 przedszkole i może się tak stać, ze młodsze dzieci uzyskają więcej punktów niż 5 latek dla którego w tej sytuacji może zabraknie miejsc i co wtedy? Przeciez nie utworzą oddziału przedszkolnego w szkole dla 1 lub 2 dzieci.

bosia13-02-2014 19:56:08   [#82]

Tak, jest namieszane.

W uzasadnieniu jest zapis, ze nie wchodzą w rekrutację, a jednocześnie nie ma zapisu, ze są przyjmowne na zasadzie zgłoszenia jak dzieci do sp i gimnazjów. Konsekwencją Art. 18 uso jest art.20e. Brak takiej konsekwencji w rekrutacji dla art.14b uso.

Nie ma możliwości, aby zabrakło miejsca dla dziecka, które ma obowiązek. Jeśli macie tylko jedno przedszkole, to jest trochę prościej.

Możecie policzyć pięciolatki i określić dopiero wówczas liczbę wolnych miejsc (art.20w) i na nie prowadzić rekrutację pozostałych dzieci.

Przy jednym przedszkolu (i braku innych form, w tym niepublicznych) to trochę można rozumieć w kategoriach obwodowości. Takie jest moje zdanie.


post został zmieniony: 13-02-2014 19:58:35
jaris-113-02-2014 20:10:09   [#83]

A jak z dzieckiem niepełnosprawnym spoza rejonu (ale w tej samej gminie), kandydatem do 1 klasy szkoły podstawowej (szkoła rejonowa ma warunki dla niepełnospr., a my nie bardzo)?

bosia13-02-2014 20:15:51   [#84]

jeśli jest to klasa ogólnodostępna, to podlega normalnej rekrutacji

na wolne miejsca, jeśli takie macie

miejsce to ma zagwarantowane w szkole obwodowej

wyżej napisałam o oddziałach integracyjnych, a to co innego

jaris-113-02-2014 23:40:02   [#85]

A czy niedostosowanie szkoły do potrzeb osób niepełnosprawnych może być powodem negatywnej decyzji komisji rekrutacyjnej?

Macia14-02-2014 09:36:28   [#86]

"Możecie policzyć pięciolatki i określić dopiero wówczas liczbę wolnych miejsc (art.20w) i na nie prowadzić rekrutację pozostałych dzieci" to by znaczyło że 5latki nie podlegają rekrutacji a tego w ustawie nie ma.

 

aza14-02-2014 12:06:14   [#87]

a u nas tak:

http://www.edukacja.warszawa.pl/dla-ucznia-i-rodzica/rekrutacja/przedszkolaki/5548_kryteria-rekrutacji-do-przedszkoli-i-oddzialow


post został zmieniony: 14-02-2014 12:06:26
Macia14-02-2014 12:21:56   [#88]

I tu wg mnie rozsądne potraktowanie tych z obowiązku

Macia14-02-2014 12:23:56   [#89]

tylko jakoś terminów nie widzę

aza14-02-2014 12:37:18   [#90]

aaaa...

bo terminy gdzie indziej:

http://www.edukacja.warszawa.pl/dla-ucznia-i-rodzica/rekrutacja/przedszkolaki/5541_harmonogram-rekrutacji-do-samorzadowych

bosia14-02-2014 19:42:08   [#91]

Maciu, napisałam o sytuacji, kiedy macie jedno przedszkole (nie ma oddziałów i innych form)

u.s.o czytasz w całości, nie tylko rozdział 2a

a masz  art.14b ust.1, z którego wynika wprost, to co napisałam-w przypadku jednego przedszkola i braku innych form i oddziałów

można również wziąc pod uwagę art.14 ust. 3, art. 14 ust. 4, art.14a ust.1, z których wynika także to, co napisałam o zastosowaniu art. 20w

do tego jeszcze art.7 tekstu samoistnego ustawy zmieniającej

to jest rozwiązanie praktyczne w Twoim przypadku, możesz z niego skorzystać lub nie, jeśśli chcesz

inaczej wygląda sytuacja np. w Warszawie:-)

jaris-115-02-2014 17:23:56   [#92]

Ponawiam pytanie: czy niedostosowanie szkoły do potrzeb osób niepełnosprawnych może być powodem negatywnej decyzji komisji rekrutacyjnej?

rzewa16-02-2014 06:27:43   [#93]

nie

szkoła publiczna może nie przyjąć ucznia tylko z powodu braku miejsca (dla dzieci obwodowych i ten powód nie wchodzi w grę)

w rekrutacji nie można preferować dzieci pełnosprawnych, bo szkoła nie jest przystosowana do osób niepełnosprawnych -> OP ma obowiązek szkołę przystosować

natomiast można przekonywać rodzica do zmiany decyzji

j2316-02-2014 21:07:20   [#94]

rzewa nie przesadzaj z tym "OP ma obowiązek szkołę przystosować", jeżeli są zapewnione miejsca oddziałach specjalnych i integracyjnych to trudno sobie wyobrazić, że w szkole bez takich oddziałów "łamie się bariery" za 250 tyś zł, bo w ramach rekrutacji przyjęto jedno dziecko niepełnosprawne. Rodzic musi zdawać sobie sprawę, że szkoła taka nie zapewni dziecku odpowiednich warunków.

 

jaris-117-02-2014 08:59:01   [#95]

A w jaki sposób definiujemy "wolne miejsca"? Czy jest to jakoś z góry określone, czy może to OP określic?

czesiak17-02-2014 09:32:25   [#96]

Podnoszę ten wątek bo też mam problem skąd wiadomo czy są wolne miejsca ? I jeszcze, bo czasu coraz mniej czy może już ktoś opracował zmiany do statutu, harmonogram czy regulamin rekrutacji , czy tylko zmiany do statutu ?

rzewa17-02-2014 11:32:13   [#97]

liczba wolnych miejsc powinna wynikać ze statutu (możliwości lokalowe i organizacyjne szkoły co do liczby oddziałów ich liczebności i zmianowości) oraz ustaleń OP (liczba oddziałów i ich liczebność) jak również przewidywanej liczby uczniów obwodowych


post został zmieniony: 17-02-2014 11:32:36
shegreta17-02-2014 14:06:20   [#98]

no tak, ale liczebność i tak w klasach 1 na poziomie 25.

DYREK17-02-2014 15:49:41   [#99]

nie więcej niż 25;-)

czesiak17-02-2014 16:58:30   [#100]

No to konkretnie,  dzieci w obwodzie 54 (zakładając, że wszyscy się zgłoszą) to ile mam miejsc wolnych. Mogę mieć 3 oddziały robiąc rekrutację spoza obwodu ? Czy 2 oddziały po 27 (wbrew zaleceniom o liczebności) ?

Mam oczywiście miejsce, "ręce do pracy" zapisy statutowe i zawsze dużo dzieci chętnych spoza itp

strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ][ 5 ]