Forum OSKKO - wątek

TEMAT: kto zwalnia dyrektora i wystawia świadctwo pracy?
strony: [ 1 ]
Melba21-08-2012 18:41:36   [#01]

Dyrektor stawał do konkursu i nie wygrał, w arkuszu organizacyjnym na kolejny rok szkolny nie ujął juz siebie, brakło godzin . Napisał (sobie - na koniec maja) wypowiedzenie z art. 20 .  Kto ma mu wystawić świadectwo pracy? Wicedyrektor?  Nowy dyrektor obejmuje funkcję 1.09.

Ania Sz21-08-2012 20:34:08   [#02]

Temat już był trochę wałkowany tutaj.. Ja bym zrobiła tak: dyrektor sam wystawia (kadrowa pewnie) świadectwo pracy z datą 31.08 i sam je sobie podpisuje.

dyrlo21-08-2012 20:41:29   [#03]

Aniu Sz. - ZUS tego nie przełknie.

U nas świadectwo pracy dla odchodzącego dyrektora wystawia kadrowa Starostwa a Starosta podpisuje.

I wiem, że to nie tak ma być ale tak ZUS przyjmuje znaczy chce u nas (a wiadomo "co kraj to obyczaj")

dyrlo21-08-2012 20:44:15   [#04]

A tak nawiasem nowy dyrektor też by mógł być tyle, że On nie będzie miał wglądu w akta starego dyrektora bo (zaznaczam, że u na nie wiem jak u innych) te znajdują się w kadrach OP.

Ania Sz21-08-2012 20:44:49   [#05]

A pracodawcą dyrektora jest szkoła a nie starosta :( Ja wiem że to różnie ludzie robią, ja bym zrobiła jak napisałam w #2...

dyrlo21-08-2012 20:49:49   [#06]

Ja chciałam tak zrobić ale ZUS się nie zgodził. A z nimi nie chciałam się kopać.

Ania Sz21-08-2012 20:51:37   [#07]

A widzisz...

dyrlo21-08-2012 20:54:32   [#08]

No widzę, widzę :-)))

rzewa21-08-2012 22:13:32   [#09]

świadectwo pracy może podpisać nowy dyrektor 1 września - akta muszą wówczas "wrócić" do szkoły

sylwia21-08-2012 22:27:51   [#10]

Ustawa o samorządzie gminnym art 33 ust 5 oraz wyrok NSA z 20 grudnia 2006 r w swoim uzasadnieniu potwierdza, że kierownik urzędu gminy, powiatu czy województwa samorządowego jest zwierzchnikiem służbowym dla dyrektorów szkół.

Przyjąć należy, że w ramach zwierzchnictwa służbowego, wójt wykonuje czynności z zakresu prawa pracy.

 

rzewa21-08-2012 22:31:21   [#11]

hm... nie do końca tak jest i jest szereg wyroków NSA potwierdzających ograniczoność tego zwierzchnictwa

Melba30-08-2012 18:11:56   [#12]

Czyli na pewno nie wicedyrektor ? Dopytuję , bo akurat jestem wice,  czuję ,że  pewien problem się wytworzył i potrzebuję wsparcia na duchu i podpowiedzi rozwiązania .

rzewa30-08-2012 18:29:34   [#13]

może wicedyrektor, o ile ma w zakresie swoich obowiązków podpisywanie świadectw pracy lub jeśli dyrektor jest obecnie nieobecny (korzysta z urlopu lub jest na L4), bo wówczas wice go zstępuje i ma pełnie uprawnień dyrektora

DYREK30-08-2012 19:37:58   [#14]

jak wystawić świadectwo pracy dyrektorowi ?

technicznie można tak:

pieczątka szkoły i swoja do kieszeni, idziemy do OP

pani prowadząca dokumenty kadrowe w OP wypisuje świadectwo  (istotne jest, że pracodawca to szkoła; nie jest  nim urząd gminy,  należy poprawnie wpisać)

dyrektor przystawia pieczątkę szkoły i swoją, podpisuje,

odbiera świadectwo pracy i życzy miłego dnia:-)

w "upartych OP" podpisuje wójt lub upoważniona przez niego osoba  (nie jest to istotne, istotna jest treść świadectwa i pieczątka szkoły - pracodawcy; nie może być pieczątki urzędu gminy)

świadectwo pracy może też podpisać wicedyrektor szkoły, powołany p.o. dyrektor, nowy dyrektor

akta dyrektora (po odwołaniu ze stanowiska, przejściu na emeryturę, zakończeniu stosunku pracy) wracają do szkoły - do pracodawcy


post został zmieniony: 30-08-2012 19:39:40
kwiecie30-08-2012 19:58:07   [#15]

W/w wymienionej sprawie dzwoniłam do ZUS, podam nawet nr 801 400 987. Pani bardzo miła, udzieliła mi odp. , że OP wystawia dyr. świadectwo pracy. Kto w końcu ma rację, kogo w końcu słuchać? Czy my mamy jedną Polskę?

EwaBe30-08-2012 20:08:32   [#16]

Uparty op, który ma swoja siedzibę 150 km od szkoły. To z "pieczątką pod pachą" nie wyjdzie :-)

Szkoła jest pracodawcą, więc dyrektor może sobie świadectwo pracy podpisać sam. Ale żeby uniknąć  kolejnych przepychanek i udowadniania oczywistości, praktyczniej będzie wpisać w zakresie obowiązków wicedyrektorowi (list 13) w części "uprawnienia" podpisywanie dokumentów z zakresu prawa pracy dyrektorowi (poza tymi zastrzeżonymi dla op). Nie ma wicedyrektora? Wpisać głównej księgowej.

Świadectwo pracy wystawia pracodawca, a podpisuje on sam lub upoważniona przez niego osoba. Pieczątka szkoły i podpis pracownika gminy lub wójta? Przecież dyrektor nie ma prawa upoważniać ani wójta, ani tegoż pracownika do podpisywania świadectw pracy pracownikom szkoły.

Jeśli się kiedyś taką praktykę umocuje prawnie, to skończą się dyskusje. No ale co to ja miałam? Aha, życzyć, żebyśmy tylko takie problemy musieli rozstrzygać ;-)

 

 


post został zmieniony: 30-08-2012 20:08:49
kwiecie30-08-2012 20:16:29   [#17]

To jest bardzo powazny problem. W ogóle to nasze prawo jest takie jakie jest. A my musimy się z tym wszystkim ciągle "mocować" i wszystko wszystkim udawadniać. Od czego są urzędnicy i coraz ich więcej. I co ZUS - nie uzna takiego świadectw PRACY, I CO? CZAS MIJA! Kasy nie ma!

DYREK30-08-2012 20:29:52   [#18]

zgodnie rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz. U. Nr 60, poz.  282, z późn. zm.), świadectwo wystawia pracodawca

pracodawca dyrektora to szkoła, szkoła odprowadza składki ZUS - nie robi tego OP

czyli świadectwo wystawia pracodawca - szkoła

problem jest tylko kto ma podpisać świadectwo pracy ( i tu mamy różne interpretacje)

warto zapytać w ZUS:

czy OP może wystawić świadectwo pracy jeżeli nie odprowadza składek na ZUS za dyrektora szkoły, nie zatrudnia go i nie jest to jego pracodawca ?


post został zmieniony: 30-08-2012 20:32:58
Melba30-08-2012 20:35:59   [#19]

Podpisałabym to świadectwo , ale organ prowadzący  (niestety nie na piśmie) poinformował mnie ,że to oni są pracodawcami i oni świadectwo wypisują. Ja do tego absolutnie prawa nie mam. A zresztą nie wypiszą , bo umowa wcale nie będzie rozwiązana. Dyrektor będzie pracował jako nauczyciel , nie ma dla niego godzin ? To nic, nowy dyrektor znajdzie dla niego zatrudnienie , np w świetlicy. Nie byłam wtajemniczna w sprawy kadrowe dyrektora, nie wiem jakie dokumenty były przekazywane do organu prowadzącego w maju, nie wiem czy w wersji arkusza przekazanego do op jest ujęty dotychczasowy  dyrektor. Wersje dotychczasowego dyrektora i op są różne - a ja między tym wszystkim. Chyba się rozchoruję , już mi ciśnienie niebezpiecznie skoczyło.

kwiecie30-08-2012 20:45:08   [#20]

i co? Władza przez duże W!

kwiecie30-08-2012 20:48:51   [#21]

Wszyscy ci powiedzą , czy napiszą  - spokojnie dziewczyno, a tu nic spokojnie chociaż człek stara się jak może i cisnienie skacze do góry po trzy schodki!

EwaBe30-08-2012 21:47:56   [#22]

I Wersja dla bulteriera:

  1. Przygotowujesz rozporządzenie, Kartę, ustawę o systemie oświaty (w Wymianie plików ujednolicone przez Leszka: Karta nauczyciela, ustawa i rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania; Dz. U. nr 60, poz. 282 ze zmianami w: 2002 r. nr 214, poz. 1809; 2003 r. nr 230, poz. 2289; 2011 r. nr 251, poz. 1509):
  2. Zakreślaczem zaznaczasz odpowiednie fragmenty:

- w rozp.  § 1 ust. 2. Wzór świadectwa pracy zawiera załącznik do rozporządzenia,

- § 4. Kopię świadectwa pracy przechowuje się w aktach osobowych pracownika;

- punkt 6 (w  załączniku do rozp.) pieczęć i podpis pracodawcy lub osoby działającej w jego imieniu)

- Karta art. 10.1. Stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się w szkole, a w przypadku powołania zespołu szkół jako odrębnej jednostki organizacyjnej – w zespole szkół na podstawie umowy o pracę lub mianowania,

- w ustawie o systemie oświaty zaznaczasz art. 5c (uprawnienia i kompetencje op wobec dyrektora). Możesz pozostawić pani przyjemność odszukania w UoSO albo jej wypisać, czyli:powierzanie i odwoływania ze stanowiska  (art. 36a i 38), sprawowanie nadzoru nad działalnością szkoły  w zakresie spraw finansowych i administracyjnych (art. 34a);

- zaznaczasz w Karcie art. 91d. Uwaga jak wyżej. Albo zusowiec/zusuwka sama szuka, albo jej wypisujesz kompetencje op wobec dyrektora: porozumienie z organem nadzoru pedagogicznego przy ustalaniu oceny pracy dyrektora, (art. 6a ust. 1 pkt 1), udział w komisji dotyczącej awansu dyrektora szkoły na stopień nauczyciela dyplomowanego, (art. 9g ust.3 pkt. 1), stwierdzenie wygaśnięcie stosunku pracy z dyrektorem - z mocy prawa, (art. 26 ust.2),urlop uzupełniający dla dyrektora (art. 66 ust. 1), zatarcie kary i zniszczenie odpisu orzeczenia o ukaraniu karą dyscyplinarną nauczyciela po upływie 3 lat (art.82 ust.2), zawieszenie w pełnieniu obowiązków (art. 83 ust. 1), op jako organ wyższego stopnia w rozumieniu Kpa – nadawanie przez dyr. stopnia awansu zawodowego (art. 9b ust. 7 pkt.1), art. 19 – przeniesienie  do innej szkoły bez zgody.

3. Wstajesz rano i wypijasz dwie mocne kawy, żeby podnieść sobie ciśnienie.

4. Spoglądasz wokół siebie, żeby się wkurzyć: okna do mycia, buty porozwalane, pełno okruchów  w kuchni, naczynia niepomyte, rozrzucone ubrania w łazience, pies pobrudził dywan, bo nikt go nie wyprowadził, nawet kawy nie masz czym posłodzić, bo cukier "wyszedł".

5. Budzisz domownika mającego prawo jazdy i każesz się zawieźć do ZUS-u. Sama nie możesz jechać , bo ze zdenerwowania i po dwóch kawach ręce Ci się trzęsą, mroczki latają przed oczami,  a ciśnienie wariuje na samą myśl o waleniu w urzędniczy beton.

6.  Poirytowanym tonem informujesz  panią/pana w zusie, że jeśli nie przyjmie od Ciebie świadectwa pracy, złożysz   skargę, w której udowodnisz niekompetencję  tzn. nieznajomość przepisów oraz opieszałość, która  już spowodowała u Ciebie nerwicę (na dowód pokazujesz trzęsące się ręce) i moczenie nocne (później weźmiesz zaświadczenie od urologa).

7. Wyjmujesz przygotowane materiały i zostawiasz z komentarzem, że dałaś je wcześniej do przeczytania swojemu 15-letniemu gimnazjaliście i on wszystko pojął. Albo - w końcu jesteś nauczycielką - tłumaczysz wszystko ab ovo.

Zalety: wprawdzie przybyło Ci siwych włosów, ale masz satysfakcję.  

II Wersja: mam wszystko w …..

  1. Korzystasz z rady Dyrka i wybierając się do op, bierzesz pod pachę pieczątkę szkoły. Nawet nie musisz, bo w ZUS-ie  przyjmą Ci świadectwo pracy także z pieczątką gminy, gdyż nie wiedzą, o co biega.
  2. Jest Ci obojętne, kto podbije w jst. Może marszałek? Albo upoważniony przez niego konserwator powierzchni płaskich?
  3. Zalety: Nie masz więcej siwych włosów, za to święty spokój.

I teraz w zależności od stażu pracy, wieku, usposobienia, charakteru, stanu emocjonalnego, humoru, samopoczucia, pogody itd. wybierasz sobie jedną z opisanych strategii albo opracowujesz własną  :-)

 

 


post został zmieniony: 30-08-2012 21:48:32
rzewa30-08-2012 22:14:35   [#23]

:-)))

Marek Pleśniar30-08-2012 22:25:17   [#24]

..znam osoby stosujące sposób pierwszy, jak i osoby stosujące drugi;-)

kwiecie31-08-2012 13:31:05   [#25]

odebrałam własnie świadectwo pracy z OP jako były dyr. szkoły

napisane  - był zatrudniony: w Urzędzie Gminy w ..... reprezentowanym przez ...... Wójta Gminy

w okresie zatrudnienienia wyk. pracę ; dyrektor, nauczyciel Szkoły POdstawowej w .....

stosunek pracy ustał w wyniku a)rozwiązania umowy z upływem czasu, na który była zawarta - art.30. paragraf 1, pkt 4 KP

w pkt 6: nic nie napisano

Wójt uważa, że Zarzadzenie w sprawie powierzenia funkcji dyr. to jest umowa zawarta z OP i powierzenie się skończło i praca się skończyła. Jestem bez pracy i bez prawa do emerytury, bez odprawy emeryt. itd. Świat jest super!

 

rzewa31-08-2012 16:12:05   [#26]

czegoś nie rozumiem - wiedziałaś wcześniej, że nie pracujesz od 1.09: skąd to wiedziałaś?

wezwij szkołę 3.09.12 do wydania świadectwa pracy

kwiecie31-08-2012 18:53:44   [#27]

skąd? n-lka dała do zrozumienia swoim zachowaniem i nie tylko od stycznia , że będzie dyr. i będzie konkurs

na II semestr zapisała się na zarządzanie, itd.

pani z OP powiedziała, że w moich aktach nie ma umowy - to osobna historia, pisałam juz wcześniej o tym - w związku z tymże powierzenie dyr. kończy mi się 31 sierpnia , to tym samym koniec mojej pracy. Jak się dowiedziałam, że od 1.09. nie mam pracy to złozyłam wniosek o rozwiązanie stosunku pracy z powodu przejścia ne emeryturę. I "kicha".

Zaplanowałam w projekcie arkusza etet dla siebie jako n-la, arkusz nie zatwierdzony. Nie wiem co się z nim stało. Na spotkaniu podsunięto mi   inny  arkusz do podpisania (20 sierpnia) podobno zrobiony przez nową dyr., nie podpisałam.

To tak pokrótce. Chyba zrozumiale.

rzewa31-08-2012 18:56:09   [#28]

w takim razie jeszcze raz:

wezwij szkołę 3.09.12 do wydania świadectwa pracy

kwiecie31-08-2012 18:59:04   [#29]

jak? wezwij szkołę

nie wyda! pani nie podejmie decyzji bez konsultacji z OP

rzewa31-08-2012 19:01:05   [#30]

napisz pismo do dyrektora wzywające do wystawienia świadectwa pracy

a jak nie otrzymasz właściwego świadectwa w ciągu 7 dni, to złożysz pozew do sądu pracy - musisz zawalczyć o tę emeryturę

kwiecie31-08-2012 19:09:22   [#31]

jak pisałam wyżej #25 , mam świadectwo pracy

tylko dla ZUS powinno być: rozwiązanie stosunku pracy z art.88 KN, aby dostać  emeryturę z KN bez względu na wiek

rzewa31-08-2012 19:22:45   [#32]

nie masz, bo ci pracodawca go nie wystawił, a świadectwo pracy wystawia pracodawca

rzewa31-08-2012 19:25:15   [#33]

a podstawa rozwiązania stosunku pracy powinien być art 23 ust 1 pkt 1 KN w związku z art. 88 KN

kwiecie31-08-2012 20:16:34   [#34]

nic już nie wiem, myśleć mi się już o tym wszystkim nie chce

jestem w "dole"

dziękuje bardzo za rady

DYREK31-08-2012 20:23:15   [#35]

poszukaj prawnika i walcz o swoje w sądzie pracy

kwiecie31-08-2012 20:52:22   [#36]

to wiem, ale to trwa!!!

Paula23-09-2012 16:56:06   [#37]

kwiecie, kwiecie

co u Ciebie, mam nadzieję że coś się  już rozwiązało :)

Pytam bo przewiduję podobny scenariusz dla siebie na przyszły rok :(

wemes23-09-2012 17:19:23   [#38]

Pragnę dołączyć się do dyskusji i mam nadzieję, że opierając się na własnym doświadczeniu pomogę chociaż troszeczkę rozwiązać wspomniany temat.

Dyrektora szkoły publicznej nikt nie zwalnia z pracy, podobnie jak i nikt go nie zatrudnia, jedynie istnieje fakt powierzenia funkcji dyrektora lub odwołania z tej funkcji. Wiemy, że powierzenie wręcza OP i z "własnej inicjatywy", je odbiera.

We wspomnianym wątku mamy doczynienia z nauczycielem, który otrzymał powierzenie na stanowisko dyrektora i to on wystawia świadectwo pracy sobie jako nauczycielowi szkoły - czytać należy pracownikowi szkoły.Nikt inny tego za niego zrobić nie może (OP wystawił mi świadectwo parcy, przerabiałem to w sądzie pracy). W świadectwie pracy zapis jest wówczas - wykonywał pracę: nauczyciel z funkcją dyrektora szkoły lub sam wpis nauczyciel.Pieczęć szkoły i podpis dyrektora.

Inną kwestią będzie zaś sytuacja wystawienia świadectwa pracy nauczycielowi z funkją dyrektora szkoły, odwołanego z funkcji i zwalnianego z np. art. 52 KP, ale tego tutaj nie będziemy chyba poruszać.

 

DYREK23-09-2012 18:30:20   [#39]

Przepis art. 52  KP nie ma zastosowania do nauczycieli.

http://www.prawo.egospodarka.pl/48563,Zwolnienie-dyscyplinarne-z-K-p-nie-dla-nauczyciela,1,34,3.html

Marek Pleśniar24-09-2012 07:03:28   [#40]

pierwsza wizyta PIP  tej gminie powinna wystarczyć...

lkk28-10-2012 23:01:23   [#41]

Jak wypełniamy świadectwo pracy nauczyciela  dotyczące wymiaru zatrudnienia: wpisujemy 12/18 czy  0,67 etatu?

Czy praca w szczególnym charakterze nauczyciela szkoły podstawowej i gimnazjum do 31.12.2008 roku? 

rzewa29-10-2012 08:36:54   [#42]

12/18

praca w szczególnym charakterze

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]