Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Ochrona związków zawodowych
strony: [ 1 ][ 2 ]
mikolajek20-02-2012 17:11:25   [#01]

Bardzo Was proszę o pomoc w tym temacie. Napiszcie proszę :)

  1. ilu  nauczycieli może podlegać ochronie związkowej
  2. jakie są kryteria wg. których związek udziela pracownikowi ochrony, komu ją przyznają
  3. czy delegat na zjazd podlega ochronie i do kiedy ta ochrona jest obowiązująca
  4. przez jaki okres czasu pracownik może być objęty ochroną związkową
  5. skąd powziąć wiedzę na temat kto jest "chroniony" jeśli organizacje związkowe nie poinformowały do tej pory dyrektora szkoły, kto z pracowników placówki podlega takiej ochronie
  6. co zrobić jeśli w wyniku redukcji etatów należy wybrać osobę do zwolnienia, z 6 pracowników dwóch ma ochronę związkową. (pozostali 4 to nauczyciele mający osiągnięcia dydaktyczne, nagrody kuratora, burmistrza, innowacje, b.aktywne zawodowo, doskonalące się, otwarte ma zmiany itp.)



mikolajek20-02-2012 20:42:07   [#02]

Bardzo Was proszę, podejmijcie temat.:)

tomaszek20-02-2012 23:08:07   [#03]

Jesli nikt mądry nie jest zorientowany, to ja tymczasem wrzuce to, co sam wiem:

U nas w szkole chroniona jest tylko jedna osoba, prezes komorki zwiazkowej, czyli nas wszystkich zwiazkowcow szkolnych. Ma takie oficjalne zaswiadczenie ze zwiazkow, ze podlega ochronie na czas bycia prezesem komorki. Na delegatow zostaly wybrane nasze 2 kolezanki, w gore z radosci z tego powodu nie skakaly, ochrony tez nie mialy.

Wydaje mi sie, ze w takiej sprawie najlepiej zadzwonic do wladz okregowych danego zwiazku i zapytac, jakie dokladnie kryteria przyjeli i kto z tej konkretnej placowki jest chroniony.

hako220-02-2012 23:41:38   [#04]

Liczba osób podlegających ochronie jest uzależniona od liczby członków ZZ.

Wczytaj się w ustawę o związkach zawodowych (art 32)

mikolajek21-02-2012 10:01:24   [#05]

W mojej szkole działają dwa związki zawodowe. 

Przede mną redukcja etatów ze względów organizacyjnych.

Spośród 6 nauczycieli I etapu - 4 to związkowcy Solidarności , 1 ZNP, 1 nie zrzeszona. Jeśli nie ma kłopotu z członkiem ZNP, to członkowie Solidarności prawdopodobnie są chronieni ( tak mówią nieoficjalnie). Tak jak pisałam wcześniej nie mam żadnej oficjalnej informacji ze związków, że podlegają takowej ochronie.

Kogo mam wytypować do zwolnienia jeśli związek obejmie ochroną tych 4 pracowników. Nauczycielka nie zrzeszona jest b.dobrym nauczycielem, tak jak i członkini ZNP, innowacje, osiągnięcia, zaangażowanie, dyspozycyjność, oby więcej takich w szkole.

Na ten moment nie chcę robić niepotrzebnych ruchów, gdyż jak czytam m.in. na naszym forum może zaistnieć sytuacja objęcia członka związku natychmiastową ochroną, w związku z planowanym zwolnieniem.

Proszę podzielcie się swoją wiedzą na ten temat.Nie mam wiedzy i doświadczenia w tym zakresie. Analiza ustawy o   zz coś wnosi , ale życie jest życiem  

hako221-02-2012 14:12:49   [#06]

U mnie działa (na szczęście) tylko jeden związek (ZNP). Od kilku lat dostaję ze związków oficjalne pismo o objęciu ochroną jednej osoby, z imieniem i nazwiskiem, podstawą prawną. Wiem, że w naszej całej gminie objęte są dwie osoby (działają dwa ogniska ZNP), są to prezesi ognisk.

Wcześniej (kiedyś tam) występowałam do ZZ z pismem o przekazanie wykazu członków  oraz wykazu osób nie będących członkami, ale objętych obroną związków. Pracownik niezrzeszony w związku zawodowym ma prawo do obrony swoich praw na zasadach dotyczących pracowników będących członkami związku, jeżeli wybrana przez niego zakładowa organizacja związkowa wyrazi zgodę na obronę jego praw pracowniczych

Poprosiłam też o przekazanie kompetencji ogniska ZNP. Dostałam wszystko jak się należy.


post został zmieniony: 21-02-2012 14:13:38
maniana21-02-2012 18:58:34   [#07]
O ile dobrze pamiętam, członkostwo w związku nie jest jednoznaczne z ochroną. Ono tylko wskazuje, że związek prawdopodobnie zaangażuje się w obronę. Kiedyś liczba osób chronionych była uzależniona od liczby osób funkcyjnych (raczej na stanowisku kierowniczym, bo to przecież nie to samo) w danej szkole: dwóch dyrektorów = tyle samo chronionych (myślę, że z każdego związku). A osoby chronione to też raczej takie, które w danym związku mają określone funkcje. 
Gaba21-02-2012 19:03:25   [#08]
redukowałam etat szefowi koła, da się, gdy trzeba, to trzeba. Najważniejsza jest motywacja i ocena pracy
hako221-02-2012 20:20:24   [#09]

 Wkleję, może się komuś przyda:

"Ustalenie liczby chronionych działaczy

Szczególna ochrona stosunku pracy dotyczyć może nie tylko członków zarządu zakładowej organizacji związkowej, ale także członka tej organizacji niepełniącego żadnej funkcji w organach związku, o ile pracownik ten na mocy szczególnego upoważnienia organu statutowego będzie uprawniony do reprezentacji związku wobec pracodawcy. Liczba chronionych na tej podstawie osób uzależniona jest od tego, czy są członkami reprezentatywnej zakładowej organizacji związkowej w rozumieniu art. 241[25a] k.p. Za taką należy uznać zakładową organizację związkową:

- będącą jednostką organizacyjną albo organizacją członkowską ponadzakładowej organizacji związkowej uznanej za reprezentatywną na podstawie art. 241[17] par. 1 pkt 1 k.p. (tj. zrzeszającą co najmniej 500 tys. pracowników - np. NSZZ Solidarność lub OPZZ) pod warunkiem, że zrzesza ona co najmniej 7 proc. pracowników zatrudnionych u pracodawcy lub

- zrzeszającą co najmniej 10 proc. pracowników zatrudnionych u pracodawcy.

Jeżeli żadna z zakładowych organizacji związkowych nie spełnia tych wymogów, reprezentatywną zakładową organizacją związkową jest organizacja zrzeszająca największą liczbę pracowników. Trzeba pamiętać, że przy ustalaniu liczby pracowników zrzeszonych w zakładowej organizacji związkowej (dla celów reprezentatywności) uwzględnia się wyłącznie pracowników należących do tej organizacji przez co najmniej sześć miesięcy. W przypadku gdy pracownik należy do kilku zakładowych organizacji związkowych, uwzględniony może być tylko jako członek jednej - wskazanej przez niego - organizacji związkowej. Z regulacji tych wynika, że u jednego pracodawcy może być kilka reprezentatywnych zakładowych organizacji związkowych. Jeśli organizacja związkowa jest reprezentatywna, wówczas jej zarząd może na dwa sposoby wskazać pracodawcy pracowników podlegających ochronie stosunku pracy. Może tego dokonać:

- po pierwsze, według liczby kadry kierowniczej w zakładzie pracy albo,

- po drugie, według liczebności związku.

Jeśli zarząd zakładowej organizacji związkowej wybierze pierwszy wymieniony sposób, wówczas musi pamiętać, że do kadry kierowniczej zalicza się kierujących jednoosobowo zakładem pracy i ich zastępców albo wchodzących w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy (np. członków zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością), a nadto inne osoby wyznaczone (na podstawie art. 3 k.p) do dokonywania za pracodawcę czynności z zakresu prawa pracy. Informację o liczbie osób stanowiących kadrę kierowniczą pracodawca powinien przedstawić w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania przez niego pisemnego żądania związku (par. 1 rozporządzenia w sprawie powiadamiania przez pracodawcę zarządu zakładowej organizacji związkowej o liczbie osób stanowiących kadrę kierowniczą w zakładzie pracy oraz wskazywania przez zarząd oraz komitet założycielski zakładowej organizacji związkowej pracowników, których stosunek pracy podlega ochronie, a także dokonywania zmian w tym wskazaniu). Taki sposób wyznaczania pracowników podlegających ochronie w większości przypadków nie jest dla reprezentatywnych organizacji związkowych korzystny i może mieć jedynie uzasadnienie w przypadkach mniej licznych zakładowych organizacji związkowych działających u większych pracodawców będących na przykład spółkami kapitałowymi o znacznej liczbie członków zarządu. W innych przypadkach reprezentatywne zakładowe organizacje związkowe najczęściej wskazują pracowników chronionych z wykorzystaniem drugiego sposobu związanego z liczbą pracowników będących jej członkami. W takiej sytuacji zarząd reprezentatywnej zakładowej organizacji związkowej zrzeszającej do 20 członków może wskazać dwóch pracowników podlegających szczególnej ochronie, a w przypadku organizacji zrzeszającej więcej niż 20 członków, będących pracownikami, ma prawo wskazać dwóch pracowników oraz dodatkowo:

1) po jednym pracowniku na każde rozpoczęte 10 członków tej organizacji będących             pracownikami, w przedziale od 21 do 50 tych członków,

2)  po jednym pracowniku na każde rozpoczęte 20 członków tej organizacji będących pracownikami, w przedziale od 51 do 150 tych członków,

3)  po jednym pracowniku na każde rozpoczęte 30 członków tej organizacji będących pracownikami, w przedziale od 151 do 300 tych członków,

4)  po jednym pracowniku na każde rozpoczęte 40 członków tej organizacji będących pracownikami, w przedziale od 301 do 500 tych członków,

5)  po jednym pracowniku na każde rozpoczęte 50 członków tej organizacji będących pracownikami, w przedziale powyżej 500 tych członków.

W przypadku niereprezentatywnej zakładowej organizacji związkowej szczególna ochrona stosunku pracy będzie przysługiwać tylko jednemu pracownikowi imienne wskazanemu uchwałą zarządu takiej organizacji. Jeśli jednak zarząd zakładowej organizacji związkowej nie wskaże pracowników chronionych, wówczas w okresie do takiego wskazania ochrona stosunku pracy z mocy prawa (art. 32 ust. 8 ustawy o związkach zawodowych) przysługiwać będzie przewodniczącemu zakładowej organizacji związkowej. Podobna regulacja - w zakresie ustalenia liczby działaczy związkowych chronionych - obowiązuje w przypadku międzyzakładowej organizacji związkowej. Także wobec takiej organizacji zastosowany został podział według kryterium reprezentatywności. I tak międzyzakładowa organizacja związkowa, która w co najmniej jednym zakładzie pracy objętym jej działaniem zrzesza pracowników w liczbie wymaganej do uzyskania statusu organizacji reprezentatywnej w rozumieniu art. 241[25a] k.p, może wskazać pracowników podlegających ochronie na trzy sposoby:

- w liczbie nie większej niż liczba osób stanowiących kadrę kierowniczą we wszystkich zakładach pracy objętych działaniem tej organizacji albo

- odpowiednio do liczby swych członków (tak jak reprezentatywna zakładowa organizacja związkowa) lub

- według liczebności kadry kierowniczej albo według liczebności członków, ale tylko w jednym zakładzie pracy wskazanym przez tę organizację spośród zakładów pracy objętych jej działaniem, w których ta organizacja zrzesza pracowników w liczbie wymaganej dla uzyskania statusu organizacji reprezentatywnej w rozumieniu art. 241[25a] k.p powiększonej o liczbę pozostałych zakładów pracy objętych działaniem tej organizacji, w których jest zatrudnionych co najmniej 10 pracowników będących jej członkami. Jeśli międzyzakładowa organizacja związkowa nie ma statusu reprezentatywnej (tj. gdy w żadnym zakładzie pracy z objętych jej działaniem nie zrzesza ona liczby pracowników wymaganej do uzyskania statusu organizacji reprezentatywnej w rozumieniu art. 241[25a] k.p), liczba pracowników chronionych nie może być większa od liczby zakładów pracy, w których zrzesza ona co najmniej dziesięciu pracowników.

Czas ochronny

Ochrona stosunku pracy przysługuje działaczom związkowym przez okres wskazany uchwałą zarządu, a po jego upływie - dodatkowo przez czas odpowiadający połowie okresu określonego uchwałą, nie dłużej jednak niż rok po jego upływie. Kwestie ustalenia czasu trwania ochrony działaczy związkowych pozostawione są zatem w gestii organu związku - zarządu, który ma autonomię w tym zakresie. Okres tej ochrony nie jest w żaden sposób uzależniony on kadencji zarządu. Nie jest także ustawowo oznaczona maksymalna długość trwania tego okresu w uchwale zarządu, a jedynie po upływie okresu wskazanego w uchwale ochrona ta może trwać jeszcze maksymalnie rok.

Zakres przedmiotowy

Pracodawca - bez zgody odpowiedniego organu związkowego - nie będzie mógł wskazanym wyżej działaczom związkowym:

- dokonać wypowiedzenia stosunku pracy,

- rozwiązać takiego stosunku bez wypowiedzenia,

- jak również zmienić jednostronnie warunków pracy lub płacy na niekorzyść pracownika, chyba że dopuszczają to odrębne przepisy (np. art. 41[1] k.p. lub art. 5 i 10 ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych).

Dokonanie tych czynności prawnych przez pracodawcę możliwe jest także wówczas, gdy wyrażą na nie zgodę odpowiednie organy:

- zarząd zakładowej organizacji związkowej (co do członków zarządu oraz innych pracowników będących członkami danej organizacji uprawnionymi do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy),

- komitet założycielski zakładowej organizacji związkowej (co do członków komitetu założycielskiego),

- właściwy statutowo organ pozazakładowej organizacji związkowej (co do pracownika pełniącego z wyboru funkcję w tej organizacji).

Ochrona ta dotyczy zarówno umowy na czas nieokreślony, jak i umów terminowych. Nie dotyczy natomiast wygaśnięcia stosunku pracy, rozwiązania umowy o pracę z upływem czasu, na który była ona zawarta albo ukończenia pracy (w przypadku umowy o pracę zawartej dla wykonania określonej pracy), lub rozwiązania stosunku pracy na mocy porozumienia stron."

malmar1522-04-2013 16:05:45   [#10]

Czy nauczyciel może należeć do dwóch związków zawodowych jednocześnie?

hania22-04-2013 17:58:22   [#11]

nie

DYREK22-04-2013 18:34:11   [#12]

nie ma zakazu przynależności do kilku zz

http://prawo.rp.pl/artykul/741231.html

 

"Związek zawodowy ma prawo chronić pracownika przed zwolnieniem. Nie wolno mu jednak, stosując tę ochronę, nadużywać wolności związkowej."

może się przyda:

http://www.prawnik-online.eu/tezy-niektorych-orzeczen-sn-dotyczacych-ochrony -dzialaczy-zwiazkowych,3,1563.html


post został zmieniony: 22-04-2013 18:39:36
malmar1522-04-2013 19:31:50   [#13]

Dyrku, dzięki,

ale...

poczytałam statuty i ...

 

1. Statut Związku Nauczycielstwa Polskiego

III. CZŁONKOWIE, ICH PRAWA I OBOWIĄZKI

Art.8. Członek ZNP nie może należeć do innego związku zawodowego.

 

 

2. JEDNOLITY TEKST STATUTU NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”, PO WPROWADZENIU ZMIAN UCHWALONYCH PRZEZ XXI KRAJOWY ZJAZD DELEGATÓW NSZZ "Solidarność" W DNIU 29 SIERPNIA 2007

ROZDZIAŁ II CZŁONKOSTWO ZWIĄZKU

§ 8

3. Członek Związku nie może należeć do innego związku zawodowego zarejestrowanego w Polsce. Nie dotyczy to przynależności do NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

 

 

i jeszcze to

 

Ustawa o ZZ

 

Art. 10. Zasady członkostwa i sprawowania funkcji w związku zawodowym

 

Zasady członkostwa w związku zawodowym oraz sprawowania funkcji związkowych ustalają statuty i uchwały statutowych organów związkowych.

 

 

 


post został zmieniony: 22-04-2013 19:44:44
rzewa23-04-2013 12:04:37   [#14]

ale mogą być zz-ty dopuszczające taka przynależność -> nie zabraniające przynależności do innych zz-tów, ale...

tylko jeden związek może bronić danego pracownika

malmar1523-04-2013 12:46:44   [#15]

Ewa, w tym przypadku chodziło o te dwa wybrane nauczycielskie zz-ty ;)

Daniel120823-04-2013 12:50:15   [#16]

Tak to jest z tymi ZZ. Po prostu świat  wywrócony do góry nogami i jak w takim kraju może być w miarę dobrze.

hania23-04-2013 14:06:01   [#17]

o te wolności, m.in. zwiazkowe - śmy ( może nie wszyscy tu, bo za mlodzi) walczyli

i mamy jak mamy

Karolina23-04-2013 14:13:51   [#18]

Daniel wg ciebie zło tego świata pochodzi od ZZ? Nie przesadzajmy!

Daniel120823-04-2013 14:15:13   [#19]

Taak, ale te wolności trzeba po prostu trochę dostosować do rzeczywistości, bo świat się zmienił. A cóż to za dobry przykład związkowca /działacza/ jak ma się etaty w kilku szkołach i tak naprawdę jest się kiepskim pracownikiem. No ale jest się prezesem zz. I jaki to przykład dla młodych nauczycieli..........których się zwalnia, bo brak godzin.... A prezesa grubo po 60 - tce nie mozna ruszyć z żadnej szkoły.......

Daniel120823-04-2013 14:16:49   [#20]

Karolina, tak nie myślę. Ale mam bardzo złe doświadczenia i wiem, że wiele rzeczy jest tu zwyczajnie niesprawiedliwych.

hania23-04-2013 14:17:27   [#21]

nie lubię uogólniania.......

Karolina23-04-2013 14:18:06   [#22]

Jest dużo innych niesprawiedliwości na świecie w tym w szkołach i w ogóle nie dotyczą ZZ. Nie wolno uogólniać sytuacji, tylko dlatego, że gdzieś jest jednen kiepski prezes. Wystaw mu negatywną ocenę pracy i już. 

Karolina23-04-2013 14:18:26   [#23]

hania :)

Daniel120823-04-2013 14:35:10   [#24]

No to jak ma się ta niby walka o prawa innych i dobro innych jak samemu jest się zupełnym zaprzeczeniem tego o co się walczy.....

Ale mniejsza z tym. Szkoda pisaniny i czasu.

nina23-04-2013 15:18:58   [#25]

Co zrobić? Dosyć Pilne...

Mam prezesa ogniska związku  ...   w szkole

Nie ma  dla niego godzin
i powinien otrzymać ograniczenie (nauczyciel mianowany z prawem do wczesniejszej emerytury).

Nie wyraża zgodę to art 20.

Czy z powyższych wpisów  # 09  .... mam rozumieć,

 że prezes ogniska związku  w szkole jest chroniony i nie może otrzymać  ograniczenia???

Czy zalezy to od regulaminów zwiazkowych  czy podlega ochronie???

hania23-04-2013 19:29:39   [#26]

czy podlega ochronie - to powinnas z pisma od zz wiedzieć...

rzewa23-04-2013 19:54:15   [#27]

bez pisma chroniony na pewno nie jest...

Sylwia Ł25-04-2013 20:41:40   [#28]

Ochrony to ... nie komentuję. Czy ktoś ma do czynienia z takim związkiem.. KONTRA? Co to za twór, a raczej stwór?

barwi25-04-2013 20:50:57   [#29]

Szkoda gadać morze słów na ten temat i co ? i nic  Związkowe święte krowy. Po przegranym procesie przyjąłem zasadę - ani na milimetr ustępstw - w cztery oczy twarde , wręcz brutalne rozmowy - i do roboty gonię ( w granicach prawa i zdrowego rozsądku ) ale twardo - to jest kolesiostwo myślące o własnych interesach wbrew ekonomiczno - kadrowo- merytorycznej logice . mam nadzieję że dożyję czasów gdy ZZ trafi..... tak jak to miało miejsce w latach 80 w Wielkiej Brytanii - poczytajcie sobie w wolnej chwili do czego wówczas doprowadzili - a w oświacie to już jest z tym prawdziwy dramat. Powodzenia . I zgodnie z zasadą polecam : kto ma miękkie serce ( dla ZZ ) ten ma ...:))

babluta26-04-2013 09:58:59   [#30]

Witajcie. "Chroniam 2 działaczy"  ZZ-1 pismem z ubiegłego roku. Wczoraj na RP przedstawiłam projekt organizacji  i dziś dostałam nowe pismo z ZZ-1 o zmienionym składzie "działaczy" . I teraz mam 20 godz.z przedmiotu do podziału na dwóch pracowników  chronionych - w tym każdy z innego związku!  czyli z ZZ-1 i ZZ-2.   Co w takiej sytuacji?

noe1926-04-2013 13:09:22   [#31]

jak nie znajdziesz godzin to płacisz obojgu pełny etat :(

OP może jeszcze poszukać gdzieś uzupełnienia.

I znowu potwierdza się moja sugestia, aby nie opiniować projektu ;) 

DYREK26-04-2013 22:33:31   [#32]

http://www.radapracownikow.pl/
ZAKRES-SZCZEGOLNEJ-OCHRONY-STOSUNKU-PRACY,55,baza-wiedzy.html?print=1

babluta28-04-2013 17:39:34   [#33]

:(

Daniel120829-04-2013 13:13:20   [#34]

Witam.

Mam problem i pytanie z tym związane, co mogę zrobić?

Z nauczycielem została rozwiązana umowa o pracę z końcem ubiegłego roku szkolnego, czyli 2011/2012 z powodu ukończenie przez niego 65 lat życie /jeszcze było można/.

Z dniem 5 września 2012 /czyli nie z początkiem roku szkolnego 2012-2013/ z tym nauczycielem z powodu braku specjalisty podpisana została umowa o pracę na czas określony, czyli od 5 września 2012 r. do dnia 28 czerwca 2013 r.

Dziś otrzymałem pismo ze ZNP, że ten pracownik objęty został szczególną ochroną, bo uchwałą Zarządu jest upoważniony do reprezentowania Związku w zakresie działalności socjalnej oraz przestrzegania zasad BHP w placówce.

Co mogę zrobić? Czy umowa kończy się tak jak została zawarta z dniem 28 czerwca 2013 r? Czy jednak powstają jakieś trudności ??? 

Jak mogę rozwiązać ten problem?

izael29-04-2013 13:38:26   [#35]

http://www.eporady24.pl/Ochrona_czlonkow_zakladowej_organizacji_zwiazkowej,uchwaly,2,72,278.html

Artykuł 39 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych stwierdza, że zakład pracy nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem będącym członkiem zarządu zakładowej organizacji związkowej w czasie trwania mandatu oraz w okresie roku po jego wygaśnięciu. Ochrona odnosi się więc do jednostronnej czynności zakładu pracy polegającej na złożeniu oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy oraz do skutku tego oświadczenia, jakim byłoby rozwiązanie umowy o pracę.

Umowa się skończy w takim terminie, jak to zostało określone w niej. Nie możesz jej wypowiedzieć wcześniej:)

rzewa29-04-2013 14:15:29   [#36]

hm... ale to tylko wówczas jeśli to faktycznie jest umowa na czas zamknięty...

(został właściwie zastosowany art 10 ust 7 KN)

Daniel120829-04-2013 17:53:32   [#37]

Czyli umowa kończy się z dniem 28 czerwca 2013 ??? - tak jak została zawarta.

 

Rzewo, umowa z tym nauczycielem została rozwiązana z dniem 31 sierpnia 2012 r. bo w danym roku szkolnym skończył 65 lat. Jednak nie zdołano zatrudnić innej osoby /przedmiotowca/ mimo poszukiwań. W zwiazku z tym zatrudniono tego nauczyciela ponownie, ale z dniem 5 września. Przez pierwsze dni września jeszcze trwały poszukiwania pracownika.

rzewa29-04-2013 18:56:33   [#38]

no i co z tego, że 5 września?

data rozpoczęcia pracy nie powoduje, że umowa może być na czas określony...

art 10 ust 7 KN podaje wszystkie powody, kiedy można taką umowę zawrzeć z n-lem a to co podajesz nie mieści się w tym katalogu

:-(

Daniel120829-04-2013 20:18:33   [#39]

Droga Rzewo, to w takim razie jak być powinno, nawiązując do mojego # 34 ???

Jak zatrudniono z dniem 5 września, to powinno być na czas nieokreslony?

Z góry dziękuję!

Slaww29-04-2013 21:01:45   [#40]

W szkole zatrudniony jest prezes związku. Związek nie przedstawił pisma z informacją o osobach objętych ochroną. Zatrudniony jest na czas nieokreślony na części etatu. Od przyszłego roku zmniejszeniu ulega liczba godzin jego przedmiotu. Jakie działania powinien podjąć dyrektor oprócz wręczenia wypowiedzenia zmieniającego? 

rzewa29-04-2013 22:41:26   [#41]

prezes związku (nie wiem o jaki związek chodzi i co mówi jego statut - odpowiadam tak jakby chodziło o przewodniczącego zakładowej/międzyzakładowej organizacji związkowej) jest objęty ochroną jeśli związek nie wskaże w ogóle pracowników chronionych (art. 32 ust. 8 ustawy o zz-tach) - najpierw trzeba zwrócić się do zarządu tej organizacji o zgodę na zmianę warunków pracy dla prezesa

a potem dopiero wypowiedzieć

SylJan15-04-2015 14:59:29   [#42]

Czy tak może być ? - bo czytam dzisiaj ustawy, statuty, wyroki i  coraz mniej wiem...

W szkole są dwie organizacje związkowe międzyzakładowe  (ZNP i Solidarność). Do jednej należy jeden członek do drugiej też jeden.

Organizacje powiadomiły dyrektora, że te osoby są chronione - możliwe?

 

ddorota15-04-2015 15:38:10   [#43]

możliwe, u mnie 7 związków, 7 osób chronionych

rzewa15-04-2015 15:42:00   [#44]

możliwe, ale... wszystko zależy od tego jak powiadomiły i jak tę ochronę uzasadniły...

oraz ile osób taką ochroną objęły na terenie działania całej organizacji międzyzakładowej

Omega15-04-2015 17:08:25   [#45]

Czy to prawda, że jeśli komisja międzyzakładowa działa np. na terenie 5 szkół, a tylko w jednej szkole liczy przynajmniej 10 osób (  jest reprezentatywna w rozumieniu k.p.), to liczbę chronionych pracowników można ustalić sumując liczbę stanowisk kierowniczych w poszczególnych szkołach?

 

joszka15-04-2015 17:17:12   [#46]

Czyli po katowicku?

rzewa16-04-2015 11:19:58   [#47]

aby być organizacją reprezentatywną w rozumieniu art 2412a k.p. organizacja związkowa musi zrzeszać 10% (ew. 7%) pracowników a nie 10 osób albo żaden związek nie jest reprezentatywny a rzeczony związek ma największą liczbę członków - jeśli jest reprezentatywna, to liczba osób chronionych to suma stanowisk kierowniczych (liczy się tylko dyrektora i wicedyrektorów) w szkole w której ma reprezentatywność oraz liczba zakładów pracy (szkół i placówek) na terenie których działa

jeśli nie ma reprezentatywności, może chronić tylko tylu członków ile zakładów pracy zatrudniających min 10 członków obejmuje swoim działaniem

czyli jeśli jest reprezentatywna, to ma prawo chronić 5 lub 6 osób (jeśli w szkole, w której ma reprezentatywność jest stanowisko wicedyrektora), natomiast jeśli nie jest reprezentatywna, to może chronić tylko tylko 1 członka

aby być międzyzakładową organizacją związkową musi zrzeszać min 10 członków na terenie swojego działania

u.z.z. Art. 342. 1. Zarząd międzyzakładowej organizacji związkowej, która w co najmniej jednym zakładzie pracy objętym jej działaniem zrzesza pracowników w liczbie wymaganej do uzyskania statusu organizacji reprezentatywnej w rozumieniu art. 24125a Kodeksu pracy, może wskazać pracowników podlegających ochronie przewidzianej w art. 32 ust. 1:
1) w liczbie ustalonej zgodnie z art. 32 ust. 3 albo 4 lub
2) w liczbie ustalonej zgodnie z art. 32 ust. 3 albo 4 w jednym zakładzie pracy wskazanym przez tę organizację spośród zakładów pracy objętych jej działaniem, w którym ta organizacja zrzesza pracowników w liczbie wymaganej do uzyskania statusu organizacji reprezentatywnej w rozumieniu art. 24125a Kodeksu pracy, powiększonej o liczbę pozostałych zakładów pracy objętych działaniem tej organizacji, w których jest zatrudnionych co najmniej 10 pracowników będących jej członkami.

2. W przypadku gdy międzyzakładowa organizacja związkowa w żadnym zakładzie pracy z objętych jej działaniem nie zrzesza liczby pracowników wymaganej do uzyskania statusu organizacji reprezentatywnej w rozumieniu art. 24125a Kodeksu pracy, liczba pracowników podlegających ochronie przewidzianej w art. 32 ust. 1 nie może być większa od liczby zakładów pracy objętych działaniem tej organizacji, które zatrudniają co najmniej 10 pracowników będących jej członkami.


post został zmieniony: 16-04-2015 11:25:36
Omega16-04-2015 12:38:01   [#48]

Czy taki sposób obliczania działaczy chronionych MOZ jest prawidłowy?

 
Dla tej struktury przepisy przewidują następujące warianty ustalania ilości osób chronionych :
 jeśli związek jest reprezentatywny w rozumieniu art. 24125a Kodeksu pracy w co najmniej
jednym zakładzie objętym działaniem moz, tj. :
według ilości osób stanowiących kadrę kierowniczą u wszystkich pracodawców objętych jej
działaniem (art. 342 ust. 1 pkt. 1 i art. 32 ust. 3 ustawy).
Przykład I
Międzyzakładowa organizacja związkowa licząca 50 członków (będących pracownikami) obejmuje swoim
działaniem trzech pracodawców (A, B, C). Ilość członków będących pracownikami w poszczególnych zakładach
wynosi: A – 25 osób; B – 17 osób; C – 8 osób. W zakładzie „A” związek jest reprezentatywny
w rozumieniu art. 24125a Kodeksu pracy. Z otrzymanych informacji od pracodawców wynika, że kadrę
kierowniczą w poszczególnych zakładach, w rozumieniu art. 32 ust. 5 ustawy, stanowią : w A - 3 osoby ;
w B – 2 osoby i w C – 2 osoby. W tym przykładzie zarząd moz będzie mógł wskazać nie więcej niż 7 osób
podlegających ochronie (za A – 3 osoby za B – 2 osoby i za C – 2 osoby).

 Z orzecznictwa:

Z art. 342 ust. l u.z.z. wynika, iż organizacja międzyzakładowa, która co najmniej u jednego pracodawcy zrzesza liczbę pracowników uprawniającą do nadania jej statusu reprezentatywności w rozumieniu art. 24125a k.p., może wskazać liczbę pracowników podlegających szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy na podstawie trzech kryteriów. Po pierwsze można zastosować kryterium parytetowe (art. 32 ust. 3 u.z.z.), uwzględniając liczbę członków kadry kierowniczej wszystkich pracodawców, u których działa. Po drugie może określić liczbę osób chronionych proporcjonalnie do ilości wszystkich swoich członków na zasadzie art. 32 ust. 4 ustawy.

 

 

 

 

rzewa16-04-2015 13:24:11   [#49]

cóż... moim zdaniem w przykładzie podanym wyżej związek ma prawo do ochrony maksymalnie 4 osób

gdyby miał w zakładzie B również reprezentatywność, mógłby chronić 5 osób

dopiero, gdyby był reprezentatywny we wszystkich 3 zakładach,miałby prawo chronienia max 7 osób

Omega16-04-2015 14:26:41   [#50]

Jednak może być tylu działaczy chronionych w organizacji międzyzakładowej.

Meritum Prawo Pracy 2014 , K. Jaśkowski str. 1263-1264 (nie można niestety skopiować)

https://books.google.pl/books?id=N8hSAwAAQBAJ&pg=PA1264&lpg=PA1264&dq=liczba+dzia%C5%82aczy+chronionych+organizacja+mi%C4%99dzyzak%C5%82adowa&source=bl&ots=xbTuiGur-T&sig=On-nI_Unomn18xRmGG-gR2pCoIU&hl=pl&sa=X&ei=GKcvVcOsEs6sabycgdAO&ved=0CFAQ6AEwCA#v=onepage&q=liczba%20dzia%C5%82aczy%20chronionych%20organizacja%20mi%C4%99dzyzak%C5%82adowa&f=false

 

strony: [ 1 ][ 2 ]