Forum OSKKO - wątek

TEMAT: wszawica - procedura postępowania
strony: [ 1 ]
puma07-09-2010 22:03:18   [#01]
Chociaż mamy XXI wiek i wydawać by się mogło, że taki problem nie powinien istnieć, to jednak... Do szkoły zadzwoniła matka jednej z uczennic, że koleżanka jej córki, z którą chodzi do klasy ma wszawicę. Prosi o podjęcie działań, aby "problem nie rozlazł się po wszystkich głowach". Czy pielęgniarka może sprawdzać głowę tej koleżanki? Co z tym robić, jeśli informacja się potwierdzi? Mam pewien pomysł, ale może ktoś mi podpowie coś ciekawszego?
czesiak07-09-2010 22:09:56   [#02]
Nie może wejść tak wprost. Może zapowiedzieć, że przyjdzie jutro albo za dwa dni i sprawdzi. No i niech sprawdzi. Tak kiedyś miałam nawet rodzic do Sanepidu dzwonił, oni do mnie i później kazali sobie pisać wyjaśnienie. Higienistka sprawdziła i było czysto . Tak też im napisałam,
Bazia07-09-2010 22:20:37   [#03]

"Nie może wejść tak wprost"

A gdzie ma wejść, od tego typu "przeglądów" jest gabinet madyczny.

joljol07-09-2010 22:27:00   [#04]

wszawica już nie jest na liście chorób zakaźnych;

uregulowanie powinno znaleźć się w statucie, przed wakacjami dostaliśmy pismo kuratora z prośbą o worowadzenie takich zapisów na wniosek rzecznika praw dziecka,

puma07-09-2010 22:31:24   [#05]
Joljol, co zapisaliście w swoim statucie?
Leszek07-09-2010 22:42:40   [#06]

wniosek kogokolwiek z "Wielkich"nie jest podstawą prawną do zmian w statucie - statut to nie śmietnik,

zmian możesz dokonywać na bazie ustaw i rozporządzeń

pozdrawiam

DYREK08-09-2010 17:43:18   [#07]

http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,35803,7464448,
Wstydliwy_problem__wszawica_wrocila_do_szkol.html

i z:

http://www.abc.com.pl/pytanie/1793/7

"Wydane dnia 29 listopada 2004 r. stanowisko Instytutu Matki i Dziecka w sprawie kontroli czystości uczniów przez pielęgniarki i higienistki szkolne mówi, że:
a) nie wolno publicznie (w obecności osób trzecich) sprawdzać czystości uczniów;
b) decyzję o sprawdzeniu czystości skóry i włosów u uczniów w warunkach indywidualnego badania, podejmuje pielęgniarka;
c) rodzic/opiekun prawny może nie wyrazić zgody na objęcie jego dziecka badaniem;
d) pielęgniarka może dokonać przeglądu czystości skóry i włosów, za zgodą rodziców np. z powodu nawracającej wszawicy w danej klasie;
e) o wynikach przeglądu informuje ucznia i jego rodziców;
f) dyrekcja szkoły i nauczyciele nie mają prawa do informacji o stanie czystości danego ucznia;
g) pielęgniarka ma prawo podać nauczycielom informacje o skali problemu na terenie szkoły;
h) pielęgniarka może odmówić dokonania przeglądu (np. w sytuacji konieczności wykonania innych pilnych zadań w danym czasie) powinna jednak wskazać najbliższy możliwy termin lub przeprowadzić instruktaż dla rodziców, jak i kiedy dokonywać u dzieci przeglądów czystości."

puma08-09-2010 18:03:18   [#08]
Dyrku, już nie pierwszy raz korzystam z Twojej fachowej pomocy. Bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Macia08-11-2010 20:25:27   [#09]
no i ja tez mam ten problem tylko w przedszkolu gdzie nie ma pielęgniarki. Rodzice dzwonią do sanepidu, ci przyjeżdżają i pytają  co w tej sprawie zrobiłam. Brak mi już pomysłów do działań.
DYREK09-11-2010 08:41:11   [#10]

konieczne spotkanie rodziców, warto zaprosić pielęgniarkę np. z innej szkoły,  ZOZ lub inna która świadczy usługi w ramach NFZ

zobacz:

http://www.wsse.bialystok.pl/index.php/aktualnoci/
65-dot-wszawicy-oraz-kontroli-uczniow-przez-pielgniarki-i-higienistki-szkolne

" Działania placówki nauczania i wychowania:

  • przekazanie informacji wszystkim rodzicom o konieczności systematycznego sprawdzenia czystości skóry głowy i włosów u dzieci,
  • w przypadku stwierdzenia występowania wszawicy u niektórych dzieci, należy poinformować rodziców o konieczności wykonania wśród wszystkich domowników zabiegów leczniczych,
  • w przypadku podejrzenia o występowaniu wszawicy wśród dzieci i młodzieży szkolnej, pielęgniarka szkolna może przeprowadzić kontrolę czystości wśród uczniów, których rodzice wyrazili zgodę na objęcie ich profilaktyczną opieką zdrowotną,
  • pielęgniarka informuje dyrekcję szkoły o skali zjawiska, natomiast rodzicom przekazuje informacje o stanie czystości włosów i skóry głowy ich dzieci oraz informacje dotyczące przeprowadzenia koniecznych zabiegów higienicznych,
  • w miarę potrzeby dyrekcja szkoły/placówki może zorganizować działania edukacyjne dotyczące ww. problematyki skierowanej dzieci, rodziców, opiekunów,
  • w przypadku występowania trudności w rozwiązywaniu problemu np. w rodzinach o niskim statusie socjo-ekonomicznym należy podjąć współpracę z władzami samorządowymi (pomocą społeczną), w celu udzielenia wsparcia tym rodzinom w rozwiązywaniu problemu wszawicy wśród wszystkich domowników.

W razie potrzeby, w trudnych sytuacjach (duży zasięg występowania wszawicy, przewlekłe jej występowanie, trudne do rozwiązania przypadki) dyrekcja placówki może zwrócić się o ukierunkowanie działań w rozwiązywaniu problemu do właściwej terenowo powiatowej stacji sanitarno epidemiologicznej."


post został zmieniony: 09-11-2010 08:44:14
Macia10-11-2010 12:40:44   [#11]

u nas problemem jest brak pielegniarki. Ciekawa jestem czy w innych placówkach są i kto je zatrudnia


DYREK10-11-2010 16:59:30   [#12]

wątek: Czy pielęgniarka ,,szkolna" może podawac leki?

http://oskko.net/forum/watek.php?w=34072

i wątki:

Leki dla pielęgrniaki - podstawa prawna

Czy wolno nauczycielowi podać lek?

medykamenty w szkole

i dodatkowo:

zakup leków

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]