Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Uczeń uposledzony w st. umiarkowanym w szkole masowej.
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]
Martuta22-08-2011 23:44:20   [#51]
Pod koniec minionego roku szkolnego dziewczynka z klasy I SP otrzymała orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na  upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym. Obowiązek szkolny będzie realizowała w naszej szkole, tj. szkole masowej - tak chcą rodzice. W bieżącym roku szk. będziemy realizować projekt z EFS "Indywidualizacja....."w ramach którego zaplanowane są zajęcia dla dzieci z trudnościami w czytaniu i pisaniu. Na etapie planowania projektu dziecko nie miało orzeczenia, ale problemy były duże stąd dla niej zaplanowaliśmy 2 godz. tych zajęć - indywidualnie. Czy te 2 godz. zajęć indywidualnych może zastąpić rewalidację, czy niezależnie od nich rewalidacja być musi. Zajęcia prowadził będzie n-l po oligo. A obawiam się, że zmiana nazwy w projekcie będzie trudna. 
stoner23-08-2011 06:54:15   [#52]

Musi być co najmniej 2 godz. rewalidacji gdyż wynika to z rozporządzenia o ramowych planach nauczania.

Po za tym OP dostaje zwiększoną subwencję  na takie dziecko o ok. 17.000 zł.


post został zmieniony: 23-08-2011 06:54:59
Martuta23-08-2011 12:26:05   [#53]
Nie znajduję zapisu prawnego określającego minimalną ilość godzin rewalidacji. Skąd te 2 godziny?
stoner23-08-2011 15:11:19   [#54]

Rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania

10. Dyrektor szkoły, z wyjątkiem szkoły specjalnej, w uzgodnieniu z organem prowadzącym, przydziela dodatkowe godziny na prowadzenie indywidualnych zajęć rewalidacyjnych z uczniami niepełnosprawnymi.

Godziny - liczb mnoga - czyli co najmniej  2.



dyrlo23-08-2011 15:15:30   [#55]

A ja się z Tobą nie zgadzam. Ten zapis wcale nie świadczy, że ma być co najmniej 2 w tygodniu może być co najmniej 2 w roku. Bo ten uczeń będzie miał np 38 godzin w roku, albo 19 albo 2 - ale w całym roku.

U mnie w ramówce jest 30 h na cały cykl. To Twoim zdaniem 10 w każdej klasie? To ten uczeń ze szkoły nie wyjdzie, tj. wyjdzie  - dzień w dzień o 17. Bo zajęcia rewalidacyjne to chyba nawet 60 minut trwają.


post został zmieniony: 23-08-2011 15:17:03
stoner23-08-2011 15:23:33   [#56]

§ 2. 1. Ramowy plan nauczania określa tygodniowy wymiar godzin zajęć edukacyjnych.........................

 ....................................................

10. Dyrektor szkoły, z wyjątkiem szkoły specjalnej, w uzgodnieniu z organem prowadzącym, przydziela dodatkowe godziny na prowadzenie indywidualnych zajęć rewalidacyjnych z uczniami niepełnosprawnymi. 

............................................................................

Jak widać jest napisane o tygodniowym.

dyrlo23-08-2011 16:04:28   [#57]
Ano tak, niedoczytałam uważnie... . Muszę to przeanalizować jeszcze raz ("ze zrozumieniem") 
post został zmieniony: 23-08-2011 16:09:43
malchow24-08-2011 01:22:53   [#58]

Pani Karolino,

a jak już Uczeń upośledzony umysłowo w stopniu umiarkowanym lub znacznym

ukończy szkołę podstawową (biorąc pod uwagę wszystkie przedmioty nauczania

i oczywiście JEGO możliwości psychofizyczne pod uwagę) - Super! jeżeli kilku nauczycieli Mu pomoże:))))))))))))

a potem przy Wielkim Wsparciu Wszystkich :))))) (chcących i nie do końca potrafiących nauczycieli

-nie z Ich przyczyny i bynajmniej z "niechęci" do dokształcania się 

- bo Są specjalistami z matematyki, fizyki, chemii, j. polskiego, historii, geografii itd - i w tych przedmiotach doskonalą swoje umiejętności

 (nie będę przytaczac wszystkich możliwych przedmiotów - chociaż ze względu na ..... powinnam; sorrki:))

- z Dzieciakami w szkole "masowej, powszechnej" - takie okreslenia na forum padają- osiągają sukcesy

- a tego też oczekują Rodzcie, posyłając Ich do szkoły;

bo Nauczyciele wyrównują problemy pojawiające się u Dzieciaków w normie intelektualnej mającymi dysfunkcje, problemy adaptacyjne, itd.

i

-uczeń z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym -ukończy Gimnazjum;

i nawet "pokona" tam fizykę i chemię.

 

To jaką dalszą drogę edukacyjną w szkole ponadgimnazjalnej Pani dla TEGO UCznia proponuje?

Proszę o precyzyjną odpowiedź. Z góry dziękuję.

 

Karolina24-08-2011 22:44:05   [#59]

Ponieważ awansowałam do zwrotu Pani to odpowiem również Pani/Panie malchow :)

A o co tak dokładnie chodzi?

bes4001-09-2011 17:52:52   [#60]

Będę wdzięczna za informację jak zorganizować zajęcia uczniowi upośledzonemu  w stopniu umiarkowanym III klasa gimnazjum ogólnodostępnym?. Uczeń nie ma NI. PPP zaleca szkołę specjalną lub klasę integracyjną. Rodzice chcą aby uczeń kontynuował naukę w naszym gimnazjum, nie mamy klas integracyjnej i żaden z n-li nie ma oligo.

Bardzo proszę o informacje i z góry dziękuję:-))) 

stoner01-09-2011 18:02:07   [#61]

Klasy integracyjnej nie stworzysz ponieważ nie masz 5 uczniów z orzeczeniami.

bes4001-09-2011 18:18:30   [#62]
Wiem, że klasy integracyjnej nie stworzę:-) właśnie mam problem z organizacją zajęć zgodnie z ramówką dla dzieci z upośledzeniem w st. umiarkowanym w szkole masowej. Nie ma orzeczenia orzeczenia o NI.
Karolina01-09-2011 18:33:30   [#63]
1 września miało wejść rozporządzenie pozwalające na otwieranie klas integracyjnych nawet dla 1 ucznia - kto wie dlaczego znów go nie ma?
stoner01-09-2011 19:24:48   [#64]
Miało, ale nie weszło no cóż.
malchow02-09-2011 20:55:13   [#65]

Do Karolina;

Pytanie brzmi:

To jaką dalszą drogę edukacyjną w szkole ponadgimnazjalnej Pani dla TEGO UCznia proponuje?

Proszę o precyzyjną odpowiedź. Z góry dziękuję.

Bo chyba nie Szkołę Przyspasabiającą do Pracy?

 

Karolina02-09-2011 22:08:25   [#66]

Ponownie nie rozumiem zapytania do mnie, jak i nie rozumiem formuły jaką się do mnie zwracasz.

Poza tym mierzi mnie Twój ironiczny post z masą usmiechów i wykrzykników.

_____________________-

co do meritum:

Nie jestem odpowiedzialna za drogę każdego niepełnosprawnego ucznia w Polsce. Proszę wrócić do moich publikacji dotyczących prawa do inteligencji, przygotowania oświaty na edukacje każdego ucznia a nie tylko wybitnie zdolnego, bezproblemowego.

Rozumiem, że jesteś przedstawiecielem szkolnictwa specjalnego, dlatego wydaje Ci się, że jestem wrogiem publicznym numer 1.

Nie jestem.

Rozumiem tez, że po ukończeniu twojej placówki wszyscy niepełnosprawni są szczęsliwi, mają wykształcenie i pracę.

Uważam, że każda szkoła powinna być przygotowana na przyjęcie każdego ucznia i to rodzic ma prawo zdecydować, w ktorej ma się uczyć jego dziecko. Nie może być przymuszany ani terroryzowany miernotą oświatową - nakazującą mu "dobor dziecka" wg własnego widzimisie.

Nie muszę precyzyjnie odpowiadać na zadane pytanie bo nie znam konkretnego przypadku, miasta w którym mieszka (jaka jest oferta) rodziny i możliwości owej, stanu dziecka funkcjonowania itd.... Poza tym nie rozumiem pytania bo jasne jest, że uczeń z upośledzeniem znacznym czy umiarkowanym nie musi uczyć się fizyki.

Nie dam się w ciągnąć w taką manipulacje bo serio... zmęczona jestem pustą gadaniną na ten temat.

Marzy mi się aby w Polsce było normalnie i aby nauczyciel lub dyrketor masówki nie musiał zakładać wątku - co mam zrobic mam ucznia z upośledzeniem, autyzmem... itp...

Obserwuje to kilkanaście lat i leką ręce opadają.

Życzę powodzenia i sukcesów w edukacji  - jak sądzę uczniów nie zabraknie skoro to taka wspaniała placówka.

 

Ewi28-10-2011 17:00:20   [#67]
W tym temacie mam pytanie : czy dla dziecka z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym prowadzicie dodatkowo dziennik - przecież nie ma ocen i ma inne zagadnienia - czy wystarczy klasowy... Jak Wy rozwiązaliście ten problem? Jeśli ma być dziennik dodatkowy to jaki?
ewawal28-10-2011 18:56:00   [#68]
Ja czegoś w tym wątku nie rozumiem, jeżeli rodzice się upierają na szkołę ogólnodostępną to dziecko realizuje program taki jak wszyscy uczniowie z uwzględnieniem możliwości tj. wymagania dostosowane i ocenianie, może być zwolniony z dodatkowego języka obcego i ma mieć godziny rewalidacyjne. Sporządzamy dodatkowo KIPU i IPET. I tyle oczywiście jest to ogromnie krzywdzące dla dziecka ale.........Nauczyciele mają co robić będą się litować ale nie mają w obowiązku ani czasu przygotowywać dziecko do życia w społeczności tak jak to czyni się w szkole specjalnej - 2 h rewalidacji to za mało. W gimnazjum dochodzą problemy inności- psychologiczne. Nieraz rodzice dziękowali mi za poradę zmiany szkoły choć byli bardzo uparci.
hanabi29-10-2011 10:13:09   [#69]

"1 września miało wejść rozporządzenie pozwalające na otwieranie klas integracyjnych nawet dla 1 ucznia - kto wie dlaczego znów go nie ma?"


czy ktoś oprócz Karoliny o tym słyszał? 

rzewa29-10-2011 10:47:48   [#70]

popatrz tu:

http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=46831&ux=14

Martuta30-10-2011 21:23:19   [#71]

Do Ewi

 Od tego roku mamy  w  SP ogólnodostępnej -klasa II dziecko z orzeczeniem  o upośledzeniu w stopniu umiarkowanym. Musiałam wyjaśnić to o co pytasz. Dziecko wpisujemy do dziennika klasowego, bo jest uczniem tej klasy. Ale ponieważ nie ma tam miejsca na wpisywanie tematów, nie ma miejsca na wpis odzwierciedlający co dziecko robiło danego dnia, to dołączyliśmy za podpowiedzią KO zwykły dziennik do zajęć pozalekcyjnych /może być zeszyt/ 
ewawal01-11-2011 19:08:07   [#72]
Dalej nie rozumiem. jeżeli dziecko było z innymi w klasie na lekcji to realizowało inny temat ? czyli nauczyciel prowadził w tym samym czasie dwie lekcje ? - on tylko może dany temat dla tego ucznia zindywidualizować. Nie chciałabym prowadzić takich lekcji.

post został zmieniony: 01-11-2011 19:08:39
Martuta01-11-2011 19:48:53   [#73]
" jeżeli dziecko było z innymi w klasie na lekcji to realizowało inny temat ?" Tak to dziecko realizuje inną podstawę programową, ma inny program, inne zajęcia edukacyjne. Np. ona nie ma zajęć komputerowych, ale uczestnicząc w tych zajęciach może realizować treści z zajęć - funkcjonowanie w środowisku.
ewawal02-11-2011 19:15:47   [#74]
Ale jest w szkole ogólnodostępnej więc nauczyciel na jednej lekcji realizuje dwa programy?
ewawal02-11-2011 19:34:49   [#75]
Zgodnie z przepisami rozporządzenia szkoły i placówki, w których organizowane jest kształcenie specjalne, oprócz realizowania zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego i zapewnienia odpowiednich warunków do nauki oraz sprzętu specjalistycznego i środków dydaktycznych, zobowiązane są do prowadzenia zajęć dydaktycznych według treści podstawy programowej kształcenia ogólnego przewidzianej dla danego ucznia wzbogaconych o zajęcia rewalidacyjne, dodatkowo prowadzone przez specjalistów.  Wypowiedż pani minister nie mam czasu ale przepisy są nie jasne dlatego było wyjaśnienie .
Martuta02-11-2011 19:34:49   [#76]
Tak, nauczyciel na jednej lekcji realizuje dwa programy. Podobnie jest w klasach łączonych, tam też na jednej lekcji nauczyciel realizuje 2 programy- 2 różne tematy.
ewawal02-11-2011 19:38:48   [#77]
Ale nauczyciel w szkole ogólnodostępnej nie musi posiadać kwalifikacji do nau. specjalnego. Ma uczyć według programu szkoły ogólnodostępnej z całym bagażem dostosowań.
cynamonowa02-11-2011 20:11:05   [#78]

Ewa...Ma uczyć zgodnie z programem dostosowanym do dysfunkcji dziecka...

Taką niechęcią wieje z Twoich postów...

jol202-11-2011 21:02:59   [#79]

Kształcenie takiego dziecka w gimnazjum ogólnodostępnym, w klasie 25 osobowej, np na lekcji chemii lub fizyki, która jest raz w tygodniu, jest fikcją, do której dorabia się filozofię- z jednej strony troski o  dziecko, a z drugiej - nieograniczonych możliwości nauczycieli w zakresie indywidualizacji nauczania. To smutne, że nawet gdy szkoła specjalna jest blisko, rodzice mogą pozbawic dziecko możliwości rozwoju w jemu właściwym tempie, a szkołę zmusic do pozorowanych działań.

ewawal02-11-2011 21:22:03   [#80]
Zgadzam się z jol2, i to nie wynika z niechęci moja walka to dla dobra dziecka a także nauczyciel w jakiej jest sytuacji- ma dylematy bo wie że mu dużo nie pomoże. Poza tym szanujmy się i nie zgadzajmy się na wszystko mając świadomość swojej małej wiedzy i doświadczenia w tym zakresie- to działanie na oślep. Miałam kiedyś takiego ucznia i w nocy myślałam jak tu mu jeszcze pomóc.

post został zmieniony: 02-11-2011 21:25:58
jol202-11-2011 21:44:09   [#81]

Ci., którzy odnoszą światowe sukcesy edukacyjne, naprawdę robią to inaczej. W Finlandii integracja na wspólnym boisku, obiedzie, ale zajęcia w małych grupach w zależności od poziomu. Dla uczniów z trudnościami przejściowo klasa z z 2 nauczycielami, po nadrobieniu zaległości -  powrót do "swoich" klas. Na konferencji w Gdańsku poświęconej kształceniu uczniów poniżej normy intelektualnej doświadczony angielski profesor wyraźnie stwierdzał, że nie jest możliwe zaspokojenie przez 1 nauczyciela tak różnych potrzeb uczniów.  Jeśli w jednym zespole są wybitnie zdolni i uczniowie wymagający kształcenia specjalnego, zawsze ktoś będzie poszkodowany. 

malgala02-11-2011 22:21:58   [#82]

zawsze ktoś będzie poszkodowany

I tak jest. Poszkodowany jest i ten uczeń i reszta klasy.

Przerabiałam taką sytuację. Dziecko wymagało ciągłego skoncentrowania uwagi tylko na nim. Nie wykonało żadnej pracy samodzielnie, jeżeli nie byłam w pobliżu, nie zachęcałam, nie pomagałam, nie chwaliłam.
A jednocześnie musiałam przecież prowadzić normalnie lekcję, gdzie miałam również uczniów wymagających dostosowania form i metod pracy oraz zupełnie przeciętnych i również bystrych.
Tracili wszyscy, a ja po jednej takiej lekcji czułam się jakbym miała ich w danym dniu już co najmniej 7. A i samo przygotowanie się do takiej lekcji, to też dobra łamigłówka - indywidualne karty pracy dla tego dziecka, normalne pomoce do lekcji, dodatkowe zadania dla zdolniejszych. I ten żal straconego czasu, bo z czasu, który poświęcałam temu dziecku okradałam pozostałych, a pracując z resztą klasy zaniedbywałam dziecko.

Tego nie da się tak zorganizować, żeby nie krzywdzić którejś ze stron. Po takiej lekcji człowiek czuje się bezsilny. Jeżeli ktoś uważa, że dziecku z uu można zapewnić w szkole masowej właściwe warunki do jego rozwoju i jednocześnie nie zaniedbać pozostałych uczniów, na dodatek bez nauczyciela wspomagającego, to znaczy, że nigdy nie był w takiej sytuacji, albo jest zwolennikiem fikcji.


Natka02-11-2011 22:44:45   [#83]

malgala,

myślę i czuję identycznie;

Martuta02-11-2011 22:50:26   [#84]

jol2 i malgala

Podzielam to co piszecie, ale  nie o to mi chodziło. Ja tylko przedstawiałam fakty, na które póki co prawo pozwala. I ani dyrektor, ani nauczyciel tego nie zmieni. My tu na forum, niezależnie od tego co myślimy, też tego nie zmienimy.  Rodzic przyniósł orzeczenie i wyraził swoją wolę co do miejsca nauczania dziecka. Ja mogłam proponować, przekonywać, ale decyzja jego i ja ją muszę uszanować, bo prawo jest po jego stronie. Ile trzeba się było  nagimnastykować, żeby rodzice się zgodzili na badanie  i tu też im prawo pozwala.

jol202-11-2011 23:12:57   [#85]
Współpraca rodzice- szkoła w tym względzie to sprawa kluczowa i oczywiście trudna. Prawo nie daje dyrektorowi argumentów. Trochę psychologia, sporo doświadczenie, poparte konkretnymi sytuacjami innych uczniów, jeśli możemy użyc tej wiedzy... 15 listopada ORE proponuje udział w panelu "Wspieranie dziecka ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi razem - rodzice i szkoła . Wysłałam zgłoszenie, liczę na poważną dyskusję i wzięcie pod uwagę faktycznych uwarunkowań, a nie "pobożnych" życzeń...
mstola09-04-2013 20:01:24   [#86]

Jaka ramówka obowiązuje dla ucznia upośledzonego w stopniu umiarkowanym w szkole ogólnodostępnej od września 2013?

Grzesiek09-04-2013 22:00:36   [#87]

 

ZAŁĄCZNIK Nr 5 
RAMOWY PLAN NAUCZANIA DLA GIMNAZJUM SPECJALNEGO DLA UCZNIÓW Z UPOŚLEDZENIEM UMYSŁOWYM W STOPNIU UMIARKOWANYM LUB ZNACZNYM1)
1. W gimnazjum specjalnym dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym (III etap edukacyjny) w trzyletnim okresie nauczania:
1) minimalny wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych wynosi:
a) funkcjonowanie w środowisku - 480 godzin,
b) muzyka z rytmiką - 190 godzin,
c) plastyka2) - 800 godzin,
d) technika2) - 830 godzin,
e) wychowanie fizyczne - 385 godzin;
2) minimalny wymiar godzin zajęć rewalidacyjnych wynosi 960 godzin na oddział, a w przypadku uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym, w tym uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, jeżeli jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym, uczęszczających do gimnazjum ogólnodostępnego, oddziału integracyjnego w gimnazjum ogólnodostępnym lub gimnazjum integracyjnego - 190 godzin na ucznia.
2. Tygodniowy wymiar godzin:
1) obowiązkowych zajęć edukacyjnych dla uczniów poszczególnych klas wynosi:
a) klasa I - 27 godzin,
b) klasa II - 28 godzin,
c) klasa III - 29 godzin;
2) zajęć rewalidacyjnych, w każdym roku szkolnym, wynosi po 10 godzin na oddział, a w przypadku uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym, w tym uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, jeżeli jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym, uczęszczających do gimnazjum ogólnodostępnego, oddziału integracyjnego w gimnazjum ogólnodostępnym lub gimnazjum integracyjnego - po 2 godziny na ucznia.
3. Wymiar godzin do dyspozycji dyrektora szkoły, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia, stanowi różnicę między:
1) sumą godzin wynikającą z pomnożenia tygodniowych wymiarów godzin określonych w ust. 2 pkt 1 przez faktyczną liczbę tygodni, w których odbywają się obowiązkowe zajęcia edukacyjne w kolejnych latach szkolnych,
a
2) sumą godzin określonych w ust. 1 pkt 1.
4. Wymiar godzin do dyspozycji dyrektora szkoły, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 5 lit. b rozporządzenia, ustala w każdym roku szkolnym dyrektor szkoły, z uwzględnieniem art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela.
5. Wymiar godzin przeznaczonych na realizację zajęć religii lub etyki, zajęć wychowania do życia w rodzinie, zajęć języka mniejszości narodowej, etnicznej lub języka regionalnego i naukę własnej historii i kultury określają przepisy, o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 1-3 rozporządzenia.
______
1) Dotyczy również uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym, w tym uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, jeżeli jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym, uczęszczających do gimnazjum ogólnodostępnego, oddziału integracyjnego w gimnazjum ogólnodostępnym lub gimnazjum integracyjnego.
2) W oddziałach przysposabiających do pracy godziny przeznaczone na osiągnięcie wybranych efektów kształcenia określonych w podstawie programowej kształcenia w zawodach dla danego zawodu realizowane są w ramach przysposobienia do pracy, o którym mowa w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkół specjalnych przysposabiających do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Grzesiek09-04-2013 22:02:52   [#88]

ZAŁĄCZNIK Nr 2 
RAMOWY PLAN NAUCZANIA DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ SPECJALNEJ DLA UCZNIÓW Z UPOŚLEDZENIEM UMYSŁOWYM W STOPNIU UMIARKOWANYM LUB ZNACZNYM1)
1. W klasach I-III szkoły podstawowej specjalnej dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym (I etap edukacyjny) w trzyletnim okresie nauczania:
1) minimalny wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych wynosi 1760 godzin;
2) minimalny wymiar godzin zajęć rewalidacyjnych wynosi 960 godzin na oddział, a w przypadku uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym, w tym uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, jeżeli jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym, uczęszczających do szkoły podstawowej ogólnodostępnej, oddziału integracyjnego w szkole ogólnodostępnej lub szkoły integracyjnej - 190 godzin na ucznia.
2. W klasach IV-VI szkoły podstawowej specjalnej dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym (II etap edukacyjny) w trzyletnim okresie nauczania:
1) minimalny wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych wynosi:
a) funkcjonowanie w środowisku - 600 godzin,
b) muzyka z rytmiką - 350 godzin,
c) plastyka - 480 godzin,
d) technika - 480 godzin,
e) wychowanie fizyczne -385 godzin;
2) minimalny wymiar godzin zajęć rewalidacyjnych wynosi 960 godzin na oddział, a w przypadku uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym, w tym uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, jeżeli jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym, uczęszczających do szkoły podstawowej ogólnodostępnej, oddziału integracyjnego w szkole ogólnodostępnej lub szkoły integracyjnej - 190 godzin na ucznia.
3. Tygodniowy wymiar godzin:
1) obowiązkowych zajęć edukacyjnych dla uczniów poszczególnych klas wynosi:
a) klasa I - 18 godzin,
b) klasa II - 19 godzin,
c) klasa III - 20 godzin,
d) klasa IV - 24 godziny,
e) klasa V - 25 godzin,
f) klasa VI - 26 godzin;
2) zajęć rewalidacyjnych, w każdym roku szkolnym, wynosi po 10 godzin na oddział, a w przypadku uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym, w tym uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, jeżeli jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym, uczęszczających do szkoły podstawowej ogólnodostępnej, oddziału integracyjnego w szkole ogólnodostępnej lub szkoły integracyjnej - po 2 godziny na ucznia.
4. Wymiar godzin do dyspozycji dyrektora szkoły, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia, stanowi różnicę między:
1) sumą godzin wynikającą z pomnożenia tygodniowych wymiarów godzin określonych:
a) w przypadku I etapu edukacyjnego - w ust. 3 pkt 1 lit. a-c,
b) w przypadku II etapu edukacyjnego - w ust. 3 pkt 1 lit. d-f,
przez faktyczną liczbę tygodni, w których odbywają się obowiązkowe zajęcia edukacyjne w kolejnych latach szkolnych,
a
2) sumą godzin określonych:
a) w przypadku I etapu edukacyjnego - w ust. 1 pkt 1,
b) w przypadku II etapu edukacyjnego - w ust. 2 pkt 1.
5. Wymiar godzin do dyspozycji dyrektora szkoły, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 5 lit. b rozporządzenia, ustala w każdym roku szkolnym dyrektor szkoły, z uwzględnieniem art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela.
6. Wymiar godzin przeznaczonych na realizację zajęć religii lub etyki, zajęć wychowania do życia w rodzinie, zajęć języka mniejszości narodowej, etnicznej lub języka regionalnego i naukę własnej historii i kultury określają przepisy, o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 1-3 rozporządzenia.
______
1) Dotyczy również uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym, w tym uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, jeżeli jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym, uczęszczających do szkoły podstawowej ogólnodostępnej, oddziału integracyjnego w szkole ogólnodostępnej lub szkoły integracyjnej.

Grzesiek09-04-2013 22:08:58   [#89]

i np. tygodniowe

I etap SP

Zajęcia edukacyjne Tygodniowa liczba godz. w etapie kształcenia Tygodniowa liczba godzin Łączna liczba godzin w 32 tygodniach nauki szkolnej Liczba godzin w etapie kształcenia Minimalna liczba godzin wynikająca z rozporządzenia
1 klasa 2013/14 2 klasa 2014/15 3 klasa 2015/16 2013/2014 2014/2015 2015/2016
Obowiązkowe zajęcia edukacyjne 57 18 19 20 576 608 640 1824 1760
Razem w tygodniu 57 18 19 20          
Zajęcia rewalidacyjne 30 10 10 10 320 320 320 960 960
Religia 6 2 2 2 64 64 64 192  
Razem w tygodniu 93 30 31 32          

II etap SP

Zajęcia edukacyjne Tygodniowa liczba godz. w etapie kształcenia Tygodniowa liczba godzin Łączna liczba godzin w 32 tygodniach nauki szkolnej Liczba godzin w etapie kształcenia Minimalna liczba godzin wynikająca z rozporządzenia
4 klasa 2013/14 5 klasa 2014/15 6 klasa 2015/16 2013/2014 2014/2015 2015/2016
Funkcjonowanie w środowisku 19 6 6 7 192 192 224 608 600
Muzyka z rytmiką 11 3 4 4 96 128 128 352 350
Plastyka 15 5 5 5 160 160 160 480 480
Technika 18 6 6 6 192 192 192 576 480
Wychowanie fizyczne 12 4 4 4 128 128 128 384 385
Razem w tygodniu 75 24 25 26          
Zajęcia rewalidacyjne 30 10 10 10 320 320 320 960 960
Religia 6 2 2 2 64 64 64 192  
wdżwr 1   0,5 0,5   14 14 28  
Razem w tygodniu 112 36 37,5 38,5        

 

 

III etap Gim

Zajęcia edukacyjne Tygodniowa liczba godz. w etapie kształcenia Tygodniowa liczba godzin Łączna liczba godzin w 32 tygodniach nauki szkolnej Liczba godzin w etapie kształcenia Minimalna liczba godzin wynikająca z rozporządzenia
1 klasa 2013/14 2 klasa 2014/15 3 klasa 2015/16 2013/2014 2014/2015 2015/2016
Funkcjonowanie w środowisku 15 5 5 5 160 160 160 480 480
Muzyka z rytmiką 6 2 2 2 64 64 64 192 190
Plastyka 25 8 8 9 256 256 288 800 800
Technika 26 8 9 9 256 288 288 832 830
Wychowanie fizyczne 12 4 4 4 128 128 128 384 385
Razem w tygodniu 84 27 28 29          
Zajęcia rewalidacyjne 30 10 10 10 320 320 320 960 960
Religia 6 2 2 2 64 64 64 192  
wdżwr 1,5 0,5 0,5 0,5 14 14 14 42  
Razem w tygodniu 121,5 39,5 40,5 41,5          

 

 Znikły linie :-) ale chyba w miarę czytelnie


post został zmieniony: 09-04-2013 22:10:35
juasia22-08-2013 22:36:07   [#90]

przeczytałam cały wątek i nadal mam wątpliwości-

1.czy dziecko z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym chodzi z klasą na wszystkie przedmioty i tam realizuje przedmioty te z ramówki przeznaczone dla upośledzonych?

2. w jaki sposób oznaczamy realizację np. funkcjonowania w środowisku, plastyki, muzyki i rytmiki na przedmiotach np. polski, matematyka? A może poszczególne zajęcia edukacyjne dzieci upośledzonych przyporządkowujemy zajęciom edukacyjnym ze zwykłej ramówki?

3. co z obowiązkowym językiem obcym

4. czy są dla tych dzieci jakieś podręczniki, czy wszystko nauczyciele przygotowują samodzielnie?

Bardzo proszę o pomoc, bo właśnie takiego ucznia będę miała od września, a nie wiem jak do tego podejść?

elnik29-08-2013 10:40:54   [#91]

Mam identyczną sytuację jak wyżej. Proszę również o podzielenie się doświadczeniem w tym temacie.

cynamonowa29-08-2013 11:45:04   [#92]

1.U nas stosujemy taką zasadę: uczniwie ci uczęszczają na plstykę, muzykę, wf.. Gdy uczniowie mają przyrodę, historie..itp, ci z orzeczeniami w innym pomiesczeniu realizują "swoją" podstawę.

2. w oddzielnym dzienniku lekcyjnym wpisujemy tematy zajęć a przy nich symbole np. pl, muz, fwś...itp.

3. uczniowie uposledzeni w st. umiarkowanym nie mają języka obcego

4. nasi uczniowie nie korzystają z konkretnych podreczników, nauczyciele wykorzystują do pracy ćwiczenia z klas I-III lub kserują inne materiały

( nasz op w ramach wyprawki wyraża zgodę na zakup pomocy dla dzieci, tym sposobem rodzice zakupują: farby, plasteliny itp.

malmar1529-08-2013 13:46:57   [#93]

uczennica z upośledzeniem umiarkowanym (kl. III gim), nauczanie indywidualne w domu dziecka (10 godz.) i do tego jeszcze 2 rewalidacji

czy dobrze myślę?

 

Grzesiek31-08-2013 07:10:12   [#94]

Sprawdź jak to uregulował Twój OP, u nas jest w 3 kl Gim 11 godz. W rozporządzeniu jest od ... do ...

malchow31-08-2013 12:18:55   [#95]

Pytanie do Grześka.

Skąd wdżwr?

Grzesiek01-09-2013 08:59:40   [#96]

do #95

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 12 sierpnia 1999 r. w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

(Dz. U. z dnia 17 sierpnia 1999 r.)

§ 1. 1. ...
2. (1) Zajęcia realizowane są w klasach V i VI szkół podstawowych, w gimnazjach, zasadniczych szkołach zawodowych, liceach ogólnokształcących i w klasach I-III techników, w tym specjalnych, dla dzieci i młodzieży, publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych.

malchow01-09-2013 22:15:33   [#97]

To znam.

Tylko z czego "ściągnąłeś" godziny???

My realizujemy w ramach godzin z siatki.

rzewa02-09-2013 12:08:38   [#98]

godziny są właśnie w rozporządzeniu przywołanym przez Grześka:

§ 3. ust. 1. Na realizację zajęć w szkołach publicznych przeznacza się w szkolnym planie nauczania, w każdym roku szkolnym, dla uczniów poszczególnych klas, po 14 godzin, w tym po 5 godzin z podziałem na grupy dziewcząt i chłopców.

ust. 2. Zajęcia są organizowane w oddziałach albo liczących nie więcej niż 28 uczniów grupach międzyoddziałowych.

malmar1502-09-2013 15:23:27   [#99]

podnoszę do postu 93

Grzesiek05-09-2013 00:42:55   [#100]

#93

jeżeli to szkoła ogólnodostępna to tak - 10 NI + 2 rewalidacji.

Jednak jak pisałem powyżej OP ustala liczbę godzin NI w ramach widełek z rozporządzenia o NI

§ 8. 1. Tygodniowy wymiar godzin zajęć indywidualnego nauczania realizowanych bezpośrednio z uczniem wynosi:
1) dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej - od 6 do 8 godzin;
2) dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej - od 8 do 10 godzin;
3) dla uczniów gimnazjum - od 10 do 12 godzin;
4) dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych - od 12 do 16 godzin.

strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]