Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Rekolekcje i 3,6?
strony: [ 1 ]
war0627-02-2008 07:00:49   [#01]

podnoszę : Czy płacić 3,6,czy godziny ponadwymiarowe podczas rekolekcji ?

a jak zrobić tak:

zaplanować max tylko 4 lekcje  żeby w sumie każdemu nauczycielowi nie przekroczyć 3*3,6

(Zajęcia bez pytania i klasówek - tylko aby przekazywać wiedzę bo bardzo duzo przepada lekcji, zaraz matury próbne  4,5,6 marca - kolejny tydzień przepadnie),

To jak płacić za te 3 dni ? można 3,6

hania27-02-2008 07:20:37   [#02]
jak w regulaminie wynagradzania op , u nas - płacimy normalnie
lekcji nie ma (bo uczniowie wolne mają) ale nauczyciele pracują w szkole :rady,zespoły, analizy, szkolenia....
iwonowa27-02-2008 07:35:00   [#03]
u nas jak u Hani;lekcji nie ma , bo nie ma uczniów, nauczyciel jest gotowy; tak mamy w regulaminie OP
war0627-02-2008 07:43:40   [#04]

no a jak regulamin nie precyzuje czasu trwania rekolekcji

to czy tak można jak wyzej? chodzi o ujecie finansowe czy można tak jak pisałem wyżej

dwalcz27-02-2008 07:56:08   [#05]

ja w reguaminie mam jak niżej, a dzieciaki z koscioła jadą do domu - płacimy za 3,6

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przydzielone w planie organizacyjnym nie przysługuje za dni, w których nauczyciel nie realizuje zajęć z powodu przerw przewidzianych przepisami o organizacji roku szkolnego, rozpoczynania i kończenia zajęć w środku tygodnia oraz za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

dwalcz27-02-2008 09:22:59   [#06]
oczywiście w regulaminie OP
Misza27-02-2008 12:04:06   [#07]
Tzn, że rekolekcje nie zaliczają sie do przerw przewidzianych w organizacji roku szkolnego? To jaka jest podstawa chodzenia na rekolekcje? Decyzja dyrektora?
DYREK27-02-2008 12:04:39   [#08]

rekolekcje nie wynikają z przepisów o organizacji roku szkolnego

dni wolne w czasie rekolekcji wynikają z rozporządzenia MEN z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach

§ 10. 1. Uczniowie uczęszczający na naukę religii uzyskują trzy kolejne dni zwolnienia z zajęć szkolnych w celu odbycia rekolekcji wielkopostnych, jeżeli religia lub wyznanie, do którego należą, nakłada na swoich członków tego rodzaju obowiązek. Pieczę nad uczniami w tym czasie zapewniają katecheci. Szczegółowe zasady dotyczące organizacji są przedmiotem odrębnych ustaleń między organizującymi rekolekcje a szkołą.

 

http://www.kadryonline.pl/kadry_w_oswiacie.php?go=ko13

 


post został zmieniony: 27-02-2008 12:09:18
DYREK27-02-2008 12:20:39   [#09]

i inne: http://www.eduinfo.pl/art.php?action=more&id=1464&idg=23

Utrata wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe przez nauczyciela

Czy postanowienie organu prowadzącego, iż wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przydzielone w planie organizacyjnym nie przysługuje za godziny ponadwymiarowo przypadające w dniach, w których nauczyciel nie mógł zrealizować z przyczyn od siebie niezależnych, w szczególności w związku z:

 1) zawieszeniem zajęć z powodu epidemii lub mrozów
2) wyjazdem uczniów na wycieczki lub imprezy
3) chorobą ucznia nauczanego indywidualnie
4) uczestniczeniem uczniów w rekolekcjach wielkopostnych
5) obchodami Dnia Edukacji Narodowej w dniu 14 X 

     jest sprzeczne z art. 81 KODEKSU PRACY?


Zapytanie czytelniczki odnosi się do kilku ważnych kwestii, dotyczących uchwalania przez organy prowadzące szkoły regulaminów. Regulują one, na podstawie delegacji prawnej art. 30 ust. 6 pkt. 1 – 3 ustawy Karta Nauczyciela, kwestie wypłacania nauczycielom dodatków do wynagrodzenia zasadniczego. Jedynie ono jest bowiem regulowane poprzez odpowiednie rozporządzenie, wydawane rokrocznie przez ministra edukacji. Regulaminy gminne w hierarchii aktów prawnych lokują się na poziomie prawa miejscowego, przez co są podrzędne do wszystkich ustaw oraz rozporządzeń. Taka lokacja rodzi wątpliwość, czy zapisy regulaminu, cytowane przez czytelniczkę, powinny w ogóle się w nim pojawić.  

Odpowiedzią na tę wątpliwość jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 26 kwietnia 2006 r. (IV S.A./Wr 274/05). Otóż zakwestionował on, wskazując wprawdzie równocześnie na nieprecyzyjność w zapisach Karty Nauczyciela, w całości kompetencję organów prowadzących do rozstrzygania w regulaminach płacowych kwestii związanych z prawem nauczyciela do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe. W uzasadnieniu wyroku znalazło się następujące wyjaśnienie – „Do organu prowadzącego należy wyłącznie ustalanie, jakie są warunki ich obliczania i wypłacania, a więc wydania należnych pieniędzy.” Dodatkowo sąd sprecyzował, że kwestie powyższe są uregulowane w aktach prawnych wyższego rzędu, tj. w ustawach - Karcie Nauczyciela i Kodeksie Pracy oraz wydanych na ich podstawie rozporządzeniach. 

Przywołane przez sąd ustawy i rozporządzenia nie regulują wprost omawianych kwestii. Karta Nauczyciela nie odnosi się do poruszonej przez czytelniczkę kwestii, jednak w art. 91 c ust. 1 stanowi, że kwestie, które nie są w niej uregulowane ostatecznie rozstrzyga Kodeks pracy. Jego art. 80 stanowi wprawdzie, że pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę wykonaną, jednak art. 81 dopuszcza również okoliczności, w których pracownik może otrzymać wynagrodzenie pomimo niewykonania pracy. Dzieje się tak w przypadku, jeżeli stało się to z winy pracodawcy. Oczywiście uregulowań tych nie można odnosić automatycznie do wszystkich opisanych w zapytaniu czytelniczki sytuacji szkolnych. Trudno bowiem stwierdzić, że choroba ucznia nauczanego indywidualnie jest przestojem z winy pracodawcy.  

Uregulowania Kodeksu pracy można interpretować w ten sposób, że pracownikowi należy się pełne wynagrodzenie za „gotowość do pracy”. Oznacza to, że również nauczycielowi, które nie z własnej winy (rekolekcje, choroby uczniów, wycieczki itp.) nie mógł zrealizować zajęć, przysługuje pełne wynagrodzenie, w tym również za godziny ponadwymiarowe. Na prawidłowość takiej interpretacji wskazuje dodatkowo Rozporządzenie MENiS z dnia 2 lutego 2005 r. w sprawie dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez organy administracji rządowej (Dz. U. Nr 22, poz. 182). Reguluje ona wprawdzie jedynie sytuację nauczycieli szkół rządowych, a nie tych prowadzonych przez samorządy, jednak jej zapisy bardzo często stają się źródłem dla regulaminów samorządowych. Oto § 7 ust. 4 w/w rozporządzenia stwierdza, że nauczyciel traci wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe „za dni, w których nie realizuje zajęć z powodu przerw przewidzianych przepisami o organizacji roku szkolnego, rozpoczynania lub kończenia zajęć w środku tygodnia oraz za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy.” Zapis ten praktycznie wyklucza możliwość pozbawienia nauczyciela wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w sytuacji, jeżeli przerwa nie wynika z organizacji roku szkolnego (ferie, wakacje, dni wolne i święta) bądź choroby.  

 Podsumowując należy stwierdzić, że organ prowadzący nie posiada kompetencji prawnych do umieszczania w regulaminach płacowych cytowanych przez czytelniczkę zapisów. Poza tym akty prawne wyższego rzędu, w szczególności Kodeks pracy, przyznają pracownikowi prawo do pełnego wynagrodzenia, jeżeli nie był on winien niewykonania pracy.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]