Forum OSKKO - wątek

TEMAT: II MIĘDZYNARODOWY KONGRES ZARZĄDZANIA OŚWIATĄ - relacja
strony: [ 1 ][ 2 ] - - [ 10 ][ 11 ]
Dorotka N03-10-2007 23:58:00   [#501]
 było sympatycznie i w częsci nieoficjalnej... ogromnie dużo kongresowiczów spotkało się na starym rynku w Poznaniu ... troszkę nam opadła adrenalina, chyba trzeba iść spać...
beera05-10-2007 10:29:34   [#502]

KONGRES TRWA

jeszcze tylko kilka godzin i zaczniemy przygotowywać
III KONGRES ZARZĄDZANIA OSWIATĄ

W...........................

jeszcze nie wiemy:)

Annax05-10-2007 10:59:41   [#503]
W Poznaniu, w Poznaniu - prosimy ponownie!!!
beera05-10-2007 16:04:36   [#504]

i się wziął i skończył

.................

Dziekuję wszystkim

tym, którym na nasz widok śmiały się oczy, dziekuję szczególnie gorąco

barbaras205-10-2007 16:47:34   [#505]
Skończył sie szybko, chociaż jak mogę wyrażić swoje zdanie pod wzgl merytorycznym w  ubr był lepszy.No ale cóz to tylko moje zdanie a i tak warto było przyjechać  zeby wymienic doswiadczenia i spotkać sie z innymi osobami
izabelamaciejka05-10-2007 18:19:12   [#506]

Witam już z domu.

Byłam w Poznaniu, wiele skorzystałam, poznałam świetnych ludzi, zdobyłam nowe doświadczenia i pewnie muszę tu potwierdzić słowa asi - mimo, że wszystkie osoby widziałam w rzeczywistości po raz pierwszy, to na Wasz widok - śmiały się moje oczy i nie tylko... Serdeczne dzięki!

I jeszcze jedno stwierdzenie wszystkim znane: "jeszcze się taki nie narodził, co by wszystkim dogodził!" - a Wy wszyscy, którzy byliście organizatorami wykonaliście kawał wielkiej roboty, a jej owoce będziemy na pewno zbierać za jakiś czas...

dyrlo05-10-2007 18:56:28   [#507]

Łódź - Poznań - ... (może Warszawa?)

po co porównywać? Dziekuję mnie się podobało:-)))

dota c05-10-2007 19:01:35   [#508]

Co tu dużo gadać: DZIĘKI.

Oby więcej takich możliwości: wymiany doświadczeń, patrzenia z góry i z innej perspektywy, potwierdzania własnych spostrzeżeń i dostrzegania własnych niedoskonałości i, że powiem kontrowersyjnie, "zapładniania" naszych dyrektorskich umysłów.

Asiu i Marku oraz cała ekipo: jesteście ABSOLUTNIE niezbędni naszej edukacji.

(ale zabrzmiało... ale to prawda)

mellaa05-10-2007 20:46:44   [#509]
Kiedy będą zdjęcia z kongresu ? Fotograf cały czas pracował.
jedrek505-10-2007 21:54:10   [#510]
raczej fotograf-ka:-) pstrykała i pstrykała, pewnie nie będzie osoby z kongresu,która by się na zdjęciu nie znalazła. Było super, szkoda że już po. Czuję tylko niedosyt, że członków z forum nie miałam okazji poznać osobiście.
izabelamaciejka05-10-2007 21:56:08   [#511]
może chociaż gdy będą zdjęcia, to pojawią się forumowe podpisy, a my wtedy rozoznamy choć niektóre osoby...
beera06-10-2007 08:26:43   [#512]

Niedosyt dotyczący poznania ludzi z forum

Kurtka, a czemu nie podchodziliscie do nas?

Jak Was poznać mozna było w tym tlumie? Hę? W odwrotną stronę byłoby łatwiej, ale Wy nie bardzo;)

Szukałam wielu z was- na fiszu2 strawiłam pół piętkowego ranka i nic:)

...............
Co do II kongresu- mamy swoje refleksje, robimy podsumowania,
A co do III Kongtresu, to MArek we wtorek bedzie wstępnie rezerwował na niego salę:)

Małgoś06-10-2007 08:32:00   [#513]

śliczności

piętkowy ranek :-)))

 sympatyczna literówka, bo gdy się przez tydzien cięzko pracuje to w piątek już sie prawie goni w piętkę

beera06-10-2007 08:36:54   [#514]

:))

rzeczywiście był "piętkowy"

:)

Marek Pleśniar06-10-2007 08:40:22   [#515]

prace nad trzecim kongresem już zaczęte

we wtorek rzeczywiście mamy rozmowy;-)

balbina06-10-2007 09:07:38   [#516]
A gdzie, jeśli można grzecznie zapytać?? ;-))
MorskaKrystyna06-10-2007 09:46:20   [#517]

Asiu

Ciebie trudno było złapać tak ciągle gdzieś goniłaś. Mówiłam Markowi (on czasam stał w miejscu), że czatuje na Ciebie i się mi nie udaje. a poza tym Twoja rola w Kongresie onieśmielała -serio.

No i w końcu los mi pomógł i wsiadłaś do windy razem ze mną. Uff udało się dorwać Asię - pędziwiatra.

beera06-10-2007 09:57:05   [#518]

przydybała mnie w windzie:)))

..............

a prace?

rozpoczęte w warszawie

ale nie wiadomo gdzie się skończą te prace, więc nie ma się co przyzwyczajać do miejsca początkowego:)

balbina06-10-2007 10:10:44   [#519]

Warszawa,

dobra,jak każde inne miejsce, bo najważniejsze towarzystwo.
(choć ja myślałam o morzu...,bo ktoś tam coś takiego przebąkiwał)
Marek Pleśniar07-10-2007 10:33:31   [#520]

przebąkiwaliśmy o morzu ale być może morze nie może bo trudno o duże centrum kongresowe na 1000 ludzi

ale jeśli ktoś wie że może morze to może niech da nam znać?

Joanna D07-10-2007 10:44:58   [#521]
Jestem z Gdańska, ale już od 15 lat mieszkam na Śląsku :) Proponuję: hala Olivia w Gdańsku, albo................Spodek w Katowicach :)
belferka07-10-2007 11:38:21   [#522]

a może Wrocław

A może Wrocław na III Kongres , sala na 1000 osób jest -Hala STULECIA.

A poza tym , Asiu i Marku Kongres bardzo udany( podłuchane w kuluarach ) , podziwiam Waszą pracę , tylu świetnych ludzi zaprosiliście jako prelegentów .Serdecznie pozdrawiam .

Konto zapomniane07-10-2007 12:23:23   [#523]

Wrocław może byc

Myślę, ze pomysł w Wrocławiem nie jest zły.

Dzięki wszystkim organizatorom, za wspaniały czas spędzony w Poznaniu
Zola07-10-2007 13:19:09   [#524]
mnie Gdańsk i Wrocław pasi, bo w przyszlym roku nie planuję natenczas ;- ) innych wojaży
bogna07-10-2007 22:57:16   [#525]

http://www.poznan.pl/mim/public/oswiata/news.html?co=print&id=22327&instance=1014&lang=pl&parent=0

3 zdjęcia są tam ale nie chcą się skopiować :(

dota c07-10-2007 23:04:48   [#526]
Brawo, Bogna
Marek Pleśniar08-10-2007 08:21:24   [#527]

kliknij obrazek aby powiększyć

Vincia08-10-2007 20:23:25   [#528]

Bogna

gdzie ty widzisz te zdjęcia, bo u mnie pod tym linkiem pustawo?
AnJa08-10-2007 20:33:43   [#529]
klknij widomości i jedź w dół

potem kliknij w notke o Kongresie
Vincia08-10-2007 20:53:48   [#530]

dzięki, AnJa

szkoda, że takie malutkie te fotki (a może umiesz je powiększyć?)
AnJa08-10-2007 21:29:01   [#531]
chyba się nie da

zaczekaj kilka dni- bedzie relacja na kongresowej stronie

i parę milionów zdjęć- choć nie wiem, kto to obrobi;-)
Marek Pleśniar09-10-2007 19:59:11   [#532]
ja niestety wiem:-)
balbina09-10-2007 20:05:10   [#533]
to czekamy z niecierpliwością
Marek Pleśniar09-10-2007 20:27:38   [#534]
w zasadzie ja też - fajne mamy zdjęcia:-)
bogna10-10-2007 00:30:26   [#535]
Priorytety edukacyjne

Ustalenie standardów edukacyjnych, dookreślenie relacji pomiędzy samorządami a kuratoriami oświaty oraz utworzenie jednego systemu obejmującego całość pomocy materialnej dla uczniów – to niektóre sprawy, o które zabiega komisja edukacji Związku Miast Polskich.

Piotr Mróz, wiceprzewodniczący komisji edukacji ZMP, z-ca dyr. Wydziału Oświaty UM w Poznaniu przedstawił na Kongresie Zarządzania Oświatą, który odbył się w ubiegłym tygodniu w Poznaniu, stanowiska komisji edukacji ZMP z ostatnich dwóch lat.

- Do dobrego zarządzania potrzebne są narzędzia, dlatego wielokrotnie apelowaliśmy do MEN o ustalenie standardów edukacyjnych – podkreślił Mróz. Jego zdaniem powinny zostać opracowane standardy m.in. zatrudniania nauczycieli i model szkoły, który byłby punktem odniesienia w zarządzaniu oświatą. - Wadą obecnego systemu jest brak określenia poziomu obowiązków państwa w zakresie edukacji – powiedział.

Podkreślił, że sytuacja miast z punktu widzenia finansów oświatowych jest dosyć kiepska. - Z roku na rok miasta dokładają coraz więcej ze środków własnych do subwencji oświatowej. Jednocześnie trudno odpowiedzieć na pytanie, czy miasta dokładając do subwencji oświatowej powinny być z tego dumne, czy wręcz przeciwnie?

Brakuje bowiem punktu odniesienia - standardów edukacyjnych, do których można byłoby się odwołać. - Algorytmicznie dzielenie tortu finansów oświatowych wymaga pewnych zmian. Śledząc stanowiska komisji edukacji ZMP z lat 2005-2006, stwierdzam, że ustalenie standardów edukacyjnych jest jednym z najważniejszych i najpilniejszych zadań, jakie powinno być podjęte przez MEN we współpracy z organizacjami samorządu terytorialnego – podkreślił Mróz. Jego zdaniem, trzeba wyraźnie określić skalę zobowiązań finansowych państwa wobec samorządów w zakresie wynagradzania nauczycieli.

Pilną kwestią jest również dookreślenie relacji pomiędzy samorządem a organem nadzorującym, czyli kuratorium oświaty. - Obecnie samorządy mają obowiązek dbać o sieć szkół, ale w momencie gdy mają pomysł na jej racjonalizację, nie mogą nic zrobić bez pozytywnej opinii kuratorium. To ubezwłasnowolnienie organu prowadzącego – podkreślił Mróz.

Samorząd ma również mały wpływ na wybór dyrektora szkoły. - Wybór kandydata na dyrektora szkoły powinien być dokonywany przez komisję konkursową, w której głos stanowiący mieliby przedstawiciele organu prowadzącego – postukuje ZMP.

Związek Miast Polskich apeluje również o utworzenie jednego systemu obejmującego całość pomocy materialnej dla uczniów. Obecnie w szkołach trwa wielkie zamieszanie związane z ubieganiem się rodziców o różnego rodzaju dofinansowanie, stypendium szkolne itp. - Ustawowe wyłączenie z tych działań ośrodków pomocy społecznej wydaje się być całkowicie pozbawione sensu – uważają samorządowcy. Pomysł wyprowadzenia pomocy socjalnej ze szkół popierają dyrektorzy szkół. - Szkoła niech uczy, a ośrodek pomocy społecznej udziela pomocy potrzebującym – podkreślają.

/Anna Mikołajczyk-Kłębek/

bogna10-10-2007 14:58:13   [#536]

bardzo dziękuję Pani Annie Mikołajczyk-Kłębek za przesłanie linku do wcześniejszego tekstu kongresowego :)

----------------------

Lekcje zarządzania

Wykorzystanie elektronicznych narzędzi i plany na wypadek sytuacji kryzysowych w szkole – to tylko niektóre elementy, dzięki którym samorządy mogą poprawić jakość zarządzania oświatą.

Ponad 1000 osób, w tym dyrektorzy szkół, wicedyrektorzy, kuratorzy, samorządowcy i goście zagraniczni z Anglii i Finlandii dyskutowali nad sposobami zarządzania w oświacie podczas II Kongresu Zarządzania Oświatą, który odbył się w dniach 3-5 października w Poznaniu. To jedno z nielicznych spotkań, podczas których samorządowcy i dyrektorzy szkół wspólnie debatują nad polską edukacją. - To spotkanie pokazało, że nie jest tak daleko dyrektorom szkół do samorządów, jakby to mogło się czasem wydawać – podsumowała Joanna Berdzik, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty, organizator kongresu.

Oczywiście wiele jest jeszcze do zrobienia w kwestii współpracy szkół z ich jednostkami prowadzącymi, jednak wspólna dyskusja o zarządzaniu oświatą to znaczący krok do przodu.

Uczyć się od najlepszych
Polsce brakuje wizji edukacji, długotrwałego, systematycznego planowania i narodowej strategii w dziedzinie oświaty. Finlandia, której uczniowie osiągają świetne wyniki, nad swoim systemem edukacji pracowała od lat 70 -tych.

- Trudno zapożyczyć sprawy kształcenia i przenosić je z jednego systemu do drugiego – przyznał Leo Pakhin z Narodowego Instytutu Edukacji w Finlandii. W jego kraju szkoły opracowują własne programy nauczania, a władze centralne wyznaczają jedynie główny cel systemu edukacji. Rząd fiński przygotowuje 5-letnie plany dotyczące rozwoju systemu edukacji. 

Zdaniem dr hab. Małgorzaty Sulmickiej z SGH, dyrektor departamentu Programowania i Prognozowania w Rządowym Centrum Studiów Strategicznych, nadchodzą dobre czasy dla polskiego szkolnictwa. Przedstawiając strategię rozwoju kraju na lata 2007-2015 podkreśliła, że edukacja jest w niej jednym z kluczowych tematów.

Do słabych stron polskiej edukacji zaliczyła: niski udział upowszechniania wychowania przedszkolnego, niedostosowanie do rynku pracy, niski udział w kształceniu ustawicznym oraz nierówności w poziomie wykształcenia mieszkańców miast i wsi. Wśród mocnych stron polskiej edukacji wymieniła: wysoki poziom aspiracji edukacyjnych ludności, dużą liczbę młodzieży, możliwość skorzystania z funduszy europejskich.

- Aby stworzyć prawdziwą strategię edukacyjną kraju potrzebne jest zaangażowanie i zaufanie społeczne, trzeba wykorzystać doświadczenie samorządowe i uwzględnić czynnik unijny – zauważył Mirosław Sielatycki, zastępca dyrektora warszawskiego Biura Edukacji.

Jeszcze efektywniej 
Dużo miejsca na kongresie poświecono dyskusji nad tym, w jaki sposób nakłady na edukację wpływają na wyniki edukacyjne. Mówił o tym m.in. prof. Antoni Jeżowski.

Generalnie, jakość nauczania w Polsce jest zadowalająca, ale biorąc pod uwagę nakładcy na edukację, Polska wydaje trochę więcej niż średnia krajów OECD w stosunku do PKB na głowę mieszkańca.

Prof. Rosalind Levacic z London University powołując się na badania Banku Światowego podkreśliła, że polski algorytm oświatowy umotywował gminy do podnoszenia efektywności od 2000 r., gdy „pieniądze zaczęły iść za uczniem”. W latach 2000-2007 widoczny jest spadek liczby uczniów w szkołach. - Trudno utrzymać efektywność systemu przy spadku uczniów – przyznaje.

Jej zdaniem, system, w którym pieniądze idą za uczniem, sprawia że gminy znajdują się w trudnej sytuacji. - Z jednej strony system zmusza je do likwidowania małych szkół, ale z drugiej strony jest to decyzja niepopularna politycznie – dodała.

Jak podkreśliła prof. Levacic problem małych wiejskich szkól w Polsce, podobnie jak np. na Litwie jest problemem politycznym. Wiadomo natomiast, że utrzymywanie takich szkół jest dużo droższe. Tymczasem według badań, zmniejszanie liczby uczniów przypadających na nauczyciela nie jest najlepszym sposobem na zwiększanie efektywności w oświacie.

E-zarządzanie oświatą
Sprawniej i efektywniej zarządzać oświatą można również dzięki użyciu elektronicznych narzędzi. Coraz więcej samorządów przygotowuje projekty nowoczesnego zarządzania szkołami w internecie. Kompleksowy projekt w tej dziedzinie przygotował Tarnów. Już wkrótce ma ruszyć EduNet, czyli System Wspomagania Zarządzania Edukacją w Tarnowie. Jest to pierwszy etap realizacji programu wdrożenia Systemu Wspomagania Zarządzania Miastem, który ma na celu między innymi rozbudowę lokalnej infrastruktury społeczeństwa informacyjnego.

EduNET składa się z portalu edukacyjnego, systemu planowania i analiz w oświacie, drogi edukacyjnej ucznia, elektronicznego środowiska pracy, czyli e-urzędu oraz elektronicznego naboru uczniów, forum, e-wywiadówki, ankiet i telecentrów. Jak podkreślał Wojciech Magdoń z Urzędu Miasta w Tarnowie system znacząco uprości pracę urzędników wydziału edukacji i dyrektorów szkół.

Gotowi na kryzys
Nie sposób pominąć zagadnień dotyczących kryzysów w zarządzeniu oświatą. Urząd Miasta Gdańska przedstawił rozszerzony obraz sytuacji kryzysowej dotyczącej wydarzeń w Gimnazjum nr 2 w Gdańsku w październiku 2006 roku jako przykład rozwiązywania tego typu problemów przez samorząd.

Kryzys może się zdarzyć w każdej szkole, dlatego warto przygotować sobie plany na wypadek różnych sytuacji kryzysowych, np. pożaru, samobójstwa ucznia – przekonywał Krzysztof Sarzała, kierownik Centrum Interwencji Kryzysowej w Gdańsku. Jak dodał, należy trenować działania, które będą podejmowane w kryzysie. - Kryzys jest do przewidzenia, chociaż wiąże się z chaosem. Najważniejsze, aby podejmowane działania były spójne. Polityka władz miasta, szkoły i ośrodków wsparcia musi zmierzać w tym samym kierunku, bo najgorsze jest rozdrobnienie działań podejmowanych w kryzysie – zauważył Sarzała.

Przedstawiciele Gdańska zachęcili inne samorządy, aby skorzystały z ich doświadczeń oraz procedur, które są dostępne na stronie Gdańska.

Wołanie o standardy
Na kongresie nie mogło zabraknąć dyskusji o standardach edukacyjnych.

- Do dobrego zarządzania potrzebne są narzędzia, dlatego wielokrotnie apelowaliśmy do MEN o ustalenie standardów edukacyjnych – podkreślał Piotr Mróz z Komisji Edukacji Związku Miast Polskich. Zdaniem ZMP, powinny zostać opracowane standardy m.in. zatrudniania nauczycieli i model szkoły, który byłby punktem odniesienia w zarządzaniu oświatą. - Wadą obecnego systemu oświaty jest brak określenia poziomu obowiązków państwa w zakresie edukacji – mówił Mróz.

O ustalenie standardów funkcjonowania szkół zabiegają również dyrektorzy szkół z OSKKO. Chcą m.in. standardów organizacyjnych – takich, jak standardy zatrudnienia pracowników, standardów finansowych - takich jak: określenie minimalnej ilości środków potrzebnych do realizacji standardów organizacyjnych, standardów zarządzania, statusu i kompetencji dyrektora, ustalenia zakresu kompetencji wszystkich, którzy współtworzą oświatowy świat.

Anna Mikołajczyk-Kłębek
a.mikolajczyk@pap.pl

Zdjęcia: Katarzyna Dal, VULCAN


grażka10-10-2007 21:06:03   [#537]

Definicja efektywności

Prof. Rosalind Levacic z London University powołując się na badania Banku Światowego podkreśliła, że polski algorytm oświatowy umotywował gminy do podnoszenia efektywności od 2000 r., gdy „pieniądze zaczęły iść za uczniem”. W latach 2000-2007 widoczny jest spadek liczby uczniów w szkołach. - Trudno utrzymać efektywność systemu przy spadku uczniów – przyznaje.

Jej zdaniem, system, w którym pieniądze idą za uczniem, sprawia że gminy znajdują się w trudnej sytuacji. - Z jednej strony system zmusza je do likwidowania małych szkół, ale z drugiej strony jest to decyzja niepopularna politycznie – dodała.

Jak podkreśliła prof. Levacic problem małych wiejskich szkól w Polsce, podobnie jak np. na Litwie jest problemem politycznym. Wiadomo natomiast, że utrzymywanie takich szkół jest dużo droższe. Tymczasem według badań, zmniejszanie liczby uczniów przypadających na nauczyciela nie jest najlepszym sposobem na zwiększanie efektywności w oświacie.

 

Mam prośbę - jak definiowana jest "efektywność" z tego tekstu? Bo chciałabym zrozumieć, dlaczego mniej liczne klasy - o co wiele osób zabiega - nie przekładaja się na efektywność?

Marek Pleśniar10-10-2007 21:18:35   [#538]

oceniają to po wynikach nauczania

na całym zachodzie nic pod tym względem nie wynika ze zmniejszania liczności klas - chyba że wychowawczo

Magosia10-10-2007 21:42:38   [#539]

Nie tylko na Zachodzie

u nas - Lubelszczyzna - był 4-5 lat temu raport - z badań wynikalo,że najbardziej efektywne są oddzialy w przedziale 18-24 uczniów.

Jako wieloletni praktyk- zgadzam sie z tym .

Nie mam dziś czasu na dłuższa dyskusję:-(( ale na to zjawisko składa się wiele przyczyn.

grażka10-10-2007 21:48:18   [#540]

Hm, pytam - bo w Łodzi wyższe nieco były efekty nauczania właśnie w szkołach prywatnych - klasy ok. 17 uczniów. Nie mam teraz czasu tego poszukać, ale wrócę sobie po weekendzie.

Tak czy inaczej - maksymalnie 24.

Marek Pleśniar10-10-2007 21:53:48   [#541]

ja mówię o szkole masowej, publicznej ogólnodostępnej

czyli o usłudze publicznej

prywatnych dla każdego polskiego dziecka nie wprowadzimy

finansowanie i efektywnosć tych 2 typów szkół to 2 pary kaloszy i nijak się nie mają

najlepiej się uczy z guwernerem w klasie 1-osobowej

Marek Pleśniar10-10-2007 21:55:00   [#542]
zaś efektywnośc edukacji w państwie to efektywnośc większości a nie tych co ich stać na coś innego
grażka10-10-2007 22:18:30   [#543]

Marek - jasne - ale nie mam teraz czasu na dyskusję, ledwiem żywa z nadmiaru różnych różności - i mam świadomość, że to nie tylko liczebność klas ma znaczenie w prywatnych zwłaszcza. Tylko to jest akurat argument rozmaicie potem wykorzystywany.

Małgoś11-10-2007 06:33:19   [#544]

czytałam o badaniach nad efektywnością programów wychowawczych w zalezności od liczebności uczniów w klasie;

wnioski: po przekroczeniu progu 29 uczniów skutecznośc wychowawcza gwałtownie spada - grupa zmienia się w ...tłum ;-)

Marek Pleśniar24-10-2007 22:40:00   [#545]

trochę relacji

http://oskko.edu.pl/kongres/index.html

ta tak pijęknie wyglądaliście:

II KONGRES ZARZĄDZANIA OŚWIATĄ
II Congress of Management in Education
OSKKO, CENTRUM KONGRESOWE MTP POZNAŃ – 3-5.10.2007

some24-10-2007 23:02:28   [#546]
fajnie.....
Marek Pleśniar28-10-2007 19:51:25   [#547]

http://www.oskko.edu.pl/kongres/index.html

na stronie kongresu dalszy ciąg relacji - czwartek do południa: Finlandia, Szkocja, Anglia...

jest kilka prezentacji do pobrania i co nieco czytania oraz bardzo ciekawe obserwacje - jak dla mnie:-)

Porównanie Polskich i zagranicznych doświadczeń w zarządzaniu oświatą

Wielka Brytania. Delegacja dyrektorów i samorządu Miasta Crewe w Cheshire.


Michael Keenan, David Pryce, Emma Szymura, Matthew Hole, Mark Taylor, James McHugh, Andrew Sutter

koordynator British Council - Dorota Kraśniewska
Prezentacja do pobrania.

Marek Pleśniar19-11-2007 15:15:17   [#548]

http://www.oskko.edu.pl/kongres/index.html

zapraszam do pełnej relacji z 3 dni kongresu

---------------------------------------------

zawiera ona 132 000 znaków tekstu i sporo materiałów.

----------------------------------------------

na podstronie http://oskko.edu.pl/kongres/materialy.html

znajduja się zebrane wszystkie materiały do pobrania - linki, PDFy i prezentacje

podpowiadam, że angielskojęzyczne prezentacje są w sporej części opisane w tekście relacji i warto z tego skorzystać coś tam sobie przygotowując np na radę pedagogiczną

 

sewka19-11-2007 20:20:29   [#549]

O, Szefie, wielkie dzięki ;)))

Co spojrzę na post 545 i stronę główną forum (prawy górny róg) to aż mi miło na sercu, że mnie podgladają przy komputerze zwierzchnicy - naczelnik wydziału i zastępca prezydenta :))

Marek Pleśniar27-11-2007 04:49:26   [#550]
:-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ][ 2 ] - - [ 10 ][ 11 ]