Forum OSKKO - wątek

TEMAT: arkusz organizacyjny, a zatwierdzenie przez RP
strony: [ 1 ][ 2 ]
barbarakuk17-04-2007 18:59:12   [#01]
Arkusz organizacyjny zatwierdza rada pedagogiczna. Jakie są konsekwencje jezeli RP nie zatwierdzi arkusza organizacyjnego?Co dalej?Proszę o pomoc jestem świeżutkim dyrektorem!
rzewa17-04-2007 19:02:39   [#02]
arkusza organizacyjnego NIE zatwierdza rp

może co najwyżej oipniować projekt arkusza - a i to dyskusyjne - ale opinia to poinia, po prostu jest, a to jaka może mieć znaczenie ale nie musi...

Arkusz organizacyjny zatwierdza OP -> OP wie, że musi zatwierdzić, więc jak dyrektor nie chce wprowadzić zmian, których OP się domaga, to se sam arkusz poprawia i zatwierdza :-)
krystyna17-04-2007 19:05:01   [#03]

bumerang.....

opiniuje w formie uchwały ??? :-)
rzewa17-04-2007 19:09:30   [#04]
rp, jako ciało kolegialne, wszystko wyraża w formie uchwały... :-)
barbarakuk17-04-2007 19:10:25   [#05]
niejasno sie wyraziłam. Chodzilo mi o opinię RP odnośnie  projektu arkusza.Czyli jak ta opinia jest negatywna, bo RP nie zgadza się na zwolnienia konkretnych osób, to ćo dalej?Czy wyrażają na pismie swoje niezadowolenie, podając innych do zwolnienia??Czy co:)))Rzewo proszę pomóż!!
barbarakuk17-04-2007 19:11:47   [#06]
Czyli uchwała do projektu arkusza. Tak?
Jersz17-04-2007 19:16:33   [#07]
Od zwalniania jest dyrektor, a od obrony wskazanych do zwolnienia związek zawodowy (jesli nauczyciel jest członkiem związku lub poprosi zwiążek o obronę). Rada pedagogiczna opiniuje organizację pracy szkoły. Arkusz organizacyjny opisuje część elementów organizacji pracy szkoły, dlatego (moim zdaniem) RP pedagogiczna powonna zostać zapoznana z projektem i wyrazić opinię. Opinia może być pozytywna, negatywana, może być ogólnikowa lub szczegółowa (moim zdaniem). Projekt opinii jest poddany głosowaniu. Dopiero przegłosowany (za większość) staje się opinią RP.
rzewa17-04-2007 19:18:15   [#08]
po prostu opiniują negatywnie i tyle - tylko taką ma rp kompetencję - aby wyrazić jasno tę opinię trzeba sformułować wniosek (zwykle zadanie dyrektora, chyba że ktoś wyrwie się sam) i go przegłosować -> wszystko to odnotować w protokole.

Czyli piszesz na projekcie, że został zaopiniowany negatywnie na rp na posiedzeniu w dniu ... i podpis. Możesz poinformować OP, jeśli uznasz to za zasadne, dlaczego ta opinia jest negatywna i tyle.

Żadnych dalszych kompetencji w sprawie organizacji rp nie ma - decyduje o zwolnieniach dyrektor, nawet zz-ty wyrażają też tylko opinię, a dyrektor może zdecydować o zwolnieniu pomimo negatywnej opinii zz-tów

W razie co, sprawę będzie badał sąd i będzie brał wszystko pod uwagę - dyrektor powinien mieć mocne argumenty; czasem są tak mocne, że żadne negatywne opinie tego nie są w stanie zmienić.
zgredek17-04-2007 19:20:29   [#09]

organizacja pracy szkoły to arkusz organizacji?

arkusz organizacji, który nijak się ma do organizacji w nowym roku szkolnym to organizacja pracy szkoły?

czy wróżby dyrektora szkoły powinno się przedstawiać do publicznej wiadomości?

wróbiarski arkusz organizacji przedstawia sytuację najlepszą - wszyscy mają pracę - ale przewidujący dyrektor robi też arkusz minimum, żeby ewentualnie przewidzieć, dla kogo godzin nie będzie - znaczy RP nie widzi i nie opiniuje takowego, bo jest on pilnie strzeżony przez szefa

czyli co niby ma opiniować i po co?

barbarakuk17-04-2007 19:20:44   [#10]

A jak to zrobić organizacyjnie ?Poddać projekt opinii pod głosowanie?

zgredek17-04-2007 19:22:12   [#11]
jaki projekt? - przecież do końca kwietnia opracowuje się arkusz, a nie jego projekt
rzewa17-04-2007 19:24:50   [#12]
zgredek, nie dziel włosa na czworo...

nie jest jeszcze zatwierdzony - to projekt, będzie to arkusz jak zostanie zatwierdzony...

a że dyskusyjna jest koniecznośc opiniowania tegoż, napisałam w #02

cóż... KO wymaga, więc się robi - naprawdę nie warto w takiej sparwie kopać się z koniem :-)
barbarakuk17-04-2007 19:25:41   [#13]

zgredku, właśnie mój arkusz jest tym minimum i dlatego poinformowałam niekórych o braku dla nich godzin.A więc nie jest on  już moją tajemnicą. Mam obawy,że bedzie znaczny  spadek odziałów i własnie taki czarny scenariusz zakładam.

barbarakuk17-04-2007 19:27:25   [#14]
rzewa, czyli co z tą opinią???Powinna być, czy moze jej nie być?
rzewa17-04-2007 19:28:24   [#15]
to już zależy czy ko wymaga... :-))
Marek Pleśniar17-04-2007 19:29:27   [#16]

pierwsze słyszę, że w ogóle się opiniuje arkusz organizacyjny??

przydział zajęć nauczycielom to rozumiem

zgredek17-04-2007 19:29:35   [#17]

ja uważam, że nie powinno się opiniować, tego cudu

druga sprawa - robisz arkusz minimum - masz wspaniały OP, który później zatwierdzi ci większą ilość godzin?

DYREK17-04-2007 19:35:01   [#18]

http://oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=5458&fs=0&st=0

Marek Pleśniar 20.05.2004 08:32 [#80]
kończymy

 

Jakiekolwiek to pismo jest - koniec pracy!

:-) 

 

Minister Edukacji Narodowej i Sportu

 

 

Stanowisko Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty

w sprawie stosowanych przez kuratorów oświaty procedur opiniowania arkuszy organizacyjnych.

 

Zwracamy się z prośbą o wywarcie wpływu na ujednolicone, zgodne z prawem oświatowym, konstruowanie przez kuratorów oświaty procedur opiniowania arkuszy organizacyjnych szkół i placówek oświatowych.

 

Przygotowując arkusze organizacyjne, dyrektorzy w niektórych województwach spotykają się z instrukcjami przedstawianymi im przez kuratoria oświaty, zalecającymi przeprowadzanie czynności zbędnych z punktu widzenia prawa, a nawet prawo naruszającymi.

W szczególności pragniemy zwrócić Państwa uwagę na następujące zgłoszone przez dyrektorów przypadki:

1.      Zalecenia dotyczące obowiązku opiniowania arkuszy przez rady pedagogiczne.

Na podstawie
Art. 41 ust 2.p. 1 Ustawy o Systemie Oświaty: Rada pedagogiczna opiniuje w szczególności: organizację pracy szkoły lub placówki, w tym zwłaszcza tygodniowy rozkład zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych.

Zalecanie opiniowania arkuszy organizacyjnych uważamy za błędną interpretację przepisów ustawy.

  1. Zalecenia dotyczące przedkładania arkuszy do zaopiniowania związkom zawodowym.
    Przepisy u
    stawy o związkach zawodowych nie upoważniają związków zawodowych do opiniowania przydziału zajęć poszczególnym pracownikom.
    Szczególnie jednak istotne jest wykroczenie kuratorów oświaty poza kompetencje nadzorcze ze względu na angażowanie się w stosunki pracodawca – związki zawodowe. Ingerencja w tę dziedzinę to stawanie po stronie interesów związków zawodowych, co zaburza delikatną równowagę sił między stronami.

  2. Zalecenia dotyczące dostarczania arkuszy do zaopiniowania kuratorom oświaty.
    Praktykowane w kraju żądanie od dyrektorów dostarczania ww. arkuszy kuratorom oświaty narusza
    zapis z Art. 31 ust.6a UOSO, według którego kurator oświaty
    opiniuje arkusze organizacji publicznych szkół i placówek, z wyjątkiem szkół i placówek prowadzonych przez ministrów, w zakresie ich zgodności z przepisami, przedstawiane przez organy prowadzące szkoły i placówki przed zatwierdzeniem arkuszy.
    Wchodzenie w kompetencje organów prowadzących nie powinno być zalecane dyrektorom.
  3. Przypadki żądania od dyrektorów sporządzania arkuszy na „obowiązujących wzorach arkuszy”.
    W bieżącym roku zdarzyły się przypadki żądania przez organy nadzoru pedagogicznego sporządzania arkuszy na tzw. „obowiązujących wzorach arkuszy”. Pragniemy zwrócić uwagę, ze przepisy prawa nie określają obowiązującego wzoru arkuszy projektu organizacyjnego, a ponadto te ogólnie znane i zalecane są przystosowane jedynie do ręcznego wypełniania. Oznaczałoby to, przy obowiązku ich stosowania, konieczność zaprzestania drukowania arkuszy przy pomocy programów komputerowych, które polskie szkoły już od lat stosują, czyli ogromny krok wstecz w dziedzinie zastosowań komputerów do zarządzania szkołami.
     

Wnioskujemy o zajęcie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu stanowiska w omawianych sprawach.. Nasze stanowisko podyktowane jest troską umożliwienie dyrektorom sprawnego organizowania pracy szkół i placówek – w ramach respektowanego przez wszystkie strony prawa oświatowego.

 

 

Z poważaniem:

DW. Kuratorzy Oświaty.

barbarakuk17-04-2007 19:35:31   [#19]
zgredek, a będzie jezeli przygotuję sytuację najlepszą, czyli np. 9 odziałów klas pierwszych, a okaże się, ze są tylko 3!!Co wtedy- jak już nie bedę mogła zwolnić nauczycieli - a dla nich godzin nie będzie???Plisss o odpowiedź
rzewa17-04-2007 19:36:36   [#20]
to wtedy ich zwolnisz ze skróceniem okresu wypowiedzenia
zgredek17-04-2007 19:38:50   [#21]
skrócisz okres wypowiedzenia
zgredek17-04-2007 19:39:11   [#22]
:-)
barbarakuk17-04-2007 19:42:34   [#23]
plissss  podajcie paragraf do poczytania!!!
DYREK17-04-2007 19:43:31   [#24]

KO Kraków

I.       Dyrektor szkoły lub placówki sporządza arkusz organizacyjny szkoły i wraz z wymienionymi niżej dokumentami, przedkłada najpóźniej w terminie do 30 kwietnia 2007 r. organowi prowadzącemu szkołę.

1.      Arkusz organizacyjny szkoły (zespołu) lub placówki wymaga zaopiniowania przez:

1)     radę pedagogiczną (adnotacja na arkuszu z podaniem nr uchwały i daty uchwały[1]),

2)     organizację zakładową lub międzyzakładową w przypadku NSZZ „Solidarność”, zarząd oddziału w przypadku Związku Nauczycielstwa Polskiego (adnotacja na arkuszu organizacyjnym); związek zawodowy może wyrazić na piśmie opinię negatywną, którą należy dołączyć do zaopiniowanego arkusza organizacyjnego.


[1] Podstawa prawna – art. 41, ust.2, pkt.4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (art. 41.2. Rada pedagogiczna opiniuje w szczególności: […], 4) propozycje dyrektora szkoły lub placówki w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych)

 

http://www.kuratorium.krakow.pl/user/11/zoao2.doc

rzewa17-04-2007 19:45:48   [#25]

barbarakuk

wszystko jest w art 20 KN
Marek Pleśniar17-04-2007 19:47:01   [#26]

ale arkusz to n ie jedynie "propozycje dyrektora szkoły lub placówki w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych)"

lecz administracja itp dane

rada pedagogiczna nic nie ma do tego

dlatego opiniuje się "propozycje dyrektora szkoły lub placówki w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych)"

a nie "arkusz"

barbarakuk17-04-2007 19:47:13   [#27]
rzewa , ok - dziękuję!!
barbarakuk17-04-2007 19:48:55   [#28]
Marku, ale KO Kraków wymaga i co z tym fantem zrobić?
beera17-04-2007 19:49:35   [#29]

opiniować

a wiedzę sobie mieć

Marek Pleśniar17-04-2007 19:50:36   [#30]

czyli zastosować niekopaniokonizm w związku z brakowiedzyzmem KO

rzewa17-04-2007 19:51:12   [#31]

nic

przedstawić rp propozycje dyrektora szkoły lub placówki w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych)

i zaopiniować, a do ko stwierdzić, że to opinia arkusza - tyle :-))
barbarakuk17-04-2007 20:02:34   [#32]
dziękuję za pomoc!!!A jeszcze jedno.Poradzcie.Czy lepiej tworzyć arkusz minimum( taki właśnie zrobiłam- 10 osób do zwolnienia) czy optymistyczny. Jeśli nie będzie godzin dla nauczycieli - to ich zwolnić-jak radzicie-ze skróconym okresem.Ale wtedy mają mało czasu na znalezienie nowej szkoły. Ale jak optymistyczny sie utrzyma - to nie stresują się teraz.
violka17-04-2007 20:07:18   [#33]

doświadczenie uczy

że lepiej zrobić arkusz minimum

jak będzie jednak więcej oddziałów to zawsze łatwiej w tę stronę zmieniać niż odwrotnie

violka17-04-2007 20:08:26   [#34]

jesli nie masz pewności

to nie starj się być dobrą ciocią, bo potem jak się zestresują to podwójnie, bo ani pracy, a i okazja do innej szkoły mogła przejść koło nosa
barbarakuk17-04-2007 20:08:50   [#35]
też tak mi się wydaje!!
barbarakuk17-04-2007 20:09:47   [#36]
dzięki za pomoc
DYREK20-04-2007 17:35:16   [#37]
http://oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=21573#FBK
zgredek20-04-2007 17:38:47   [#38]
dyrku - aleś zapętlił:-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))
elada20-04-2007 22:38:23   [#39]

Pytanko

Ktoś napisał w wątku zakres obowiązków wice, że arkusz sporządza/ to nie znaczy pisze, ale opracowuje ,dokładnie wszystko/ wice, jeśli takie ma polecenie. Jak to się ma do cytowanych wyżej"dyretor sporządza, opracowuje arkusz". Miło by było, gdyby jeden dyrektor napisal, że wice robi dużo dobrego... a nie ,niech wygra konkurs i wtedy będzie mógł polecać swojemu wice.
Gaba20-04-2007 22:46:54   [#40]
ja napiszę duzo... dużo dobrego -  moja wicka robi arkusz fizycznie sama, bo ja tego nie lubię, ale założenia są moje, moja wicka sprawdza parytety, algorytmy liczy mnoży i cuduje... bo nam się jakiś bon kroi od 1.09, czego ja nie lubię...
jxg20-04-2007 22:56:29   [#41]
gaba, u nas bon spowodował to,
że musimy tworzyć co najmniej 28-osobowe klasy,
bo inaczej tragedia!
Gaba20-04-2007 23:00:47   [#42]

dzieci to ja mam w szkole... sporo. ;-))) aż nadto

Wg mnie najtańsze są klasy 24-osobowe - nie wiem, dlaczego nikt nie przeliczył tego...

jxg20-04-2007 23:12:35   [#43]
ale 24 - osobowe i ani dygu w górę ani w dół!
Jeśli w trakcie roku przyjdzie ci uczeń z obwodu - masz 25 w klasie,
to musisz go przyjąć i dokonać podziału na grupy i ... dostajesz w plecy z bonem.

Jeśli w trakcie roku odejdzie ci uczeń, (bo np. wyjedzie z rodziną  
jak u mnie 6 takich), to  masz klasy 22-, 23-osobowe i ... dostajesz w plecy z bonem.

Oddziały 24-osobowe są ryzykowne, dlatego najbezpieczniej tworzyć 28.
Ja to już przerabiam drugi rok i już raz się przeliczyłam,
teraz jestem bardziej ostrożna przy naborze.
Gaba20-04-2007 23:28:08   [#44]
i takie będą - znowu się zaczyna gehenna przemeldowywania do rejonu naszej szkoły
jxg20-04-2007 23:35:45   [#45]
gaba ciesz się, nie narzekaj!
inni się martwią, bo dzieci mało, likwidacja szkół, ludzie bez pracy...
a u Ciebie klęska urodzaju;)))
Gaba20-04-2007 23:46:25   [#46]

wiem, dlatego cieszę się, że nasza harówa przyniosła efekty i że dało się pokonać pewne trudności, bo są dzieci w ogóle, kwestia przyciagnięcia ich.

Mam czasem wrażenie, że są ludzie, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, ze może nie być dzieci, może nie byc pracy, może być wszystko inaczej... ;-)))

elada21-04-2007 01:32:33   [#47]

do gaby

Moje są wszystkie założenia, przdział czynności, robię tez fizycznie,z wszystkimi wyliczeniami, od początku do końca.
Gaba21-04-2007 06:46:53   [#48]

o tu już nie... przydziały czynności, regulaminy, projekty papierzysk - poprawki statutu, uchwały, protokoły, oceny pracy, oceny stażu... - to moja robota... czasem prosze, by sprawdziła po mnie, ale... czasem w sprawach kadrowych pracuję na przygotowanych materiałach przez sekretarz i zasdniczo tworzę pisma (tu mam niejakie skrzywienia po poprzednim syst. w szkole), najczęsciej jednak jak se co przypomne, to wysyłam do szkoły wieczorem mejle... takie przypominajki...

 

Tego tyle jest, że sekretarz i wicka mają pełne ręce roboty, a i ja nie siedzę i sie nie patrzę. Pomagaja nam jeszcze dwie stażystki... - tu Ania je zagoniła do opracowania zgodne z zasadami archiwizacji akt i starych teczek...

Sekretarz robi sama SIO i czeka ja jeszcze obsługa platformy zarządzeniowej, a wicka robi hermesy... do OKE...

AnJa21-04-2007 08:35:59   [#49]
ja tam bym dodał coś jeszcze tej sekretarz

wyraźnie się kobita nudzi

a SIO to na pewno fałszuje - np. co do wypoczynku młodzieży
Gaba21-04-2007 08:37:23   [#50]
nieprawda, to są niecne oskarżenia - ona wpisuje dane, które panie pedagog przynoszą.
strony: [ 1 ][ 2 ]