Forum OSKKO - wątek

TEMAT: wypowiedzenie
strony: [ 1 ][ 2 ]
alasz31-05-2006 06:19:28   [#01]
Czy są jekieś szczególne warunki w których skraca się okres 3 miesięcznego wręczenia pisma z art.20 ust 5 Kn, jest ograniczenie zatrudnienia, i np nauczyciel na L4, wręczamymu po powrocie i skracamy ten okres? można Tak?
rzewa31-05-2006 06:21:10   [#02]
można, właśnie po to to jest
krzysiol31-05-2006 10:00:56   [#03]

Oj lepiej się zastanowić

Bo w sądzie może być różnie
Piotrek31-05-2006 10:10:16   [#04]

filozof :-)

W zyciu też może być różnie....
tunia31-05-2006 10:23:22   [#05]
Alasz. Tak. Sama się do tego przymierzam. Dyplomatyczna choroba niewiele zmienia, gdy nauczyciel przyjął w kwietniu informację o zmianie warunków zatrudnienia i zasięgnięta została w Jego sprawie opnia zz. Tym bardziej, że OP zna i rozumie sytuację. Pozdrawiam.
krzysiol31-05-2006 11:25:18   [#06]
Niedawno na forum ktoś cytował orzeczenie sądu ,że przekazanie informacji to nie wypowiedzenie warunków i dyrektor przegrał sprawę
rzewa31-05-2006 11:57:51   [#07]

ale tu chodzi

o skrócenie okesu wypowiedzenia - to jak najbardziej można!
krzysiol31-05-2006 12:31:15   [#08]

Chyba jednak nie

wg mnie skrócenie wypowiedzenia działa tylko do 31 maja. Czyli do 31 maja wręczam wypowiedzenie ( bo muszę - 20 ust 3 KN)itp.i np skracam okres wypowiedzenia np. do 30 czerwca. Oczywiście wypłacam wtedy odszkodowanie za lipiec i sierpień ( 20 ust. 5 KN) W przypadku n-la to jest właściwie niesensowne bo wakacje ale jest stosowane jeżeli np nie chce się z jakimś pracownikiem dalej widywać.
Nie ma co kombinować - po co by wymyślano zapisy o ochronie osób przebywających na zwolnieniach urlopach itp.
rzewa31-05-2006 12:53:22   [#09]

no własnie... nie sensowne to jest :-)

Z nauczycielem placówki feryjnej zawsze rozwiązujemy stosunek pracy z dniem 31 sierpnia - patrz art 20 ust 3 i 5.

Czyli zasadą jest, rozwiązywanie stosunku pracy 31 sierpnia. Ponieważ czasem, z przyczyn jw., nie można wręczyc wypowiedzenia do 31 maja, to można zrobic to póżniej (w czerwcu lub w lipcu), ale trzeba n-lowi zapłacić odszkodowanie oraz doliczyć ten okres do stażu pracy - jest na to odpowiednie miejsce w świadectwie pracy.
krzysiol31-05-2006 12:59:23   [#10]

A taką samą zasadą

Jest rozwiązanie po uprzednim 3-miesięcznym wypowiedzeniu. Gdyby przyjąć że mozna wypowiadać dowolnie to czemu nie np. 31 lipca albo nawet 31 sierpnia. A co z zapisami oochronie w czasie urlopu zwolnienia itp?
krzysiol31-05-2006 13:06:36   [#11]
....Okres , za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się nauczycielowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia. ( art. 20 ust.5 ) . Przecież to ewidentnie wskazuje o co chodzi.  No bo jaki miałby okres bez pracy nauczyciel, któremu wręczasz wypowiedzenie 30 czerwca a rozwiązujesz 31 sierpnia? żaden
rzewa31-05-2006 13:09:55   [#12]

przeczytałeś art 20 ust 3 i 5 KN?

ust. 3. Rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn określonych w ust. 1 następuje z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu, z zastrzeżeniem ust. 4.

ust 5. Okres wypowiedzenia może być skrócony do 1 miesiąca, z tym że w takim wypadku nauczycielowi przysługuje odszkodowanie za pozostałą część okresu wypowiedzenia w wysokości wynagrodzenia liczonego jak za okres urlopu wypoczynkowego. Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się nauczycielowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia.

Ustawa nie podaje do kiedy ma nastąpić wręczenie wypowiedzenia, a podaje kiedy ma nastąpić rozwiązanie stosunku pracy.

Zatem termin 31 maja (w placówkach feryjnych) wynika z faktu, że wówczas do 31 sierpnia upłynie pełne 3 m-ce. Ale jeśli nie było możliwości wręczenia wypowiedzenia w maju (L4, urlop), to można to wypowiedzenie wręczyć później, ale trzeba za to n-lowi zapłacić. Inaczej 2 tygodnie zwolnienia w odpowiednim czasie wymuszały by na dyrektorze płacenie za friko przez cały rok -> to by było zbyt duże nadużycie.

A co miałby zrobić dyrektor szkoły ponadgimnazjalnej, który dowiadujesię dopiero w czerwcu ile będzie miał klas (a czasem i później) - musiałby płacić kilku n-lom cały rok za friko
rzewa31-05-2006 13:15:10   [#13]

krzysiol,

Nie możesz rowiązać umowy o pracę z art 20 KN z nauczycielem placówki feryjnej inaczej niż 31 sierpnia - patrz art 20 ust 3 KN

Masz w ustawie tylko ten termin - 31 maja tam nie ma...
Magik31-05-2006 17:28:55   [#14]

Ja byłam powiadomiona o ograniczeniu ztarudnienia 24 maja i dziś zaniosłam podanie, że nie wyrażam zgody ( miałam na to 7 dni) i kiedy wypowiedzenie ?

Czy nie za późno zaniosłam ...jak rozumieć 7 dni?

zgredek01-06-2006 00:56:43   [#15]

ponieważ bardzo interesuje mnie to skrócenie okresu wypowiedzenia, więc pozwolę sobie też przedstawić moją interpretację (która właśnie przed chwilą uległa zmianie, bo z uporem maniaka rozumiałam to tak jak rzewa, co nie znaczy oczywiście, że mam rację teraz, a nie miałam jej przed chwilą, lub odwrotnie;-))

interpretacja moja zatem:

Art. 20. 

3. Rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn określonych w ust. 1 następuje z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu, z zastrzeżeniem ust. 4.

5. Okres wypowiedzenia może być skrócony do 1 miesiąca, z tym że w takim wypadku nauczycielowi przysługuje odszkodowanie za pozostałą część okresu wypowiedzenia w wysokości wynagrodzenia liczonego jak za okres urlopu wypoczynkowego. Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się nauczycielowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia.

---------------------------

art. 20 ust. 3 określa termin rozwiązania stosunku pracy po trzymiesięcznym wypowiedzeniu - i jest to bezwzględnie 31 sierpnia - zgodnie z ustawą o systemie oświaty, zgodnie z którą tego dnia kończy się rok szkolny

zatem - KN nie przewiduje możliwości (w tych przypadkach) rozwiązania umowy później

gdybym wypowiedziała umowę nauczycielowi 30 czerwca to trzy miesiące musiałyby upłynąć 30 września - tak być nie może (oczywiście nie piszę tu o porozumieniu stron)

-----------------------

tak więc, żeby skorzystać z art. 20 ust. 3 muszę mieć wypowiedzianą umowę

czyli mogę skrócić okres wypowiedzenia wtedy, gdy ten okres wypowiedzenia trwa

to znaczy, mogę skracać, gdy wypowiedziałam 31 maja

----------------------

podsumowując - uważam tak jak krzysiol, bo przed 15 minutami do tego uważania się przekonałam

zgredek01-06-2006 01:21:30   [#16]

no to teraz należałoby zadać pytanie:

jaki sens jest takiego skrócenia okresu wypowiedzenia dla nauczyciela?

kiedy to skrócenie można (trzeba) zastosować i po co?

#08

albo po to, żeby następny pracodawca (np. od 1 lipca) zaliczył zakończoną umowę do stażu pracy?

(czyli co? nie jestem przekonana? niby jestem, tylko jakoś mi tu logiki brak;-))

gdyby nie było tego końca roku, to byłoby łatwiejsze

a może komuś zabrakło pomysłu i kopiując z kodeksu pracy - przedobrzył?

a nie ma jakiegoś sądowego na ten temat?

zgredek01-06-2006 01:24:37   [#17]
znaczy nic nowego do tego wątku nie wniosłam:-(
Magik01-06-2006 05:23:28   [#18]
A w takim razie jeśli nie wypowiedziałaś 31 maja a dla nauczyciela nie ma pracy w pełnym wymiarze i nie zgodził się na ograniczenie to co wtedy?
rzewa01-06-2006 07:15:21   [#19]

zgredek,

to prowokacja, prawda?

Niemożliwe, żebyś po moich wyjaśnieniach tak myślenie zmieniła...

Ani to logiczne, ani mające oparcie gdziekolwiek... Skrócenie okresu wypowiedzenia oznacza zgodę ustawodawcy na rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem trwającym mniej niż 3 miesiące - tak samo rozumie to pojęcie KP, który przewiduje skrócenie okresu wypowiedzenia do 2 tygodni w sytuacji likwidacji zakładu pracy.

Czyli oznacza to ni mniej ni więcjej możliwość wręczenia wypowiedzenia wówczas, gdy do daty rozwiązania stosunku pracy mamy mniej niż 3 miesiące, co oczywiście oznacza możliwość (w placówce feryjnej!) wrczęnia nauczycielowi wypowiedzenia w czerwcu a nawet w lipcu (do 31 lipca).

Oczywiście pod warunkiem, że n-l nie będzie wówczas na urlopie wypoczynkowym.

I powiedz mi jeszcze PO CO mam skracać n-lowi wypowiedzenie dane w maju - nie mówiąc już, że wówczas stosunek pracy rozwiązuje się przed 31 sierpnia, a i żaden przepis prawny (KP, KN) nie przewiduje możliwości zmiany okresu wypowiedzenia jak juz wypowiedzenie zostanie wręczone...
zgredek01-06-2006 08:14:27   [#20]

Ewa - e, tam prowokacja

ja na tym wątku to jak chorągiewka jestem;-)

krzysiol01-06-2006 08:52:30   [#21]
#16
gdyby nie było tego końca roku, to byłoby łatwiejsze
a może komuś zabrakło pomysłu i kopiując z kodeksu pracy - przedobrzył- to jest chyba to o co chodzi.
Poza tym sprawę komplikuje ostanie zdanie z 20 ust 5 : Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się nauczycielowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia... Przecież w takiej sytuacji nigdy nie będzie miał n-l okresu bez pracy wieęc po co taki zapis?.
Zreszta jest to wprost wzięte z art 36 KP.
Reasumując lepiej robić wszystko żeby sprawę załatwic przed 31 maja, bo w sądzie pracownik powoła się na zapisy chroniące przed zwolnieniem w czasie urlopu dla por czy zwolnienia lekarskiego i raczej wygra.
Alina101-06-2006 08:53:35   [#22]

A w takim razie jeśli nie wypowiedziałaś 31 maja a dla nauczyciela nie ma pracy w pełnym wymiarze i nie zgodził się na ograniczenie to co wtedy?

Wówczas Magik masz nauczyciela, którego zatrudniasz w niepełnym wymiarze, ale płacisz za pełny wymiar :((

krzysiol01-06-2006 08:57:11   [#23]

Czyli

Kolejny tryumf praktyki nad teorią
fisz201-06-2006 09:52:13   [#24]
zgadzam się zupełnie z krzysiolem. Prawo nie przewiduje czego takiego jak ucieczka przed wypowiedzieniem. Skrócony okres wypowiedzenia ma byc tylko i wyłącznie ułatwieniem dla nuczyciela, który po prostu chce wcześniej wybrać papiery tj świadectwo pracy. Nie można rozwiązać umowy w innym terminie niż 31 sierpnia w szkole feryjnej. Cała konstrukcja przepisu ust. 5 na to wskazuje. Skrócony okres wypowiedzenie nie jest batem na zwolnienia lekarskie (!!!).
krzysiol01-06-2006 10:04:49   [#25]
Howgh!!! ( czy jakoś tak)
bogna01-06-2006 11:07:05   [#26]

Nie można rozwiązać umowy w innym terminie niż 31 sierpnia w szkole feryjnej

można - w każdym terminie na mocy porozumienia stron,

więc to Howgh!!! dotyczy argumentacji rzewy :-)

krzysiol01-06-2006 11:13:36   [#27]

Oho

Jakies koło wzajemnej adoracji?
Magik01-06-2006 12:13:38   [#28]

Alina1

A w takim razie jeśli nie wypowiedziałaś 31 maja a dla nauczyciela nie ma pracy w pełnym wymiarze i nie zgodził się na ograniczenie to co wtedy?

Wówczas Magik masz nauczyciela, którego zatrudniasz w niepełnym wymiarze, ale płacisz za pełny wymiar :((

Alinko nie ja mam nauczyciela tylko mnie dyrektor ma.........drobna różnica

rzewa01-06-2006 12:42:17   [#29]

kochani,

skrócenie okresu wypowiedzenia dotyczy wyłacznie zwolnienia w trybie art 20 -> czyli nie dotyczy sytuacji, gdy n-l chce się wcześniej zwolnić.

Nauczyciela, jeśli się nie dogada z dyrektorem, obowiązuje 3 miesięczny okres wypowiedzenia - art 23 ust 2 pkt 1

Jest to ta sama konstrukcja co w KP w sytuacji zwolnienia pracownika z powodu likwidacji -> tylko tam można skrócic okres wypowiedzenia do 2 tygodni, a w KN do 1 m-ca.

Gdyby było inaczej, to już naprawdę trzebaby definitywnie KN wyrzucić do kosza - ilość n-li otrzymujących wynagrodzenie za friko wzrosłaby niebotycznie... :-(

................
Z przykrością stwierdzam, że nie przeczytałam tu ani jednego kontrargumentu (był jeden, pozamerytoryczny nt. koła wzajemnej adoracji), ani również nie było odpowiedzi na postawione przeze mnie pytania.

Cały czas jest tylko arbitralne stwierdzenie niczym nie poparte. Wobec tego nie widzą sensu w dalszym przytaczaniu tych samych argumentów, których nikt nawet nie stara się zbijać, powtarzając uparcie swoje tak, bo tak...

:-(
rzewa01-06-2006 12:47:30   [#30]

co do wliczania okresu skrócenia

mamy taką sytuację: dyrektor wręczył n-lowi wypowiedzenie w czerwcu, zatem nauczyciel w dniu 31 sierpnia otrzyma świadectwo pracy z zaznaczeniem tego faktu oraz zostanie wypłacona mu dodatkowo jedna pensja.

W przypadku zatrudnienia w następnej szkole nauczycielowi do stażu pracy zostanie doliczony ten miesiąc -> jeśli przepracował w poprzedniej szkole 3 lata np. to będzie mu doliczone do stażu 3 lata i 1 miesiąc -> a konsekwencja tego taka, że otrzyma np. o miesiąc wcześniej wyższe stażowe. Ten miesiac dolicza się również do stażu emerytalnego jako okres składkowy.

Czyli nauczyciel w okresie tego roku szkolnego zwiąkszył swój staż nie o 12 m-cy a o 13 m-cy.
adu01-06-2006 12:48:08   [#31]
Pytanie w zasadzie w temacie, jednak dotyczy innej sytuacji. Nauczycielowi zatrudnionemu na umowie na czas nieokreslony wystawiono w kwietniu negatywna ocene pracy, utrzymaną w mocy w końcowych dniach maja. Nastepnego dnia nauczyciel "uciekł" na L-4. Nie przyjął dostarczonego w dniu 30 maja mu do domu wypowiedzenia. Następnego dnia zostało ono wysłane pocztą za poświadczeniem odbioru. Jeśli pismo wróci, to do dalej?
rzewa01-06-2006 12:55:46   [#32]

nic

i tak wypowiedzenie będzie skuteczne, o ile nauczyciel tę negatywna ocenę otrzymał. Rozwiązanie stosunku pracy nastąpi z dniem 31 sierpnia 2006 r.

Jeśłi nawet n-l pójdzie do sądu, to w najgorszym wypadku dla dyra, będzie mu się należało odszkodowanie do wysokości 3 pensji.
krzysiol01-06-2006 13:02:10   [#33]

Aleś ty uparta Rzewa

Prawie jak ja.
Oczywiscie kontrargumenty są słuszne jesli ty tak uznasz a wszystkie stwierdzenia są arbitralne i  niczym nie poparte, obowiazuje też zasada konieczności odpowiedzi na wszystkie pytania przez ciebie postawione a odwrotnie to już nie.
Oj najgorzej jak ktoś jest bardzo przywiązany do przekonania  o własnej nieomylności.
Tylko po co byłoby to forum jeśli nie mozna byłoby miec własnych pomysłów na interpretację niejasnych przecież  przepisów naszego kochanego prawa oświatowego.
------------------------------------
#29
.... Wobec tego nie widzą sensu w dalszym przytaczaniu tych samych argumentów, których nikt nawet nie stara się zbijać, powtarzając uparcie swoje tak, bo tak...

:-(
Oj nie widzą, nie widzą
Magik01-06-2006 13:05:43   [#34]
W piśmie dotyczącym ograniczenia godzin miałam informację,że jeśli nie wyrażę zgody na ograniczenie to zostanie wobec mnie zastosowany art.20 KN.....nie wyraziłam zgody ...i też dziś 1 czerca a ja wypowiedzenia nie otrzymałam...więc......???
ewa bergtraum01-06-2006 13:15:18   [#35]

Ocena negatywna

W takiej sytuacji stosuje się art. 27 ust. 3 Karty nauczyciela

Art. 27. 1.  Do rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony stosuje się również przepisy art. 23 ust. 1 pkt 3,4,5,6, ust. 2 pkt 3-6 oraz ust. 3-5.

 

Czyli stosunek pracy ulega rozwiązaniu (jeśli oczywiście w ciagu 14 dni od doręczenia oceny się nie odwołał do kuratorium i wszystkie terminy upłynęły). Nieodebranie pisma (wysłane poleconym za potwierdzeniem odbioru?) nie ma nic do rzeczy. To nie będzie żaden argument dla nauczyciela w przypadku spotkania w sądzie.

 

EWUNIA, Ty na Zlocie otrzymasz ode mnie medal za cierpliwość. Świętą.

adu01-06-2006 13:33:09   [#36]

Dzięki za odzew -#32.

#35 Co prawda nie napisałem tego, ale w tym przypadku wskazana podstawa prawna została zastosowana. Dadam, że po odwołaniu nauczyciela (w ustalonym terminie) decyzją zespołu oceniającego powołanego w tej sprawie ocena została utrzymana w mocy.

Magik01-06-2006 13:36:28   [#37]

Co teraz?

W piśmie dotyczącym ograniczenia godzin miałam informację,że jeśli nie wyrażę zgody na ograniczenie to zostanie wobec mnie zastosowany art.20 KN.....nie wyraziłam zgody ...i też dziś 1 czerca a ja wypowiedzenia nie otrzymałam...więc......???
rzewa01-06-2006 14:02:57   [#38]

Ewa, mam takie coś na pulpicie... :-))


bardzo pomaga :-))

Magik01-06-2006 14:18:55   [#39]

jejku

chodziło mi o to , że byłam pouczona , więc czy dyrektora obowiązuje 31 maja ?
ewa bergtraum01-06-2006 14:27:33   [#40]

Rzewa

ja też chcę takiego stworrrka. Jeśli masz jeszcze siły, to mi napisz, jak go skopiować. I żeby mrugał :-)
zgredek01-06-2006 14:44:11   [#41]

kliknij prawa myszą na glizde - tam jest:

ustaw jako element pulpitu - to sobie kliknij

i mrygać będzie;-)

ewa bergtraum01-06-2006 14:47:23   [#42]

Jest, jest

i mryga :-))))))
dyrlo01-06-2006 17:01:59   [#43]
Ja tez mam i też mruga. Dziękuję
ankate01-06-2006 17:14:30   [#44]
U mnie też, tylko coś mi się pozmieniało podpisy pod ikonami się popodświetlały. Mała rzecz a cieszy :-)
zgredek01-06-2006 20:04:08   [#45]

poszperałam trochę i nie znalazłam nigdzie takiej interpretacji jak rzewy

wszystkie one (tak jak i krzysiola) opierały się na kodeksowopracowej, czyli tłumaczy się analogicznie jak w przypadku skracania okresu wypowiedzenia, które nie jest uzależnione od jakiejś konkretnej daty

i przeczytałam ponownie cierpliwe tłumaczenie rzewy i...

zrozumiałam!

jedyne logiczne jest!

Alina101-06-2006 20:29:02   [#46]

Do Magika(czki)

W piśmie dotyczącym ograniczenia godzin miałam informację,że jeśli nie wyrażę zgody na ograniczenie to zostanie wobec mnie zastosowany art.20 KN.....nie wyraziłam zgody ...i też dziś 1 czerca a ja wypowiedzenia nie otrzymałam...więc......???

Tak naprawdę (dotyczy tylko zatrudnionych na podstawie mianowania) - najpierw powinnaś dostać propozycję ograniczenia etatu z tyt. art. 22 KN z odpowiednimi pouczeniami (że w razie nie przyjęcia propozycji ograniczenia etatu do nepełnego wymiaru - nie mniej 1/2,  jest to wypowiedzenie z tyt. art. 20 ust. 2 KN z tyt. którego otrzymasz 6 miesięczne wynagrodzenie - lub w terminie 30 dni od daty otrzymania takiego pisma możesz wystąpiś z pismem o przeniesienie w stan nieczynny). Jeżeli nie otrzymałaś konkretnego wypowiedzenia z pouczeniem o 7 dniowym terminie odwołania się do Sądu Pracy do 31 maja - to uważam, że - od 1 września 2006 r. jesteś nauczycielką  zatrudnioną  w niepełnym wymiarze, ale dyrektor musi ci płacić jak za pełny, czas wypowiedzeń skończył się 31 maja - niestety - gdyby było inaczej oddałabym sprawę do Sądu Pracy.
DYREK01-06-2006 20:38:24   [#47]

może się przyda

http://scholaris.pl/Portal?secId=1XFLY704NB0PH80BAJR312QN&refId=BKQRVVS5G3A0OW4V55NTQ802
DYREK01-06-2006 20:48:26   [#48]

RUCH SŁUŻBOWY 2006 – nie tylko rozwiązanie stosunku pracy

Kategoria: oświata
Data publikacji: 2006-04-25 00:07:06
Autor: Dariusz Dwojewski

Jak co roku okres kwietnia i maja przypada na wzmożony ruch służbowy w szkołach i placówkach oświatowych, zapadają bowiem w tym czasie tak kluczowe dla nauczycieli decyzje związane z zatrudnieniem. Rok 2006 nie jest rokiem wyjątkowym, także i obecnie wobec niżu demograficznego coraz więcej nauczycieli staje przed podjęciem decyzji w sprawie zatrudnienia.

W roku 2004 nauczyciele znaleźli się w nowym stanie prawnym. Nowelizacja Karty Nauczyciela z 15 lipca 2004 r., obowiązująca od 31 sierpnia 2004 r., wprowadziła kilka nowych regulacji również do art. 20 Karty, który w okresie ruchu służbowego jest najczęściej komentowanym i stosowanym przepisem.
Aby pomóc nauczycielom oraz dyrektorom szkół i placówek oświatowych w podejmowaniu tych najtrudniejszych decyzji – zdecydowaliśmy się przytoczyć brzmienie i interpretację przepisów dotyczących rozwiązania i przekształcania stosunku pracy nauczycieli z uwzględnieniem aktualnego stanu prawnego.

- Artykuł 20 Karty Nauczyciela

Zgodnie z tym przepisem stosunek pracy (zarówno nawiązany na podstawie umowy o pracę jak i mianowania) ulega rozwiązaniu w razie całkowitej likwidacji szkoły, częściowej likwidacji albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających zatrudnienie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć – za 3-miesięcznym wypowiedzeniem z końcem roku szkolnego.

Konsultacja zamiaru wypowiedzenia

O zamiarze wypowiedzenia nauczycielowi stosunku pracy z tych przyczyn, dyrektor szkoły zawiadamia reprezentującą go zakładową organizację związkową, która w terminie 7 dni od otrzymania tego zawiadomienia może zgłosić dyrektorowi na piśmie umotywowane zastrzeżenia. Dyrektor podejmuje decyzję w sprawie wypowiedzenia po rozpatrzeniu stanowiska organizacji związkowej, lub po upływie terminu na jego przedstawienie.
Stanowisko związku zawodowego nie jest dla dyrektora wiążące. Obowiązkowa jest natomiast sama konsultacja. Jeżeli bowiem przepisy w tym zakresie zostaną naruszone, wypowiedzenie może być przez Sąd Pracy ubezskutecznione, lub nauczyciel może zostać przywrócony do pracy.
Naruszenie obowiązku konsultacji będzie miało miejsce wówczas, gdy:
- dyrektor nie czekając na stanowisko związku zawodowego wręczy nauczycielowi wypowiedzenie, przed upływem ustawowego 7-dniowego terminu na przedstawienie umotywowanych zastrzeżeń przez organizację związkową,
- dyrektor w ogóle nie poinformuje związku o zamiarze wypowiedzenia nauczycielowi stosunku pracy.

Wypowiedzenie

Wypowiedzenie jest jednostronną czynnością prawną, co oznacza, że do jego ważności nie jest wymagane zgodne oświadczenie woli dwóch stron. A zatem nie jest dobrym rozwiązaniem odmawianie przyjęcia wypowiedzenia, gdyż dla jego ważności i rozpoczęcia biegu nie ma to znaczenia. Wypowiedzenie, aby było ważne musi być dokonane na piśmie i doręczone adresatowi. Wypowiedzenie będzie uznane za doręczone z chwilą wręczenia pracownikowi (udowodnić wręczenie można notatką służbową podpisaną przez świadków) lub odbioru listu poleconego (gdy wypowiedzenie zostało wysłane pocztą). Jeżeli nauczyciel otrzyma wypowiedzenie z przyczyn wymienionych w art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela, może:
- w terminie 7 dni wnieść odwołanie do sądu pracy, albo - w terminie do 30 dni złożyć pisemny wniosek o przeniesienie w stan nieczynny.

Odprawa

Nauczycielowi, z którym rozwiązano stosunek pracy w tym trybie przysługuje odprawa pieniężna, której wysokość zależy od podstawy zatrudnienia nauczyciela. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania otrzyma odprawę w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia bez względu na swój staż pracy w szkole. Natomiast nauczyciel zatrudniony na podstawie umowy o pracę otrzyma odprawę w wysokości:
- 1-miesięcznego wynagrodzenia – jeżeli w danej szkole był zatrudniony krócej niż 2 lata,
- 2-miesięcznegoi wynagrodzenia – jeżeli w danej szkole był zatrudniony od 2 do 8 lat,
- 3-miesięcznego wynagrodzenia – jeżeli w danej szkole był zatrudniony ponad 8 lat.
Okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące na koniec roku szkolnego (nie dotyczy to nauczycieli placówek nieferyjnych). Okres wypowiedzenia może być skrócony do 1 miesiąca (za pozostałą część okresu wypowiedzenia nauczycielowi przysługuje odszkodowanie).

Stan nieczynny

To okres niewykonywania pracy przez nauczyciela z przyczyn wymienionych w art. 20 ust.1 pkt 2 KN, w którym nauczyciel zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatków socjalnych, o których mowa w art. 54 KN. Stan nieczynny wynosi 6 miesięcy, i po upływie tego okresu stosunek pracy wygasa.
W wypadkach podyktowanych koniecznością realizacji programu nauczania w tej samej lub innej szkole lub zapewnienia opieki w placówce opiekuńczo – wychowawczej nauczyciel pozostający w stanie nieczynnym może, na swój wniosek lub wniosek dyrektora szkoły, podjąć pracę zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami w niepełnym lub pełnym wymiarze zajęć, jednak na okres nie dłuższy niż okres stanu nieczynnego. Z tytułu wykonywania pracy nauczycielowi przysługuje odpowiednie do wymiaru zajęć wynagrodzenie, niezależnie od pobieranego wygrodzenia z tytułu pozostawania w stanie nieczynnym.
Okres stanu nieczynnego nie jest okresem wykonywania pracy w szczególnym charakterze, ale jest to normalny okres składkowy liczony do emerytury.

Ograniczenie zatrudnienia

Dotyczy tylko nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania. Zatrudnienie na tej podstawie rodzi nie tylko prawo, ale i obowiązek wykonywania pracy w pełnym wymiarze godzin. Dlatego też zasadą jest, że nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania wykonuje pracę w pełnym wymiarze godzin i jest to też jeden z warunków zatrudnienia nauczyciela na tej podstawie (art. 10 ust. 5 pkt 6 Karty Nauczyciela).
Jest w zasadzie tylko jedna możliwość obniżenia nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania wymiaru zajęć. Przesłanki określone zostały w art. 22 ust. 2 Karty, zgodnie z którym zasada ograniczenia zatrudnienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do wymiaru nie niższego niż ½ obowiązkowego wymiaru zajęć i proporcjonalnego zmniejszenia wynagrodzenia może być – za zgodą nauczyciela – stosowana również w wypadku, gdy z przyczyn, po których mowa w art. 20 ust. 1, nie ma możliwości zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć oraz nie istnieją warunki do uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych w innej szkole. W razie braku zgody nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania na ograniczenie wymiaru zatrudnienia i proporcjonalne zmniejszenie wynagrodzenia, stosuje się przepisy art. 20 (czyli wręcza się wypowiedzenie i albo rozwiązuje się stosunek pracy z prawem do 6-miesięcznej odprawy, albo na wniosek nauczyciela przenosi się go w stan nieczynny).
Zasadą jest, że ograniczenie zatrudnienia następuje na określony czas – na rok szkolny, w którym nie ma możliwości zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć. W okresie następnego ruchu służbowego, jeżeli z projektu arkusza organizacyjnego wynika, że znowu nie będzie możliwości zatrudnienia nauczyciela zatrudnieniowego na podstawie mianowania w pełnym wymiarze zajęć, procedura się powtarza. Gdyby nauczyciel nie wyraził zgody na kolejne obniżenie wymiaru zajęć, albo gdyby okazało się, że nie można zaproponować co najmniej ½ obowiązkowego wymiaru zajęć, dyrektor wręcza nauczycielowi wypowiedzenie stosunku pracy.
Nowelizacji Karty Nauczyciela z 15 lipca 2004 r. wprowadzono nowy zapis art. 22 ust. 2a regulujący ten przypadek. Według tego przepisu, w sytuacji rozwiązania z nauczycielem stosunku pracy z tych przyczyn lub przeniesienia go w stan nieczynny po uprzednim zastosowaniu ograniczenia zatrudnienia (art. 22 ust. 2 KN), podstawą ustalenia odprawy lub wynagrodzenia w stanie nieczynnym jest wynagrodzenie zasadnicze ustalone odpowiednio do posiadanego przez nauczyciela stopnia awansu zawodowego i posiadanych kwalifikacji oraz z uwzględnieniem wymiaru zajęć obowiązkowych nauczyciela z miesiąca przypadającego bezpośrednio przed zastosowaniem ograniczenia zatrudnienia.

Przepisy ochronne

Stosunek pracy podlega ponadto również ochronie z mocy odrębnych przepisów. Ochrona ta ma charakter ogólny i szczególny. Ogólna ochrona stosunku pracy dotyczy wszystkich pracowników. Polega ona na tym, że wypowiedzeniu stosunku pracy przez pracodawcę jest bardzo obostrzone przez Kodeks pracy. Wypowiedzenie stosunku pracy przez pracodawcę musi bowiem zawsze być dokonane w formie pisemnej (jest ona spełniona, gdy na wypowiedzeniu jest własnoręczny podpis pracodawcy – ksero, faks nie spełniają wymogu formy pisemnej) oraz musi zawierać uzasadnienie, które jest prawdziwe, konkretne i zrozumiałe dla pracownika.
Oprócz tego istnieją przepisy szczególnie chroniące stosunek pracy. Do tych przepisów należą:
- art. 39 Kodeksu pracy, zgodnie z którym pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku;
- art. 41 Kodeksu pracy – pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia;
- art. 177 § 1 Kodeksu pracy – pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy;
- art. 1861 § 1 Kodeksu pracy – pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika;
- art. 32 ustawy o związkach zawodowych – pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej nie może wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z imiennie wskazanym uchwałą zarządu jego członkiem lub z innym pracownikiem będącym członkiem danej zakładkowej organizacji związkowej, upoważnionym do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy;
- art. 13 ustawy o społecznej inspekcji pracy – pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem pełniącym funkcję społecznego inspektora pracy w czasie trwania mandatu oraz w okresie roku po jego wygaśnięciu , chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia . W takim przypadku rozwiązanie umowy może nastąpić po uprzednim uzyskaniu zgody statutowo właściwego organu zakładowej organizacji związkowej.

Opracował
Dariusz Dwojewski

http://www.serwissamorzadowy.pl/articles/show_article.php?articleid=198
Magik01-06-2006 21:05:52   [#49]

Alina1

Alinko dziękuję Ci bardzo za te wyjaśnienia, bardzo mi pomogłaś.

Pozdraiam   Ewa

rzewa05-06-2006 12:40:04   [#50]

zgredku,

przyszedł mi do głowy taki przykład:

Mamy zakład pracy zatrudniający pracowników z KP, którego część ulega likwidacji. Szef dowiaduje się w kwietniu, że musi jeden wydział zlikwidować z końcem czerwca.
Wobec tego wręcza szybko, w kwietniu wypowiedzenia wszystkim pracownikom i skraca okres tych wypowiedzeń do 2 m-cy, gdyż wypowiada umowy o pracę (bo musi) z dniem 30 czerwca. Ale jednemu z pracowników nie może wypowiedzenia wręczyć, bo akurat choruje.
Pracownik ten wraca do pracy w maju i równiez otrzymuje wypowiedzenie z takim samym terminem, ale jego wypowiedzenie będzie jedynie 1 miesięczne.

Czy wyżej opisany pracodawca zrobił wszystko prawidłowo, operając się na art 36(1) KP?

Jeśli tak, to dlaczego piszesz, że z KP wynika inaczej niż z KN?

Jedyną różnicą jest sztywny termin rozwiązania umowy o pracę z nauczycielem na podstawie art 20 KN, w KP termin taki nie występuje (bo nie może) więc go po prostu ustala pracodawca.

Czym innym jest, natomiast, ustalenie przez strony wcześniejszego terminu rozwiązania umowy o pracę po wręczeniu wypowiedzenia, o czym mówi art 36 §6 KP.
strony: [ 1 ][ 2 ]