Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Rada Pedagogiczna -opinia arkusza
strony: [ 1 ][ 2 ]
barbaras223-04-2006 21:15:12   [#01]
Pomocy w jaki sposób, RADA Ped opiniuje arkusz?? i co tak naprawde opiniuje czy indywidualny przydział godz każdego nauczyciela??
cynamonowa23-04-2006 21:17:35   [#02]
 U nas - zwołujemy radę i czytam: pani Kowalska 20 godzin ( Ia , IId, IIe IIIa) i tak dla kazdego ........
Mariola23-04-2006 21:29:59   [#03]

a czy rada musi zaopiniować

arkusz?
ankate23-04-2006 21:39:44   [#04]
No właśnie i czy ta opinia powinna być w postaci uchwały - uchwała na temat opinii....
barbaras223-04-2006 21:39:47   [#05]

Art. 41. 2. Rada pedagogiczna opiniuje w szczególności

4)  propozycje dyrektora szkoły lub placówki w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych

ejrut23-04-2006 21:49:32   [#06]

U nas ...podobnie jak u Voli...a w protokole zapis,,Rada Pedagogiczna pozytywnie zaopiniowała arkusz organizacyjny"

Opinia to nie uchwała przecież a nawet jak opinia rady jest negatywna to arkusz może być taki jaki przedstawił dyrektor bo on za to odpowiada.

ankate23-04-2006 21:54:32   [#07]
To ja już nic nie wiem, wszystko mi się pomieszało. A zatwierdzenie to uchwała???
ankate23-04-2006 22:03:12   [#08]
Zbierzcie wspólny front, bo bardzo chciałabym to robić zgodnie z prawem. Jak zaczęłam wątek na temat kompetencji rady pedagogcznej przyszedł mi z pomocą Józef i chwała mu za to - podesłał wykaz uchwał swojej rp m.in:.

1.      UCHWAŁA Nr  1 2004/2005 Rady Pedagogicznej Publicznego Gimnazjum
w  .......z dnia 25-08-2004 w sprawie opinii o programie opracowanym przez nauczyciela do prowadzenia nauczania indywidualnego.

2.      UCHWAŁA Nr  2 2004/2005 Rady Pedagogicznej Publicznego Gimnazjum z dnia 25-08-2004 w sprawie opinii o Szkolnym Zestawie Programów Nauczania i Podręczników. itd itd

 

czyli mamy tu uchwały w sprawie opinii

 

więc jak powinno być zgodnie z prawem, bo w koncu dostanę kręćka!!!

Jacek23-04-2006 22:05:14   [#09]

I jedno i drugie to uchwała, tyle że jedna to:

uchwała w sprawie wyrażenia opini o organizacji pracy szkoły podstawa prawna to art 41 ust 2 pkt 1 USO (robiona teraz przy składaniu arkusza)

a druga to uchwa w sprawie zatwierdzenie planu pracy na rok szkolny podstawa prawna art 41 ust 1 pkt USO (we wrzesniu gdy juz wszystko jest jasne)

violka23-04-2006 22:13:11   [#10]

na jakimś szkoleniu było (i dla mnie jest to rozsądne), że opinia to jest opinia, a nie decyzja

czyli dyr może powiedzieć "proszę o wyrażenie opinii" - wszyscy się wypowiadają (ci co chcą) - protokołuje się opinie tych osób - i to wystarczy

wcale nie musi być głosowanie - każdy mógł przedstawić opinię, miał okazję, jeśli zrezygnował z zabrania głosu to jego sprawa

dyrektor przecież zasięgnął opinii - i to bardzo szczegółowo - w konkretach

a chyba przecież o co chodzi - opinia, czyli czyjeś zdanie na dany temat - a cóż to za opinia typu TAK/NIE

może bardziej do niczego jets nie, bo co to znaczy - co konkretnie jest nie - gdyby dyrektor chciał jednak wziąć pod uwagę opinię rady i coś poprawić w arkuszu

co innego decyzja - tu rada większością głosów podejmuje decyzję, więc głosowanie musi być

ankate23-04-2006 22:13:28   [#11]
Reasumując, rada pedagogiczna uchwala ..., zatwierdza..., opiniuje... i wszystko to robi w postaci uchwał, które powinny być ponumerowane i wskazywać na pp -dobrze rozumuję???
Jacek23-04-2006 22:15:04   [#12]

Podaję za Antonim Jeżowskim i Leszkiem Zaleśnym z "Rozważań o pracy pedagogicznej", którą możan zamówić w IBO

uchwały w sprawie...
1. zatwierdzenia planów pracy szkoły lub placówki
2. wyników klasyfikacji i promocji
3. innowacji i eksperymentów
4. ustalenia organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli
5. skreslania z listy uczniów
6. programu wychowawczego szkoły lub placówki
7. przyjecia ucznia do oddziału przysposabiającego do pracy

uchwały w sprawie wyrażenia opinii ...
1. kandydata na stanowisko dyrektora wskazanego bez konkursu
2. kandydata na stanowisko wicedyrektora
3. wniosków o odznaczenia, nagrody i inne wyróżnienia dla pracowników
4. zezwolenia na indywidualny program lub tok nauki
5, ustalenia średniej ocen ucznia dla stypenduim za wyniki w nauce lub osiąngięcia sportowe, wysokości tych stypendiów i ich przyznania
6.organizacji pracy szkoły lub placówki
7. projektu planu finansowego
8. propozycji dyrektora dot. przydzialu zadań dla nauczycieli
9. organizacji 5 lub 6 dniowego tygodnia pracy szkoły
10. dopuszczania do użytku w przedszkolu programu wychowania przedszkolnego.
11. czwartej godziny wychowania fizycznego w szkole
12. organizacji tygodnia pracy w szkołach
13 wprowadzenia dodatkowych zajęć edukacyjnych do szkolnego planu nauczania
14. przedłużenia powierzenia stanowiska dyrektora

uchwały w sprawie wyrażenie zgody...
1. uznania szkoły za eksperymentalna
2. egzaminu klasyfikacyjnego
3. realizacji przez ucznia obowiązjuących zajęć w ciągu dwu kolejnych lat
4. egzaminu poprawkowego z dwóch przedmiotów.
5. powtarzania klasy przez ucznia
6. wniosku dyrektora na prowadzenie w szkole eksperymentu

 uchwałay w sprawie wniosków...
1. odwołania dyrektora lub innej osoby ze stanowiska kierowniczego
2. przyznanie uczniowi stypendium ministra
3.nadanie imienia szkole lub placówce
4.ramowego rozkładu dnia w przedszkolu

uchwała w sprawie ustalenia...
1. warunków sprawdzianu uzdolnień kierunkowych dla kandydatów do oddziałów dwujęzycznych w gimnazjach, liceach
2. czasu trwania godziny lekcyjnej

uchwała w sprawie postanowienia...
1. ponownego ustalenia przez wychowawcę klasyfikacyjnej oceny zachowania
2. powtarzania klasy przez ucznia klas I-III SP
3. ukończenia przez ucznia z upośledzeniem umiarkowanym lub znaczącym szkoły

violka23-04-2006 22:15:44   [#13]

uchwała w sprawie wyrażenia opinii - też się z tym spotkałam

nie wiem czy to dobrze czy źle, ale jakoś mi to dziwne

jesli rada podejmie uchwałę w sprawie wyrażenia opinii, to dyrektor jako zobowiązany do wykonywania uchwał rady sam se będzie opinię wyrażał ;-))

Jacek23-04-2006 22:15:45   [#14]
dobrze rozumiesz :-)
Jacek23-04-2006 22:16:23   [#15]
Ty violka nie mieszaj :-)
violka23-04-2006 22:16:41   [#16]

Jacku

to chyba nie do mnie ;-))
violka23-04-2006 22:17:14   [#17]

to drugie

chyba jednak tak ;-))
Jacek23-04-2006 22:17:32   [#18]
to drugie do Ciebie :-)
ankate23-04-2006 22:18:21   [#19]
Jacku, nareszcie jakieś konkrety, wielkie dzięki, bo miałam niezłe zawirowania w tym temacie...:-)
Jacek23-04-2006 22:21:22   [#20]

zamow se książeczkę przez internet i bedzie jasne

http://www.ibo.edu.pl/wydawnictwa/default.asp

ankate23-04-2006 22:25:44   [#21]
On taki przystojny na tym zdjęciu, że chyba zamówię ;-)))
kasiat23-04-2006 22:25:54   [#22]
Ta opinia rady musi być do 30.04? czy po zaopiniiowaniu przez KO?
ankate23-04-2006 22:27:29   [#23]
Myślę, że raczej przed...
cynamonowa23-04-2006 22:30:24   [#24]
 Przed. U nas takze rada Rodziców opiniuje przydział godzin do dyspozycji dyrektora ( np. języki w naucz. zintegrowanym, korekcyjna, koła i zespoły wyrównawcze)
violka23-04-2006 22:32:04   [#25]

u nas kurator mówił,

żeby data opinii była przed datą zatwierdzenia arkusza
ankate23-04-2006 22:36:36   [#26]
Nno zamówiłam i statut też! Cudne ustrojstwo ten internet!
Jacek23-04-2006 22:38:34   [#27]
no widzisz :-)
Viola224-04-2006 10:10:34   [#28]

u nas jest załącznik do arkusza organizacyjnego

O P I N I A

 

Na posiedzeniu w dniu ....... kwietnia 2006r. rada pedagogiczna Przedszkola Nr  w ......................., po zapoznaniu się, pozytywnie zaopiniowała arkusz organizacji roku szkolnego 2006/2007.

 

 

 

Protokolant:                                                    Przewodniczący Rady Pedagogicznej:

krystyna24-04-2006 19:33:55   [#29]

"uchwała w sprawie opinii...." - nie wiem dlaczego, ale przez gardło przejść mi jakoś nie może...

I osobno numeruję uchwały i nie mieszam ich z opiniami - obejrzała to sobie moja przesympatyczna p. wizytator, próbowała trochę przekonać mnie do "uchwalania opinii", ale w końcu stwierdziła, że i tak może być.

Ważne, żeby nie mieszać i raz przyjętego porządku zapisów się trzymać.

Dyskusje na ten temat już były, przypomnę więc tylko fragment opracowania Janusza Szklarczyka z KO w Krakowie "Kompetencje rady pedagogicznej":

"Rada pedagogiczna podejmuje w trakcie swojej działalności decyzje. Przepisy oświatowe: zarówno ustawa o systemie oświaty, Karcie Nauczyciela jak i przepisy wykonawcze do tych ustaw niejednoznacznie posługują się tym pojęciem. Wspomniane przepisy wymieniają osiem różnego rodzaju decyzji rady, które można podzielić na pięć grup. Są to:

1.      uchwała,

2.      zasięgnięcie opinii,  po zaopiniowaniu,

3.      za zgodą,  na wniosek ( z wnioskiem ),  uzyskanie pozytywnej opinii,

4.      w porozumieniu,

5.      wytypowanie przedstawiciela.

 

Podejmowanie decyzji  z wyżej wymienionych powodów wymagają regulacji na linii dyrektor - rada pedagogiczna, tym bardziej, że w niektórych sprawach konieczna jest obecność jeszcze: rady szkoły, związków zawodowych i rady rodziców. Ponadto należy sobie zdać sprawę z tego, że dyrektor „działa zawsze”, a rada pedagogiczna „rzadko” ( musi się zebrać ).

 

Poza uchwałą, decyzje grupy 3 „wiążą” dyrektora gdyż musi: uzyskać zgodę,  uzyskać pozytywną  opinię, uwzględnić wniosek.

 

Decyzje grupy 2 obligują dyrektora do zasięgania opinii, ale nie zobowiązują go do podejmowania decyzji zgodnych z tymi opiniami.

 

Natomiast decyzja „w porozumieniu” zmusza obydwie strony do porozumienia się, (uzgodnienia, wynegocjowania).

 

S ł o w n i c z e k

Uchwała - akt woli rady pedagogicznej (organu) wynikający z nadanych jej do tego uprawnień kompetencyjnych w celu wykonania w niej (uchwale) zawartych postanowień

Decyzja (rozstrzygnięcie) postanowienie - orzeczenie, które rozstrzyga sprawę co do jej istoty w całości lub w części, albo w inny sposób kończy sprawę

Oświadczenie - wypowiedź, która jest wyrazem poglądów oraz coś stwierdza w konkretnej sprawie czy też problemie, a prezentujący je nie ma uprawnień decyzyjnych

Zarządzenie - decyzja, która rozstrzyga sprawę co do trybu postępowania i zachowania się w danej sprawie

Opinia - ocena kogoś lub czegoś w zakresie określonym we wniosku, sprawie

Za zgodą - podejmujący decyzję musi mieć zgodę organu czy też osoby wskazanej
w przepisie, itp.

Na wniosek - gwarantuje prawo inicjatywy tylko organowi (osobie) wskazanej w przepisie, piśmie itp.

Wniosek formalny (proceduralny) - wniosek dotyczący porządku posiedzenia rady, zmiany kolejności lub przesunięcia punktu porządku dziennego oraz związany np.:

- z głosowaniem (jak głosować, forma i sposób),

- z udzielaniem głosu i czasu wystąpienia,

- z ograniczeniem osób występujących,

- z zamknięciem dyskusji

Aklamacja - ogólna - jednomyślna - zgoda w zakresie spraw (wniosków) formalnych

violka24-04-2006 19:51:16   [#30]

viola2

a unas wymagali w ubiegłym roku adnotacji na arkuszu, ale wiem że przechodziły arkusze bez tej adnotacji

w tym roku już nie wymagają

Viola224-04-2006 19:55:26   [#31]
w pierwszej wersji też chcieli notatkę na arkuszu ( w uwagach), ale ostatecznie został dodatkowy załącznik
Koralik25-04-2006 00:46:12   [#32]
czy koniecznie czytamy przydziały klas, czy wystarczy liczba godzin, którą przyznaliśmy nauczycielowi? Muszę zwolnić jednego polonistę (nie mam godzin) poinformowałam 3 tyg. temu wszystkich, i nie mam odwagi z nim o tym rozmawiac  a arkusz juz zamykam i nie ma go w arkuszu jak to załtwiliście, a może cos jeszcze przez ten m-c sie wydarzy oj żeby
violka25-04-2006 00:56:48   [#33]

koniecznie przed radą z nim porozmawiaj - nie stawiaj go w sytuacji, że będzie się dopytywał dlaczego go nie czytałaś

nie jest to łatwe ani przyjemne, ale taka praca :-(

Mariola25-04-2006 05:59:07   [#34]

wczoraj mieliśmy radę

RP nie opiniowała arkusza.
W ogóle o tym mowy nie było
Na pytanie o przydział na następny rok dyr stwierdziła, że arkusz już oddała i nie pamięta dokładnie jaki kto ma przydział (że jak już ktoś musi zobaczyć, to w ostateczności może do nie jprzyjść ale ma w tej chwili tylko projekt?). Czy tak być może?
ankate25-04-2006 08:50:09   [#35]
No właśnie rada powinna zaopiniować projekt.
zgredek25-04-2006 08:52:12   [#36]
projekt a nie wróżbiarstwo jak to mamy teraz w szkołach ponadgimnazjalnych
krystyna25-04-2006 08:57:32   [#37]
gotowy arkusz wisi w pokoju nauczycielskim co najmniej 24 godziny przed RP opiniującą - wszyscy go czytają i analizują, a więc wystarczy kawałek długiej przerwy na ewentualne pytania i przeprowadzenie głosowania.
Krzysztof Pom25-04-2006 09:07:28   [#38]

Nie wyobrażam sobie, żeby Rada miałaby opiniować komu dyrektor przydzielił ile godzin tak samo jak nie opiniuje ile komu dyrektor przydzieli dodatku motywacynego. Tym bardziej, żeby podejmowała uchwałę w tym względzie. U mnie opiniuje ogólne założenia organizacyjne: ilość oddziałów, ilość zatrudnionych nauczycieli, ogólną ilość godzin wynikających z ramowego planu (na co zostały przeznaczone godziny do dyspozycji dyrektora) + godziny od organu prowadzącego (na co zostały przeznaczone). UWAGA! Na co a nie dla kogo.

barbaras225-04-2006 20:56:56   [#39]
Krzysztof czyli rozumię ze opnia arkusza przez radę dotyczy

ilość oddziałów, ilość zatrudnionych nauczycieli, ogólną ilość godzin wynikających z ramowego planu (na co zostały przeznaczone godziny do dyspozycji dyrektora) + godziny od organu prowadzącego (na co zostały przeznaczone). UWAGA! Na co a nie dla kogo.I wtedy zw zawode nie przyczepia się??????????????

violka25-04-2006 21:01:44   [#40]

a dlaczego mają się czepiać?

oczywiście pytanie  głupie, bo wiadomomo że często czepiają się bez powodu ;-)

a na poważnie - przecież ZZ zajmują się sprawami indywidualnymi, więc na życzenie trzeba udzielić informacji, ale tylko  o tych osobach, które dały ZZ-tom takie uprawnienie (poprzez zapisanie się do nich) - a do reszty n-li tych z drugiego zz i niezrzeszonych to wara im

Viola225-04-2006 21:04:15   [#41]

Krzysztof

to u ciebie dyktatura. u mnie RP opiniuje arkusz organizacyjny jak również przydział dodatków motywacyjnych (jest to zawsze zapisane w protokolarzu)
zgredek25-04-2006 21:06:00   [#42]
???????
Viola225-04-2006 21:09:28   [#43]
  1. Rada pedagogiczna opiniuje w szczególności:
    1) organizację pracy szkoły, w tym zwłaszcza tygodniowy rozkład zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych,
    2) projekt planu finansowego szkoły,
    3) wniosek dyrektora o przyznanie nauczycielom odznaczeń, nagród i innych wyróżnień,
    4) propozycje dyrektora szkoły w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.

czyli jak rozumiem przydział wychowawstwa

violka25-04-2006 21:09:49   [#44]

dodatków motywacyjnych???

łał - a ochrona informacji dotyczących wynagrodzenia?

ja bym sobie nie życzyła by koleżanki opiniowały mój dodatek, wystarczy że co niektóe opiniują negatynie wniosek o nagrodę dla koleżanki, która zasługuje na nagorodę, a której po prostu nie lubią

violka25-04-2006 21:20:25   [#45]

podoba mi się to u Krzysztofa

choć nie chciało mi się kopać z koniem - i tradycyjnie czytałam przydziały - typu polski kl. 4,5,6 - godzin 18

ale można inaczej realizować ten punkt

4) propozycje dyrektora szkoły w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.

np. -p. X - historia, kółko historyczne, wyrównawcze w kl. 5

albo: j. polski , godz. 39 - p. X i p. Y, matematyka - godz.28 - p. Z i p. R. itd...

ja rozmawiam przed radą z każdą osobą i informuję ile przewiduję i czego - a na radzie potem krótko

w zasadzie do tego co ma Krzysztof dodałabym szczególnie w tym roku, że nauczyciele otrzymali wszystkie godziny zgodnie posiadanymi z kwalifkacjami, bo to jednak trudno się pogodzić z tym że uczy się kilka, kilkanaście lat przedmiotu i raptem nie ma się kwalifikacji i uczyć nie wolno

zgredek25-04-2006 21:22:54   [#46]

moje znaki zapytania były oczywiście do dodatkow motywacyjnych - i jakoś takie jak violki misie refleksje nasuwają - oczywiście nie ma żadnych pp, żeby coś takiego robić, a nawet jest pp, żeby nie robić:-)

------------------------

  1. Rada pedagogiczna opiniuje w szczególności:
    1) organizację pracy szkoły, w tym zwłaszcza tygodniowy rozkład zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych,
    2) projekt planu finansowego szkoły,
    3) wniosek dyrektora o przyznanie nauczycielom odznaczeń, nagród i innych wyróżnień,
    4) propozycje dyrektora szkoły w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.

a tu też skomentuję - trudno raczej w kwietniu opiniowac rozkład zajęć lekcyjnych

a stałe prace i zajęcia to ja przydzielam w sierpniu - też nie widzę sensu opiniowania wróżbiarstwa

violka25-04-2006 21:48:03   [#47]

ale w ubiegłym roku wymagali opinii rady przed oddaniem arkusza

i tym sposobem niektórzy opiniowali na przełomie kwiecień/maj 3 razy - bo np. organ cofał do poprawki

a potem w sierpniu - opinowanie czynności dodatkowych i planu zajęć

zgredek25-04-2006 21:52:02   [#48]

to ja poczekam, aż mi cofną

bo czegoś takiego, co już w lipcu się zmieni w 80% nie będą teraz opiniować, bo to nie ma najmniejszego sensu

Magosia25-04-2006 21:53:58   [#49]

Uwaga -lubelskie

Opiniuje się wyłącznie dodatkowe zajęcia edukacyjne- typu drugi język .

To znaczy ON tylko tego sobie życzy (załącznik nr 2) -jest na stronie.

Załącznik nr 2

 

 

 

................................                                                                                                             ................................

    pieczęć szkoły                                                                                                              miejscowość, data

 

 

Informacja
dotycząca zaopiniowania
dodatkowych zajęć edukacyjnych.

 

 

 

 

  1. Opinia dotycząca dodatkowych zajęć edukacyjnych:

 

    1. data zaopiniowania przez Radę Pedagogiczną.....................................

 

    1. data zaopiniowania przez Radę Rodziców...........................................

 

 

 

 

.................................................

    pieczęć i podpis dyrektora

 

 

 

W ogóle podobają mi się nasze 'Zalecenia" , czyli wszystko zgodnie z pp.

fredi25-04-2006 21:55:51   [#50]
niech ćię to nie zmyli.
o resztę zapytają później
strony: [ 1 ][ 2 ]