Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Tworzenie klas specjjalnych.
strony: [ 1 ]
bojola03-06-2005 19:37:26   [#01]
Czy dziecko z 80% ubytkiem słuchu, mające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, gdzie w zaleceniach sugerowana jest klasa integracyjna, kwalifikuje się do klasy specjalnej?
Barla03-06-2005 20:19:21   [#02]
tak
bojola03-06-2005 20:27:20   [#03]

Z integracji do specjalnej

Czy można prosić o podstwę prawną? Czy przesunięcie tego dziecka z klasy integracyjnej do klasy specjalnej jest w kompetencji dyrektora?
rzewa03-06-2005 20:36:40   [#04]

czy klasa integracyjna

czy specjalna to decyzja rodzica a nie dyrektora.

Orzeczenie o potrzebie kształcenia jest jedno - rodzic decyduje czy pośle dziecko do szkoły specjalnej, integracyjnej czy ogólnodostępnej (bo i do takiej szkoły może dziecko uczęszczać)

Rodzicowi można sugerować/namawiać na zmianę klasy/szkoły, ale to wszystko.

Do klasy/szkoły specjalnej nie może uczęszczać dziecko bez orzeczenia, ale dziecko z orzeczeniem może uczęszczać do każdej klasy/szkoły właściwej dla jego stopnia rozwoju.

bogda403-06-2005 20:40:00   [#05]
o, tu znalazłam odpowiedź na moje udręki z sąsiedniego wątku
bojola03-06-2005 20:46:53   [#06]
Nie jestem pewna czy rzeczywiście jest tak. W zaleceniach orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wyrażnie pisze DO KLASY SPECJALNEJ. Rodzic jest przekonany, że dziecko powinno uczyć się w klasie specjalnej ale czy w orzeczeniu nie powinno znaleźć się stwierdzenie KLASA SPECJALNA?
rzewa03-06-2005 21:05:53   [#07]

UoSO art. 71b. ust. 1. Kształceniem specjalnym obejmuje się dzieci i młodzież, o których mowa w art. 1 pkt 5 i 5a, wymagające stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy. Kształcenie to może być prowadzone w formie nauki w szkołach ogólnodostępnych, szkołach lub oddziałach integracyjnych, szkołach lub oddziałach specjalnych i ośrodkach, o których mowa w art. 2 pkt 5.
[...]
ust. 2. W zależności od rodzaju niepełnosprawności, w tym stopnia upośledzenia umysłowego, dzieciom i młodzieży, o których mowa w ust. 1, organizuje się kształcenie i wychowanie, które stosownie do potrzeb umożliwia naukę w dostępnym dla nich zakresie, usprawnianie zaburzonych funkcji, rewalidację i resocjalizację oraz zapewnia specjalistyczną pomoc i opiekę.

[...]
ust. 3. Opinie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka oraz orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania, a także o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych organizowanych zgodnie z odrębnymi przepisami wydają zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w tym w poradniach specjalistycznych. Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego określa zalecane [zalecane, ale nie obowiązujące - przyp. mój] formy kształcenia specjalnego, z uwzględnieniem rodzaju niepełnosprawności, w tym stopnia upośledzenia umysłowego.

[,,,]
ust. 5. Starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, na wniosek rodziców, zapewnia mu odpowiednią formę kształcenia, uwzględniając rodzaj niepełnosprawności, w tym stopień upośledzenia umysłowego, z zastrzeżeniem ust. 5a.

ust. 5a. Jeżeli orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego zaleca kształcenie dziecka odpowiednio w przedszkolu specjalnym albo w przedszkolu, szkole podstawowej lub gimnazjum, ogólnodostępnych lub integracyjnych, odpowiednią formę kształcenia, na wniosek rodziców, zapewnia jednostka samorządu terytorialnego właściwa ze względu na miejsce zamieszkania dziecka, do której zadań własnych należy prowadzenie przedszkoli lub szkół.

bojola05-06-2005 08:06:07   [#08]

Uzupełnienie mojego wcześniejszego zaptania

W zaleceniach orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego dziewczynki wyraźnie pisze DO KLASY INTEGRACYJNEJ. Rodzic jednak jest przekonany, że dziecko powinno uczyć się w klasie specjalnej. Jestem zapewne nudna ze swoim pytaniem ale czy w orzeczeniu nie powinno znaleźć się stwierdzenie KLASA SPECJALNA?

Jak w praktyce wygląda tworzenie klas specjalnych od strony formalnej? (procedury)

rzewa05-06-2005 08:54:02   [#09]

w praktyce o wiele trudniej

o klasę specjalną - to taka klasa, gdzie wszyscy  uczniowie mają orzeczenie o kształceniu specjalnym i to jeszcze z podobnego powodu.

Czyli w przypadku dziecka, o którym mowa w poście #01, musiałaby to być klasa dla dzieci niesłyszących i niedosłyszących tylko. Czyli raczej klasa w szkole specjalnej.

Wpisana na orzeczeniu klasa integracyjna mówi jedynie tyle, że dziecko może (i pewnie dla niego byłoby lepiej) uczyć się razem z dziećmi nie mającymi orzeczeń. Ponadto w takiej klasie jest co najwyżej 5 dzieci mających orzeczenia, z tym że orzeczenia te mogą być z bardzo różnych przyczyn. Ma to, jak wszystko zresztą, swoje + i -.

Więc teraz pytanie: czy macie klasę specjalną odpowiednią dla tego dziecka? Jeśli nie, gdzie taka klasa/szkoła jest najbliżej? A może rozmowa z rodzicem wpłynie na zmianę jego decyzji?

Jak rodzic się uprze, to dopnie swego...

Boga05-06-2005 13:06:27   [#10]

szkoła specjalna???

  Nie ma chyba klasy specjalnej dla dzieci z wadami słuchu w szkole masowej - trudno sobie wyobrazić sytuację, w której znajdzie się w jednym roku szkolnym kilkanaścioro uczniów na zbliżonym poziomie rozwoju w nawet dużej szkole, a do tego nauczyciele z przygotowaniem surdopedagogicznym, bo tylko tacy mogą uczyć dzieci słabosłyszące.

   Szkół specjanych dla tych uczniów jest niewiele, często więc decyzja o umieszczeniu dziecka w takiej szkole/klasie wiąże się z koniecznością umieszczenia go w internacie, poza domem! To jest dramat całej rodziny. Szansą, by go uniknąć, są klasy integracyjne! Dlatego PP-P sugeruje, jak sądzę, edukację i wychowanie w integracji z najbliższym środowiskiem dziecka.

bojola05-06-2005 14:04:50   [#11]
W mojej szkole masowej mamy oddziały specjalne dla dzieci z wadą słuchu. Dziecko wcześniej opisane uczy się w klasie integracyjnej bez minimalnych postępów. Na prośbę rodzica chcemy pozostawić to dziecko w tej samej klasie II i przenieść do klasy specjalnej łączonej I i II klasę w przyszłym roku szkolnym. W orzeczeniu zalecana jest klasa integracyjna.
rzewa05-06-2005 14:10:24   [#12]

jeżeli uważacie, że tak będzie lepiej

a rodzic się z wami zgadza i podadto organizacyjnie nie stanowi to problemu, to tak zróbcie i tyle.

Sądzę, że gdyby rodzic udał się do PPP i przedstawił sprawę tak jak Ty w ostatnim poście, to spokojnie uzyskałby zmianę orzeczenia...

bojola05-06-2005 14:25:47   [#13]

Sama nie wiem, co będzie lepsze dla dziecka...

klasa 3 integracyjna czy 2 specjalna? Szczególnie trudna sytuacja rodzinna dziecka zatrzymała jego rozwój.
mizerowa06-06-2005 15:54:07   [#14]

klasa integracyjna

Czy po ukończeniu terapii pedagogicznej mogę pracować w klasie integracyjnej jako nauczyciel wspomagający?

Jeśli nie to czy po studiach podyplomowych pedagogika integracyjna?

bojola06-06-2005 19:00:57   [#15]

Zgodnie z Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 stycznia 2005 r.w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych lub integracyjnych

7.  W czasie przeprowadzania sprawdzianu lub egzaminów, o których mowa w ust. 1, należy zapewnić obecność specjalisty z zakresu danej niepełnosprawności lub niedostosowania społecznego, w szczególności: oligofrenopedagoga, tyflopedagoga, surdopedagoga lub pedagoga resocjalizacji oraz tłumacza języka migowego, jeżeli jest to niezbędne dla uzyskania właściwego kontaktu z uczniem lub absolwentem niepełnosprawnym lub niedostosowanym społecznie i pomocy w obsłudze specjalistycznego sprzętu i środków dydaktycznych.

Barla07-06-2005 12:01:53   [#16]

mizerowa

ad 1. nie

ad 2. Czy studia podyplomowe - pedagogika integracyjna, uznać za "specjalne przygotowanie" decyduje dyrektor.

ramowy statut szkoły podstawowej:

§ 13 ust 2 W szkołach integracyjnych i w szkołach ogólnodostępnych z oddziałami integracyjnymi zatrudnia się dodatkowo nauczycieli posiadających specjalne przygotowanie pedagogiczne oraz specjalistów prowadzących zajęcia rewalidacyjne. W uzasadnionych przypadkach w szkołach tych można zatrudnić pomoc nauczyciela.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]