powrót

 


Seminarium "Zawód - dyrektor szkoły", Lublin, 2 kwietnia 2004r.
 

2-04-2004r odbyło się kolejne seminarium z cyklu Zarządzanie Oświatą.  pod hasłem "Zawód - dyrektor szkoły".

Przedstawiciele OSKKO odpowiadali w nim za merytoryczną stronę przedsięwzięcia, mając kolejną możliwość popularyzowania Stowarzyszenia oraz jego idei.

Organizatorem spotkania był Vulcan Pomorze.

 

Patronat medialny nad spotkaniem objął Dyrektor Szkoły. Udział wzięło ok. 150 dyrektorów, wicedyrektorów placówek oświatowych, wizytatorów.

 

 

 

 

(kliknij aby powiększyć)
 

Podczas seminarium poruszono zagadnienia omawiane przez autorów równolegle w artykułach* w Dyrektorze Szkoły, w tym:

 

Nadzór pedagogiczny w świetle projektu nowego rozporządzenia.

Joanna Berdzik (prezes OSKKO) mówiła o kształcie projektu, zadaniach dyrektora szkoły, szkolnym systemie mierzenia jakości, raporcie z wewnętrznego mierzenia jakości. Równolegle w Dyrektorze Szkoły wydrukowano artykuł na ten temat, autorstwa prowadzących zajęcia przedstawicieli OSKKO. Z ostatnich kontaktów z urzędnikami MENiS wiemy, że rozporządzenie ma wejść w życie ostatecznie do 1 stycznia 2004. Aktualnie trwają wyjaśnienia w RCL. Ponadto zapoznała dyrektorów ze swoją propozycją sposobu organizacji nadzoru pedagogicznego

 

 

Status dyrektora, standardy w szkole.
Marek Pleśniar, dyrektor Biura OSKKO, omówił grupy zadań dyrektora szkoły/przedszkola, uwarunkowania organizacyjne funkcjonowania szkół po ankiecie przeprowadzonej wśród dyrektorów - czytelników Forum OSKKO, potrzeby zaistnienia standardów w tej mierze. Poruszył kwestię standardów pracy dyrektorskiej, standardów samej kadry i statusu dyrektora.

Istnienie grupy zawodowej kadry kierowniczej oświaty jest faktem. To specjaliści przygotowani do zarządzania placówkami oświatowymi, o odmiennych od nauczycielskich zadaniach.

 

Seminaria i konferencje pozwalają spotkać się nam wreszcie:-) Można się było zapisać do OSKKO, porozmawiać z jego członkami. Wszyscy zebrani otrzymali deklaracje członkowskie, chętnie też brali je dla nieobecnych koleżanek i kolegów ze swoich gmin.

 

Dyrektorzy mieli okazję wymienić doświadczenia, porozmawiać przy kawie.


W części "Aktualności" omówiono najnowsze zmiany przepisów i ciekawe rozwiązania z praktyki dyrektorskiej.

 

Po zajęciach ci ze znajomych z Forum, którzy mieli chwilkę czasu pokazali nam Lublin.

 

---------------------------

*np. Dyrektor Szkoły" 9/2003: "Regulamin konkursu, czy zawsze czysta gra?" M. Pleśniar, "Dura lex?" J. Berdzik.

  Dyrektor Szkoły 10/2003: "Nowe rozporządzenie o nadzorze pedagogicznym" J. Berdzik, M. Pleśniar