Forum OSKKO - wątek

TEMAT: punkt patrzenia zależy od punktu siedzenia
strony: [ 1 ]
Gaba19-06-2002 19:56:23   [#01]
znajoma znalazła dla siebie pracę w innej szkole, w dotychczasowej nie chce już pracować - z bardzo różnych względów, jest dobrym i cenionym nauczycielem.

Obecna dyrektorka nie chce jej pozwolić na przejście do innej szkoły,  dziewczyna wie... że za rok nie będzie dla niej pracy w szkole obecnej na 100%.

Co może zrobić... proszenie obecnej dyrektorki nic nie daje, argumentów dyrektorka nie przyjmuje, nie interesuje ją nic. Sama zwalnia nauczycieli z art. 20.

Pracownik zdecydowanie chce bronić swojej przyszłości i pracowac w dużej szkole, ale innej - co można zrobić?

Dziewczyna czuje się strasznie - jest niewolnikiem... nie może odejść w dobrym momencie... dyrektorka nie zostraje bez nauczyciela w dniu 1 września, ma dwa miesiące na znalezienie zastęśptwa, jest to bardzo pupularna specjalizacja nauczycielska, nauczycieli do wyboru do koloru.
HenrykB19-06-2002 20:03:46   [#02]

Dziwię się

tej dyrektorce, bo to takiej sytuacji pogorszy się ich wzajemny stosunek. O pracy nauczycielki nie wspomnę, bo pewnie solidna. Pozostaje jej poinformowanie o ewentualności porzucenia pracy, jeśli zdeterminowana. Mnie zdarza się wyrazić zgodę na odejście w ciągu roku, bo i tak odejdzie. Po co komuś rzucać kłody pod nogi?
Gaba19-06-2002 20:12:06   [#03]

porzucenie pracy?

... to jakis koszmar, naprawdę nie ma nic innego, nie może poinformować dyrektorki, że rozwiązuje z nią umoę o pracę bez porozumienia stron?

Przecież na porzuceniu, bardzo nauczycielka traci, w dodatku jakie będzie miała świdectwo pracy...

Jakie są inne konsekwencje takiego postawienia sprawy - co poinformowac organ, że dyrektorka nie chce..., że się występowało z prośbą... że jest to jedyny desperacki akt, by móc rozwiązać stosunek pracy...

A czy jeżeli minie te nieszczęsne 3 miesiące - dajmy na to w 1 października, to będzie mogła przejść do innej szkoły?
Leszek19-06-2002 20:15:50   [#04]

Cześć

Art. 23. KN

1. Stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu:

1) na wniosek nauczyciela,

2) (...)

2.

Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania z przyczyn określonych w ust. 1 następuje odpowiednio:

1) z końcem roku szkolnego, po uprzednim złożeniu przez nauczyciela trzymiesięcznego wypowiedzenia,

2) (...)

4. Rozwiązanie stosunku pracy z

nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania może nastąpić również:

1) na mocy porozumienia stron,

2) (...)

No i musi pomyśleć jak utrudnić dyrektorowi życie, kiedy on chce ją "na siłę" zatrzymać.Może chorować we wrześniu ..., warunek , że w nowym miejscu pracy na nią poczekają do 1 .X.

Pozdrawiam

Leszek

HenrykB19-06-2002 20:17:31   [#05]

Nie będzie mogła.

KN precyzyjnie reguluje możliwości rozwiązania stosunku pracy. Dla mnie trochę nieżyciowo, ale pewnie dlatego jesteśmy "narodem wybranym".

Może ktoś zna jakieś kruczki, poczekajmy.

HenrykB19-06-2002 20:18:23   [#06]

Nie chciałem tego mówić

Spadnie na Leszka ;-)
Mania19-06-2002 21:48:46   [#07]
a co na to związki - przecież zawzięcie bronią interesów pracownika?
Grazia19-06-2002 21:54:23   [#08]

A może dwa etaty?

Może nauczycielka zgodzi się na dwa etaty, w swojej szkole i tej nowej. Można wziąć również pół etatu. Tak się praktykuje. Jest wtedy wilk syty i owca cała.
Ewa z Rz19-06-2002 22:33:52   [#09]

nici z porzucenia...

Obecnie nie ma w KP takiego pojecia jak "porzucenie pracy".

Jeżeli pracownik nie przyjdzie do pracy i nie przyniesie (przyśle) uaprawiedliwienia w terminie przewidzianym w regulaminie pracy, to może byc ukarany zwolnieniem dyscyplinarnym...

Napewno nie jest to dobre wyjście...

Moim zdaniem n-lka powinna jak najszybciej złożyć wniosek o rozwiązanie stosunku pracy z dniem 1 września!

Co prawda KN mówi, jak przytoczył Leszek o 3 m-cach wypowiedzenie i ustala termin rozwiazania stosunku pracy na koniec roku szkolnego. Ale w innym miejscu KN mówi, że okres wypowiedzenia może być skrócony do jednego miesiąca i przysługuje wówczas n-lowi wynagrodzenie za skrócenie okresu wypowiedzenia i nie mówi wyraźnie, że do tego skrócenia ma prawo jedynie pracodawca - więc upierałabym się przy tym, że na zasadzie symetrii pracownik ma do tego też prawo...

hania19-06-2002 22:57:44   [#10]

wypisz , wymaluj....

... moja sytuacja 2 lata temu tak wyglądała jak owej nauczycielki

art 18 KN opisuje jak to z przeniesieniem.... U mnie było tak: dyr nie chciała w rozmowie ustnej się zgodzić na przeniesienie, dyr gimnazjum bardzo mnie chciał, szkoła rok później (podstawowa moja) uległa rozwiązaniu, wiadomo już było, że tak będzie. Wiadomo - szukałam dla siebie nowego miejsca, a tu mnie jeszce proszono... Za radą przyszłego dyr złożyłam w sekretariacie pismo z prośbą o zgodę na przeniesienie (przenosi wg KN dyr nowej szkoły za zgodą obecnego dyr i po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego) Mój obecny dyr był mocniejszy w organie ( prowadzącym :-)) Organ swoimi sposobami wymusił na dyr zgodę. ...

Raz organ się mi przysłużył pozytywnie. Po fakcie zresztą p. dyr. żegnała mnie z żalem ale i zrozumieniem w głosie. Dziś jesteśmy w przyjaźni, bo - skądinąnd bardzo ją cenię i wiele dobrych rzeczy zawdzięczam....

Może tak warto spróbować?

hania

to jeszce spróbuję wkleić...

art. 18.

  1. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może być przeniesiony na własną prośbę lub z urzędu za jego zgodą na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole, w tej samej lub innej miejscowości, na takie samo lub inne stanowisko.

  2. Przeniesienie nauczyciela z urzędu, w trybie określonym w ust. 1, do innej miejscowości może nastąpić pod warunkiem:

  1) zapewnienia nauczycielowi w nowym miejscu pracy odpowiedniego do jego stanu rodzinnego mieszkania oraz miejsca pracy dla współmałżonka, jeśli jest on nauczycielem.

  2) (skreślony).

  3. (skreślony).

  4. Przeniesienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do innej szkoły dokonuje dyrektor szkoły, do której nauczyciel ma być przeniesiony, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego tę szkołę i za zgodą dyrektora szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony, z zastrzeżeniem ust. 5.

  5. Przeniesienia nauczyciela religii zatrudnionego na podstawie mianowania, który otrzymał na podstawie odrębnych przepisów skierowanie do innej szkoły, dokonuje dyrektor szkoły, do której nauczyciel otrzymał skierowanie, w porozumieniu z dyrektorem szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony, i po zawiadomieniu organów prowadzących te szkoły.

o! udało się!

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]