Forum OSKKO - wątek

TEMAT: jeszcze raz matura ...
strony: [ 1 ][ 2 ]
krasnoludek zadyszek30-01-2005 13:28:46   [#51]
A ja nie chcę ani dolarów, ani innej waluty, nawet głowy dyrektorki mazowieckiej OKE nie chcę dzisiaj (jakoś jestem w nastroju niezwykle łagodnym:), chcę tylko przeczekać sprawę kursów egzamnatorów, bo właśnei wczoraj przyszło zaproszenie na ów kurs, a iść nie zamierzam. Egzaminatorem być nie chcę, póki matury z polskiego mamy sprawdzać z durnym kluczem, do złożenia papierów zgwałciła mnie dyrekcja, teraz zamierzam być odważna i powiedzieć jej, że nie idę... Ale jak odgryzie mi głowę? Może się gdzieś zakopię i nie przyznam, że list z OKE doszedł? Oto problem moralny:(
grażka02-02-2005 09:24:02   [#52]

A to pomysł niesienia pomocy

Podarujmy słowniki maturzystom!



var rTeraz = new Date(1107332570892); function klodka (ddo) { if (rTeraz.getTime()>=ddo.getTime()) document.write(''); }
mm 01-02-2005, ostatnia aktualizacja 20:13

Jeśli nie pomożemy łódzkim maturzystom, nie będzie matury z polskiego!

0-->W łódzkich szkołach brakuje Słowników Poprawnej Polszczyzny PWN. Nowa matura wymaga, by w każdej sali ze zdającymi język polski był jeden taki słownik, wydany po 2002 r. Licea i technika mają ich zwykle dwa-trzy egzemplarze. Na nowe nie dostaną pieniędzy. Aż strach pomyśleć, że z tak błachego powodu matura w jakiejś szkole może się nie rozpocząć. A to możliwe, bo regulamin święta sprawa. Zwłaszcza, że to premiera nowej matury.

- Mnie brakuje dwóch słowników, ale znam licea, którym potrzeba nawet dziesięciu. To problem każdej szkoły - mówi Janusz Bąk, dyrektor XXI LO.

Jego słowa potwierdza kurator łódzkiej oświaty Jerzy Posmyk. Dlatego apelujemy do firm i osób prywatnych: kupcie szkołom słowniki! I poinformujcie nas o tym. O każdym ofiarodawcy napiszemy. Nasz telefon: 631 60 18 (w godz. 11-14). Można wybrać szkołę, której chce się zafundować choć jeden wolumin.

I jeszcze jedno: najtańsze słowniki spełniające maturalne kryteria kosztują około 30 zł. Nie muszą mieć wytwornych, sztywnych okładek i papieru w najlepszym gatunku. Ważne, by w ogóle były. By maturzyści mogli z nich korzystać podczas egzaminu i nie denerwowali się, że zostanie odwołany.
Gaba02-02-2005 09:32:51   [#53]
błahy (bo błazen - h:z) - tak się pisze w słowniku mojej poprawnej polszczyzny, chyba że to jest inna poprawna polszczyzna... taka dziennikarska... u mnie zaprzyjaźnieni pożyczają od nas. Mam trzy.
AnJa02-02-2005 10:49:35   [#54]
Na próbnej z polskiego nikt z tego cuda nie korzystał , bo:
1. za mało czasu,
2. matura w części podstawowej nie wymaga poprawności językowej.
Chowański Krzysztof03-02-2005 22:37:16   [#55]

Podnoszę watek.

Jak w waszych regulaminach? OP wspomniał coś o zapłacie za ustne?

Majka04-02-2005 15:57:27   [#56]
3 lutego 2005
Maturzyści wyprowadzeni w pole

Tegoroczni maturzyści mają prawo czuć się wyprowadzeni w pole: nabór na podstawie nowej matury zależy wyłącznie od dobrej woli uczelni - czytamy w Słowie Polskim Gazecie Wrocławskiej. Zgodnie z ustawą o szkolnictwie wyższym, uniwersytety korzystają z autonomii i organizują drugi etap naboru.

Będą to rozmowy kwalifikacyjne oraz testy. Podobne działania mijają się jednak z celem - przecież wyniki nowej matury miały być wystarczającym wyznacznikiem przyjęcia kandydatów. Matura miała być furtką, a jest po prostu "papierkiem".

Uczelnie tłumaczą, że rozmowa sprawdza umiejętności, których nie skontroluje egzamin dojrzałości. Na przykład na biotechnologii kandydat musi przeanalizować doświadczenie. Rozmowa kwalifikacyjna obowiązuje jednak również na filologii angielskiej. A przecież kandydat i tak musi dobrze zdać maturę z angielskiego, by ubiegać się o miejsce. (SŁOWO POLSKIE GAZETA WROCŁAWSKA)

Rocznika '86 niedługo juz nic nie zdziwi :((
Chowański Krzysztof04-02-2005 18:11:18   [#57]
Oj może jeszcze zadziwić. Pacjent jeszcze żyje więc eksperyment można kontynuować. Może jeszcze zrezygnują z ustnych?
Konto zapomniane04-02-2005 18:17:20   [#58]
Grażka, gdzie jest napisane,że" Nowa matura wymaga, by w każdej sali ze zdającymi język polski był jeden Słownik Poprawnej Polszczyzny PWN, wydany po 2002 r." ?
Mariola04-02-2005 18:26:47   [#59]

ze strony Politechniki Warszawskiej

Na kierunek Architektura i Urbanistyka przyjęcia odbędą się na podstawie wyników sprawdzianu predyspozycji do studiów architektonicznych (w przyjęciach na ten kierunek oceny z egzaminu maturalnego nie są brane pod uwagę).

Na pozostałe kierunki studiów przyjęcia odbywają się zgodnie z lista klasyfikacyjną ułożoną według liczby punktów uzyskanych z dwóch przedmiotów:

   * na kierunki Administracja, Ekonomia oraz Zarządzanie i Marketing: z matematyki i z jednego języka obcego do wyboru z 6 (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski),

   * na pozostałe kierunki studiów: z matematyki i z fizyki; kandydaci na kierunki: Inż. Chemiczna i Procesowa, Inż. Materiałowa, Papiernictwo i Poligrafia oraz Technologia Chemiczna mogą wybrać zamiast fizyki zamiennie chemię, zaś kandydaci na kierunki Biotechnologia oraz Ochrona Środowiska - chemię lub biologię.

Kandydaci, którzy będą zdawali na "nowej maturze" jeden lub oba wymagane przedmioty, będą mieli uznane oceny z egzaminu maturalnego, przeliczone na punkty wg zasady:

   * dla sprawdzianów z matematyki, fizyki, chemii lub biologii - liczba punktów równa sumie 0,3 oceny z poziomu podstawowego i 0,7 oceny z poziomu rozszerzonego egzaminu maturalnego z tych przedmiotów (w Politechnice obowiązuje dla tych sprawdzianów skala ocen od 0 do 100 punktów);

   * dla sprawdzianu z języka obcego - liczba punktów równa sumie 0,15 oceny z poziomu podstawowego i 0,35 oceny z poziomu rozszerzonego, w części zewnętrznej egzaminu maturalnego z tego przedmiotu (skala punktowa do 50);

   * brak oceny z poziomu rozszerzonego egzaminu maturalnego traktowany jest jako ocena 0 z tego poziomu.

Kandydaci, którzy nie zdawali na maturze przedmiotów egzaminacyjnych oraz kandydaci ze "starą maturą" są zobowiązani do wzięcia udziału w egzaminach z odpowiednich przedmiotów na Politechnice. Kandydaci którzy zdawali na "nowej maturze" jeden przedmiot egzaminacyjny, zdają na Politechnice tylko drugi z wymaganych przedmiotów.

U nas wielu maturzystów rezygnuje z drugiego przedmiotu.
Właściwie, to maturę wystarczy zdać ze wszystkiego na poziomie podstawowym (nawet na 30%) i skupić się na egzaminach.
Tylko, że ja jestem pełna obaw co do wiedzy tegorocznych i np. ubiegłorocznych maturzystów :-(
grażka04-02-2005 19:20:27   [#60]

nyka

ja nie mam pojęcia, gdzie. Spytaj mm z Łódzkiej Gazety Wyborczej - ale jak znam życie, nie dostaniesz odpowiedzi ;)
grażka04-02-2005 19:22:55   [#61]

może tu?

http://miasta.gazeta.pl/lodz/1,35136,2524267.html

lub bezpośrednio na forum:

http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=63&w=20145704

Chowański Krzysztof04-02-2005 20:42:03   [#62]

Załatwiłem (sponsoring) szkole słowniki ortograficzne i poprawnej polszczyzny. Dla każdego ucznia (maturzysty)  na ławkę.

Zwrócić się o pomoc do księgarń i domów książki.

Majka04-02-2005 21:47:32   [#63]
JAKOŚ  się załatwi ;)
A to dyrektor zaradny, a to rodzice pomogą... i tak wspólnymi siłami zrobimy nowoczesność ;))))))
zgredek04-02-2005 21:51:19   [#64]
poczytajcie tu:

http://www.menis.gov.pl/oswiata/projekty/rozp_280105.php
zgredek04-02-2005 21:53:59   [#65]
a chodzi mi o ten dodatek służbowy

bo CKE zatrudni egzaminatorów - czy to ich dotyczy?
Chowański Krzysztof04-02-2005 21:56:57   [#66]
Czyli jak ja zawalę maturę do dyrektor lub inny pracownik OKE nie dostanie dodatku?
zgredek04-02-2005 21:58:31   [#67]
co to jest ten służbowy?

Krzysztofie jak zawalisz to Cię oddodatkują;-)
Chowański Krzysztof04-02-2005 21:59:46   [#68]
Ty jako dyrektor masz funkcyjny a oni maja służbowy.
zgredek04-02-2005 22:01:48   [#69]
a egzaminator?

kiedy dostanie służbowy?

a dlaczego u nich nie nazywa się funkcyjny?

gdzie jest określenie tego dodatku - to znaczy gdzie jest napisane za co się go dostaje?

------------------

głupie pytania zadaję, no nie?
Arwena04-02-2005 22:03:03   [#70]

zgredku

A czy to nie dotyczy nauczycieli zatrudnionych w OKE i CKE na stałe?
zgredek04-02-2005 22:09:01   [#71]
no właśnie dlatego pytam o egzaminatorów

zatrudniają na stałe?

--------------------------------

o służbowym jest w KN:

Art. 32

3. Nauczycielom mianowanym i dyplomowanym zatrudnionym na stanowiskach, na których wymagane są kwalifikacje pedagogiczne, w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz okręgowych komisjach egzaminacyjnych oprócz wynagrodzenia zasadniczego przysługują dodatki: za wysługę lat, motywacyjny oraz służbowy.


----------------------------

zatrudniają na stałe egzaminatorów na stałe?

a ekspertów też są tacy co na stałe?

jeśli tak to ilu ich jest?
Chowański Krzysztof04-02-2005 22:11:37   [#72]

Karta Nauczyciela

Art. 32. 1. Nauczycielom mianowanym i dyplomowanym zatrudnionym na stanowiskach, na których wymagane są kwalifikacje pedagogiczne, w urzędach organów administracji rządowej i kuratoriach oświaty przysługuje wynagrodzenie i inne świadczenia, określone dla członków korpusu służby cywilnej w ustawie z dnia 18 grudnia 1998 r. o służbie cywilnej (Dz. U. z 1999 r. Nr 49, poz. 483, z późn. zm.).

2. Do nauczycieli mianowanych i dyplomowanych zatrudnionych na stanowiskach, na których wymagane są kwalifikacje pedagogiczne, w specjalistycznej jednostce nadzoru, o której mowa w art. 32a ustawy o systemie oświaty, w organach sprawujących nadzór pedagogiczny nad zakładami poprawczymi, schroniskami dla nieletnich, rodzinnymi ośrodkami diagnostyczno-konsultacyjnymi oraz szkołami przy zakładach karnych w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń stosuje się odpowiednio przepisy ustawy, o której mowa w ust. 1.

3. Nauczycielom mianowanym i dyplomowanym zatrudnionym na stanowiskach, na których wymagane są kwalifikacje pedagogiczne, w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz okręgowych komisjach egzaminacyjnych oprócz wynagrodzenia zasadniczego przysługują dodatki: za wysługę lat, motywacyjny oraz służbowy.

zgredek04-02-2005 22:13:59   [#73]

Krzysztof - już to znalazłam, ale dalej nic mi to nie mówi

a starszy egzaminator to kto to jest?

a starszy ekspert?

-----------------------------

to znaczy ja się pytam tak:

skoro takie stanowiska się przewiduje w CKE i OKE, to po co nauczyciele-egzaminatorzy?
zgredek04-02-2005 22:19:45   [#74]

a to fajne jest:

§ 3. 1. Warunkiem przyznania dodatku motywacyjnego:

1) nauczycielowi - jest uzyskiwanie szczególnych osiągnięć w realizacji zadań wynikających ze statutu odpowiednio Centralnej lub okręgowej komisji egzaminacyjnej;
Chowański Krzysztof04-02-2005 22:21:25   [#75]
należy pewnie sięgnąć do Zarządzenia Menu w sprawie struktury organizacyjnej CKE i okregowych komisji. Są tam stanowiska. Egzaminator i ekspert w CKE i OKE to nie to samo co eksperci z Komisji do awansu i egzaminatorzy z matury.
zgredek04-02-2005 22:21:37   [#76]
a Centralna to z wielkiej litery jest pisana

a okręgowe nie;-)
zgredek04-02-2005 22:23:18   [#77]
dobra poczytam

chociaż jakoś nie bardzo wiem po co egzaminator jak nie do egzaminowania
Chowański Krzysztof04-02-2005 22:26:51   [#78]

ZARZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

z dnia 31 marca 1999 r.

w sprawie nadania statutów okręgowym komisjom egzaminacyjnym

(Monitor Polski Nr 12, poz. 169 i Nr 16, poz. 226, z 2001 r. Nr 27, poz. 443 oraz z 2003 r. Nr 50, poz. 777)

 

W każdym załaczniku dotyczącym każdej OKE jest zapis:

§ 10. 1. W Komisji zatrudnia się pracowników na stanowiskach wymagających kwalifikacji pedagogicznych i na stanowiskach administracyjno-obsługowych.

2. Ustala się następujący wykaz stanowisk wymagających kwalifikacji pedagogicznych:

1) dyrektor Komisji,
2) wicedyrektor Komisji,
3) kierownik wydziału, zespołu, pracowni,
4) zastępca kierownika wydziału, zespołu, pracowni,
5) starszy egzaminator,
6) egzaminator,
7) starszy ekspert,
8) ekspert.

zgredek04-02-2005 22:39:32   [#79]
tak już poczytałam, ale mnie odcięto od internetu;-)

------------------------

to ja praktycznie chcę wiedzieć:

ilu egzaminatorów zatrudnia się w OKE-ach?

i co oni robią, znaczy jaki zakres czynności mają?
Chowański Krzysztof04-02-2005 22:46:19   [#80]

Na stronie OKE Łomża w części - struktura -

od bardzo dawna jest taki zapis

PRZEPRASZAMY, STRONA W PRZYGOTOWANIU

..........................................................

Zgredku, czyżby gdzieś ogłoszono konkurs na Dyrektora OKE?

zgredek04-02-2005 22:50:41   [#81]
takie mi przychodzi:

założenia piękne były - CKE po to powstała, żeby przeprowadzać egzaminy

nawet jako zadnie statutowe to zapisano

i ustalono stanowiska

i powinno się na tych stanowiskch zatrudniać

i nawet jakieś takie ważniejsze stanowisko od egzaminatora ustalono - starszy egzaminator

i dodatki służbowe im się należą

---------------------------------------------------------


no to jak się do ma do praktyki?

dlaczego problem z wynagrodzeniem?

a może... boję się napisać, bo mi chodzi o to, że te pieniądze może gdzieś są, a nie jest wiadome, że są? rozumiecie o co mi chodzi?

--------------------------------------------

a tak w ogóle to może jakieś głupoty piszę?
Majka04-02-2005 22:52:08   [#82]
Robią te arkusze, cosmy tak pomstowali.
Wydają też liczne opracowania do nowej matury :(  Prywatnie :(
I radzą cały czas, jak punktować dysfuncyjnych - bo jeszcze nie wymyslili :(
zgredek04-02-2005 22:53:39   [#83]
Krzysiu - ja dyrektorem szkoły nie chcę być, a tym bardziej...

a w życiu bym nie wpadła na taki wniosek, jaki napisałeś, bo ja tak w dobrej wierze - problem rozwikłać chciałam
zgredek04-02-2005 23:04:03   [#84]
Majka - zwłaszcza starsi egzaminatorzy
Chowański Krzysztof04-02-2005 23:05:17   [#85]

pora późna to i pomysły różne.

Jak tak z dobroci i chęci wspomożenia osoby, która chce zobaczyć światełko w tunelu.

zgredek04-02-2005 23:07:32   [#86]
:-))))))))

no, niech będzie;-)

a jakby co, to dam znać - odpowiednio wcześniej
zgredek04-02-2005 23:10:04   [#87]
a tak w ogóle - to ja po prostu próbuję zrozumieć

ale to niemożliwe chyba jest:-(
Chowański Krzysztof04-02-2005 23:12:12   [#88]
gdyby wszystko było zrozumiałe nie byłoby pytań i reform.
zgredek04-02-2005 23:15:15   [#89]
ale ładnie śnieg tam u Ciebie sypie;-)
Chowański Krzysztof04-02-2005 23:23:45   [#90]

mrozu jest ok. 14 st.

:-))))

zgredek04-02-2005 23:24:55   [#91]
na stronie sypie:-) taki ładny obrazek;-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ][ 2 ]