Forum OSKKO - wątek

TEMAT: staż pracy a praca w gosp rolnym po 16 roku życia
strony: [ 1 ]
tersus06-01-2005 14:02:19   [#01]

Bardzo proszę o pomoc:

Czy należy zaliczyć nauczycielowi do stażu pracy lata pracy w gospodarstwie rolnym rodziców po ukoćzeniu 16 roku życia (jako domownika) - dokładnie od 13.06.1983 r. do 31.08.1991 tj. do chwili podjęcia pracy zawodowej, mimo, że w okresie tym kształcił się w szkole ponadpodstawowej i wyższej dziennej. Gospodarstwo przejął po rodzicach w roku 2000. Jak rozumieć pojęcie domownika - czy po XII 1982 r. musiała być opłacana za niego składka do KRUS-u, aby zaliczać te lata?

Władysław Ścianek06-01-2005 14:28:29   [#02]
Nauczyciel musi udowodnić, że w okresie pobierania nauki w szkole ponadpodstawowej i wyższej dziennej mieszkał w gospodarstwie domowym należącym do danego gospodarstwa rolnego rodziców / czyli był domownikiem /. Wyroki Sądu Apelacyjnego z 1991 r. /z dnia 28 czerwca 1991 r.; sygn. akt: IIIAUr 23/91 / oraz z 1992 r. wykluczają sytuację, w której młody człowiek mieszkał w internacie lub akademiku.  Serdecznie pozdrawiam.
Władysław Ścianek06-01-2005 14:43:44   [#03]
Na powyższy temat dyskutowaliśmy na forum w dniach 5 - 17 listopada 2004. Masz tam dużo interesujących Cię informacji. Zobacz. Pozdrawiam!
tersus06-01-2005 22:47:24   [#04]

Dzięki!

Wygląda na to, że zaliczyć można okres pracy w gospodarstwie rolnym rodziców do chwili rozpoczęcia nauki w szkole wyższej, ponieważ w czasie nauki w szkole średniej nauczyciel mieszkał w domu - studia natomiast kontynuował poza miejscem zamieszkania i mieszkał w akademiku.  Tylko w dalszym ciągu nie wiem co to znaczy domownik (po grudniu 1982) w rozumieniu przepisów o "ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin". Mam różne podpowiedzi, łącznie z koniecznością "opłacania składek do KRUS-u".

Władysław Ścianek07-01-2005 08:28:13   [#05]
W tym temacie należy skorzystać z definicji określającej "domownika" w języku prawa dotyczącego problemu pracy w gosp. rolnym i ubezpieczenia społecznego rolników. Odszukaj ustawę z dnia 18 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin / Dz.U. z 1989 r. nr 24 poz. 133 /. Jednak definicję "domownika" masz przedstawioną na stronie internetowej KRUS-u. Zobacz. Jeżeli chodzi o drugi problem, uważam, że nie jest to konieczność w tej sprawie, do której dążysz. Wystarczy zaświadczenie z tego urzędu gminy, tej gminy, na obszarze której leży gospodarstwo rolne, w którym w pięknych latach młodości pracowałeś. Zaświadczenie wraz z podaniem dot. sprawy składasz u swojego pracodawcy. Marku, do dzieła !!!  Serdecznie pozdrawiam.
tersus07-01-2005 09:35:58   [#06]

Jeszcze raz dzięki!

Chyba wystartuję!!!

Tylko skąd wiadomo, że jestem Markiem? (bo w tym momencie nie jestem...  gdy pisze drugi człon autora to: Marek).

Serdeczności w 2005 roku. Pozdrawiam.

Macia07-01-2005 11:05:07   [#07]

tersus

myślę, że temu n-lowi można wliczyć pracę w gospodarstwie jedynie jeśli były opłacane składki ubezpieczeniowe. Taki jest wymóg od stycznia 1983r. Sama mam doliczony okres pracy w gospodarstwie tylko do końca grudnia 1982 bo do tego monentu nie było wymogu opłacania składek.
zgredek07-01-2005 11:43:04   [#08]
z rejestracji wiadomo, żeś Marek, a skoro nie jesteś Marek, to kłamałeś, że jesteś Marek;-)
tersus07-01-2005 11:58:34   [#09]

Dzięki Maciu.

I chyba przez jakiś czas znowu pozostanę z problemem :-((

Marek Pleśniar07-01-2005 14:41:06   [#10]

czujnie zastrzygę uszami..

hmm, tzn co z tą rejestracją?

nie Marek?

tersus07-01-2005 18:41:29   [#11]

O Boże ! ale się narobiło. A więc oczywiście że: Marek, w rejestrze wszystko ok. tylko że za zgodą Marka-dyrektora pisała sekretarka, która narazie raczkuje na forum, i która w tym momencie próbuje wytłumaczyć całe zamieszanie - to ja, nie wiedząc iż to można wyczytać z rejestracji zrobiłam zdziwienie. Trochę mi głupio.Teresa.

nina10-10-2012 13:09:26   [#12]

Nauczyciel urodzony w 1982 r. złożył wniosek o zaliczenie do stażu pracy:

  pracę w indywidualnym gospodarstwie rolnym w okresach:

29.11.1998-30.09.2004,

 01.07.2005-30.09.2005,

01.07.2006- 10.03.2008,

 04.04.2008 -31.08.2008,

 Do wniosku dołączone są:

-  3 oświadczenia świadków,

- zaświadczenie , że ojciec nauczyciela jest posiadaczem  gosp. rolnego ( w latach 1986-2008 wielkość 3,35 ha, a od 2008 2,9528 ha),

-  zaświadczenie z KRUS , że ojciec nauczyciela podlegał  ubezpieczeniu społecznemu rolników

 w okresach 01.01.1992-30.09.1994, 01.10.1994-.30.09.1995, i od 15.02.2011r do nadal

-zaświadczeni, ze matka nauczyciela podlegała  ubezpieczeniu społecznemu roplników  jako rolnik ( małżonka) w okresach od 01.07.1993 do nadal

- zaświadczenie o zameldowaniu nauczyciela  pod adresem zamieszkania rodziców - rolników, posiadaczy gospodarstwa rolnego

-  zaświadczenie  z uczelni , że  nauczyciel mieszkał w domu studenta w okresach

01.10.2004-30.06.2005 i  01.10.2005-30.06.2006

 Czy  opisany przypadek  kwalifikuje sie do zaliczenia do dodatku stażowego?

Czy przedstawione dokumenty są wystarczające do zaliczenia pracy w okresach wymienionych we wniosku  do dodatku stażowego, a jeśli nie to jakie dokumenty należy jeszcze przedłożyć.

dyrlo10-10-2012 15:55:57   [#13]

A gdzie przejęcie gospodarstwa. Bo ten staż zaliczało się zawsze wtedy gdy wnioskodawca przejmował gospodarstwo od rodziców. Poszukam, bo gdzieś już to czytałam.

dyrlo10-10-2012 16:00:36   [#14]

PRZYKŁAD

Pan Jan pracował w gospodarstwie rolnym swoich rodziców od ukończenia 16 roku życia przez okres 4 lat. Równocześnie uczęszczał do szkoły. Po zakończeniu nauki wyprowadził się do innej miejscowości, w której podjął pracę jako mechanik samochodowy. Gospodarstwo przejęła natomiast jego siostra. W tym przypadku czteroletni okres pracy mężczyzny w gospodarstwie nie będzie wliczał się do stażu pracy, bowiem nie został spełniony ustawowo przewidziany warunek przejęcia i poprowadzenia gospodarstwa.

http://www.prawo.egospodarka.pl/33975,Praca-w-gospodarstwie-rolnym-a-staz-pracy,1,34,3.html


post został zmieniony: 10-10-2012 16:03:01
teka5710-10-2012 19:57:11   [#15]

Mam pytanie,które kieruję w imieniu  zainteresowanej.

Do kogo  wystąpić o  uznanie  lat na  roli,? ( kiedyś  pobierało się  wniosek  z urzędu  gminy ,a teraz.... ?)

Jaki i skąd  formularz?

Skąd formularz- oświadczenia świadków  i ilu ma  ich  być ( jedni mówią  że  dwóch , a  tu  czytam ,że trzech).

Czy  dla tych  co  pracowali   w latach 1973-1977 może  być teraz uznane - czy  nie  za późno. Zainteresowana  twierdzi ,że  kiedyś zwróciła  się  do  ZUS-u, to  odpisał ,że  nie  uzna  bo  praca  na  roli  należała do  jej obowiązku i nie  uzna lat. Czy  może po kilku latach od  tej   odpowiedzi, ponownie  się  zwrócić z uznaniem lat.( ojciec ,który opłacał  KRUS  już nie  żyje).

Proszę( my) o pomoc i pozdrawiam(my)

Lidia110-10-2012 20:26:37   [#16]

zgodnie z ustawą warunek przejęcia gospodarstwa rolnego dotyczy okresów pracy przypadających przed końcem grudnia 1982 roku;

we wskazanych okresach należy ocenić, czy dana osoba miała status domownika, która powinna spełniać następujące warunki:

a) ukończyła 16 lat,
b) pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie,
c) stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.

 

Lidia110-10-2012 20:33:06   [#17]

wniosek składa się do pracodawcy; nie musi być specjalny formularz; oświadczenia świadków - to mają w urzędach miasta, gminy;

zaliczyć staż pracy z lat 70 tych można, tylko jest tu warunek przejęcia gospodarstwa (pisałam o tym wyżej), a nie ma znaczenia opłacanie ubezpieczenia (wtedy rolnicy nawet nie mieli takiej możliwości - KRUS od 1983 roku)

teka5710-10-2012 20:38:23   [#18]

 

 

Ldia1- myślę że  to   odpowiedź na  moje  pytania.

Status  domownika   ma  córka ,która  uczęszczała  do  szkoły  średniej  w   innej miejscowości,bo  codziennie  dojeżdżała i  pomagała rodzicom po  szkole, ojca- osoby ,która opłacała w  owym czasie  składkę  KRUS-u.

Córka  nie  pracuje  w  tym  gospodarstwie- jest  nauczycielką  / w owym czasie nie  musiało  być wielkie  gospodarstwo ,a   ważna  opłacana składka   KRUS-u/ , bo   ojciec przed śmiercią  15 lat temu oddał za rentę  swojemu  synowi ,a  bratu  zainteresowanej.

Dziś brat  nie gospodaruje  na tej ziemi i nie opłacał oraz nie  opłaca  KRUS-u ,lecz ZUS.

Lidia110-10-2012 21:48:27   [#19]

status domownika ma znaczenie przy zaliczaniu stażu pracy od stycznia 1983 roku; w podanym okresie (73-77) liczyło się: okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem; reasumując: jeśli nauczycielka nie przejęła gospodarstwa, to nie można zaliczyć jej wskazanego okresu do stażu pracy

teka5711-10-2012 10:22:50   [#20]

Wydaje mi się  ,że  mówimy o   różnych  rzeczach.

Mnie  chodzi o  zaliczenie   czasu  pracy  na  roli do  stażu  pracy   zaliczanego do   lat  ogólnych przy  przejściu  na  emeryturę ,a nie   tych od   których jest liczony   w zakładzie  pracy staż umożliwiający np. nagrodę   jubileuszową.

Wiem ,że nauczyciel spełniał  w zawodzie   ponad  20 lat pracy  przy tablicy, a ogólnego  stażu miał np  29 lat,to  mógł tymi latami  pracy na  roli  uzupełnić brakujące lata i  przejść na wcześniejszą    emeryturę , a tym bardziej ci   z lat  1970 i wyżej do  1983r,nie   stając się   właścicielem   gospodarstwa ,a tylko  dzieckiem  ,który  w   okresie  pobierania nauki w szkole średniej  pomagał rodzicom , którzy  opłacali  składkę  KRUS-u

Lidia111-10-2012 11:01:43   [#21]

masz rację -myślałam o nagrodzie jubileuszowej, sytuacja o której piszesz należy do ZUSu i tak:

czas pracy w gospodarstwie rolnym można uwzględnić przy ustalaniu prawa do emerytury tylko wtedy, gdy okresy składkowe i nieskładkowe są krótsze od okresu wymaganego do przyznania emerytury, w zakresie niezbędnym do uzupełnienia tego okresu (myślę, że chodzi tu o 30 lat pracy). Tak stanowi art. 10 ust. 1 ustawy o emeryturach irentach z FUS; ustalenie tego należy do ZUS

teka5711-10-2012 11:31:41   [#22]

Czyli urząd gminy nic nie  ma do  tego.

Kiedyś pobierało się   formularz  do  wypełnienia przez zainteresowanego i świadków w  tym urzędzie ,a  następnie oni  poświadczali ,że  faktycznie  byłą  ziemi i taki stan rzeczy i  z  tym szło się  do ZUS-u, a teraz....?  Jakie kroki  należy   zrobić aby było  dobrze?

Ustalenie należy do  ZUS-u, lecz piszę wyżej ,że kilka lat temu ZUS - stwierdził  na  wniosek  zainteresowanej ,że POMOC / W tym czasie/ DZIECKA BYŁA JEJ OBOWIĄZKIEM I NIE  ZALICZĄ JEJ TWEGO OKRESU DO LAT STAŻU, W DODATKU STWIERDZILI SKORO DOJEŻDŻAŁA DO SZKOŁY W SĄSIEDNIEJ MIEJSCOWOŚCI, TO NIE MIAŁA CZASU POMAGAĆ.

Pytanie :czy pomimo takiej  odpowiedzi ZUS-u , PO KILKU LATACH od niej  może zwrócić  się   ponownie o  naliczenie i  na ile  zmieniły się   procedury w  porównaniu z  minionymi  latami  o  których piszę wcześniej.

kinia282011-10-2012 14:44:49   [#23]

Najbezpieczniej wystąpić do ZUS-u o emeryturę (oczywiście nie rozwiązywać stosunku pracy). Zus odpowie, że nie spełnia nauczyciel wymogu, ponieważ nie rozwiązał stosunku pracy, ale naliczy lata pracy. Jeśli nie zaliczy pracy w gospodarstwie, należy wnieść sprawę do Sądu Pracy. Ja w ten sposób mam zaliczoną pracę w gospodarstwie. Zrobiłam to przed 1.01.2009 r.Przy racjonalnych argumentach, zgodnych z prawdą Sąd uznaje te lata. Zależy od wielu spraw, m.in. czy było rodzeństwo, które mogło pomagać, jaka była odległość od miejsca zamieszkania do liceum. Nie miałam żadnych problemów. Zus nie odwołał sie od wyroku Sądu, no właśnie dostałam wyrok Sądu. Zostałam uznana za domownika, który pracował co najmniej 4 godziny dziennie. Mój ojciec pracował zawodowo, a mama dużo czasu spędzała w szpitalu. Dziadkowie, z którymi mieszkaliśmy,  mieli ponad 70 lat. Te argumenty, podane przeze mnie wystarczyły, chociaż odpowiednie dokumenty miałam ze sobą. Sąd nie wymagał ich przedstawienia. Oczywiście jeśli człowiek rzeczywiście pracował, to umie odpowiedzieć na wszystkie pytania.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]