Forum OSKKO - wątek

TEMAT: komisja socjalna
strony: [ 1 ]
violka09-06-2002 20:06:51   [#01]

wiem, że komisja socjalna nie jest ciałem powoływanym obowiązkowo - może być a nie musi,

ale jaki jest tryb jej powoływania - czy powołuje dyrektor konkretne osoby czy też rada pedagogiczna wybiera spośród siebie ( emeteryci i administracja podobnie)

czy jest to gdzieś zapisane czy też powinno to być zawarte w regulaminie zfśs

Janusz z W09-06-2002 21:08:27   [#02]

Raczej wspólna

"Najbezpieczniej" byłoby powołać komisję wspólną. Tak by reprezentowała całą załogę. Jest jeden wspólny fundusz socjalny. Uważam, że zapis o trybie powoływania komisji powinien znaleźć się w regulaminie. A co do sposobu wyłonienia - sądzę, że zebranie załogi byłoby odpowiednim gremium
Gaba10-06-2002 03:42:58   [#03]

A takie tam austryjackie gadanie...

W Krakowie regulamin z "komisją socjalną" nie przechodzi - obydwa związki reagują: wrrrrrrrr! Piszę to tylko tak dla porządku, choć wiem, że macie inaczej - korzystacie z innych wykładni, sama pisałam przez to 3 razy regulamin.

Komisja może być jednorazowym (!!!) ciałem doradczym do zrobienia jakiegoś zadania, np. podział bonów, a i tak podpada pod ustawę o "Ochronie danych osobowych" i dyr będzie miał problemy, bo on jest  ABI i dopuścił osoby nieuprawnione do spraw objętych tajemnicą...
Marek Pleśniar10-06-2002 05:58:09   [#04]

mozesz tak..

powołać ich do zespołu (ani mrumru o "Komisji Soc.") i w ramach obowiązków dodatkowych wlepić pomoc w przeglądaniu wniosków, nawet wtedy powierzyć dostęp tymczasowy do danych osobowych.

Ale to tylko pomocnicy, nie mają oni żadnych uprawnień.

Gaba10-06-2002 06:02:43   [#05]

O! O! O!

Maruś, z ust mi to wyjąłeś, a kurzę kończe śniadanie. Tylko ciało doradcze i to delikatnie, by się Wam ktoś nie zbiesił. Ja powołuje doraźnie zespół - księgowa + kadrowa + wice, które na codzień mają dostęp do większości danych, ale to tylko ciało doradcze

Spieszę się, bo pies mnie ciągnie na spacer, przyniósł mi juz 3 różne buty... mam psa z poczuciem humoru, teraz mnie drapie w klawiaturę...
Janusz z W10-06-2002 09:26:26   [#06]

Skąd ta ochrona?

Mam na myśli oczywiście ochronę danych osobowych. Skąd się wzięły te zastrzeżenia? Do jakich danych rzeczona komisja miałaby dostęp? Do informacji podanych we wnioskach o udzielenia świadczenia? Przecież to jest swego rodzaju wyciąganie ręki. Wszak zgodnie z Ustawą o ZFŚS, jej Art. 8. 1. "Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu." Uważam, że jeśli ktoś chce uzyskać jakieś świadczenie, to po prostu powinien liczyć się z tym, że informacje o jego stanie materialnym zostaną przez kogoś odczytane. Są sytuacje jednoznaczne np. pożar, kiedy zniszczeniu ulega całe mienie. Wtedy nikt nie będzie żądał zaświadczeń, a w każdym bądź razie nie powinien.  Chyba nie do każdego rodzaju świadczeń wymagacie zaświadczeń lub oświadczeń o stanie majątkowym? A jaki sposób związki proponują rozwiązać kwestię podziału środków z ZFŚS, a raczej przyznawania świadczeń? Na zakończenie, dla jasności: moja wypowiedź to są pytania i jeśli znacie na nie odpowiedzi, to będę "dźwięczny". :-)
Rycho10-06-2002 09:30:50   [#07]

to zależy

czy się ma w placówce ZZ

przepisy mówią tak:

USTAWA z dnia 23 maja 1991 r.

o związkach zawodowych

(Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 i Nr 100, poz. 1080)

 

Art. 27. 1. Ustalanie zasad wykorzystania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, w tym podział środków z tego funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności, ustala pracodawca w regulaminie uzgodnionym z zakładową organizacją związkową.

2. Przyznawanie pracownikom świadczeń z funduszu, o którym mowa w ust. 1, dokonywane jest w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową. (!!!)

 

USTAWA z dnia 4 marca 1994 r.o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych

(Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335, Nr 118, poz. 561, Nr 139, poz. 647 i Nr 147, poz. 686, z 1997 r. Nr 82, poz. 518 i Nr 121, poz. 770 oraz z 1998 r. Nr 75, poz. 486 i Nr 113, poz. 717)

Art.8. 2. Zasady przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej oraz zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu ustala, z uwzględnieniem ust. 1, pracodawca w regulaminie uzgodnionym z zakładowymi organizacjami związkowymi. Jeżeli w sprawie regulaminu organizacje związkowe nie przedstawią wspólnie uzgodnionego stanowiska w terminie 30 dni, regulamin wprowadza pracodawca. Pracodawca, którego pracownicy nie są zrzeszeni w związku zawodowym, regulamin uzgadnia odpowiednio z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów. (i w takim przypadku, moim zdaniem można sobie powołać komisję)

 

Umnie, w moim regulaminie uzgodniono to z ZZ tak:

 

      Całość spraw związanych z planowaniem i wykorzystaniem środków Funduszu prowadzi zespół w składzie:

a)      dyrektor placówki lub jego pełnomocnik (posiadając pisemne pełnomocnictwo),

b)      po 2 przedstawicieli Związków Zawodowych działających w szkole posiadających pełnomocnictwa swoich organizacji zakładowych.

 

pozdrawiam :-)))

Janusz z W10-06-2002 09:44:31   [#08]

Idąc za ciosem...

Co do komisji, to można przyjąć Twój punkt widzenia (jako jeden z możliwych wariantów ;=))). Czy to znaczy, że nie macie regulaminu? Że rokrocznie zbieracie się by ustalić zasady podziału środków? Czy tylko w ten sposób sporządzacie plan podziału środków?
violka10-06-2002 14:42:03   [#09]

ooo ale się porobiło

jak widać świat jest różnorodny

u mnie jest komisja, co kilka lat zmienia się skład,

mnie raczej chodziło o sposób wyłaniania członków tego ciała doradczego,czy dyrektor sam powołuje osoby, które darzy zaufaniem czy raczej to rada wybiera swoich zaufanych

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]