Forum OSKKO - wątek

TEMAT: pomyśleć trochę, pomyśleć
strony: [ 1 ]
Gaba06-06-2002 20:52:24   [#01]
z onetu...

Sprawa "czerwonych pasków" wyjaśniona Rozporządzenie ministra edukacji w sprawie wymogów otrzymania świadectwa z wyróżnieniem wejdzie w życie nie w tym roku szkolnym, lecz z początkiem roku szkolnego 2002/2003 - poinformowała szefowa resortu Krzystyna Łybacka. Podpisane 24 kwietnia przez minister Łybacką rozporządzenie dotyczyło uczniów kończących gimnazja i precyzowało nowe zasady przyznawania tzw. świadectw z czerwonym paskiem.Uczeń, chcąc otrzymać takie świadectwo, musiał mieć średnią 4,75 z przedmiotów szkolnych i co najmniej 75 proc. punktów z egzaminu gimnazjalnego."Po zapoznaniu się z licznymi głosami środowiska oświatowego uznałam, że wprowadzenie dodatkowego warunku uzyskania świadectwa z wyróżnieniem w postaci wymogu osiągnięcia wymaganej liczby punktów na sprawdzianie i egzaminie gimnazjalnym, mogło być rozczarowaniem dla uczniów, którzy uzyskali wysokie oceny na zakończenie nauki szkolnej i spodziewali się, że tylko to kryterium zdecyduje o uzyskaniu przez nich świadectwa z wyróżnieniem. Postanowiłam zatem przesunąć termin wprowadzenia dodatkowego wymogu na rok szkolny 2002/2003 i dokonać pilnej nowelizacji odpowiedniego rozporządzenia" - napisała w komunikacie przekazanym PAP minister edukacji narodowej Krystyna Łybacka.
Grzegorz06-06-2002 21:06:29   [#02]

Szczerze współczuję

Naprawdę, jak obserwuję te ciągłe zmiany i to nieustanne majstrowanie na żywym organizmie (Bogu ducha winnych uczniach), to cieszę się, że mam to już za sobą.

Jak w cyrku Monthy Pytona :-)
Ela06-06-2002 21:08:24   [#03]

Przykro mi ale powiem głośno . Nasza Pani Minister ma szybki refleks .

Ela

Jersz06-06-2002 21:29:44   [#04]

prawo powielaczowe? ;-o

Na ukazanie się zmiany do tego rozporządzenia nie pozostało zbyt wiele czasu (coś koło tygodnia). Jeśli MENiS nie zdąży nie będzie podstawy do postępowania innego niż to które przewidziano w rozporządzeniu.

Przy okazji - GABA podaj namiar na tą informację - gdzie można znaleźć cały tekst tego komunikatu.

Pozdrawiam JERSZ

Zola06-06-2002 21:32:04   [#05]

to juz nawet nie jest zabawne,to jest żałosne

jest to jakaś paranoja
minister nie jest od kochania,a nasza pani minister wyraźnie do tego dąży-chce zadowolic wszystkich a to sie nie da
mnie ten pomysł sie nie podoba ,że zrezygnowac z 75 % i co pani minister na to
a może dac uczniowi wybór-chce mieć czy nie chce mieć w kryteriach na wyróżnienie punktacje z kompetencji
Leszek06-06-2002 21:39:37   [#06]

No no podziwiam decyzje MENiSu.

Takie zaskakujące...

Co się człowiek przyzwyczai do zaskakujących zmian, a już go znowu zaskakują.

"Obyś w ciekawych czasach żył" - ktoś tam powiedział.

I wykrakał.

Pozdrawiam

Leszek

Zola06-06-2002 21:45:55   [#07]
Leszku,ale dzieki takim decyzjom nie zabraknie Ci pracy nad ujednolicaniem aktów prawnych a my będziemy sie do Ciebie całkiem bezinteresownie ;-))) uśmiechac o takowe
zapomniany106-06-2002 22:10:20   [#08]

Na stronie MENiS

od razu przy wejściu sie wyświetla

bardzo kulturalnie wyrażacie sie o naszej pani minister

jak wejdę jutro do klasy i powiem, że są zmiany to dzieci zgodnym chórem zapytają: " Co nowego dla królików doświadczalnych?" Niektórzy nawet głośno wyrażają żal do rodziców, że ich w złym czasie urodzili.

stan06-06-2002 22:12:11   [#09]
Sprawa "czerwonych pasków" wyjaśniona

Rozporządzenie ministra edukacji w sprawie wymogów otrzymania świadectwa z wyróżnieniem wejdzie w życie nie w tym roku szkolnym, lecz z początkiem roku szkolnego 2002/2003 - poinformowała szefowa resortu Krzystyna Łybacka.

Podpisane 24 kwietnia przez minister Łybacką rozporządzenie dotyczyło uczniów kończących gimnazja i precyzowało nowe zasady przyznawania tzw. świadectw z czerwonym paskiem.

Uczeń, chcąc otrzymać takie świadectwo, musiał mieć średnią 4,75 z przedmiotów szkolnych i co najmniej 75 proc. punktów z egzaminu gimnazjalnego.

"Po zapoznaniu się z licznymi głosami środowiska oświatowego uznałam, że wprowadzenie dodatkowego warunku uzyskania świadectwa z wyróżnieniem w postaci wymogu osiągnięcia wymaganej liczby punktów na sprawdzianie i egzaminie gimnazjalnym, mogło być rozczarowaniem dla uczniów, którzy uzyskali wysokie oceny na zakończenie nauki szkolnej i spodziewali się, że tylko to kryterium zdecyduje o uzyskaniu przez nich świadectwa z wyróżnieniem. Postanowiłam zatem przesunąć termin wprowadzenia dodatkowego wymogu na rok szkolny 2002/2003 i dokonać pilnej nowelizacji odpowiedniego rozporządzenia" - napisała w komunikacie przekazanym PAP minister edukacji narodowej Krystyna Łybacka.

Szefowa resortu wyjaśniła, że przepis ten został zaproponowany jeszcze przez poprzedniego ministra edukacji w lipcu 2001 r.

"Z tych względów rozwiązanie to zachowane zostało w podpisanym przeze mnie rozporządzeniu z dnia 24 kwietnia 2002 r." - napisała.

Przepis o świadectwie z paskiem krytykowali uczniowie i rodzice, argumentując, że dotarł do nich zbyt późno. Według Krajowego Porozumienia Rodziców i Rad Rodziców, przyjęcie nowych zasad przyznawania tzw. świadectw z paskiem na niecałe dwa miesiące przed końcem roku szkolnego było nieusprawiedliwione.

"Uczniowie mają prawo czuć się oszukani i zawiedzeni" - oceniał szef Porozumienia Krzysztof Śnioszek.

Sprawa "pasków" dotarła także do biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

"Za wysoce naganne uważam wprowadzenie zmian w zakresie kryteriów wydawania świadectw szkolnych w trakcie trwania roku szkolnego, o ile zmiany tą maja dotyczyć rozpoczętego już roku szkolnego" - napisał prof. Andrzej Zoll w liście do premiera.

Podkreślił, że zmiany w przyznawaniu świadectw zostały wprowadzone na kilka dni przed egzaminami gimnazjalnymi.

"W istocie więc uczniowie przystępując do (...) egzaminu, nie mogli wiedzieć, jakie znaczenie, (...) będzie miał dla nich jego wynik" - argumentował rzecznik.

Egzaminy gimnazjalne odbyły się 14 maja. Przystąpiło do nich ponad 587 tys. uczniów III klas gimnazjów.

Wyniki egzaminów mają być znane przed 14 czerwca. Mają one wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji, o przyjęciu do szkoły ponadgimnazjalnej decydują: liczba punktów uzyskanych przez kandydata za oceny na świadectwie z wybranych przedmiotów i za inne osiągnięcia odnotowane na świadectwie ukończenia gimnazjum oraz liczba punktów za wyniki egzaminu gimnazjalnego.
stan06-06-2002 22:13:56   [#10]

Kiedyś był taki dowcip dotyczący "realnego socjalizmu".
...." nie można to było wcześniej sprawdzić na szczurach? Dlaczego od razu na ludziach? "

:-)

stan

stan06-06-2002 22:40:13   [#11]
Ze strony MENiSa

egzamin.jpg (154371 bytes)

Maelka06-06-2002 23:11:18   [#12]

Cudowna wiadomość!!!

Co mnie obchodzi Jej ekscelencja!

Jestem uszczęśliwiona! Nie decyzją, ale ugięciem się przed presja!!! I tym, że moje szkolne dzieci otrzymają to, co im się należy!!! Rano zaglądałm, i nie zauważyłam!

Kocham Was!!!

zapomniany106-06-2002 23:31:52   [#13]

a ja nie

teraz presja była w słusznej sprawie, a jak Pani taka"ugięta" będzie zawsze? Kto jej co nagada to zrobi, żadnej pewności, a przecież tylko czemuś ( komuś) przewidywalnemu można się przeciwstawić!!!!!
Maelka07-06-2002 00:05:23   [#14]

Wiem, Iwona!

...ale niczego ambitnego się już nie spodziewam, niech więc niech będzie chociaż fajnie dla dzieci....
Gaba07-06-2002 04:45:14   [#15]

Ręce koło kolan

Przeczytajcie poniżesz 3 fragmenty -
...  świadectwo z wyróżnieniem zostało zaprojektowane przez poprzedniego ministra w lipcu...
... z tych względów zostało zachowane w niezmienionej formie...  w podpisanym w kiwetniu 2002 rozporządzeniu...
... okazało się jednak, że informacja o nowych warunkach uzyskiwania świadectwa z wyróżnieniem nie dotarła z odpowiednim wyprzedzeniem do najbardziej zainteresowanych, w szczególności dzieci i ich rodziców...


To dalej paranoja - my się cieszymy, ze nasze głosy jakoś tym dzieciom się przysłużyły, krytykujemy prawo działające w każdą stronę, a tu... została zastosowana świetna strategia (bardzo znana)
- to nie ja to on, ja tylko podpisałam - przecież zdążyła podpisać tyle "swoich" rozporządzeń... i poprawek do swoich poprawek...a ile nie podpisała...
- ale nic mnie tak nie zirytowalo jak manipulacja w 3 akapicie - to sugerowanie opinii publicznej... no właśnie czego.

Jestem uczulona na język - język mnie świerzbi, więc pozwolę sobie króciutko!
- okazało się, że informacja nie dotarła z odpowiednim wyprzedzeniem...

Ja skromna nauczycielka, proszę, by nie pisano do mnie takich informacji. Pani minister sugeruje ewidentnie, że była szansa na dotarcie, że ktoś zawalił... ciekawa jestem tylko kto... odgórnego i dyżurnego winowajcę w szkole, to my znamy... Zobaczcie, jaki jest obszar sugestii... tego "sprostowania".

Informacja nigdy nigdy nie miała szans na dotarcie punktualne - pełne szacunku wobec dzieciaków i ich rodziców. Ten termin minął 1.09. Wypowiedź sugeruje, że była taka możliwość, ale z nieznanych przyczyn nie zaistniała.
sławek c07-06-2002 08:22:52   [#16]

cz komunikatem można zmienić rozporządzenie?:-((

To jakaś paranoja, komunikat zmienia rozporządzenie.
beera07-06-2002 09:03:04   [#17]

cholera..

Czlowiek powinien sie smiać, a jakoś nie może...

Pamiętacie historię z ramówkami? Czy mysmy doczekali sie tych nowych, dla odmiany świetnych, kolejnych przepisow?

A niedługo Łybacka bedzie nam zmiany nagłaśniała takim megafonem co to jeździ w samochodzie i zaprasza na CYRK!!!!

 

I nie mam żadnej radości, że ugięcie się pod presją i takie tam inne.

 Niestabilność jest przerażająca i źle wróży- nam, bo Łybacka ma wiele na usprawiedliwienie tejże. Przede wszystkim zaś takie " "winni są kosmici"

Majka07-06-2002 09:14:31   [#18]

;-)

Pomysł z megafonem jest świetny! Boję się, że się spodoba Szefowej ;-)
Rycho07-06-2002 10:16:06   [#19]

Mam potrzebę słowa

jak na to wszystko co się teraz w MENiSie dzieje patrzę.

Co to jest potrzeba słowa?   Już wyjaśniam.

Mam ucznia w V klasie. Super gość. Ale dość często, gdy się czymś zdenerwuje, mu się zdarza użyć słowa ogólnie przyjętego za nieprzyzwoite. Gdy się mu zwraca uwagę, to właśnie wtedy stwierdza z rozbrajającym wyrazem twarzy, że ma potrzebę słowa. I to jego autorskie stwierdzenie stało się od jakiegoś czasu w mojej szkole określeniem na taki stan ducha, gdy się chce puścić tzw wiązkę.

I nie wiem dlaczego, ale od kilku miesięcy, mam właśnie taką potrzebę słowa.

No co nasza ukochana pani minister wyprawia z naszym prawem wyzwala u mnie taką właśnie potrzebę.

Poprzednia ekipa robiła to prawo "na kolanie" bo trzeba było szybko.

Obecna poprawia (przy czym kryteria wyboru przepiów do poprawy są dla mnie całkowicie niezrozumiałe) moim zdaniem "na podłodze".

A przy takiej pozycji pewna część ciała jest wypięta do góry.

I takie z tego wychodzą poprawki.

Cholera, znowu mam potrzebę słowa .....

Bogda07-06-2002 10:40:24   [#20]
A co ze świadectwami klasy szóstej? Czy jutro będzie nowy komunikat? Przecież rozporządzenie dotyczy również świadectw z paskiem  dla uczniów kończących szołę podstawową. Też niektórzy nie dostaną, bo im sprawdzien nie wyszedł.
Grzegorz07-06-2002 12:06:52   [#21]

:-))))))

Rychu
Genialnie to ująłeś :-)
Rycho07-06-2002 13:16:04   [#22]

Wielkie dzięki Grzegorz

ale wolałbym być mniej genialny i nie uczestniczyć w takiej debacie.

I nie mieć już więcej z takiego powodu potrzeby słowa!!!

Tego nam wszystkim bardzo, bardzo życzę :-))))

A najbardziej pani Ł.

Żeby nam tych powodów nie dawała

   Ech, ale by to było fajnie..... :-))))

Ela07-06-2002 16:33:05   [#23]

Zawsze sie boję

Zawsze się bałam nowych pomysłów MENiS u  .Obecnie już doszło do tego ,że obsesyjnie ,rano wstaję nowy pomysł ,wieczorem do łóżka ,a tu Gaba podaje nowy pomysł pani minister. Naprawdę można zwariować . Nic wcześniej nie można zaplanować aby koniec roku przebiegał sprawniej . Za co im płacą w tym ministerstwie ?
Według tych nowości my dyrektorzy wychodzimy na durniów wobec nauczycieli ,rodziców i uczniów .A może o to chodzi ?
Ela
Gaba07-06-2002 16:53:56   [#24]

Ech!

... przecież nie dotarło rozporządzenie na czas, przybyło rozporządzenie za późno...

- a nie, że ktoś go wprowadził z pogwałceniem elementarnych zasad prawnych!

Ech!
zapomniany107-06-2002 18:59:19   [#25]

Ela _ DYREKTORZE

To niekoniecznie tylko wy dyrektorzy wychodzicie na durniów. Ja z waszego forum dowiedziałam sie o rozprządzeniu z 24 04 2002, potem powiedzieliście mi, że ścieżek na świadectwach nie pisze się, wczoraj o zmianach paskowych. W dobrej wierze przekazuję te informacje w szkole, ( żeby wiedzieli jak najszybciej) i zauważam, że zaczynają na mnie patrzeć jak na źródło zła. Siedzi nawiedzona w internecie i burzy miły, szkolny spokój.

Już polubiłam te wizyty u was, ale chyba z dyrekcją to już żadnymi rewelecjami dzielić śię nie będę. Program do pisania świadectw też "wymusiłam", bo w zeszłym roku jak sama, jedna napisałam na komputerze to popełniłam blłąd. W tym roku ze stachu chyba wszystkim te świadectwa popiszę, bo jak ktoś sobie nie poradzi to pewnie będzie na mnie za głupie pomysły.I PO CO MI TA INTERNETOWA PASJA? SAME KŁOPOTY!

zapomniany107-06-2002 19:08:28   [#26]

BOGNA

ten wspaniały komunikat dotyczy też szóstoklasistów mowa je st tam o sprawdzianie i o egzaminie
Karolina07-06-2002 19:51:39   [#27]
Iwona!
Naprawdę mam to samo...:-)

Jak powiedziałam w szkole, że moze po 15 czerwca zaczną obowiązywac zmiany - - to uznali, że na złość rozpowiadam - w KO oczywiście nikt nie potwierdził.

O tych paskach to tak tylko rzuciłam..dziś już gazety pisały - to wyszłam lepiej..

Jak procedury w tamtym roku były z awansem - to wiedziałam wcześniej niż nasza delegatura KO.
Czasem sie okazywało, że jak wiem wiecej to jest źle.

I też czasem myslę, że może....lepiej już tak nie informować....?

Tylko dlaczego potem po fakcie sie okazuje, że miałam rację?

To jest siła forum własnie :-)
Grzegorz07-06-2002 22:23:15   [#28]

Z dzisiejszej "Rzeczpospolitej"

Rzecznik sygnalizuje:

http://www.rp.pl/gazeta/wydanie_020607/prawo/prawo_a_17.html
hania07-06-2002 22:41:54   [#29]

Karolina , Iwona

Jest nas więcej - też tak mam, patrzono na mnie nie jeden raz jak na dziwowisko, ale coraz częściej przychodzą się pytać, bo "ty pewnie wiesz, bo wiesz, jesteś taka oblatana" I nie ze złośliwością już się to dzieje, jest jakaś życzliwość czasem, może podziw jakiś. Rany - jej się coś ciągle chce....

I Iwonko - ta internetowa pasja to sama radość!

zapomniany107-06-2002 23:10:09   [#30]

Hania Karolina

to może do mnie sie przyzwyczja tez, bo to wszystkim przecież wyszłoby na dobre        pozdrawiam dzieki za słowa otuchy
Maelka08-06-2002 10:51:22   [#31]

Wracając do ...

...jakości słynnego komunikatu.

Mój dziadek, człowiek prosty, żelaznych zasad i dosadnego języka zwykł w takich sytuacjach mawiać (proszę wybaczyć dosadność): "Nasr...ć w zboże i zwalić na kota".

A ja i tak jestem zadowolona. Dzieci dostaną to, na co sobie zasłużyły. A Autor komunikatu wystawił  sobie świadectwo.

Uważam, ze bez względu na ilość punktów Autorowi należy się czerwony pasek!

Niekoniecznie na świadectwie...

 :-)

Gaba08-06-2002 11:08:54   [#32]
Maelka, lubię Twojego dziadka! Ja tam się kurczę na wystękiwałam, że to, że śmo.
A chłop ujął to serdecznie - miewał bowiem potrzebę słowa.

Autorowi należy się owszem pasek ale na 4 literach.

Mój dziadek też Kaszuba, więc wiem, co to za gatunek twardzieli, ale ludzie z nich, że hej!
Maelka08-06-2002 11:14:55   [#33]

Gaba!

Jasne, że na cztery litery!

I z całego serca!

:-)))

Tadek08-06-2002 14:42:23   [#34]

Pani minister dba o nas abyśmy mieli co robić.

1. plany nauczania - na nasze uwagi zmieniono,

2. świadectwo z pasekiem - jw.

Wniosek:

Ela08-06-2002 15:31:23   [#35]

wniosek1

PANI MINISTER NIE MA WŁASNEJ  KONCEPCJI PRACY NA TYM STANOWISKU .
Mariola08-06-2002 19:36:46   [#36]
dobrze, że zdążyli z tymi szóstymi klasami :-)))
maturzyści (którzy wybrali nową maturę) nie mięli tyle szczęścia
maturzysta z nową maturą otrzymał świadectwo ukończenia szkoły a zaświadczenie (czy coś takiego) o zdanej maturze wystawia OKE.
Niestey nikt nie przewidział świadectwa ukończenia szkoły średniej z wyróżnieniem (do tej pory otrzymywali je uczniowie którzy nie zdali lub nie zdawali matury)
ale kogo to obchodziło...?
Majka08-06-2002 19:46:13   [#37]

A na "zaświadczeniu" projektant nie przewidział rozszerzonej matematyki...

Ale do 2005 "się poprawi"  ;-)

Mariola08-06-2002 19:47:59   [#38]

hm...

bardzo mnie interesuje jak wpiszą tą rozszerzona matematykę
jak bedziesz wiedziała to daj znać bo u nas nikt rozszerzonej nie wybrał

Majka08-06-2002 19:54:04   [#39]
Ja myślę, że to jest tak: naradzają się zamknięci szczelnie w MENiSie, naradzają, aż coś spłodzą. Szefowa idzie odpocząć, ekipa trochę się rozerwać. W gmachu zostają uzależnieni od internetu. Chodzą sobie po forumach różnistych i kiedy włos im dęba całkiem stanie- dzwonią: chłopaki, coś jest nie tak! Chłopaki ukrywają przed szefową długo, potem się nie da (do prasy przecieka), Pani  interweniuje, mówiąc: a żeby mi to było ostatni raz ...i grozi paluszkiem. A potem od nowa...
Zola08-06-2002 23:00:50   [#40]
Mariola sprawdź ,jest świadectwo ukończenia z wyróżnieniem
Ewa z Rz09-06-2002 22:58:10   [#41]

Jak bym na miejscu szefowej ten watek przecytała, to juz nigdy spod stołu bym nie wyszła... odzywajac się li tylko na pieską modę...

No, ale ja mam "cienką" skórę... ;)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]